Umístění kavárny a klubových prostorů

Já mám přece jen nakonec (po návrhu @buresuj a konzultaci s @Tomas_T) konkrétní návrh, jak dostat v knihovně kavárnu na lepší místo. Omlouvám se, pokud už to někomu připadne příliš úporné – plně respektuju, že nemusí být všecko po mém, je to z mé strany prostě příspěvek do diskuze.

Stručně

Kavárna by se přesunula do místnosti 210, klubový prostor by byl nahoře v „demokratickém prostoru“ 313.

Podrobně

Tenhle návrh padl už včera na setkání, ale rychle jsme ho opustili, protože se ozval Ivoš Legner z KZMB, že senioři potřebují přístup k počítačům a do studovny. To je dobrý argument, ale jak pravil @Tomas_T (parafrázuju): pointa komunitního prostoru není v tom, že v něm má každý své kompletně vybavené místo, ale v tom, že se v něm můžeme všichni přesouvat podle toho, co zrovna chceme dělat. Takže senioři (a případně ostatní, například @Martin_Stanek se studentským klubem) by měli výchozí klubový prostor ve 313, ale kdyby chtěli dělat něco na počítačích, sešli by o patro níž do studovny, a kdyby chtěli dělat nějakou besedu, mohli by přímo v klubu, v kavárně nebo v sálu. A kdyby se sešli mimo klubové hodiny v menším počtu, můžou klidně sedět v kavárně a nemusí se krčit ve stometrovém klubu.

(Včera ještě padla jedna věc, kterou senioři vnímají silně, a která ostatním může připadat jako prkotina – možnost udělat si kávu zadarmo nebo za symbolický poplatek. Myslím, že tohle je velmi dobře slučitelné i s komerční kavárnou, prostě bychom seniorům přispívali na pro ně přijatelnější ceny. A budou to mít i se servisem.)

Nevýhody

  • Senioři by museli do klubu do patra
  • Senioři by neměli bezprostřední vstup do studovny
  • Menší možnost „zabydlet“ klubový prostor

Výhody

  • Kavárna by dostala větší a lépe umístěný prostor, který přímo navazuje na dospělou studovnu a potenciálně (vlastní schodiště) i na horní patro se sálem.
  • Klíčový prostor 210 by se využíval soustavně, nikoliv nárazově.
  • Lépe bychom využili třetí patro, které je momentálně používané pouze nárazově, při akcích.
  • Uvolnil by se přístavek s hodinářstvím (místnost 215 + okolí). Nevím, co se tam nejlíp hodí. Možná bychom tam mohli přesunout kancelář IT (307) a lépe využít prostor po ní.
  • Klub by měl přístup na terasu :–)

Varianty

  • Kavárna by mohla prorůst vlastním menším schodištěm do třetího patra. (Viz například brněnský Spolek nebo pražská Mama Coffee na Vodičkově, obojí podle mě funguje výborně.)
  • Jak níže navrhuje @Tomas_T, uvolněný prostor v hodinářském přístavku (40 m² + zázemí) by potenciálně mohl fungovat jako vyhrazená klubovna pro seniory na setkávání v menším počtu.
4 Likes

Myslím, že to je výborný nápad. Využití co největšího počtu nabízených prostor na maximum. Kavárna a prostor s ní spojený po celý týden. Další využití pro předsálí, které po zbytek běžného provozu "zeje" prázdnotou.
Za mne velmi dobré řešení, o kterém bych určitě seriózně uvažoval. :+1:

1 Like

Dopředu se omlouvám - neznám potřeby a fungování senior klubu (pokusím se dostudovat), ale.. ačkoliv se na včerejším semináři prakticky neobjevil nikdo ze stran důchodců, nabývám stále víc dojmu, že současní senioři potřebují vlastní uzavřený ode všeho separovaný prostor. To z mého pohledu popírá smysl komunitního centra jako takového.
Je ale důležité si uvědomit, že až se knihovna potažmo komunitní centrum postaví, bude nejspíš v důchodovém věku již jiná generace, která by naopak raději využila otevřenost s možnosti větší socializace s ostatními (například v kavárně).

