Výběr lokality pro sportovní halu

O výběru lokality pro sportovní halu má rozhodnout zastupitelstvo 10. září. Ještě předtím bude 27. srpna jednání městské rady, která by měla dát zastupitelstvu doporučení pro jednu ze zvažovaných variant. Bude to Hybešova, nebo Sušilova?
Podrobnosti k oběma variantám, názory sportovců či městského architekta – to všechno bychom se měli dozvědět na setkání s veřejností, které chce vedení města uspořádat na konci prázdnin.
Aktuální výchozí situaci před rozhodnutím, které město za pár týdnů čeká, jsme probrali v rozhovoru s místostarostou Radkem Mazáčem (Sportovci), který má přípravu sportovní haly na starosti:

1 Like

Zdravím,

zajímal by mě názor veřejnosti. :wink:

Proč si myslíte, že by měla stát sportovní hala v Červené zahradě? (podle vytvořené studie náklady cca 200 mil., bez běžeckého oválu)

Nebo proč by se měla sportovní hala postavit místo dvou tělocvičen u ZŠ Sušilova?

Samozřejmě můžete přidat názory i k variantě Hybešova, ať už pozitivní nebo negativní, budu jen rád. :slight_smile:

Děkuji za Vaše názory :+1:

V Červené zahradě proto, že by tím vznikl ucelený sportovní komplex s bezva dostupností pro pěší i dostatkem parkovacich míst pro přespolní. Různá sportoviště pak mohou sdílet společné provozy. Tohle když uvidíte jinde tak jako sportovec ŕeknete “wow”. Sportovní hala ale může stát i v dalších dvou uvažovaných lokalitách. Účel to splní. Mínus je v tom, že k dalším sportovištím to bude dál. Prostě po letním basketovém turnaji žádná večerní koupačka v bazénu ani sauna nebo masáže, které by mohly být pro všechny na Července. Ale to jen příklad. Sportoviště rozesetá po městě prostě nemají ten bonus komplexnosti.

6 Likes

Červenka je holt zaseklá na tom, že město nemá pozemky (sice má mlýn a autobazar, ale pokud toto místo zastaví, nezlepší nijak špatný příjezd do areálu).

Hybešova je pro mě stejná varianta jako Slovákova - v obytné zástavbě, tedy opět možné stížnosti lidí na hluk apod. Do lokality se navíc pojede po cestě obskládané zaparkovanými auty z obou stran. Nikde blízko není jiné sportovní zařízení. Zkrátka je to z ruky.

U mě tak vítězí Sušilova i za cenu zbourání dvou tělocvičen a nutností jiných výkupů:

  1. Sušilova je už částečně ve sportovním areálu - hned vedle jsou lázně, je tam školička TJ Rytmus
  2. Je to hned u hlavní silnice vedoucí přes Boskovice, v místě je vybudované parkoviště a je možnost ho rozšířit ke školičce na nevyužívané hřiště
  3. Nikde není obytná zástavba, odpadají stížnosti lidí na hluk
  4. Využije se historická jízdárna, která by bez stavby haly byla asi jinak dál prázdná, a máme už dvě tělocvičny/haly.
  5. Třeba někdy v budoucnu lezecká stěna letňáku hned v sousedství
  6. Využití haly ne jednou, ale (někdy) i dvěma školami (počítám kromě Sušilky i Zelenou)
  7. Do Červené zahrady je to opravdu jen kousek. Pokud se navíc někdy v budoucnu podaří obnovit cestu, kudy se letos běželo na Boskovické běhy, tedy získá ji město do svého majetku, bude to ještě blíž - cca 5 minut. Asi stejná časová vzdálenost, jako kdyby někdo chtěl jít od trávníku třetí generace na koupaliště.
3 Likes

Z dobře informovaných Ohlasů víme, že na červnovém jednání zastupitelstva byl schválen bezplatný převod pozemků u školy na Hybešově ulici, a že převod posléze schválili i krajští zastupitelé. Víme také, že na dalším jednání zastupitelstva 10. září má být rozhodnuto o umístění haly. Pokud volba padne na Sušilovu, mohli by zastupitelé současně odhlasovat vrácení pozemků kraji, protože převod pozemků je podmíněn stavbou haly na dotčených pozemcích.

