Umístění kavárny a klubových prostorů

Určitě. Napadá tě, v čem ty dvě věci jdou proti sobě? Mně přijde, že hospody a kavárny jsou u nás v republice přirozeným centrem komunity už od nepaměti.

4 Likes

Mám dojem, že o tomhle někde píše Jan Neruda jako o klíčovém prvku našeho národního obrození. Kdyby spadly večer stropy v hospodách a kavárnách, jsme bez národa – nebo tak nějak.

Záleží, co od prostoru čekáš. Spolky potřebují mít ten prostor většinou uzavřený a být pro sebe. Jak jsem psal, je to potřeba domyslet.

Co mi ještě pan ředitel MZK říkal, že zastupitelé by si měli sepsat požadavky, co by knihovna – komunitní centrum měla splňovat a pak to aplikovat v tomto prostoru.

@Jenda_Nadvornik na dnešek domluvil schůzku s Ivošem Legnerem a @Tosim, abychom si vyjasnili potřeby klubu seniorů. Stručně shrnuto nebrání z jejich strany nic tomu, aby v prostoru 210 byla kavárna :tada: Klub seniorů může využívat libovolné prostory od kavárny přes demokratický prostor (313) až po sál (314). Na zvážení je, jestli klubu neposkytnout k výhradnímu užívání ten přístavek (215–16 + příslušenství). A shodli jsme se na tom, že v kavárně by členové klubu mohli dostat na průkazku nějakou výraznou slevu. (Ideální aplikace pro jednotnou kartu občana!)

Kromě toho máme ještě dva dodatečné postřehy: 1) Kdybychom z prostoru 210 udělali kavárnu, mohli bychom zvážit lepší vchod zvenčí, aby nebylo nutné procházet vestibul 213? (Tohle by nefungovalo dobře, viz níže.) 2) Bylo by skvělé, kdyby byl výtah (214 a 302) přístupný z obou stran. Tím pádem by mohla například divadla zaparkovat zezadu za knihovnou, naložit rekvizity přímo na vozík do výtahu 214, vyvézt se do 302 a odsud vyjet rovnou do sálu 314. Pro jakékoliv stěhování materiálu nahoru do sálu by to byla výrazná pomoc.

3 Likes

Já si též myslím, že to není buď a nebo - komunitní centrum, nebo kavárna.
To zapojení místnosti, nyní označené jako 210 - klub, totiž vnímám jako příjemné rozšíření plochy oddělení pro dospělé a může být klidně využito jako místo, kde si mohu vybranou knihu přečíst při dobré kávě, pokud přemýšlím, zda si ji vypůjčím (třeba). A komunitní část tak může být celá pohromadě nahoře, přestože nebude nic bránit v rámci provozu objektu sejít/sjet výtahem o patro níže pokud k tomu bude důvod, či to bude potřeba.

Myslím, že v případě, že by se klub seniorů chtěl i přesto povětšinu času nějak "segregovat" ;-), tak to výhradní užívání 215+216 je docela prima nápad. Velikost tak akorát komorní a pokud bude potřeba, nebo bude avizovaná schůzka většího počtu osob, bude se dát v 3.NP a tak jak píšeš. :+1:

Takto, jak se to teď pomalu brainstormuje, za mne je provozně skoro ideál. Určitě teď nejde říct, že ten barák "nedrží pohromadě" a něco se tam bije - ať už dispozičně, tak následně i logikou provozu. Myslím, že je to právě naopak a mám z toho docela radost. :wink:

K dodatečným postřehům:
1 - toto bych nedoporučoval - jednak tomu brání myslím celkem dobře umístěná rampa pro přístup imobilního z ulice (protože kam jinam ji pak dát, že?) a přijde mi fajn do ulice mít pouze jen čistou plochu prosklení. Pokud by si tam doplnil vstup, tak tam budeš logicky potřebovat zádveří, které zase ubere prostor kavárny. Nehledě na to, že ten vestibul tam potřebuješ kvůli výtahu a druhé únikové cestě z baráku a mít tak tři "vstupy" do objektu na takto relaitvně krátké fasádě mi připadá už zbytečně moc.
2 - to by asi šlo a bylo by to více než vhodné - než jezdit do úzké uličky před vstup do baráku. Sice se tam teď takto běžně jezdí, ale myslím, že toto bychom zde rádi v budoucnu ve vazbě na provoz knihovny určitě oželeli. Stačí zásobování pizzerie apod.
Určitě by to vyřešilo to, co říkáš - racionální návoz čehokoliv do objektu snadnějším způsobem
Z hlediska tepelné techniky by to taky vadit nemuselo, neboť vestibul bude určitě pouze temperovaný, nikoliv vytápěný.

1 Like