Revitalizace historického centra Boskovic

O těch možných ("nultých") alternativách se vážně diskutuje. Odborná debata je pro budoucnost těchto boskovických historických objektů nadějná. https://lam.litomysl.cz/
Profesor Fránek, který je v okolí uznávaná autorita, rovněž podporuje kulturní zařízení do těchto dvou boskovických budov (ZS a ZD).
Boskovické vedení radnice (bohužel - zatím) na tyto generační projekty neslyšelo a neslyší ... (?)
Jeden příklad za všechny.: Multifunkční sál jízdárna - Zámecké návrší v Litomyšli
Á propós - Jirko, my tady žádný přespolní Ing. arch. nepotřebujeme. Je vás tady doma docela dost. (Vím minimálně o čtyrech) .)

Kde přesně co říkal? Na tvůj dotaz na posledním setkání naopak odpověděl, že nepovažuje za nezbytně nutné, aby kultura fungovala v historických budovách.

Podle mě je to přesně naopak, názory a impulzy zvenčí jsou pro nás velmi zdravé. A vůbec to nesouvisí s počtem nebo kvalitami místních architektů.

2 Likes

@YAK Přiznám se, že mi pouze na základě Vašeho postu (a nehledejte v tom prosím nic mimo řádky) uniká, jakým způsobem nám konkrétně může pomoci LAM, krom toho, že tam vědí jak to dělat. Vytvořit LAM nestačí, mnohem důležitější je, že do města dokážou integrovat nové stavby, které mají neoddiskutovatelnou kvalitu, co se v Boskovicích už dlouhodobě nedaří.
Litomyšlský architektonický manuál je odborně popularizační databáze nejvýznamnějších uměleckých a architektonických objektů v tomto městě od kterého bychom (kdyby se to chtělo) mohli v mnohém naučit. Existence podobné databáze - například ve vazbě na již zpracovávaný architektonický manuál židovské čtvrti nám aktuální problémy určitě nevyřeší. Toto je podle mne až nadstavba, něco jako krok 2.
Na poslední schůzce s městským architektem jsem se zrovna na toto vedení města ptal - nezvažuje-li že bychom něco podobného měli i tu u nás. S tím že jsem ve skrytu duše tak nějak počítal s tím, že v hypotetické době vzniku bychom do této databáze plynule zařadili třeba i novou Fránkovu knihovnu a Radićovu dostavbu koupadel, které by nás jednak vrátily zpět na architektonickou mapu v republice (a možná překvapivě díky Radićovi i na světě). Měli bychom tam tak konečně zástupce moderní veřejné architektury ve městě (pár soukromých objektů by se zde našlo už i teď, ale mnoho jich pravda není). Celkově bychom určitě nemohli soupeřit, co do počtu objektů s Litomyšlí, Brnem, či Plzní, které tuto zajímavou věc už mají, ale mohla by to být docela příjemná věc navíc pro návštěvníky našeho města. O kvantitu zde zcela určitě nejde, s nikým v ničem nezávodíme.
Svojí existencí se obávám, že nám existence webu LAM ale nijak nepomůže. Jsem na pochybách jestli někdo z lidí, kteří jej tam vydupali ze země se přijedou bít za Boskovice - tak jak jsem to pochopil z vašeho příspěvku. Toto si musíme vybojovat tak nějak řečeno sami a přijít třeba s podobnou iniciativou. Já sám sem o něčem podobném uvažoval - moderní stavby (myšleno od roku 1900) na území města mám celkem zmapované a určitě by se např. ve spolupráci s Petrem Vítámvásem dalo zajistit i více. Na toto téma jsem se s ním už bavil ve spojitosti s přípravou části o architektuře města při přípravě knihy Boskovice v pohledech do minulosti, která loni vyšla. Cesta by tu asi byla.
Přiznám se, že o tom, že by architekt Fránek nějak výrazně podporoval umístění kulturních zařízení v historických objektech jsem neslyšel - na posledním setkání to bylo přesně tak, jak cituje Tomáš Znamenáček.
Ač se to možná bude zdát nepochopitelné, souhlasím s Tomem i v druhém jeho citátu výše - rozhodně bych se nebránil, ba naopak bych také přivítal, názory kolegů z oboru i zvenčí mimo Boskovice. Otázkou ovšem je, jestli se k nám tito architekti nějak výrazně - v situaci, v jaké je pohlíženo na architekturu obecně a například architektonické souteže ve městě - zrovna pohrnou... Zatím si rozhodně nemyslím, že bychom byli v situaci, jaká je dnes v Litomyšli - že si mohou pomalu vybírat kdo jim co vyprojektuje a že, jak kdosi řekl ..."kdo ze špičkových architektu v zemi nerealizoval právě tam, jako by nebyl". Pokud to nějak nezměníme, tak o tom se nám může opravdu jenom zdát. Bohužel...
Ať se na významné veřejné zakázky pořádají ve městě architektonické soutěže - pokud se vypíšou, tak bych se neobával, že bychom se jich neučastnili :-). Nedokážu si ale dost dobře představit jakým mechanismem by tohle navrhované harakiri bylo provedeno, abychom toto řešili pouze místními. Někdo může říci - vyzvaná soutěž. OK. Ale všechny soutěže by měla schvalovat ČKA a pokud jsou neschválené, neměly by se jich účastnit autorizované osoby. Pokud to udělají, je to slušně řečeno průšvih. Tudy podle mne cesta fakt nevede. Zkusme opravdu nevymýšlet věci, které fungují - tak nějak pořád "po Boskovicku". Chiméra úspory na začátku projektu za soutěž je podle mne nepodložená a ať mi někdo ukáže byť jedinou architektonickou soutěž na veřejnou stavbu, která proběhla a výsledná realizace nedopadla dobře. Myslím, že by i prsty jedné ruky byly naprosto luxusní rezerva...
Podle mne je soutěž opravdu jedinou transparentní cestou, jakou jsme schopni realizovat zde konečně opravdu kvalitní věci. Když se k tomu nastaví navíc rozumně odměny, nebál bych se že se přihlásí nekvalitní ateliéry s nekvalitními návrhy. Každý chce přeci vyhrát, když už do toho jde - i provoz ateliéru musí mít vyrovnané cash flow ;-). A když pak můžete vybírat víteze třeba z 5 kvalitních prací (krom třeba dvaceti dalších, které se do užšího výběru nedostaly) je to lepší než jedno řešení, navíc když se o něm prohlásí, že tzv. jinak to chlapi fakt nejde ;-).

