Základní vize pro rekonstrukci sokolovny

Nejdřív stručný kontext: Sokolovnu v roce 2016 převzalo město od Sokola, který už se o ni nezvládal adekvátně starat (z pochopitelných důvodů, je to velká finanční zátěž). Pokud má budova důstojně sloužit další desítky let, je potřeba provést zásadní rekonstrukci, protože současným požadavkům nevyhovuje ani podoba interiéru, ani technické vybavení budovy. Pár článků pro zájemce:

Město Boskovice do sokolovny investovalo prvních pár miliónů na opravu věcí, které byly v havarijním stavu a bránily dalšímu používání. Tím jsme získali čas na rozmyšlení pořádné rekonstrukce. A ta se neobejde bez pořádného zadání, čímž se dostáváme k jádru věci. Předpokládaný proces je tento:

  1. Vznikne základní vize toho, kam by se sokolovna měla ubírat.
  2. Během několika setkání všech zúčastněných stran vznikne seznam konkrétních požadavků.
  3. Oba dokumenty společně poslouží jako zadání pro architekty. Během jejich práce může docházet k úpravám zadání podle potřeby.
  4. Měli bychom získat lepší budovu.

Nevíme, jestli to takhle bude fungovat (v každém případě to bude složitější), ale stojí za to se o to pokusit. Pokud máte jakékoliv připomínky a návrhy, ať už se týkají samotného procesu, základní vize pro opravenou sokolovnu nebo konkrétních technických požadavků, pište, nejlépe přímo tady veřejně na fóru. To, na čem se dohodneme, pak někdo z editorů (@zoul, @Tomas_T) zanese do veřejné dokumentace.

1 Like

Viz fotky z koncertu v Sokolovně k výročí 100 let státu (neumím sem dát odkaz z FB, asi to ani nejde?)

Fotky hlediště vypadají úplně, jako z roku 1923... ajo, vlastně hůř, takle vlastně v roce 2018 vypadá a funguje boskovická Sokolovna!

A zrovna v tohle důležité výročí i pro Sokoly - takhle dopadl jejich ultimátní odkaz před-předchozí generace. Zaplakali by? Naštěstí nespadla, i když o ni Sokolové přišli. Můžeme říct, že to předchozí a současná generace podělala, nebo je na to nějaká omluva?

Může s tím něco nastupující generace udělat? Proč by jako nemohla? Stačí si uvědomit ty chyby, které vedly k současnému stavu a uvědomit si obrovskou sílu odkazu, který vydržel i pro nás (nápověda: nemám na mysli jen tu budovu).

Ostatně parta kolem Tomáš Pléha tady dokazuje, že vznešené hodnoty tady pořád jsou, i přes kacky pod nohy a plesnivé zákulisí.

A to i třeba v aktivizaci části společnosti, která chce Sokolovně vrátit její důsotjnost (nápověda: opět nejde jenom o tu budovu), více na tomto fóru a brzy snad i v městských "kuloárech"

3 Likes

Mezi bodem 3 a bodem 4 by mělo asi být ještě vtěsnáno Vyhlášení architektonické soutěže na rekonstrukci a dostavbu Sokolovny. Proč zase ta soutěž? Někdo může namítnout (a určitě by se tak i stalo), že se to tímto krokem zase prodraží a že to tak nějak klasicky spíchneme "na koleně" a "z místních zdrojů". Troufnu si tvrdit, že po přečtení Vašich podkladů, které už máte zpracované - mmch výborná práce (čekal bych ji tedy spíše od města, ale to už je teď jedno) - se nejedná rozhodně o vůbec jednoduché zadání. Pokud navíc chceme respektovat historickou a architektonickou hodnotu stávajícího objektu a k němu přistavět něco, co nebude, jak říkávám a nemám to rád - pouze splnění úkolu. Toto podle mne fakt není cesta...
Pokud se navíc v koncepci rozvoje města na X dalších let v tomto vedení shodne, že Sokolovnu je třeba zařadit do strategie městských investic, tak si myslím, že to je možné. Pak si myslím, že bod nyní označený jako 4 není vůbec nereálný.

2 Likes

Rozhodně souhlasím! Líbí se mi, že se udělala ta rychlá, nutná oprava Sokolovny, díky které máme víc času na to, udělat to opravdu pořádně. Za to třeba patří díky předchozímu vedení města, none?

1 Like

@Adam_Kozousek Stoprocentně Adame! Bývalé vedení nebylo bezchybné, věci se děly s dětskými nemocemi a mnohdy kostrbatě, ale měl jsem z toho pocit, že pomalu začínají chápat a někam se to posunuje.
Toto není otázkou jednoho volebního období, to bude trvat déle. Je potřeba si uvědomit, že kultutní město, za které se tak nějak rádi pořád "považujeme" nemůže žít z minulosti, těžit z éry Filmových festivalů pracujících a očekávat, že je stále na světě ještě tolik lidí, že si to pamatuje a z nostalgie sem k nám ještě jezdí...

1 Like