Úvodní schůzka k rekonstrukci sokolovny

Dnes proběhla první schůzka k rekonstrukci sokolovny.

Vymezení debaty

Ze základních věcí jsme se shodli na tom, že nám momentálně jde o popis zadání. Neřešíme tedy například aktuální stav sokolovny, potřebné akutní opravy, rozpočet jakýchkoliv oprav (ať už koncepčních, nebo drobných) a podobně. Zajímá nás pouze to, co bychom chtěli v sokolovně dělat, jaké k tomu potřebujeme parametry a vybavení, a odtud pak můžeme pokračovat.

Malá vs. velká rekonstrukce

Abychom se vůbec mohli odpíchnout k diskuzi o zadání, musíme si vybrat, kterou ze základních dvou variant preferujeme: 1) menší opravy sokolovny + drobná rozšíření, 2) zásadní rekonstrukce. Toto je samozřejmě politické rozhodnutí, které se navíc může měnit s osazením radnice. Aktuální domluva zní, že máme všichni zájem spíš o zásadní rekonstrukci, která sice bude stát řekněme desítky miliónů korun, ale zase povede k budově, která bude dobře sloužit několika následujícím generacím. Zároveň bychom ale nejraději zůstali u rekonstrukce sokolovny, tedy neuvažujeme příliš o stavbě kulturního domu někde jinde, „na zelené louce“. (Důvod je prostý, o sokolovnu se musíme postarat tak či onak a je dostatečně dobrá na to, aby z ní vznikl dobrý kulturní dům pro následující desítky let.)

Sport

Celkem jednoznačná shoda panuje na tom, že by bylo obtížné do budovy kapacitně, technicky i organizačně dostat sport i kulturu najednou. Počítáme tedy s tím, že opravená sokolovna by sloužila primárně kultuře a sportovní spolky by ji mohly používat ve volném čase. Zejména tedy nepočítáme s tím, že by se k požadavkům sportovního provozu přihlíželo v zadání pro rekonstrukci.

Různé

 • Bylo by zajímavé už v rámci zadání objet několik kulturních domů v republice a okolí, abychom se podívali, jak to může fungovat. Pokud máte konkrétní tipy, můžete je napsat sem do vlákna a můžeme se zkusit domluvit na prohlídce.
 • Pro část plánovaných kulturních aktivit by mohla posloužit chystaná knihovna (PDF, 18 MB).

Závěr

Domluvili jsme se, že všechny zúčastněné spolky do příště (termín domluvíme na fóru) sepíšou své požadavky na ideální kulturní dům, který by vyhovoval jejich potřebám. Není nutné uvažovat současný stav sokolovny, počítáme s tím, že může dojít i k dramatickým změnám dispozic. Pokud to pomůže, je možné požadavky odstupňovat (minimum, kompromis, maximum).

Své požadavky můžeme psát klidně sem na fórum, kde se dá na ně snadno reagovat a upravovat, případně doporučujeme Google Documents. V každém případě je dobré, aby byl dokument veřejně online.

Přítomní

 • Igor Láník, Tomáš Trumpeš, Tomáš Znamenáček (divadlo Naboso)
 • Radek Pernica (kino Scala)
 • Luboš Slezák, Lumír Doubek (ochotnické divadlo)
 • Stanislava Matušková, Petr Palas (ZUŠ Boskovice)
 • Vojtěch Sedlák, Oldřich Brzobohatý (produkční)
 • Jakub Oujeský (impro Lísky)
 • Martin Krajíček (muzikant)
 • Oldřich Kovář, Mirka Krajíčková, Antonín Kolář (KZMB)
 • Luděk Řehoř (stolní tenis)
 • Pavlína Čechová (folklórní soubor Velen)
 • Petr Malach (místostarosta pro kulturu)
 • František Ostrý (PS Janáček)
 • Dagmar Hamalová (místostarostka)
 • Petr Zouhar (vedoucí investičního odboru)
 • Tomáš Pléha (vedoucí symfonického orchestru)
 • Vladimír Farský (KSČM)
 • Lukáš Holík (ANO)
 • David Liber (Piráti)

Bohužel jsme neudělali prezenční listinu – pokud víte o někom, kdo v seznamu chybí (pardon!), pište soukromou zprávu. Podobně pokud v tomto shrnutí něco zásadního chybí nebo je špatně, pište.

Mimochodem panuje tedy nějaká tichá shoda na tom, že by součástí kulturního domu měl být i klub, případně zkušebny pro muzikanty? Kdo si vezme na starosti zadání pro tuhle část? Vojtěch, Oldřich & David Liber? (Bylo by zajímavé kontaktovat Lenku Pětovou, která měla naposledy Sklepy? Koho ještě?)

Možná Krajdu a určitě Wlachána. A ještě mě napadá Máca Nerud. A někdo ze ZUŠ?

Ahoj, s klukama se zkontaktuju, v nějaké dohledné době na to sedneme a zkusíme to dát dohromady. Dám vědět, jak někam pokročíme.

1 Like

Cavec,
to je supr forum, navic krasny a moderni. Uz jste nevydrzeli cekat, az to udela "mesto" co...
Nevim, jak bych mohl prispet k tematu sokolovny, tak aspon to podporuju a budu tam chodit a zvat tam vsechny znamy a ma to vsecko smysl a jste sikovni :).
A.

2 Likes

Zdravím, já tedy nemám žádný spolek ani žádné konkrétní požadavky, ale do příští schůzky se pokusím navrhnout okruh rekonstruovaných či nových kulturních staveb v ČR. Tyto stavby by bylo následně možné navštívit, domluvit si tam schůzky a čerpat inspiraci, kterou bychom mohli v menší či větší míře přenášet do Boskovic. Představuji si okruc cca 6 maximálně 10 budov v městech velikosti 10 až 20 tisíc obyvatel. V této chvíli nepůjde o řešení akustiky, provozu, vzduchny a podobně, ale čistě o inspiraci pro budoucí uvažování o možném řešení při variantě - ZÁSADNÍ REKONSTRUKCE.

2 Likes

I přestože je shoda, že sport není primární cíl využití sokolovny, ale snad můžeme za boskovický šprtec doufat :fearful:, že se tam pro nás najde místo. Vzhledem k tomu, že jsme na našem původním působišti dopadli, tak jak jsme dopadli, tak je pro nás Sokolovna jediný vhodný prostor, kde můžeme hrát (aktuálně hrajeme na galerce). Tak snad nebudeme bezdomovci :slight_smile:

1 Like