3 Likes

Ahojky Tome.
Kde přesně co říkal Fránek ... ??
Setkali jsme se v poslední době několikrát. (Na schůzku si vždy čas našel a telefony zvedá docela ochotně.) Když má město to štěstí a má v historickém centru nevyužité historické budovy, jednoznačně podporuje jejich využití pro "kulturní zařízení".
To že na tom posledním setkání naopak odpověděl, že nepovažuje za nezbytně nutné, aby kultura fungovala v historických budovách, si vysvětluji tak, že hovořil o variantách, kde město historické objekty prostě nemá.
A to, že se v Boskovicích chová tak, jak se chová ... to, že "nedemokraticky prodal městu svůj Kokehel" zdůvodňuje tím, že "Radní si nevědí rady, tak to nechají na dav, který tomu nerozumí." Anketa: Architekti ke knihovně a ZZN. Přestavět, nebo zbourat? A že v tomto případě (ZZN) se starostka nekompromisně rozhodla jako chlap ... !!! (O veřejné stavbě, za veřejné peníze nerozhodla veřejnost, ale hrstka papalášů.)
Kamarádi v Litomyšli (např.: LAM) nevěřícně kroutí hlavou ... ?!! A proto říkám, že my tady žádné takové přespolní Ing. arch. nepotřebujeme. Než takové "egoistické demokraty", tak to raději nic.
Šikovných architektů, inspirovaných zkušenostmi odjinud, tady doma dost.

Ahoj Petře.
Jakým způsobem nám konkrétně může pomoci LAM, to nevím.
Mě tam ti lidé pomáhají v tom, čemu rozumíte Vy Náš team | AiD team i tady v Boskovicích (např.: klimek kontakty) a napověděli mě, ("proč se u nás Fránek "zbláznil"), proč to v Boskovicích děláme i se současným městským architektem blbě.
Nestraníci jednají s novým vedením města intenzivně o tom, jak zúročit a zapojit šikovné odborníky z řad místních ... Aby se zde začali konečně realizovat kvalitní věci pro lidi, kteří do toho budou moci "mluvit".

