Lezecká stěna v hale: venku, nebo uvnitř?

V článku o soutěži na halu se píše:

Dořešit zbývá dvě hlavní záležitosti – lezeckou stěnu a kuželnu. U lezecké stěny podle místostarosty Mazáče převažuje názor sportovců, že stěnu nechtějí uvnitř, ale venkovní, tedy na boční stěně budovy. Bude o tom však ještě probíhat debata, podobně jako o kuželně, kde se zatím spíše předpokládá, že součástí nové haly nebude.

Kde byste chtěli stěnu vy a proč?

  • venku
  • uvnitř

0 hlasující

3 Likes

Taky doufám, že k tomuto tématu nějaká konstruktivní debata proběhne...

Osobně si myslím, že oba jmenované sporty by mohly mít v budoucí sportovní hale svoje místo. Ale než bych vyslovil nějaké ukvapené závěry, tak jsem se chtěl podívat na webu města do 73 stránkového dokumentu Strategické koncepce sportu v Boskovicích na období 2018-2020, kde jsem si říkal, že se třeba dozvím, že už je vše dávno naplánováno a že se třeba minimálně dozvím, kde tyto dvě záležitosti město plánovalo, či plánuje umístit...
Našel jsem jen konstatování, že buď tyto prostory chybí a nebo že je třeba navrhnout lokalitu. Čekal jsem alespoň náznak, kde tyto aktivity chceme mít - abychom jednotlivé sporty "nepřesouvali" po území města, bez širších souvislostí, pouze dle aktuální situace a bez (pro mne) důležité návaznosti na další uvažovaný rozvoj konkrétních lokalit, nebo nemovitostí v budoucnu.

Ke kuželně se asi úplně vyjádřit nedokážu, protože aktuální situaci tohoto sportu do detailu úplně neznám. Pamatuji si jen, že stávající prostory u hotelu Velen tu fungují někdy z přelomu 60. a 70. let a poslední rekonstrukce zde proběhla těsně po roce 2000. Pak se tu konalo myslím dokonce i Mistrovství republiky a taky že naši kuželkáři vždy patřili k špičkovým oddílům. Navíc včetně skutečnosti, že pan Tlamka byl čestným předsedou České kuželkářské a bowlingové federace. Proto jsem zde předpokládal minimálně nějakou širší základnu.

K lezeckému sportu, potažmo lezecké stěně svůj názor ale připojím. Přestože jsem historicky stále tak nějak duší basketbalista, který poté sběhl k cyklistice, tak jsem poslední dobou (zpočátku hlavně díky oběma synům) nově objevil kouzlo lezení na umělých stěnách - což trvá už nějakých 5 let.
Mít lezeckou stěnu v portfoliu sportovišť by byla skvělá věc a je myslím, docela škoda, že zrovna naše město (potažmo třeba i Blansko) - kraj tak blízký výborným, přestože pro začátečníka poměrně náročným cestám v Moravském krasu, něco takového nemá.

Za mne je důležité rozhodnutí, chceme-li tu mít lezeckou komunitu nebo ne. A že by Boskovicím docela slušela. Jenže tato komunita (stejně jako např divadlo zde) těžko vznikne bez adekvátního prostoru a navíc je potřeba začít už od dětí. A děcka se nejlíp naučí v kroužku.
Jak se mi nápad Tomáše Znamenáčka (aka @zoul) s lezeckou stěnou na zadní straně promítacího plátna Letního kina velmi líbí, tak kroužek na pravidelné bázi pro lezecký potěr (dejme tomu 4-15 let) se jen velmi obtížně povede v zimních měsících venku, abychom to nejmenším adeptům tohoto sportu úplně neznechutili.
Lezecký sport totiž není úplně typicky letní sport - ač to tak na první pohled může vypadat. I špičkoví lezci úplně nevyhledávají sluncem rozpálené skály a lezou-li venku, činí tak raději v čase, kdy ještě po každém chytu nemusí sahat do pytlíku s magnesiem, aby se jim tolik nepotily ruce a další těžký krok na skále tak neskončil (sice jištěným), ale pádem dolů...

