Veřejné setkání k nové knihovně

Jo, pardon, vůči Holderovi je to ode mě nefér. Jeho postoj je od začátku jasný, férový a transparentní, ale je čím dál víc patrné, že ostatní radní vidí knihovnu úplně jinak.

2 Likes

Párkrát jsem z toho měl taky pocit, že se jedná tak trochu o sken terénu, kam až by šlo v budoucnu zajít, když by se chtěla prosadit varianta olepíme dvojpodlažní barák zateplovákem + sundáme patro a jaké by případně "hrozily" možné připomínky od lidí...
Proč by jinak hned na začátku zaznělo několikrát upozornění, že se bavíme o knihovně A komunitním centru. Přitom do té doby to nikdo nikdy nezmínil. Nikde. To mne teda usadilo... a to už jsem seděl :neutral_face:
Jo a hlavně levně (jak říká i @Tomas_T) , protože to po nás primárně přece voliči vždy chtějí...
Kvalita prostoru kolem nás málokoho zajímá a to je v roce 2019 docela škoda.
Ach jo :cry:

3 Likes

Přesně to mně napadlo také. Lekli se těch 100 MKč a chtějí postavit knihovnu v ZZN za 40 MKč bez nástavby. V podstatě se to omítne a navezou se regály. Krása prostoru mezi Mountfieldem a Venezií zůstane zachována. A nebude potřeba obhajovat hřeben.

3 Likes

Mimochodem ten příměr k rodině mně přijde výborný. Případně bychom to mohli převést na jednotlivce – má příjem asi 380 tisíc ročně, žije ve starším domku, na investice mu ročně zbývá asi tak 50 tisíc. A nutně potřebuje opravit koupelnu a topení, cca 80–100 tisíc za každou z těchto akcí. Rozplánovat to chce na cca 4–5 let, ale musí se samozřejmě taky starat o další věci v domě, o zahradu a auto. Je tak veliké sousto pustit se do takové investice? Úvěr nemá žádný a banka mu ho ráda dá, je to solidní týpek.

1 Like

Navíc městský rozpočet se od rodinného zásadně liší v tom, že město narozdíl od rodiny nepřijde o příjem kvůli tomu, že si někdo uřízne prst na cirkulárce nebo se vybourá s autem. Takže mně (jako laikovi!) přijde, že úvěry jsou pro město míň rizikové, než jsme zvyklí my z rodinných rozpočtů. (Což samozřejmě neznamená, že si město má půjčovat hlava nehlava, v tom si asi rozumíme. Tohle je na delší debatu, v novinách se tomu samozřejmě budeme věnovat.)

2 Likes

Nemám moc rád zjednodušování problémů, protože nic není nikdy černo-bílé. Včera mi ale připadlo, že není moc snaha věci řešit (jedinou výjimkou byl Lukáš Holík) a že slovo úvěr by mělo být pomalu vymazáno ze slovníku jako nevhodné. Proč je z této případné varianty takový strach, navíc v situaci, kdy ve vedení města máme ekonomy - kdo jiný by to mohl dokázat ošetřit lépe?

2 Likes

To porovnání s rodinou, či jednotlivcem mě taky napadlo už ve Skleníku. Pan starosta mluvil hodně o penězích pravda, ale snad všichni chápeme proč.
Chtěl bych předem říct, že sdílím z velké části názor ohledně komunitního centra - věřím, že by nás mohlo jako Boskovice posunout dál. Z pohledu architektury, kde si myslím, nám moderní stavba hodna 21. století, navíc symbolizující samo město v podobě hřebene chybí. Současné prostředí knihovníků je nevyhovující, to je jasné všem o tom se ani nebavím. Potřebnost ostatních sálů.. když to spolky dobře zdůvodní a představí plán, jak to využívat ok. Vrátím se však k tomu porovnání. Investice té rodiny, rozpočet (příjmy jsou myslím více než 300 mil. na 2019 snad i více než 350 mil..) 50 milionů by pak byla 1/7 rozpočtu. Rodinu s příjmem 1 mil. ročně pak bude mít ve stejném případě na investice zaokrouhleme na 150 000 tisíc. Jenže takové porovnání myslím prostě úplně nejde. Jak říkám nic proti tomu nemám. Ale, omlouvám se, přijde mi však, že se na to někteří dívají velmi úzce. Těch 50 milionů není jen ta knihovna, je tu třeba ona čistička, sportovci mohou oprávněně chtít také halu, která je potřeba a čekají na ní X let, je tu parkování, doprava, zdravotnictví které je třeba řešit (a to může být klidně 5-6 x takových 50 milionů). To město prostě není jen ta knihovna (investice), jako to auto pro rodinu. A je třeba si říct, co je teda priorita, jestli je to zdravotnictví, doprava/parkování, knihovna, hala ... vedení to musí řešit komplexně. Já nicméně věřím, že vedení města není uzavřené ničemu, taky bych si chtěl prověřit možnosti, které jsem po někom "zdědil". Prostě bych to hned vztahovačně nebral tak, že oni to teda vůbec nechtějí. Doufám a přál bych to našemu městu, že se najde cesta, jak se na to podívat trošku více ze široka. Je důležité, že se sešlo tolik lidí, že se takové akce organizují. Není v plánu to stopnout, to jste slyšeli, chtějí dojít do fáze minimálně stavebního povolení, tak aby bylo vše připraveno. Pak bych si přál aby se objevila nějaká slušná dotace, bez které to prostě v tomto rozsahu nevidím vzhledem k ostatním zmíněných potřebám a věřím, že i společně třeba s úvěrem si za 4 roky budeme moct říct, že se některé ty akce realizovaly, či se začalo a uspokojily se potřeby pokud možno co nejvíce obyvatel + lidí kolem Boskovic, kterých nejsou stovky.