Ta „hrstka papalášů“ byli zástupci, které jsme si demokraticky zvolili. To je normální princip zastupitelské demokracie.

Veřejnost by podle mě o podobě veřejných budov rozhodovat neměla, stejně jako nerozhoduje například o textech právních smluv – je to prostě odborná disciplína, o které by měli rozhodovat odborníci (urbanisti, architekti, projektanti). Veřejnost by akorát měla říct, co přesně potřebuje, jako se to například momentálně snažíme udělat se sokolovnou.

Souhlasím ale s tím, že by o podobě veřejných budov měla být větší diskuze, ideálně v podobě těch neustále skloňovaných soutěží (ať už veřejných, nebo vyzvaných). V odborné porotě soutěže pak může mít veřejnost prostřednictvím svých zástupců poradní hlas. Ale zastavit kvůli tomu projekt knihovny mně přijde cynické, z důvodů, které jsme mockrát opakovali, naposledy Tom tady na fóru.

3 Likes

Tak to tedy zkusím jinak...

Jak to chcete konkrétně provést?

Z tohoto jsem pochopil, že by nám měl LAM pomoci - když tam na ně dáváte odkaz, ale v druhém postu adresovaném mně vzápětí píšete, že

...tak fakt nevím, asi jsem se v tom ztratil :slight_smile:

Můžete být prosím více konkrétní v následující věci, kdy píšete, že

toto je za mne docela zásadní výrok a pokud víte jak na to, sem s tím!

Můžete prosím zkusit vysvětlit, jakým způsobem by se to mělo provést? Jakože "místní" projektanti to ve volném čase nakreslí? Kdo pak odborně dokáže posoudit kvalitu, nebo nekvalitu řešení, či to, je-li navržené řešení ideální a nejde vymyslet třeba lépe? Na základě jakého zadání a jakých hodnotících kritérií?

Klidně ať někdo "přespolní" navrhne v regulerní soutěži něco lepšího než "místní" a pokud to bude kvalitnější, ať se realizuje právě toto. Tím, že to budou dělat místní, rozhodně neušetříme a nemáme stále jistotu nejlepšího výstupu. Může se prostě najít někdo, kdo to vymyslí lépe :wink: Jiným způsobem, než v soutěži toho docílme velmi obtížně.

Obávám se, že veřejná stavba není synonymum pro to, že o ní rozhoduje veřejnost (tak jak jsem se s tím na jiných platformách, /ale vlastně i zde/ párkrát setkal), ale to že tato stavba veřejnosti slouží. V tomto případě se jedná o nepochopení procesu zadávání stavby/veřejné zakázky a také jak zmiňuje Tomáš také zastupitelské demokracie.
Rozhodně si to nelze představovat tak, že architekt něco nakreslí a veřejnost to bude připomínkovat a upravovat, tak dlouho, aby to dle jejich názoru bylo správné. Jednak k tomu z velké části nemá erudici to posoudit (nechci se nikoho dotknout, ale je to tak - já také neříkám doktorovi, jak má operovat) a je třeba si uvědomit také to, že co člověk, to názor. Nedokážu si v praxi představit, proces, kterým bychom dali tento "babylon názorů" konzistentně dohromady. Navíc s tím, že z toho má vzniknout objekt, který se bude líbit všem...

Naopak je ale dobré se ptát veřejnosti, ideálně odborné a v nejlepším případě přímo budoucích uživatelů jak by si onu budovu, či provoz v ní představovali (slýchávám, že toto zde v Boskovicích pořád nějak nejde). Na základě toho pak vznikne zadání či tzv. stavební program, které projektant přetaví v návrh, který by měl někdo posoudit.
Stavební úřad tuto funkci nemůže převzít, neboť ten zašťituje pouze to, že stavba splňuje zákoné parametry projektu a jinou korekci by neměl a nemůže uplatnit. Toto může posoudit a doporučit ale městský architekt, což je jedna z funkcí, které by měl plnit a který je schopen korigovat případné nekvalitní výstupy. Rozhodně by tuto funkci neměli přebírat zatupitelé na základě kritéria líbí/nelíbí, neboť nejsou soukromý subjekt, který se nemusí zodpovídat za případnou neodbornost těchto rozhodnutí.