Mně ta kavárna taky přijde taky jako zcela zásadní věc. Jen bych ještě vrátil do úvah i zázemí klubu seniorů v prostorách stávající kavárny 215 a 216, které by se tím přesunem uvolnily. Jsou menší, ale pro běžný každodenní provoz by to třeba stačilo (výhodou je vstup přímo z ulice a úplná samostatnost – klub by je měl jen pro sebe). A pro pravidelná větší setkávání by dle potřeby využíval sál, studovnu, kavárnu či demokratický prostor.
Chtělo by to mít pohromadě přesnější informace o současném fungování klubu a představy o jeho dalším provozu v nových prostorách.

4 Likes

Za mě, my jsme už v našem návrhu městu navrhovali, aby Studentský klub, byť jsme původně počítali s tím, že by tam mohl mít permanentní sídlo, mohl být v té zamýšlené 313, právě nejen díky poloze, nebudeme nikoho rušit při četbě a zároveň ten nádherná přístup na terasu. Navíc si myslím, že jedna centrální a dobře vybavená kavárna by mohla stačit a ten prostor 313 by se dal využít právě ke klubové činnosti.
Je-li o to zájem mohu sem vložit i návrh, kterým jsem posílal panu místostarostovi.

Podle mě je ta knihovna příliš malá na to, aby tam kdokoliv kromě knihovníků měl permanentně vyhrazený větší prostor. (Možná s výjimkou toho přístavku, 215–16 + zázemí, který by se někomu vyhradit dal.) Takže mně dává dobrý smysl udělat z 313 klubový prostor, kde se budou zájemci střídat. Ostatně to je i význam slova komunita – skupina lidí spojená místem nebo zájmem. A součástí té komunity je i to, že se tam lidi budou schopni střídat a potkávat tak, aby to fungovalo, například aby ten prostor 313 dobře sloužil během kulturních akcí v sále.

Jasně, sem s tím, ideálně odkaz na nějaký dokument online? Díky!

2 Likes

Knihovna by měla být především knihovnou - myšleno tak, že by měla být pokud možno co největší náplní tohoto objektu. Myslím, že současný návrh toto naprosto dokonale reprezentuje v 1. a 2.NP stávajícího baráku,
která zaplnila obě oddělení. Víc asi v rámci možností, které nám dovoluje předem daný půdorys tam stejně vecpat nepůjde.

Naopak tím, že byl vytvořen další prostor "přístavbou" na stávající střeše dostáváme plochu navíc, kterou by i z hlediska logiky provozu bylo asi nejlepší využít právě tou komunitní náplní (zde navíc s víceúčelovým sálem ve stejném patře).
Komunitu nezískáme tím, že se každý ze spolků, který by zde rád působil zavře do své místnosti a "ukryje se" v ní. Komunitní centrum by mělo těžit z toho, co zde o několik příspěvků výš píšou @Jenda_Nadvornik a i @zoul - tedy z možnosti se potkávat a nebo střídat v nějakém, klidně i sdíleném prostoru.

Myslím, že by i z hlediska dalšího využití v budoucnu nebylo úplně vhodné, jakémukoliv spolku "ušít" prostor tak říkajíc na míru. Žádný ze spolků totiž určitě nemá tak specifickou náplň, že by vyžadoval speciální prostor vyžadující zdmi ohraničenou místnost na kamrlíčky. U takto pojatých prostor by se pak třeba později, když by se změnila náplň spolku, preference, nebo snad samotný uživatelé pak musely prostory ex-post (asi docela zbytečně) stavebně upravovat.

Jasně, stavebním úpravám se člověk asi občas neubrání a nikdo z nás teď nemá k dispozici věšteckou kouli. I z tohoto důvodu toto podle mne splní mnohem lépe univerzální prostor, který bude vždycky plošně racionálnější, provozně levnější a bude bez problému rychle nově využitelný v rámci případných úprav mobiliáře, než mít pokojíček zařízený do posledního obrázku na stěně, ale s využitím 4× za měsíc... :wink:

2 Likes

Doufá, že se vám to podaří otevřít :slight_smile: je to zatím spíše jen taková vize, koncept, který bychom tam nějakým způsobem rádi realizovali.

https://drive.google.com/open?id=1WE07ipFO3IETbaynYqPjijtjJ78oR5HB

2 Likes

Přijde mně, že bychom s tím aktuálně plánovaným rozvržením třetího patra knihovny mohli být docela blízko, ne? Pro besedy, přednášky a projekce sál 314, studijní prostor 313, bar 310–11. Akorát herna schází a nebyl by to exkluzivní prostor pro studentský klub – což mně ale z mnoha důvodů (efektivita nákladů, komunita) přijde dobré, jak jsem psal výše.