Nemyslím si taky, že by zde nikdo nelezl, jen to je bohužel jak s většinou sportů u nás ve městě (krom mainstreamového fotbalu a hokeje - nic ve zlém). Není zatím kde. A tezi, kterou jsem mimochodem už kdesi zaslechl - že proč tuto věc budovat, když tu po tom není adekvátní poptávka, beru jako trochu nepochopení situace.
Lezecká komunita v tomto slova smyslu totiž není jen ta parta lidí, co se tomuto sportu už teď věnuje - ti už to umí a většinou lezou z donucení situací už stejně jinde. Je ale také potřeba, aby na ně někdo navázal a tento sport pak dál udržel. Jinak by to mohlo skončit (obrazně i doslova) jako zdejší basketbal a volejbal, kdy jedna generace si nevybudovala svoje nástupce, k tomu peripetie s halou a je hotovo...

Rozhodně pod pojmem lezecká stěna uvnitř není potřeba mít na mysli prostory typu Hudy, Klajda, Singing Rock a nebo speciální haly na bouldering Hangár. Stačilo by i něco skromnějšího. Součást fungujícího většího celku.
Jen by mi přišlo škoda, když už bychom jednou měli zastřešený prostor s výškou na poměrně slušné lezení, že bychom jej nevyužili a do stavebního programu tento poměrně půdorysně nenáročný provoz nepřičlenili. Zázemí je možno využívat společné a nebo mít "jednu šatnu s umývárnou" navíc. Lepší, než se teď alibisticky schovat za větu "převažuje názor sportovců, že stěnu nechtějí uvnitř, ale venkovní"... A pak někdy (jestli vůbec) stavět speciálně, poměrně vysoký objekt pouze pro tento sport...

I proto třeba moje hodnocení v anketě, že stěna uvnitř.

4 Likes

Ač nejsem lezec a už vůbec ne odborník na sportovní činnost, musím souhlasně dodat k výše uvedenému: venkovní lezecká stěna je předem odsouzena k nižšímu využití než je možné maximum, a to díky počasí (zima, déšť, vedro). Vůbec nechápu tu myšlenku. Vnitřní lezecká stěna je nejen nezávislá na počasí, ale pro provozování kroužku lezeckého potěru asi nejlepší možnost. Je potřeba si zřejmě říct, k čemu všemu má stěna primárně sloužit. Mluvíme obecně o sportovním lezení, ale alespoň to základně rozdělme na bouldering a jištěné lezení. Mám jen omezenou zkušenost se syny, kteří v Brně nadšeně každý týden lezou po boulderingové vnitřní stěně pod vedením nadšené lezkyně. Jsou v suchu a já jsem v poho, že z nezajištěného lezení padají do měkkého. Kroužek je plně obsazen dětmi, které to žerou a doufají, že jednou budou vyhrávat jako Adam Ondra. Jejich vedoucí je začala tahat i na závody. Všechno se to odehrává - uvnitř. Vůbec mě nenapadlo, že by to mělo být venku. Proč chce někdo stěnu venku? Je to proto, že je potřeba vysoká stěna pro jištěné lezení, pro kterou se obvykle obtížně hledá vysoký vnitřní prostor? Pokud to tak je, kolik lidí v Boskovicích chce lozit po vysoké stěně s jištěním?

4 Likes

Já bych se nebál rovnou říct, že je to úplná volovina. Po lezení je (nejen) v okolí velká poptávka, viz například lezeckou stěnu v Opatovicích, která praská ve švech:

Kroužky i lezení pro veřejnost překypují. Díky rozšíření bychom mohli zvýšit kapacitu závodů pro děti. Letos bylo 79 a po rozšíření bychom se nebáli ani dvojnásobku. (…) Do kroužku kromě dětí z naší školy chodí děti z Jevíčka, Pamětic, Šebetova, Boskovic, Jaroměřic. Na lezení pro veřejnost jezdí lidi z širokého okolí od Konice až po Kunštát. Soukromé akce tu měli třeba Jevíčští a Šebetovští skauti, Opatovičtí hasiči, Boskovická hokejová přípravka, příměstský tábor.