1 Like

Pardon, že vstupuji do takto rozvětvené diskuze s odbočkou trochu mimo, ale v souvislosti s tímto odstavcem jsem chtěl přispět svým náhledem na věc - jako laik.

Město má institut městského architekta, který by v podstatě měl připomínkovat návrhy, které vzejdou z poptávky městě (ať už formou veřejné soutěže či přímým oslovením nějakých subjektů), a proto mi přijde trochu nestandardní, aby městský architekt sám navrhl stavbu ve městě, kde má působit jako nezávislý poradní orgán, chcete-li arbitr. Tímto v podstatě chci reagovat na výrok toho, že má reagovat veřejnost odborná - patří sem i institut městského architekta? Pokud ano, pak je zcela legitimní řečnická otázka: Kdo bude připomínkovat stavbu navrženou městským architektem? Přece nebude připomínkovat sám sebe, to by bylo zvláštní. :thinking:

Jo, to je rozhodně nestandardní, viz oficiální názor ČKA:

Obecně převažuje názor, že městem či obcí zaangažovaný architekt v obvodu své působnosti projekční zakázky zpracovávat nesmí, a to ani pro soukromé, ani pro veřejné investory. Cílem tohoto omezení je předejít střetu zájmů – zamezit situacím, kdy by měl z titulu své funkce posuzovat svůj vlastní projekt, nebo preferovat zájmy investora, pro kterého projektuje.

My jsme se na to pana Fránka ptali v rozhovoru před rokem:

Necítíte nějaký střet zájmů? Totiž že by městský architekt neměl ve městě uplatňovat své návrhy?

Projektoval jsem to rok před tím, než jsem se stal městským architektem. Takže necítím. V Boskovicích jsem vždycky projektoval jen pro příbuzné, teď je to první stavba pro radnici, kterou jsem dělal a netušil jsem, že budu městský architekt. Oni jsou si toho vědomi, takže jsem řekl, že nebudu projektovat další stupeň projektové dokumentace, takže z této zakázky nebudu mít ani korunu. Ale jestli k tomu dojde, budu rád, že budu mít zrealizovanou takovouto stavbu.

Tož tak.

@David_Grenar Vůbec to není odbočka mimo a Váš náhled je v podstatě správný. Já popisoval ideální stav z praxe. Odbornou veřejností může být chápán např. městský architekt, nebo externí konzultant. Skutečnost, že architekt Fránek navrhl stavbu do města, kde se rok poté stal městským architektem vnímám také jako řekněme nestandardní. Za mne je to situace, která věci řekněme rozhodně neprospěla...

Připomínkovat sám sebe asi není zrovna ideální situace, nicméně v tomto případě (a to nechci omlouvat výše řečené) se jedná podle mne o kvalitní stavbu. Pokud si připomeneme paralelu s původně plánovanou sportovní halou na ulici Slovákova, tak si myslím, že je to nesrovnatelné. Projekt haly byl za mne tehdy velmi slabý. Provoz a dispozici jsem tehdy nijak detailně nestudoval, že bych byl schopen mu teď hned něco vytknout, ale zejména po stránce architektury to byl návrat o minimálně 25 let zpátky a tato stavba by do svého okolí novou kvalitu rozhodně nepřinesla. Byla by to pouze další hala, kde byl pouze "splněn úkol", aby tam byly dva koše a síť na volejbal.

Myslím si, že uončit nyní stavbu knihovny z výše uvedeného důvodu by asi nebyla dobrá volba, přestože znovu říkám, že to co se stalo v minulosti nebylo úplně správně. Ale máme na stole podle mne projekt na kvalitní stavbu, která navíc ve městě už spoustu let (stejně jako sportovní hala) chybí. Na přípravu tohoto projektu a související dokumentace už byly opět vynaloženy nemalé peníze. Pokud bychom zadávali nyní stavbu znovu, tak v případě jakéhokoliv typu transparentní soutěže bychom se bavili o dalších nákladech ve velmi podobných cifrách a dalším čase na to, abychom se dostali do stávajícího bodu přípravy projektu ve které právě teď jsme. A stále jsme v podstatě na bodu nula a nestavíme...