1 Like

Na tomto návrhu mi přijde silná základní koncepce, kterou pěkně shrnul pan Ondráček výše 1. a 2.podlaží patří knihovně, 3. podlaží patří komunitě / komunitám. Komunitní činnost jakéhokoliv spolku (seniorů, studentů atd.) má k dispozici flexibilní prostor, velký sál nebo menší klub, bar, kde se dá uvařit čaj a kafe.

Původní prezentovaný návrh má naopak slabinu právě v malé flexibilitě. Mluvilo se o nedávné účasti 50 seniorů na akci v Sokolovně. Takové množství osob se však do původně navrženého klubového prostoru v 2.NP nevejde, anebo mimořádně nepohodlně (přičemž je dobře možné, že do nové knihovny přijde i víc zájemců). Budou-li však mít senioři k dispozici prostory 3.NP, bude možné v případě větší účasti místo "klubovny" využít vedlejší velký sál. Celková užitková hodnota dalších prostor objektu tím vzroste.

V původním projektu je 3.NP spícím prostorem, který ožívá pouze v nepravidelný čas různých zvláštních akcí, koncertů, besed, divadel. Pokud jej otevřeme komunitnímu záměru, bude využíván pravidelně.

2 Likes

Zdravím všechny! Na pondělním jednání jsem bohužel ze zdravotních důvodů manželky nebyl, ale nějaké informace ke mě dorazily...

Univerzálnost sálu by byla určitě mnoha skupinami vítána. Pokud bude skládačka na elevaci (zrovna nedávno jsem potkal takovou výsuvnou na kolečkách "ze zdi"), nemusí být ani žádné pódium. Možnost zatemnění by byla určitě vhodná, protože případné velké prosklení propustí až moc světla z venku.
Jelikož ve školství je teď "doba promítání" (čehokoliv, ale hlavně často), mám trošku averzi na promítání jako takové. Nicméně, pokud tam nebude nastálo nějaký (do očí bijící) speciální bílý čtverec na barevné zdi, tak mě je to osobně jedno. Je mi jasné, že třeba cestovatelské besedy promítat musí:-)
Dle informací z různých zdrojů je zatím snad shoda na nějaké "rozumné neutlumené" akustice pro mluvené slovo a koncerty. Pokud bude akustika utlumená jako v kině, tak se sál podle mého pohřbí sám.
Vstupní dveře do sálu bych posunul rozhodně až do rohu, aby "nezavazely" naproti pódiu. Pokud tam budou sedět lidé (a bude skládačka elevace), tak tam dveře nejsou vhodné.

Máte někdo informaci, jak vysoký bude strop v sále?

Ohledně "klubovny" pro seniory: Myslím, že znám mnoho seniorů a nemyslím si, že by měli něco proti využití stávajícího "demokratického prostoru". Jelikož bude do patra výtah, tak není problém. Ten bar je navíc příjemný bonus navíc. A to nemyslím jako legraci. V případě velké akce pro seniory (třeba i s promítáním:-) ) využijí sál a poté se přesunou vedle do prostoru k baru.
"Zabydlet" by to tam sice nešlo, ale v tom zřejmě nebude problém. Důchodcům většinou vadilo, že nemají důstojný prostor, kde se potkávat... Že musí do knihovny...

Obecně se mi nápad třetího patra jako komunitního centra líbí! Můžou se zde střídat studenti, senioři, zahrádkáři… Kdo bude chtít.
Při rozumné domluvě všichni najdou "svůj čas" pro setkávání. Jako zásadní požadavek ale v tomto případě vidím, aby se tlačilo na projektanty, aby v tom "demokratickém prostoru" byla kvalitně vyřešena akustika!!! Občerstvení, klid a teplo tam bude, ale dobrá akustika restaurace či baru je dnes mnohdy problém.