Podobně jednoznačnou reakci vzbudil průzkum zájmu, který jsem před lety dělal kvůli té stěně na letním kině (výstupy například tady v závěru dokumentu). Pokud se od té doby situace změnila, pak zcela jistě – například díky Adamovi Ondrovi – směrem k většímu zájmu.

2 Likes

Lze nějak doložit, že takový “názor sportovců” existuje? Pořád nerozumím té logice. Chápu někdejší snahu o vznik venkovní stěny na letňáku, protože tam se jedná o existující vysokou venkovní stavbu. Nyní jde ale o to, že se předem vzdáváme stěny uvnitř sportovní haly. Mám to chápat tak, že venkovní stěnu považují lezci za vhodnější?

1 Like

Vím, o čem mluvíš - tuto stěnu známe moc dobře. S Davidem Ševčíkem jsme se tam o tom už párkrát bavili, když právě tam s dětma pravidelně každý týden jezdíme na trénink. Všímám si toho i sám, že každý rok se nás tam v tom koutku s děckama tlačí čím dál víc. A jak píšeš, sjíždí se sem lidi s opravdu širokého okolí.

Myslím, že zde na fóru v tématu ke Sportovní hale na Hybešově si loni zhruba touto dobou zmiňoval, že si to konzultoval i s Viktorií z Vatry a ti by lezeckou stěnu zde také uvítali. No myslím, že by určitě nebyli jediní...

No sám tomu taky moc nerozumím a myslím, že doložit to asi moc nepůjde, každopádně byl vysloven - z textu, co je tu na úvod tématu uveden vyplývá, že místostarostou Mazáčem.

Na jednu stranu tu je snaha halu využít na pomalu 120%, aby se využilo např. hluché místo dopoledne a na druhou stranu cítím mezi řádky trochu takové to "ať nám sem hlavně nikdo další neleze, chceme halu jen pro sebe" (omlouvám se, pokud můj pocit byl mylný a není tomu tak)
A přitom toto by mohla být aktivita, která by sem zaručeně přivedla spoustu lidí z okolí, kteří jezdí po stěnách v okolí a nebo i mnohé začátečníky, tohoto velmi atraktivního sportu. Jednou stavební investicí bychom pokryli jednak primárně chybějící sportoviště (volejbal, basket a floorbal) a zároveň vytvořili zázemí pro další sport ve městě.

Rozhodně nechci v této fázi úvah již projektovat (jak vždy rád v této situaci připomíná Ing. Pevný :wink: :+1: ), ale dokážu si např. představit klidně tuto stěnu v posledním poli konstrukce půdorysu haly. Jako příklad z mnoha zde dám lezeckou stěnu v Břeclavi (tu známe osobně s dětmi z pravidelných vánočních návštěv manželčiny rodiny z Břeclavi) nebo Plzni - ať všichni víme, případně o čem se bavíme.

Když už halu jednou stavíme, tak si myslím, že by tento model mohlo být reálný i u nás. Nahlížíme-li na výsledné naklady v poměru k uvažované ceně celé stavby, tak to rozhodně nebude dramatický nárůst ceny. A jak v podobných situacích říkávám - za pár let si na to nikdo nevzpomene, ale další sportovní "stánek" v portfoliu nabídky zde ale budeme mít už napořád.

TJ Loko Břeclav (na zadní stěně haly lezecká stěna s jištěním, vpravo boulder pro lezení bez jištění)

TJ Loko Plzeň

Je třeba si uvědomit ještě jednu věc - oba tyto příklady podle mne ukazují realizace, kdy lezecká stěna byla do haly doplněna ex-post a uznávám, že třeba v případě břeclavské realizace by mohla být do interiéru umístěna možná citlivěji. Pokud bychom o ní uvažovali už v počátku, tak by ale výsledné řešení vypadalo určitě lépe.

Lze si všimnout, že na příkladu z Plzně je užito logo výrobce outdoorové výbavy Hannah. Myslím, že v případě podobné aktivity zde u nás by se dalo jistě s podobným modelem uvažovat taky - že by některý z výrobců tohoto druhu zboží byl osloven a protislužbou za takovouto formu reklamy pomohl s realizací a vybavením tohoto sportoviště. Určitě by v tomto mohl poradit jak na to např. brněnský Skyman místního rodáka @Marek_Smerda :wink: )
Ale to už docela předbíhám - nyní se musíme vůbec rozhodnout, zda-li tuto aktivitu u nás podpoříme a nebo ne...