Kdyby se ale nevrátily, mohly by se vyměnit za pozemky pana Paroulka v Července a cesta pro variantu haly v Července by tak byla otevřená.

2 Likes

Zajímal by mě váš názor na porovnání lokalit v případě, kdyby město mělo pozemky na Července. Jejich vlastnictví je (asi) jen otázkou peněz. Nerad si hraju na “kdyby”, ale podle mne je varianta Červenka kvůli umístění tak dobrá, že si zaslouží ještě o ní uvažovat i přesto, že ji pak nejspíš zamítneme z finančních důvodů.

3 Likes

Není možné realizovat

To že jsem zastáncem platného usnesení Zastupitelstva, tedy umístění haly na Července, i důvody které mě k tomu vedou, je snad dobře známo. Stručně to sem z pohledu sportovce napsal pan Provazník. Ostatně i na obrázku pana Holíka v jeho příspěvku se nabízí pozemek bývalého lihovaru, tedy krásná, velká, bílá plocha pro halu. Do Červenky se vejde i fotbalový stadion s atletickou dráhou i ostatní sportoviště. Vyřeší se dopravní obslužnost areálu a vznikne i prostor na parkování.
Variantu Sušilova odmítám hlavně z principu, neboť zbourat kus školy a dvě tělocvičny je podle mě zvěrstvo. Též parkování je naprosto katastrofální už dnes. To, že se rozšíří parkování o plochu volejbalového hřiště je pouze kapkou v moři.
Co se týče Hybešovy, již jsem naznačil svůj návrh na několika "bilaterálních" jednáních a dnes ho zveřejňuji. Na začátek si řekněme, proč halu chceme. Já vidím hlavní dva důvody. 1. využití Základní školou, 2. sportovní kluby s největšími prostorovými požadavky, tedy volejbal a florbal. Škola Hybešova hodlá halu využívat čtyři dny v týdnu dopoledne pro sebe, základce by tedy zůstal pátek, což je cca 4 vyučovací hodiny. Tím pro mě důvod číslo jedna více méně padá pod stůl. A k důvodu číslo dvě: škola Hybešova o halu hodně stojí, neboť ze své stávající tělocvičny hodlá udělat novou jídelnu a učebny. A zde je můj návrh. Ať si tedy škola/Kraj postaví halu za svoje a na svém. My tam budeme odpoledne posílat sportovní kluby a dotovat jim nájem, což ostatně děláme neustále a všem. My si necháme svoji budovu O2 a pozemky a za ušetřených 80 mil. za halu můžeme dotovat sportovce sto let. Pan uvolněný místostarosta naznačil, že by se jednou dala hala postavit na té Července. No tak pojďme na to. Sportovci budou moci chodit na Hybešku a my dokončeme co nejrychleji výkup pozemků na Července a postavme si svoji halu bez stresu tam. Prý na to Kraj nepřistoupí. Já myslím že disponuje většími penězi než naše město a též stahovat kalhoty daleko před brodem je buď zbabělé, nebo stranicky nepřípustné...

2 Likes

Mně z toho vyplývá, že zřejmě existují další důvody pro tlak na lokalitu Sušilova a Hybešova, než jen doba výstavby. Je schopen je někdo otevřeně formulovat?

1 Like

Nevím, jestli oba myslíme to samé, jestli myslíte zákulisní tlak, tak to nevím. Z mé strany to tlak určitě nebude, ale bude to můj názor (hnutí ANO) na umístění, který mám podložen fakty. Rád bych otevřeně formuloval důvody, které mě vedou k tomu určitému rozhodnutí a s popsáním všech tří variant.