Umístění kavárny v místnosti 210 se mi zdá logické a velmi vhodné!!! Vznikne ucelený a smysluplný prostor pro dospělé. Jsem jednoznačně pro!
Přízemí bude patřit dětem. Navíc žákovské kluby se mohou potkávat v místnosti 103.
Studenti, senioři, zájmové skupiny a veřejné kulturní akce ve třetím patře...

6 Likes

Právě, až samotného mě překvapilo, jak blízko bychom se touto úpravou k tomu našemu záměru dostali. Co se týká té exkluzivity, je to samozřejmě o diskuzi a není to žádná nepřekonatelná podmínka. Na druhou stranu, minimálně jeden vyblokovaný pravidelný den v týdnu, spíše odpoledne a podvečer, bych si skoro dovolil označit jako nutný.
Ale jak jsem říkal, osobně tuhle Vaší "výměnu" podporuji. Mimochodem, co se ještě týká ty seniory proklamované kávy, byl by tak strašný problém do klubových prostor pořídit jeden kávovar, pořizovací hodnota cca 10 tisíc, nemusí to být samozřejmě žádná profi záležitost, a nechat je ať si kávy uvaří kolik chtějí? Pochopitelně by ho mohly užívat i všechny ostatní spolky a například o náklady by se mohli všichni dělit nějakým poměrným dílem (popř. těch pár korun za měsíc by město a KZMB taky asi nezabilo :smile: )

Jo, to se asi všichni shodneme – já si představuju nějaký kalendář, do kterého by se spolky musely poskládat. Nevidím v tom zásadní problém, ostatně například senioři budou podle mě mít zájem spíš o jiné než večerní hodiny.

Jasně, tohle není problém investice, ale způsobu provozu. Obecně řečeno, jestli tam má být samoobslužná kuchyňka, nebo obsluhovaná kavárna, a co z toho plyne. Samoobslužná kuchyňka by šla hůř dohromady s kulturními akcemi v sále, na kterých chceme servis ideálně na úrovni běžně fungující kavárny.

1 Like

To je bezesporu pravda. Ale myslím, že by určitě nebyl problém s provozovatelem domluvit, aby měly kluby přístup do té druhé menší kavárničky v době, kde bude probíhat jejich činnost. Říkali jsme přeci, že ta druhá kavárna by fungovala jen v případě nějaké oficiální akce v sálu. Ale to je už o diskuzi s případným provozovatelem. To je to poslední.
Abych to nějakým způsobem uzavřel, o tomhle konceptu rozhodně má cenu se seriozně bavit :slight_smile:

1 Like

No samozřejmě! Podle stávajícího návrhu by se velký prostor doslova uzavřel veřejnosti a užíval sporadicky a do kavárny by se chodilo složitě přes chodbu.
Tyto připomínky Zoula prosím zapracovat :), točité schodiště do 3. patra by byl možná problém skrz konstrukci podlahy, muselo by se to staticky přeřešit... hlavně se uvolní celý prostor 215/216 který se může variantně také pronajímat pro komerční využití tematicky navázané na knihovnu apod. = win win situace.

1 Like

Jenom rychlý dotaz. Co tam vlastně má v plánu dělat klub seniorů a studentů. Tím tedy myslím za činnost. Napadlo mě, zda by vlastně část obojího krom běžného scházení se v kolektivu, nestála o pracovní zázemí. Tedy zda tam nechtít takový malý coworkingový prostor pro seniory a studenty. Tj přijdu, mám k dispozici pracovní stůl, elektriku, připadně počítač, pracovní desku na ruční práce btw... Skončím, uklidím a mizím. Možná není špatné chtít za to malý poplatek, věcí zdarma si nikdo neváží.

Se sdílenými kávovary mám špatné zkušenosti. Navíc si myslím, že bychom měli trvat na určité ekologii - což zase vylučuje kelímky podobně. Dotovaný servis z kavárny proč ne. Spousta seniorů by určitě ocenila i klasický kavárenský servis - denní tisk.