3 Likes

Naprosto s Vámi souhlasím, jen ta včerejší rétorika byla maličko jiná. Pokud bychom se o těchto věcech chtěl konstruktivně bavit, asi bych volil vstřícnější tón.
Omlouvám se, ale ten mi tam včera v určitých fázích docela chyběl.

Na můj vkus se právě málo mluví o penězích – řešíme lokalitu, řešíme, jestli knihovna v 21. století potřebuje sál – to jsou věci, kterými už bychom se neměli zdržovat. Místo toho bych uvítal právě hlubší debatu o možnostech financování, investiční výhled města, bezpečnou výši úvěrování, konkrétnější a relevantnější informace k dotacím – nic podobného ale bohužel nezaznělo.

3 Likes

Pan starosta mluvil o nějakém investičním plánu města na příští roky (zahrnoval by teda finanční možnosti města, kolik a taky za kolik si můžeme půjčit, možnosti dotací atd..). Bylo to i zmiňováno před volbami a myslím, že se s tím stále počítá. Bylo by super za tímto účelem uspořádat obdobné setkání, kde by se probraly možnosti financování a v plánu se neopomenuly žádné důležité věci a na rovinu se řeklo, kdy a co je reálné.

Pro mě tohle plánování vázne na jediné věci, a to kontinuitě rozhodování. Pokud vedení města nedovede respektovat tak konkrétní předchozí rozhodnutí, jako je umístění stavby, nedovedu si představit, že bude respektovat zděděný finanční plán. Takže abychom se nenadáli toho, že si každá nová rada jako první věc stanoví nový dlouhodobý investiční plán.

2 Likes

Mě to opět připadá jako úmyslné mlžení z města-krom p.Holíka jak již bylo zmíněno-tak dlouho,až se posune příprava sportovní haly tak daleko,že nám oznámí.že se z důvodů nepřipravenosti knihovny nejdříve postaví hala.

1 Like

No, charakteristiku té taškařice ve Skleníku bychom měli. Tak co s tím provedeme? V této diskusi jsme v bublině 23 lidí, co chtějí Fránkovu knihovnu v ZZN, nemáme si tak co dál říct. Co uděláme?

1 Like

Několik málo faktů k umístění Komunitního centra s knihovnou.Na stavební komisi konané dne 16.2.2017 bylo řešeno unístění centra výběrem ze tří lokalit - DDM,O2 a ZZN.Z těchto variant byla po důkladném prostudování materiálů a po vznešení několika připomínek -které byly časem vyřešeny (střecha,parkování....) upřednostněna většinou hlasů lokalita ZZN - viz.zápis RM ze 7.3.2017 - bod č.17.
Dne 7.3.2017 na základě tohoto doporučení městská rada schválila umístění Komunitního centra s knihovnou do budovy ZZN na ul.kpt.Jaroše - 7 hlasy ze 7 přítomných.Podrobný zápis z rady města je pod bodem č.17) - Realizace Komunitního centra s knihovnou.
Po tomto všem by se dalo očekávat,že dnešní vedení města bude v tomto směru pokračovat.Nechápu tudíž postoj p.Dohnálka k umístění a rozsahu provedení centra.Souhlasím s tím,že diskuze měla přijít dříve,ale je zjevné,že většina zúčastněných je pro ZZN.Osobně nemám rád polovičaté věci jen aby se něco udělalo,ale prosazuji sice dražší ale komplexní řešení i za cenu úvěru.Levné ale polovičaté řešení znamená,že za nějakých 15-20 let bude nutné centrum upravit nové době a tím se jenom vše prodraží.
Z naší strany už vidím jen sepsat petici za podporu Komunitního centra s knihovnou v budově ZZN.Je nutné podpořit p.Holíka,který jako bývalý člen stavební komise si stále stoji za svými názory.

3 Likes

V tom vidím ten zásadní problém - odsouhlasilo to 7 radních. Záměr investice za 100 milionů by mělo, podle mě, odsouhlasit minimálně 20 zastupitelů, aby se udržela nějaká kontinuita pro další volební období. A ještě mám jednu takovou malou poznámku, ale není to myšleno nějak peorativně - ke knihovně tu skutečně diskutuje cca 5 lidí, pro knihovnu v ZZN se zde v anketě vyslovilo cca 25 lidí, ve skleníku jsem bohužel (z důvodu nemoci) nebyl, atmosféru tedy nemohu hodnotit, ale pořád se mi to tedy nezdá jako nějaká obrovská masa lidí, která touží po knihovně právě v ZZN.