Ok, to beru. Doufejme, že i ostatní s rozhodným hlasem budou postupovat stejně.

Mně pořád přijde, že hlavní problém je v tom, že celá ta debata je hodně zatížená tím traumatem z krachu stavby na Slovákově. To, proč tak spěcháme, není dáno jen tím, že chceme halu pro sportovce co nejdříve, je to dávno především tím, že ve vedení města jsou lidé, kteří mají tuhle zkušenost, a proto chtějí za každou cenu stavbu stihnout do konce volebního období. Radek Mázáč to řekl vlastně otevřeně v předvolebním rozhovoru a vyznívá to i toho, co říká teď. Vidím to jako snahu neriskovat už znovu to, že by stavba měla ve fázi, kdy jde teoreticky ještě zastavit, překlenout dvě volební období. Proto ji musíme postavit do tří let, což je na Července nereálné. A musíme to udělat i v případě, že by sportovci byli ochotní počkat (jak píše třeba @Adam_Kozousek v příspěvku na FB, který snad dopíše i sem).

2 Likes

Dám do placu ještě jednu myšlenku, snad to dobře vysvětlím.

Proč dávat do ČZ sportovní halu, když v létě do ni chodí maximálně týmy ze soustředění, který už stejně bydlí na Hybečce na střední, protože dole už je plno.

Proč to nesměrovat jinak? Protože ČZ je hlavně pro letní vyžití a v zimě je mrtvá Třeba jako místo pro letní vyžití a pokračovat dál v tom trendu? Proč tam raději neudělat velkou super moderní lezeckou stěnu? Atletický ovál? Unipark prolízačky? Velké dětské hřiště s odpočinkovou zónou. Nebo prostě něco jiného, které bude logické a vhodné. Proč tam soustředit za každou cenu sportovní halu, která místo "neoživý" a když pro ni máme místo nyní jinde?

Sportuji od mladých let, ale pokud jsem někam jel, tak vždy za určitým sportem a pak domů. Nešel jsem na florbal a pak bruslit.

Můj vnitřní pocit říká, že i když se vybere jakákoliv varianta, tak se to do konce volebního období nestihne, proto jsem říkal, že by bylo fajn, aby halu v určité lokalitě podpořilo aspoň 20 zastupitelů a pokračovalo se v něm i v dalším volebním období, i kdyby byla změna vedení města.

Já tím nemyslím, že bude komplet hotová a zkoulaudovaná. Ale že to zkrátka bude ve fázi, kdy už to nepůjde zastavit.

1 Like

Já vím jak to myslíš, ale tu fázi v tom také nevidím, potom jak je to s knihovnou. Ještě je potřeba mít na to peníze v rozpočtu.... Nejhorší totiž by bylo rozjet projekt kdekoliv a za 4 roky nový vedení města by napadlo, že "mají lepší nápad".

Tak to já jo. Dostat to za tři roky do fáze, kdy už nebude cesty zpět, mi přijde zcela reálné.

1 Like

Že existují další důvody pro tlak na lokalitu Sušilova a Hybešova, než jen doba výstavby, jsem napsal v komentáři asi před dvěma měsíci. A uvedl jsem v něm, které důvody to jsou a jaké kroky je doprovází. Zdá se, že ten komentář je tabu.

Až nyní se opatrně připouští, že by mohly existovat další důvody a tlaky při tvorbě rozhodovací matice o umístění haly. Zopakuji své indicie: primárně jde o to, kdo se stane konečným majitelem pozemků na Hybešce.