Co se týče prostoru pro kuželky jsem chvíli googlil a našel tuto poměrně zajímavou a ve výsledku docela smolnou zprávu z roku 2014 o tom, jak mohli boskovičtí kuželkáři získat formou odpordeje špičkové dráhy z mistrovství světa, které se tu pořádalo. Jenže nebyla hala, kde by je mohli umístit a dráhy tak nakonec skončily v Blansku...
Nejsme příznivcem žabomyších válek mezi BK a BCE, ale přišlo mi to tak nějak trochu typické pro situaci sportu u nás ve městě - viz. https://www.kuzelky.cz/clanek.php?id=2063

3 Likes

Určitě bych preferoval stěnu uvnitř. Také jezdíme s dětmi na stěnu do Opatovic a těm by určitě bylo líto, kdyby celou zimu (a část podzimu i jara) neměly kde lézt.

3 Likes

Já jsem sváteční lezec, který teď nikde neleze, protože v blízkém okolí prakticky není kde. Zároveň jsem ale rozhodně cílovka té potenciální stěny v hale, byl bych tam nejmíň jednou týdně, velmi pravděpodobně častěji. (Lezení je pro mě ideální sport fyzicky i na vyčištění hlavy.)

Venkovní stěna by pro mě byla bezvadný bonus pro dny, kdy je pěkně. Kdyby ale byla v hale výhradně venkovní stěna, považuju to za docela blbou investici, protože by víc než šest měsíců v roce byla prázdná – mimo sezónu tam nikdo nepoleze a řekněme od dubna do září furt ještě záleží na počasí. Takže taky hlasuju pro vnitřní stěnu. Která je podle mě naopak ve srovnání s jinými sporty velice efektivní investicí veřejných peněz do sportu.

Doufám, že když stavíme doslova na zelené louce, nemůže být problém tam tu stěnu pohodlně dostat. Zázemí může být do velké míry společné a nároky na plošné metry jsou docela malé; říkám si, že ta stěna může dobře koexistovat s jinými sporty.

Pokud „převažuje názor sportovců, že stěnu nechtějí uvnitř, ale venkovní, tedy na boční stěně budovy“ (jak se píše v článku), čtu to spíš tak, že ostatní sportovci si zatím nechtějí komplikovat situaci dalším „konkurenčním podnikem“ :–) Lezci jsou v tomhle trochu biti v tom, že minimálně tady v Boskovicích nejsou nijak organizovaní.

Pokud vám teda na té stěně v hale záleží, upozorněte prosím na tohle téma na fóru ostatní lezce, já přepošlu odkaz panu Mazáčovi.

2 Likes

Já jen dodám, že petice, kterou v minulosti podepsalo necelých 700 občanů má podle mě velkou váhu a lezecká stěna by měla být v nové sportovní hale. Jednání pokračují!
Svůj názor ohledně lezecké stěny budu posílat i členům sportovní komise, která se má sejít v prosinci.

3 Likes

Myslím si, že by bylo docela vhodné, kdyby na toto jednání sportovní komise byl přizván jako např. "konzultant" i zástupce lezeckého sportu, který by pomohl zodpovědět případné dotazy členů komise a dokázal by i pomoci při tvorbě případného zadání.
Ať v případě, že by se touto cestou - tedy lezecká stěna uvnitř nové haly šlo - není řešením něco, co by úplně nevyhovovalo.

