Výběr lokality pro sportovní halu

@vladimirpetru
S těma tělocvičnama za mě naprostý souhlas. Taky tomu nerozumím, tam se nedalo pořádně sportovat už v době, kdy jsem chodil na základku.

2 Likes

O tom, kdy se začne stavět. Na Sušilce se může začít prakticky hned, na Července sice taky, ale zablokujeme tím jakýkoliv další rozvoj. U Červenky je potřeba nejdříve si říct, co tam chceme a mít jasnou vizi, podle které se pojede. To dnes není.

1 Like

Ano, to dnes není, ale mohlo to být o pět měsíců dál, které od února uplynuli a řešili se jen dvě varianty.

2 Likes

No a to je to co mne trápí. Dnes máme existující sportovně-relaxační areál Červená zahrada. O areálu nemáme jasnou vizi, co s ním bude dál (z hlediska jeho rozvoje, který je prostorově možný). Přesto se nyní rozhodujeme o možná největší investiční akci minulých i příštích let - sportovní hale, kterou chceme postavit kdekoliv ve městě, bez ohledu na existující areál ČZ, a hlavně rychle. Není to škoda?

5 Likes

V tomto duchu byla vedena velká debata v sekcích Sportovní hala v ČZ, Převod pozemků pro halu na Hybešové a Sportovní hala na Hybešové - plná dobrých nápadů, připomínek a inspirací včetně hlasování pro výběr lokality, kde ČZ dostala 63% hlasů. Je to sice jen orientační, ale výmluvné. Škoda jen, že po celou tuto dobu se o této variantě oficiálně nejednalo. Jak již bylo řečeno dříve, o hale na Hybešce bylo již dávno rozhodnuto.

2 Likes

Je to myslím docela velká škoda a řekl bych promarněná šance. Jinak si nedokážu vysvětlit, že od léta roku 2016, kdy se nějakým způsobem začala alespoň trochu "systematicky" připravovat vize rozvoje sportu (viz výše odkaz na dokument Strategického rozvoje sportu v Boskovicích) se dál se zpracováním podkladů a zadání využívající Červenou zahrada nepokračovalo.

Tři roky, za které se mohlo intenzivně pracovat na podkladech a mít jasno co chceme, se nedělo naprosto nic. Třeba i proto mne mrzí, že jsme opět docela dost práce vyhodili z okna - pokolikáté už? A začaly se znovu kvapně připravovat další dvě varianty.
Při jejichž výběru byla Červená zahrada - přestože je stále platnou variantou - docela rychle odstřelena s tím, že je to moc složité, aniž by bylo pro porovnání s ní nějakým způsobem dále pracováno. Pokud máme porovnávat umístění, tak tam červenka měla podle mne být taky. Když nic jiného, tak alespoň formálně - takto mi to připadá docela nefér.

A přesto, že si dokážu představit halu prakticky ve všech lokalitách kde byla postupem času představena (a každá má svoje pozitiva i negativa), tak umístění v Červené zahradě mi vychází jako nejlogičtější.

Pro informaci - že lokalizace sportovišť v Července nebyl asi úplně špatný nápad a že už předchozí generace tímto směrem uvažovaly přidávám níže ukázku historických plánů z února roku 1954 od Dipl. Ing. Lubora Laciny. Jednalo se o návrh umístění a řešení Okresního tělovýchovného střediska a je z něj celkem jasně patné, proč máme tenisové kurty tam kde nyní jsou a proč má původní fotbalový stadion svoji mírně pootočenou polohu.

Za povšimnutí stojí, že už tehdy bylo uvažováno i s obchvatem města. Sic! - dálkovou silnicí, která procházela areálem na terénním valu (na výkresech ve spodní části vpravo). Je také zajímavé, že umístění mateřské školy, zemědělské škola je v podstatě v těch místech, kde byly později tyto budovy realizovány.

Detail řešení Červené zahrady

6 Likes

Nechci vypadat, že se pořád strefuji do pana místostarosty nebo vedení, ale je fakt škoda, že nepostupuje systematicky a projektově. Měl být jmenován přípravný tým (nebo aktivizována a řádně vyžita sportovní komise), který měl při plánování výstavby zvážit veškeré okolnosti, i ty historické, které velmi dobře zmiňujete (do teď jsem o těchto starých plánech nevěděl). Dopadne to tak, že budeme mít do 3 let novou halu, sportovci budou nadšeni, veřejnost spokojená (tohle všechno je dobře a díky za to), ale šance na vytvoření výrazné části města s dopadem na dalších 100 let bude promarněna.

4 Likes

Nevím, kolik podobných projektů leží na městském úřadě, ale každopádně vím o starším projektu na kruhový objezd u ČZ.

Proto je tam to sousloví "na výzvu dárce", aby hra o pozemky mohla pokračovat. Jinak řečeno, bude-li 10 září schválena Sušilka, může bezprostředně poté dárce požádat o vrácení. Nebo může čekat do 31.12.2025, zda Boskovice na Hybešce nepostaví druhou halu. Už král Dobromil Milostivý říkal: "Slibuji, co jsem slíbil, a odvolávám, co jsem odvolal." To není vtip, to je česká realita.

1 Like

Pozor, boskovické i krajské zastupitelstvo zatím ten převod schválilo, ale nebyla dosud podepsána smlouva – na zastupitelstvu zaznělo, že se s podpisem počká až na zářijové rozhodnutí. Takže se možná nic vracet nebude, protože se prostě nic nepřevede. Když se schválí Sušilka, stačí nepodepsat smlouvu.

2 Likes

Děkuji za info, to jsem nevěděl. Prozatímní nepodepsání darovací smlouvy má při nevyzpytatelnosti naplňování strategických cílů logiku.