Zajímavý je v tomto ohledu návrh Vladimíra Farského:

„Ať si tedy škola/Kraj postaví halu za svoje a na svém. My tam budeme odpoledne posílat sportovní kluby a dotovat jim nájem, což ostatně děláme neustále a všem. My si necháme svoji budovu O2 a pozemky a za ušetřených 80 mil. za halu můžeme dotovat sportovce sto let.“

Rád bych věděl, kde by kraj tu halu stavěl, když pozemky už nejsou jeho, a které jsou to pozemky, jež bychom si spolu s budovou O2 ponechali.

Nikdo také nereaguje na fakt, že v červnu získané pozemky můžeme v září teoreticky vracet. Ale jen teoreticky, protože tu kost už X a Y nepustí.

Tipuji, že 10. září bude protlačena Sušilka, nebo podle prezidentského vzoru bude termín posunut.

Tak tohle je myslím úvaha, která bere v potaz jen současný stav a vůbec neuvažuje to, že v budoucnosti může být ČZ sportovním centrem regionu s celoročním využitím. Jo, ČZ je v zimě mrtvá. Pojďme ale najít model, aby hala a přidružené provozy jely celoročně na skoro 100%. Říkat, že v zimě si jdu zahrát florbal a nepůjdu potom bruslit je optika jednotlivého sportovce zaměřeného na jeden sport a bez nadhledu. Pardon za ta slova, ale dovedu si představit, že v zimě přijede volejbalový tým na týdenní soustředění a bude potřebovat 2 kurty v hale, sportoviště pro doplňkový sport, masérnu a saunu hned u haly, bazén, ubytování, a kdovíco ještě. Sportovní komplex má vždy výhody oproti jednotlivým sportovištím rozesetým po městě. Přece nemůžeme vycházet pouze z aktuálních potřeb místních týmů existujících sportů v Boskovicích. Snad existuje představa o nějakém rozvoji sportu v Boskovicích a o tom, že Boskovice mohou pořádat turnaje a nabízet prostory pro soustředění na národní úrovni. To jsme opravdu tak malí, že chceme jen rychle v jednom volebním období zrealizovat halu, která pokryje stávající potřebu, a koncepce rozvoje sportu nás nezajímá? - Jo a rejpnu si: ani ty aktuální požadavky boskovických týmů nejsou sumarizovány v dostupném veřejném dokumentu. Jsou jen (podle jeho vlastních slov) v hlavě pana Mazáče. To jako fakt? Doufám, že se jedná o žert a ne o seriozní řešení koncepce sportu v Boskovicích.

5 Likes

Dlouho jsem nad tím přemýšlel a nakonec mě samotného při porovnání těchto variant překvapilo, že je pro mě Sušilka lepší než Červenka. I kdyby město dnes mělo potřebné pozemky a věděli jsme, co všechno na Července chceme za sportoviště a jak je tam také chceme rozmístit (co třeba kam přesunout), je nevýhodou haly na Července, že "se v ní bude svítit naprázdno", jinými slovy nebude ve všední dny využitá dopoledne jako Sušilka žáky školy. Pro mě je to dost velký argument, stejně jako ten, že na Sušilce získáme bonus v podobě využití jízdárny (ano, musíme ji koupit). To, jestli je hala přímo ve sportovním areálu, nebo o pár set metrů vedle (asi pět minut), je podle mě už celkem jedno. Sportoviště jsou pro mě stále prakticky na jednom místě. Možná je pro někoho zvěrstvo bourat dvě tělocvičny školy, které nejsou nijak ve špatném stavu, pro jiného zas mohla být zvěrstvem cena výkupu pozemků mlýnu a autobazaru.

2 Likes

Já jen dodám důvod, proč tohle nejde – pamatuje se na to v darovací smlouvě:

Darovací smlouva bude obsahovat závazek města vybudovat sportovní halu nejpozději do 31. 12. 2025. V případě, že by v této lhůtě sportovní hala vybudována nebyla, zavazuje se obdarovaný převést pozemky na výzvu dárce bezúplatně zpět do jeho vlastnictví, a to nejpozději do 3 měsíců od doručení výzvy dárce.