Koukám, že jsem to zde zatím neuvedl, byť to z textu asi vyplývá - také jsem cílovka případné stěny + další 3 kusy lezců doma. Uvítal bych to velmi, mít zde lezeckou stěnu a navíc s bonusem velmi příjemné docházkové vzdálenosti od domu. :+1:

2 Likes

Jsem spíš občasný venkovní lezec, ale lezeckou stěnu bych uvítal a vím o mnoha lidech, kteří by ji využívali.
Sportovní komise se sejde zítra. Jsem zastáncem varianty umístění stěny dovnitř a takto to budu prezentovat i na komisi.
Argumenty jsou jednoznačné a většinou tady padly.
Uvnitř umístěná stěna může být využita celoročně (na venkovní stěně haly bych si dokázal představit třeba doplňkový boulder).
Pokud chci chodit na stěnu s dětmi, ať už vlastními nebo v rámci zájmového kroužku (Vatra momentálně občas jezdí do Kuřimi), potřebuju aspoň minimální zázemí ideálně s možností půjčit si základní vybavení.
Lezecká stěna samotná má uvnitř větší životnost a menší náklady na údržbu.

Bavil jsem se @Marek_Smerda už ohledně stěny na letním kině. Marek se specializuje na výškové práce a lezení na volnou hloubkou, ale určitě bude mít co říct i ke sportovnímu lezení.

Asi nejsem úplně odborník na lezení ani zástupce lezecké komunity, ale pokud by měl někdo zájem se sejít a probrat téma lezecké stěny v hale, rád se kdykoliv dnes nebo zítra sejdu, ať jsem na komisi lépe připraven. Komise je zítra v 17:00

4 Likes

Jsem jednou z maminek, které každý týden vozí plné auto dětí z Boskovic na kroužek lezení do Kuřimi. Sama také minimálně jednou týdně jezdím na lezeckou stěnu do Brna (ve společnosti dalších boskovických lezců). Hlasuji jednoznačně pro lezeckou halu uvnitř, která se dá využít právě v období, kdy venku není hezky a nedá se lézt po skalách. Myslím, že lidé ani netuší, jak velký je v Boskovicích o stěnu zájem (třeba i mezi maminkami na mateřské).

4 Likes

Jeden dotaz od neinformovaného nelezce: do jaké míry by se provoz stěny křížil s ostatním využitím haly? Vůbec nemám představu – omezilo by to nějak další sporty, nebo stěna a nějaký trénink můžou probíhat paralelně?

Další příklad je třeba Bystřice, hrávali jsme tam florbal a určitě nám tam nevadila, naopak to bylo vítané zpestření čekání na další zápas :slight_smile: Takto rozhodně ano. A na tom letňáku výhledově taky ano :slight_smile:

V principu to určitě nevadí - záleželo by na konkrétním navrženém řešení.

Jak jsem psal výše - většinou byly lezecké stěny ve stávajících halách doplňovány v průběhu doby a ne vždy se vzájemná koexistence obou sportovišť povedla ideálně. Neříkám ale, že i zde to nefunguje - jen to má drobné kompromisy dané procesem vzniku..
Např. v Břeclavi stěna zasahuje vodorovným převisem až nad půdorys hrací plochy a tak když se tu konají mistrovská utkání ve volejbale, je úzus že se na stěně současně neleze. Na fotografii z Plzně je vidět už lepší řešení, kdy je lezecká stěna více nezávislá na hrací ploše - je až za ní a nemá převisy.

(Ten monstrózní Břeclavský převis vnímám trošku jako "naschválnost" protože opravdu málokdo jej dokáže přelézt a v půdoryse /pokud by byl součástí jednoho prostoru s halou/ pak docela komplikuje provoz. Současně je zde i docela nevyvážený poměr cena-výkon v tom, kolik taková věc stojí při realizaci a kolik lidí ho reálně zvládne využít. Aporopos na mistrovských soutěžích v lezení se tyto typy cest také většinou nelezou).

Pokud by byla lezecká stěna na konci (kratší straně haly - viz příklady výše), tak se většinou řešila tak, že je od hrací plochy oddělena mobilní sítí - podobnou takové, která např. předěluje prostor hlavní haly v případě dělení na menší hrací plochy, kde probíhá paralelně více utkání.

Pokud bychom ale na toto mysleli už při ZADÁNÍ a pak i následné realizaci, tak v tom nevidím zásadní problém - opět záleží na tom, jakým způsobem to bude popsáno. Bude-li tam zmínka, že toto sportoviště musí být navrženo tak, aby se vzájemný souběh nevylučoval, tak v tom nevidím problém - architekti si s tím rozhodně poradí.