1 Like

Co tam má v plánu klub seniorů si nejsem jistý, jestli je někde oficiálně deklarované. Jakým způsobem by zde rádi fungovali studenti, je ale o pár příspěvků výše od @Martin_Stanek v odkazu na dokument o možné podobě studentského klubu.
Když jsem četl ohlasy na možnou podobu nového konceptu 3.NP, tak mne hned napadl princip co-workingového prostoru, který by v principu zde mohl být asi velmi dobrým řešením. Takových prostorů dnes už pár existuje a docela dobrý příklad je např jeden z prvních modernistických domů v Praze - Štencův dům, nyní Coworking Opero od atelieru MAAT (opět prosím nebrat tak, že nachlup to samé by mělo vzniknout zde) - jde pouze o možný příklad uvažování nad principem užívání určitého prostoru - jak co se týče vybavení, tak i designu vybavení a mobiliáře takového prostoru.

Pokud by to někoho zajímalo podrobněji, tak zde byl nedávno natáčet i kolega Adam Gebrian a lze tak shlédnout o celém objektu pěkné video na MallTV. Vlastní co-workingové prostory jsou zmíněny od času cca 6:30 (pro ty, kteří by třeba nechtěli z časových důvodů shlédnout celé, čímž ale v tomto případě přijdete o celkem dobově zajímavý konext celého projektu). Sám jsem tento objekt též navštívil a na živo je to ještě o chloupek lepší než z videa. :wink:

Jak píše Igor, tak já bych si to představoval velmi podobně. Rozhodně dál nějak neparcelovat prosotory 3.NP už na další "pokojíčy" a využít přísálí jako prostor, který lze jednou uchopit jako místo setkání seniorů, podruhé jako místo pro schůzky studentů. Podle návštěvnosti se prostě lidé usadí ke stolům a jednou bude plno a podruhé se zaplní dva stoly. Tak by to velmi pravděpodobně (a rozhodně plošně neefektivně) fungovalo i v předem ohraničených místnostech, tak to prostě je.

Každopádně by provoz měl fungovat za určitý symbolický poplatek. Skoro jsem se to sem bál napsat, ale pokud se v takovém prostoru schází více lidí, tak se občas něco pokazí, nebo chybí základní věci jako kafe v kuchyňce. Známe to každý, kdo funguje v open space kancelářích a třeba já osobně mám tyto zkušenosti i z projektování a následného provozu v Kampusu MU. Vyšetřovat pak, kdo nedoplnil kafe a nebo nedal echo že chybí v kopírce papír je asi trošku pod úroveň. :blush:
Otázkou pak je, jestli by tady (pokud by zde byl opravdu denní provoz dle nějakého "rozvrhu hodin") neměla být třeba i obsluha kuchyňky, či baru, na kterou by se dalo v případě pokažené tiskárny apod. ihned obrátit o sjednání nápravy, aby se to nedozvěděla až druhá skupina další den, která by s ní počítala...

3 Likes

Myslím Adame, že by statika nemusela být tou největší komplikací - zde bychom mohli narazit spíš na požárníky. Bylo by to asi koncepčně bezva, ale obávám se, že by nevyhověla šířka únikové cesty... Pokud se chce unikat po vřetenové schodišti při evakuaci osob, vychází takováto libůstka v průměru kolem 3 m a to už je sakra "macek", který ani nevypadá moc esteticky. :thinking:

Já jsem původně váhal nad tím, jak by coworking šel dohromady s koncertním nebo obecně kulturním provozem v sále. Jestli už by si vystupující nepřipadali moc jako u někoho doma. (Ne že by tam zrovna někdo seděl a makal, ale spíš celkově by ten prostor působil zabydleně, míň jako koncertní sál s příslušenstvím.) Nakonec si ale říkám, že je to tak naopak dobře. Jednou je to obývák města, tak ať tak vypadá.

2 Likes

Zdravím. Tak dlouho jsem chtěl přispět a neměl čas, až je tady tolik příspěvků. K tomu klubu seniorů - seniorům kromě nevyhovujícího prostředí ve stávající knihovně hlavně vadilo, že se nemohou sejít KDYKOLIV, když by chtěli - to znamená, že, podle toho jak je znám a jak jsou agilní, by prostor klubu seniorů nebyl týden prázdný. Podle mě by se scházeli i podle toho, jak by se domluvili mimo pravidelné schůzky, nebo akce, které pro ně teď kolegyně a Ivo pořádají. Což ale nevylučuje, že by se nemohli scházet v prostorách, které navrhují ostatní.

4 Likes