Veřejné setkání k nové knihovně

Za mne by bylo docela fér, kdyby se ve čtvrtek řeklo buďto - knihovna je odhadována, na základě stávající dokumentace řádově na tolik a tolik - takto koncipovanou knihovnu zde chceme (takto to ale myslím nikdo neřekl krom Lukáše). Necháme dokončit projektovou dokumentaci a jakmile se podaří najít případný zdroj kofinancování tak do toho okamžitě jdeme. Takto jasně řečeno by byl signál, že to chceme řešit. Ty věci tam sice zazněly, ale pouze útržkovitě a neměl jsem z toho pocit, že to je ten cíl. Spíš to bylo v rámci jakéhosi nesmělého lavírování, že se uvidí atd.
(Však v Litomyšli mají takto taky zpracovaných X projektů a čekají na vypsaní např. těch pořád zmiňovaných dotací, aby jej tam mohli okamžitě přihlásit a s největší pravděpodobností pak i realizovat).

Nebo jasně říct, že odhadovaná cena knihovny je pro městský rozpočet ve střednědobém výhledu koncepčně neakceptovatelná a budeme muset projekt redukovat a vyřešit projekt jinak (sice nevím coby se redukovalo, protože ten aktuální tam nemá moc nic navíc - maximálně se nabízí zmíněné odstřelení komunitního centra, ale to je nesmysl).

Bohužel mi přišlo, že se chvíli bralo z jednoho řešení a chvíli z druhého a chodilo se kolem toho jak kolem horké kaše, aby se nemuselo říct jasné stanovisko...

Ve střednědobém výhledu se do roku 2023 počítá s částkou 115 Mkč včetně 60%dotace.

Díky Vám jsem se teď podíval, že už je hotový nový střednědobý výhled rozpočtu, respektive návrh. Jenže dotace je spíš asi zbožné přání, protože programy na knihovny nejsou.

Už v roce 2017 ale jen rada rozhodla o místě a začala konat kroky, od zastupitelů si to nedala posvětit a nepředložila jim materiál, proč se rozhodla tak, jak se rozhodla.

Ja si myslím,že se tak rozhodla na základě podpory stavební komise jak jsem uvedl výše,jak a kdy se rada domluvila se zastupitelstvem mi není známo.

Myslím, že se s tím potýkají v obcích a městech všude stejně. Co se týče svéráznosti řešení ale u mne rozhodně vede loňské rozhodnutí zastupitelůi v Hradci nad Moravicí, v roce kdy většina dotačních titulů na komunitní centra vrcholila.
Máte přichystán projekt, existuje dotační titul a nakonec se stejně nestaví - no i takto se dá... :thinking:

1 Like

Zdravím,

ke čtvrteční debatě a debatě tady.

Jsem rád, že občané přišli, myslím ve slušném počtu na veřejnou besedu, na druhou stranu jsem čekal, že je to větší téma a dojde více lidí.

Debaty byly náročné, ale velice věcné a vznikly z nich dobré nápady k možné úpravě projektu. Teď je „jen“ potřeba dodělat co nejlépe projekt, proto zřizuji pracovní skupinu.

Za mě - Diskuze na téma jiné umístění knihovny by už být neměla, ten důvod proč to řeší kolegové je prostý, protože to s nimi minulé vedení nediskutovalo a nedebatovalo, tady je ten problém , protože pokud mají hlasovat o projektu, musí si být 1000 % jisti, že je to ta nejlepší varianta. Ano, mohli se ozvat na zastupitelstvu, ale tady by ta aktivita a diskuze měla jít ze strany vedení města (tak to cítím), já byl v koalici, a když jsem se chtěl více informací, bylo mi řečeno, že se můžu jít na projekt podívat na úřad.

Pro mě daleko větší černá můra, než umístění, je ořezávat dobré plnohodnotné projekty a mít z noho něco napůl, touto cestou prosím ne!