Myslím, že ideální by byl samozřejmě půdorysně oddělený provoz v rámci objektu haly.

Myslím si, Adame úplně stejně, že pokud by se povedla indoor lezecká stěna, tak by zde mohla být klidně pak i venkovní stěna - protože v té době se doposud pro vedení města "neviditelná" lezecká komunita už dávno etabluje a bude se vědět, že v Boskovicích není bílé místo na mapě. V létě si tak dokážu bez problémů představit, že by si svoje návštěvníky našla klidně sportoviště oboje.

4 Likes

Ahoj Radku,
máš info jak dopadlo téma lezecké stěny na sportovní komisi?

Debata kolem stěny byla na komisi poměrně dlouhá. Argumenty typu "nevím o žádná skupině lezců v Boskovicích" nebo "všude, kde mají lezeckou stěnu v hale, si na to stěžují" mě zvedaly ze židle. Komise hlasovala o jednom usnesení, kde nedoporučila radě umístit lezeckou stěnu do sportovní haly bez jakýchkoliv dalších podmínek. Shodli jsme se aspoň na tom, že pověřujeme místostarostu, aby prozkoumal možnosti umístění lezecké stěny do stavebně oddělené části haly. K tomu ale začaly padat argumenty, že to bude drahé a musely by se tam řešit samostatné záchody a šatny, aby to bylo skutečně stavebně odděleno. Tak jsem prosil, abychom se nepokoušeli halu hned stavět, ale abychom si jen rozmysleli, jestli lezeckou stěnu v hale chceme nebo ne a správně vytvořili zadání pro soutěž.

Měl jsem z celé diskuze pocit, že sportovní komisi máme od toho, aby si členové jednotlivých sportovních klubů, kteří v komisi sedí, pohlídali svůj vlastní píseček.

3 Likes

Přihodím svůj názor jako bývalý lezec, který si svou výkonnostní třídu vydřel na Téryho chatě. Z mnoha důvodů které zde padly jsem též pro stěnu uvnitř haly. Každý kdo chce ven si může zajet do Sloupu na vápno, je to kousek.
A co se týče kuželny, znám členy oddílu a jsem s nimi ve spojení. Požadují čtyřdráhovou kuželnu jako součást připravované haly. Je poměrně zřejmé, že měla-li by se kuželna stavět jako samostatná stavba, mnoho let se jí nedočkají. Provozují oblíbený a v Boskovicích úspěšný sport, mají tedy stejná práva, jako florbalisté, volejbalisté a další.

2 Likes

Mně připadá, že už se tím ukazuje, jak moc sportovců a klubů v Boskovicích po podobném prostoru, kde se budou potkávat sportovci, lační. A tedy, jak moc logické by bylo mít nějaký ucelený areál, kde bude místo pro lezce, kuželkáře i volejbalisty. Už teď to začíná trošku vypadat, že sportovní halu chceme koncipovat pro základní sporty, ale udělat drobný ústupek v podobě prodloužení haly o 5-10 metrů, připojení odhlučněné stěny a vytvoření horolezecké stěný, je problém, protože v Boskovicích dosud nikdo nelezl, a to znamená, že ani nebude. Byla by to strašná škoda, tohle je příležitost dát hale na Hybešově smysl / o smysl víc.

3 Likes

Přiznám se, že jsem nějakou podobnou větu tak nějak čekal a upřímně mne moc nepřekvapila. Na lezeckou stěnu si stěžují, protože - jak jsem psal - byla ve většině případů umístěna do haly až později. Před vybudováním se ale určitě musely subjekty, které v halách již působily s lezci dohodnout, že stěnu vybudují a tudíž budou muset fungovat společně a přesto si nakonec stěžují... Není to tak nějak u nás (nemyslím jen Boskovice) typické? Místo abychom si vzájemně vycházeli vstříc, tak si pořád kde to je hážeme klacky pod nohy?