2 Likes

Vladimíre, na tu závaznost rozhodnutí rady nemám jasný názor – v každém případě teď to rozhodnutí do zastupitelstva dojde, doufám že brzy, takže uvidíme. (Trochu se obávám, že 20 zastupitelů by se u nás ve věci velkých investic nedohodlo vůbec na ničem.)

Naopak na ty počty zájemců o knihovnu v ZZN jasný názor mám. (Předpokládám, že se nebavíme o potřebnosti knihovny jako takové.) Pro mě není podstatný absolutní počet, ale ten poměr. Poptávka po alternativních umístěních knihovny je v naší anketě prakticky nulová a ve skleníku tomu bylo velmi podobně. Troufnu si říct, že jediný, kdo momentálně volá po alternativách, jsou radní – a to mně moc nedává smysl.

Dobrá otázka.

  • My v novinách uděláme to, co vždycky. Budeme se ptát, budeme chtít jasné odpovědi a v komentářové sekci uvítáme férově formulované argumenty pro libovolnou z variant. @Marek a @Tomas_T už mají něco rozdělaného k otázce financování.

  • Opozice může věc rozetnout v zastupitelstvu a nechat hlasovat o tom, abychom se upnuli výhradně na variantu Fránkova projektu v ZZN. Ať se z neproduktivních debat o iluzorních variantách přesuneme k reálné debatě o financování, například.

  • Každý z nás může kontaktovat zastupitele nebo radní a říct jim, kterou variantu by chtěl, ať už formou petice, otevřeného dopisu, mailu nebo třeba jen rozhovoru na náměstí. A úplně každý může aspoň dát svůj názor najevo veřejně, v naší anketě, v diskuzích.

2 Likes

S trochou nadsázky je poměr 11,5tisíc lidí (kteří se nevyslovili) ku 25 pro ZZN, kteří zatím hlasovali :slight_smile:
Pokud bych měl osobně rozhodovat o investici za 100 milionů, tak bych asi taky chtěl znát dokonale podrobnosti. Také jsem tu s vámi vcelku dlouho diskutoval, než jsem uznal, že varianta ZZN je asi momentálně nejlepší. Pokud s tím má někdo z radních problém, tak se nedivím, oni tu ruku pro 100 milionů budou zvedat, my ne :slight_smile: . A nedokážu odhadnout, kdo z radních tu knihovnu v ZZN skutečně nechce a jen mlží, a kdo se chce skutečně zodpovědně rozhodnut...

Jakkoliv to chápu, vůbec tenhle argument nemám rád. 50 % lidí tady nemá o veřejné věci ani tolik zájmu, aby šli jednou za čtyři roky ke komunálním volbám. Z těch zbývajících 50 % je, troufnu si říct, většině ukradená jak knihovna, tak sportovní hala. Pokud se shodeme, že knihovna je potřeba, tak pro umístění pro mě není vůbec podstatný hypotetický názor mlčící většiny, ale hlas lidí, kteří se kolem toho reálně pohybujou. A tam je situace nad slunce jasná – slyšeli jsme to od ředitele KZMB, vedoucí knihovny, jednotlivých knihovníků i dalších pracovníků KZMB, od spolků. (Dokonce jsem od nikoho neslyšel ani u nás tolik časté „není to pro nás dobré řešení, ale lepší tohle, než nic“. Prostě ten projekt v ZZN regulérně chtějí.)

Souhlasím s Tebou, že většině lidí je to fuk, ale vzpomínám si, když jsme kupovali O2, tak nám taky byly odborníky předkládány argumenty, jak je to pro knihovnu výborné.
A ještě se vrátím k té návaznosti po volbách - jak jsi uvedl, obáváš se, že se 20 zastupitelů neshodne na žádné větší investici - pak se ale nemůžeme divit (tak jak se tu divíme), že nová vládnoucí garnitura má na věc jiný názor...

Oni už jsou bohužel léty praxe naučení odezírat politikům ze rtů, aby ta knihovna byla, i kdyby ne ideální, ale byla. Považuju to za chybu politiků, kteří se je vždycky snaží natlačit do toho, co se hodí jim samotným. Platí zdaleka nejen pro knihovnu, ale i pro sportovce nebo třeba skauty, kterým taky podle mě rok co rok někdo říká, co by se jim nejvíc hodilo. Oznamovací větou. Myslím, že se to trochu zlepšuje, ale v těch příspěvkovkách a neziskovkách je tohle chování zažité. (A jistěže by dobře rekonstruované O2 bylo oproti úřadu pohádka. Aktuálně ale máme těsně před realizací ještě lepší projekt v ZZN bez věcného břemene a s větší podlahovou plochou.)

Tohle prokletí se ale podle mě dá zlomit pouze z pozice toho, kdo je zrovna na radnici (jak popsal Tom před rokem v komentáři). Ten musí projevit vstřícnost. Takže teď jsme pro to zatím udělali krásnou nulu.

3 Likes