1 Like

S tím mohu souhlasit - a to ponechám stranou svůj subjektivní názor líbí/nelíbí.

Doufám, že to tak nevyznělo, ale rozhodně jsem nechtěl svým příspěvkem říct zastavme stavbu. Já jsem naopak rád, že Boskovice mají šanci na to získat nějakou zajímavou stavbu, o které se bude diskutovat, bude budit vášně.
Šlo mi spíš o konstatování toho, že by akce tohoto typu by mohly být poněkud transparentnější, přece jenom se jedná o věci nadčasového významu, které výrazně budou ovlivňovat podobu celého města.

Díky za osvěžení paměti, úplně jsem na to zapomněl :slight_smile:

Taky bych byl radši, kdyby tomu bylo tak jak říkáte a třeba jsme se případně takovéto soutěže mohli s kolegy v atelieru zúčastnit :wink:

Není rozhodně potřeba hledat žádné viníky, hrstky "papalášů" a podobné věci, co tu nedávno v jiném postu zazněly - to nás nikam neposune a je to pouze ztráta času. Minulost už prostě nezměníme a teď je třeba hledět do budocnosti s tím, že máme konečně šanci do města dostat po X desítkách let kvalitní architekturu. Nemusí asi budit přímo vášně, ale chápu jak jste to myslel a souhlasím. Prostě ať boudoucnost nedopadne podobně jak v případě nechvalně známé sportovní haly.

"Si děláš srandu" (?)
KNIHOVNU rozhodla hrstka papalášů a devotních úředníků. Všichni zastupitelé tu šanci v Boskovicích zase nedostali ...
V demokratických samosprávách (urbanisté, architekti, projektanti připraví varianty projektů a nabídnou k veřejné diskusi) o veřejných stavbách v konečné fázi rozhoduje ten, který to platí.

Tohle prostě není pravda. Například v té Litomyšli, kterou se zaklínáš, jsou běžné soutěže. A o jejich výsledcích nerozhoduje ani veřejnost, ani zastupitelstvo, ale odborná porota.

Jinak připomínám pravidla fóra – buď budeš své názory vyjadřovat s respektem k ostatním, nebo je nebudeš vyjadřovat tady. Šermovat „papaláši a devótními úředníky“ za dostatek respektu nepovažuju.

1 Like

Omlouvám se, ale nemám čas se tady dopodrobna rozepisovat a hlavně nejsem odborník v té věci a nerozumím tomu jako Vy.
Snad se podaří vytvořit skupinu šikovných architektů a bude se v Boskovicích diskutovat a pracovat ve veřejném zájmu.

Mohl bys mi, prosím, poslat seznam odborníků, kteří tady rozhodli o MK ... ?

Znova: Rozhodnutí o naší knihovně nebylo ideální, ale z mnoha důvodů podle mě stojí za to ho přesto respektovat. Do budoucna by bylo – opět, podle mě – lepší, aby o architektuře rozhodovali prostřednictvím soutěží odborníci.

1 Like

Respektovat ... ?

Respekt předpokládá, že člověk si nedovolí uškodit jinému člověku ani fyzicky, ani psychicky, ani politicky, ani občansky ... :slight_smile:
Jinak Tě zdravím z Litomyšle: https://www.youtube.com/watch?v=1WWO_z3cvI0

To je škoda, čekal jsem, že pokud zde uvádíte určitá tvrzení a výroky, že je máte, stejně jako vize správného fungování architektury jako platformy ve městě, nějak podložené a v případě, že se na ně někdo zeptá je dokážete vysvětlit.

Myslíte, že nás ono nalezení "viníků" někam posune? Už jsem to zde zmiňoval taky několikrát, že rozhodnutí o MK nebylo asi úplně ideální, ale minulost už nezměníme, tak zkusme v bodoucnu tyto věci dělat lépe.
Mohli bychom potom předejít spoustě podobně zbytečných diskusí...

Pojmenovat špatné zkušenosti z "minula" je klíčové pro další jednání (držím palce dnes ve třináct) (.)) a další budoucí posun a vývoj k "normálu".
A minulost se dá změnit například tím, že se zastaví "Kokrhel" a pojmenujou konkrétní "viníci".
... Aby to tady už nikdo NEVOLIL ... !!!