Je to tak a psal jsem to zde už někde výše - není nezbytné teď opravdu "projektovat" a snažit se vymslet halu na schůzi sportovní komise. To po jejich členech nikdo nechce. To bychom pak nemuseli připravovat a poté vypisovat architektonickou soutěž.
Výsledkem má být rozhodnutí, jestli lezeckou stěnu chceme a nebo ne. V případě že ano, tak připravit zadání (myslím, že zrovna v případě stěny nebude kdovíjak složité) a pokud ne, tak přinést racionální a pádné argumenty proč touto cestou nejít.
Co se týče těch záchodů a šatny (šaten) navic, které zmiňuješ - doufám, že toto nikdo nemyslel vážně, jako argument, na kterém by případně celá aktivita měla ztroskotat. Je třeba si uvědomit, že se rozhodně nebavíme např. o dvojnásobku šaten jak je nadefinováno pro halu - to zde určitě neplatí. Není špatné mít si kde uložit věci, ale lezci si stejně většinu věcí nosí s sebou na plac - takže ten případný nárůst plochy nebude kdovíjak velký.

Stejně jako v příapdě úprav chodníků a rekonstrukcí silnic (se kterými se město rádo pyšní a které by měly být za mne v podstatě samozřejmostí) - tedy akcí, kde zlepšujeme komfort žití a atraktivity našeho města bychom i zde mohli koukat kousek dál než za první roh. Špatné je, když se optikou opravy chodníků (hlavně co nejlevněji a rychle) díváme i na stavbu, jaká se zde plánuje postavit jednou za několik desítek let...

Myslím, že výsledkem akce (po které jak píše Kristýna, lační velká většina sportující veřejnosti) kde město funguje jako investor veřejných financí, by mělo být vybudování stavby s pokud možno co nejširším možným využitím, které ve výsledku zvedne úroveň naší sportovní infrastruktury ve městě. Primárně samozřejmě pro místní - to by měla být priorita. Sekundárně pak třeba i pro návštěvníky z blízkého, či vzdáleného okolí, kteří třeba díky této aktivitě se k nám pak budou rádi vracet a přinášet zisk do městské kasy.

Zde nezbývá než souhlasit. Věci by prospělo, kdybychom na toto přestali pohlížet způsobem, že pokud bychom chtěli nedejbože i kuželnu, tak to bude nutně další plocha "vedle" haly, která nám zvedne obestavěnou podlažní plochu, nevleze se na pozemek a náklady letí do astronomických výšek. A nastupuje panika...
Dokážu si klidně toto sporotviště představit jako součást kompaktního půdorysu. Mohla by např využít plochu pod hlavní tělocvičnou a navazovat plošně na podzemní parkování, které by bylo v půdoryse hned vedle - pro příklad.

No já to jako ústupek úplně nevnímám - toto je za mne normální upřesnění zadání a běžně se to děje, pokud se něco podobného tvoří. Taky mne dostalo, že si je myšleno, že v Boskovicích "oficiálně" nikdo neleze. To přece neznamená, že tito lidé nelezou zatím jinde a že by o tu stěnu neměli zájem, pokud by tu tento stánek existoval - stačí se kouknout na anketu v úvodu tohoto vlákna (a to si troufnu tvrdit, že spousta dalších "lezců" o tomto fóru ani neví)
Podobné situace tu už byla kdysi bylo u místních divadelníků, kteří chtějí a byli by rádi, kdyby ve městě existovalo zařízení tohoto typu (např. Sokolovna) - taky se tehdy dozvěděli, že tu nikdo divadlo nehraje a tak proč by tu mělo být. Koukám, že problém slepice a vejce je věčný...

Rozumím logice, že prodloužit, zvětšit, či jinak upravit halu není zadarmo - to souhlas, ale ekonomičtější než v tomto případě to nebude nikdy. Zatím ale nemáme žádný půdorys, takže nic neprodlužujeme, nepřilepujeme - pouze dáváme zadání.
A znovu říkám - třeba právě architekti v rámci soutěže mohou vymyslet nějaké "šikovné" řešení, jak tyto věci zkloubit a funkčně bezproblémově propojit.
Pokud bychom stavěli lezeckou stěnu/halu jako samostatný objekt, tak vyjde bezpochyby rozhodně mnohem dráž.

2 Likes