Velmi zajímavý je příspěvek p. Farského, proč se zřejmě tlačí na halu na Hybešově. Jestliže hlavním důvodem je předělání stávající tělocvičny na novou jídelnu a učebny (je to opravdu tolik třeba? to se škola tolik rozšiřuje?) tak ať tam pak financuje/zařizuje halu komplet kraj, když je zřizovatelem školy.
Za mne v pořadí 1/ Červená zahrada (je zarážející, že se v tomhle ohledu za poslední roky nic neposunulo)
2/ Sušilova, ale jen za předpokladu, že bude dostatečně dimenzováno parkoviště, nejlépe kromě rozšíření na povrchu i podzemní se vchodem přímo do haly. Již bez nové haly stávající parkoviště často nestačí.

Bude-li se ale realizovat varianta Sušilova, tak to současně znamená totální rezignaci na komplexní areál v Červené zahradě. Je naprosto nereálné, aby se tam v horizontu 50 let stavěla někdy další hala.

3 Likes

Existuje reálná varianta, jak do třech roků postavit sportovní halu v Červené zahradě.

Současně lze vyřešit dopravní napojení do areálu, parkování, dopravní obslužnost a to vše na pozemcích města.

A hlavně – s reálnou možností obnovení atletického stadionu a celkovou koncepcí plnohodnotného rozvoje celé lokality v dalších etapách, pro další generace ...

Současné vedení města bylo s touto studii proveditelnosti podrobně seznámeno …

P.S. Studie proveditelnosti = z pohledu odborné veřejnosti - jde I v tomto případě o nejvyšší stupeň analýzy investičního záměru architektů a projektantů…

1 Like

Je možnost se s touto studií někde seznámit ?

1 Like

Opravdu? Ta studie řeší ČZ včetně oválu?

Přesně. Rozmáhá se nám tady takový zlozvyk – šermovat nějakými neveřejnými zdroji a podklady.

Za mě je tohle celé nedůvěryhodné. My nepotřebujeme, aby někdo vytáhl z klobouku zázračnou studii, to ani není možné. My potřebujeme postupovat transparentně a zapojit do přípravy širší spektrum lidí. Sestavit pracovní skupinu ze sportovců, architektů, politiků a dalších odborníků, vytvořit požadavky a zadání pro soutěž na řešení celého areálu, získat víc různých pohledů na možné řešení atd. atp. @barto to umí vysvětlit určitě lépe. Ale tohle není důvěryhodná cesta, jak tlačit variantu Červenka.

4 Likes

Ano, tohle je přesné. Děkuji za pregnantní vyjádření.

3 Likes

Vedení města právě oznámilo, že veřejné setkání k hale bude ve čtvrtek 8. srpna od 17 hodin ve velké zasedačce na radnici.
Tohle teda pokládám za veliký lapsus: nevhodný termín, oznámený málo dopředu, všechno špatně :frowning:

1 Like

Toto je za mne asi nejlepší řešení - jak dosáhnout toho, abychom u nás konečně připravovali a realizovali veřejné stavby kvalitně a s konceptem do budoucna.
Pokud chceme s Červenou zahradou něco do budoucna dělat - a ať už s halou, nebo bez ní - tak tam už teď vidím obrovské penzum práce, které bude třeba odpracovat.
To opravdu jedna schůzka a nebo uvedené spásné řešení rozhodně nevyřeší. Kdyby to bylo opravdu takto jednoduché - tak už bychom to řešení tady dávno určitě měli.

Mělo by to být o transparentním dialogu vzájemně mezi sebou, zaznamenávání argumentů a navržených řešení na papír a to všechno podloženém pro lepší vypovídající hodnotu pro všechny zůčastněné klidně i pracovními skicami, co která z variant a nebo její podvarianta představuje do budoucna a co přináší v současné chvíli.
V první řadě by to ale chtělo, aby všechny tyto subjekty začaly konečně spolupracovat - protože to za nás fakt nikdo jiný nevyřeší.

Stejně jak psal výše p. Provazník - taky nemám rozhodně úchylku se neustále strefovat do vedení města a velmi rád bych je za něco už konečně pochválil - že to dělají tak jak je v praxi běžné a racionální.
Omlouvám se, ale toto na mne působí, že se odškrtne bylo "projednáno s veřejností" a jede se dál...

3 Likes

Máš pravdu Vojto, jen si nejsem jistý že to všechno končí jen tím parkovištěm - podle mne by bylo s velkou pravděpodobností třeba nějakým způsobem vyřešit i navazující křižovatku Sušilova - U lázní - Šemberova, kde jsou nyní v podstatě dvě křižovatky, od sebe vzdálené 25 m, což není dopravně úplně ideální. V případě, že bych do takto malého území přivedl další dopravu a kapacity.

Asi by to být úplná rezignace být nemusela, protože nejsme zas tak velké město, abychom se tu museli zalamovat docházkovými vzdálenostmi a bůhvíčím vším ještě, víc než je zdrávo - asi se tu nebavíme o tom, že cestujeme v rámci jednoho města např. z Králova Pole do Modřic (tam bych to asi chápal).
Takže pokud postavíme teď novou sportovní halu kdekoliv, druhou fakt asi hned tak nepostavíme - to souhlasím. A zavřeme si možnost vytvořit do budoucna synergii jednoho sportovního areálu, využívaného celoročně.

2 Likes

Velmi mě opět mrzí, že se vedení města bude zabývat jen dvěmi varintami a po zkušenostech s vedením města mám obavy, že o debatě k variantě ČZ nebudou mít zájem, protože to není na programu.Termín je opět vybrán v době největšího výběru dovolených, jak tomu bylo již několikrát (cesta nejmenšího odporu).