Děkuji panu starostovi v diskuzi a říkal správně věci kolem financování, tady musí být ještě diskuze.

Za mě - My si můžeme vzít úvěr a zaplatit za to celou knihovnu s komunitním centrem, ale teď v běhu projektu bych pro to nezvedl ruku ani já, takto se slepě hnán velkým chtíčem.

Nejsme tu jen proto, abychom postavili pouze knihovnu, ale abychom byli schopni finančně, hospodárně vybalancovat velké investiční akce s těmi dlouhodobě odkládanými (3O6mil). Jsem až překvapen, kolik má město Boskovice investiční dluh, nejsou výjimkou 15 let a více oddalované investiční akce. Minulé vedení vědělo o potřebách haly, knihovny, výkupu pozemků, intenzifikace čističky, realizace bytů za nemocnicí, úpravě silnic, vědělo a co udělali, neušetřili nic, utratili peníze s ušetřených peněz na halu.

2 Likes

6 posts were split to a new topic: Financování nové knihovny

Na veřejném setkání ve skleníku mně pan starosta přesvědčil o svém pasivním postoji k realizaci Komunitního centra.
Sice jej potřebujeme, jak mnohokrát zaznělo, ale jedním z důvodů jsou finance, které nemáme (resp. nemáme je na rozpracovaný projekt prof. Fránka). Ty jsou potřeba na CZT. Poté na čističku. Pak na chodníky. Neustále budou na něco potřeba, to nepochybně. Ovšem pak zůstáváme na místě a kruh se uzavírá. Snaha a vůle jej přetnout zřejmě vzejde ze strany pana místostarosty ing. Holíka.
Bohužel, zatím vedeme debatu o něčem, za čím si vedení města nestojí. Přesto prof. Fránek představil svůj projekt, ačkoli jsou ve hře další varianty...
Cítím absenci jasných stanovisek vedení města ohledně tohoto tématu.
Pana ing. Dohnálka na místě starosty města plně respektuji, ovšem jeho rétoriku na veřejném setkání, nejen směrem k tázajícím, považuji za nepřijatelnou a deklasující post nejvyššího představitele města. (Snad toto nebude chápáno jako hejt).
Díky za snahu panu místostarostovi ing. Holíkovi, která by si zasloužila vyšší cíle, než krátkodobý čtyřletý horizont.
Doufejme, že téma Komunitního centra s knihovnou zůstane dále aktuální a brzy se dočkáme jeho realizace v našem konzervativním maloměstě. Odvahu všem.
Sylva Bušová

6 Likes

Ač to tak možná na první pohled může vypadat, tak určitě není jediným cílem zde postavit jen knihovnu. "Bohužel" teď šla první na řadu a byla takto jako jedna z prvních staveb tímto způsobem projednávána. Předpokládám, že podobná debata se strhne zanedlouho ke sportovní hale a za mne je to krok určitě správným směrem. Teď by bylo potřeba to přetavit do nějakého výsledku a stanovit si jak dál.

Přiznám se, že zrovna projekt haly a knihovny jsem osobně řadil k těm dlouhodobě odkládaným restům, co jsi zmiňoval výše. Respektive on je zmínil ve své řeči i pan starosta, když mluvil o době, kdy musel tehdy jeho otec odložit stavbu knihovny (2002) a pak i on (2008)...
Nechtěl bych se dostal na úroveň hospodského zjednodušování - na to je to příliš komplexní téma, ale vždycky bude asi převis poptávky nad možností realizace staveb ve městě a bylo by to asi divné, kdyby to tak nebylo.

Ale není něco patologického na tom, že už v řádu desítek let nejsme určité konkrétní projekty schopni stále realizovat? Nemyslím si, že by to bylo pouze tím, že něco mělo přednost, ale taky zde občas nebylo kvalitní zadání, tu chyběla ochota se domluvit. Prostě bylo toho určitě víc a asi nemá smysl se tím dál zabývat, protože minulost nezměníme. Máme tu přítomnost a je třeba napřít síly do budocnosti.

Akorát ten "šuflík" už začíná být docela malý na to penzum projektů, co se v něm za ta léta nastřádaly. A teď nevíme co dřív, protože je jich tam příliš a zlatý poklad pod Zlatníkem už v roce 2013 kdosi našel a pak nenahlásil... :slight_smile:

2 Likes

Na Ohlasech si můžete přečíst přepis nejzajímavějších výroků, které na čtvrtečním setkání zazněly:

5 Likes

Některé výroky jsou velmi úsměvné, ale asi se nemá cenu v tom dál rýpat a zbytečně dělat zlou krev. Nicméně ten výběr je taky velmi poučný a je na něm vidět, že (co se týče debaty) jsme na úplném začátku. Je v tom vidět velké neporozumění budoucích uživatelů a politiků, kteří budou o stavbě rozhodovat. Já vím, že jsme se stavbou knihovny 20 let pozadu, ale ta debata nikdy neproběhla a nyní jsme v situaci, že politikové nerozumí, proč je potřeba "nadstandardní" (sic!) sál, a budoucí uživatelé netuší, jak velkou finanční zátěž to pro město představuje (alespoň já ne). Doufám, že pracovní skupina to posune dopředu.

6 Likes

Nedávno jsem byl v knihovně a musím říct, že město formátu Boskovic si zaslouží důstojnou knihovnu ne prostor co je velký jako trochu větší knihkupectví. Jo a přijde mi že si radní neuvědomují že Boskovice nejsou jenom 11 tisíc obyvatel, ale všechny obce v okolí diky kterým tohle město prosperuje.

5 Likes

Tohle je výborná poznámka, díky. Taky si myslím, že by se Boskovice neměly chovat jako bázlivé maloměsto, ale jako sebevědomé centrum šedesátitisícového regionu.

Navic se tady masivne stavi obytne domy, takze obyvatel hlavne mladsich vrstev rychle pribyva, dalsi duvod pro plnohodnotne komunitni centrum, jinak dopadneme kapacitne jako krizovatka u Slavie. Tito lide a jejoxh deti budou travit cas v Tescu a Kauflandu, apod., tam problem s vystavbou neni :slight_smile:

2 Likes

Územní plán počítá s výstavbou pro bydlení až pro 14000 tisíc lidí.

Jeden z mnoha příspěvků, který mezi řádky vysvětluje, proč máme postavit pořádnou stavbu a ne upravit interiér pro regály s knížkama...

2 Likes

Myslím, že by sem šel v podstatě dávat klidně komplet celý Gebrian... :grin:
Počínaje jeho původním pořadem na Streamu Gebrian VS., přes Gebrian: Plus/Minus až po nejaktuálnější pořad na Mall TV Překvapivé stavby.
Inspirace je tam, myslím, více než dost - jen chtít ty věci dělat pořádně a s přesahem na více než jedno volební období... :thinking:

Architektura jako obor je a historicky na tom byla stejně jako společnost - prodělávala podobný vývoj. Současní architekti se ale u nás až příliš často setkávají s investorskou realitou, kdy zejména ve veřejném sektoru realizované stavby až příliš kopírují stav současné společnosti. Bez jakýchkoliv dalších hodnot. Jen splnit úkol, odškrtnout políčko splněno a nazdar...

Jak naprosto třefně říká Martin Tycar z architektonického ateliéru Znameni čtyř v pořadu Bourání na Radiu Wave - "Rozdíl mezi německy mluvícími zeměmi a Čechami je ve schopnosti sdílení společného prostoru. V každé malé vesnici jsou tam lidé v několika spolcích. V těch se setkává společnost, která je pak schopna se domluvit, co se společným prostorem. „Když ale žijete za zamčenými dveřmi, tak potom nasednete do auta a jedete do plechové krabice na polích, trávíte v nich víkendy v celých rodinách a jste šťastni.“

2 Likes