Inspirace pro sokolovnu

sokolovna

(Tomáš Znamenáček) #1

Jak už zmínil @radek_pernica na první schůzce k rekonstrukci sokolovny, bylo by dobré dát dohromady seznam staveb, které by nás při rekonstrukci mohly v něčem inspirovat. Vykopnu:

Hráli jsme včera s divadlem v Opavě na Slezské univerzitě (Hauerova 4) v nové přístavbě (?), která vypadá velmi povedeně a uspořádáním i vybavením výborně vystihuje to, jak bychom si my představovali malý sál sokolovny. Pár fotek:

Vjezd do sálu. Bezbariérový, velké dveře, kousek od zaparkovaného auta. Mají tam velký vozík, takže není problém věci vyložit z auta na vozík a pojet těch pár metrů přímo na sál. (Znalci sokolovny při této představě jistě pláčou štěstím.)

Technický ochoz + osvětlovací/zvukařská kabina. Ještě lepší by bylo, kdyby byla lávka po celém obvodu, ale už tohle je radost. (Na fotce též Adam Poštolka, kterého bych do inventáře nové sokolovny v případě možností bral taky.)

Celkový pohled na sál. Stavebnicové praktikábly. Lehké, včetně spojovacích prvků, snadno se z nich udělá elevace hlediště nebo naopak vyzvednuté pódium. Černá výmalba, zátěžová podlaha, vozíček na rekvizity, na stěnách zvuk pohlcující panely.


Víc jsme to prošmejdit nakonec nestihli, ale není problém tam zařídit prohlídku, vypadá to jako šikovně řešený barák s mnoha praktickými detaily.


(Petr Ondráček) #2

@zoul Předpokládám, že Vám jde primárně o realizace tu v České republice, kde by případně šlo domluvit i návštěvu apod.

Kulturní dům na Rybníčku asi netřeba představovat - zde jste předpokládám byli :slight_smile:

V první řadě doporučuji navštívit Divadlo na Orlí tu v Brně od Archteamu. Máte to kousek a je to podle mne nejlepší ukázka jak dělat dnes takovéto stavby. Mimochodem se na něm podílel autorsky i Mirko Lev, který by Vám k tomu určitě řekl i něco víc!

Z dalších brněnských realizací doporučuji divadlo Reduta od DRNH, kde bych Vám moh dát kontakt na Edu Štěrbáka, spoluatora a spolužáka z dob studií na FA.

Zajímavé by to mohlo být zde v Kulturním centru Střelnice v Turnově - není to úplně teda případ sokolovny, ale inspirace by to být mohla.

Pak jsem si vzpomněl na kreslířskou praxi po čtvrtém ročníku architektury v Lipníce nad Bečvou, kde jsme přes plot koukávali zadarmo na promítání "letního kina" na vedlejším pozemku. Za ty léta se to zde změnilo, je zde z toho Kultruní dům Echo a skoro bych to tu nepoznal. Architektura tedy, přesto že rekonstrukce proběhla v roce 2012 je jak z české učebnice postmoderny konce 90. let, ale to asi dokážete při případné návštěvě odfiltrovat... :slight_smile:

V souvislosti s Vaší prosbou mi pak probleskl ješte na jeden, podle mne velmi kvalitní barák, s ale maličko jiným obsahem - je to totiž Přístavba divadla loutek v Ostravě na Černé louce od kolegy z dob studií na FA v Brně Broňka Stratila a kolektivu

Následně jsem pak našel i tuto velmi zajímavou a podle mne povedenou přestavbu nefunkčního kina na multifunkční sál Kinonekino v Plané. Rozhodně mu ta šedá fasáda sluší víc, než ta původní zateplovací orgie v barvě lososí...

V Kolíně pak mají celkem zajímavý Divadelní klub Scapino

Předpokládám, že v průběhu času si snad ještě na něco, co by Vás mohlo někam posunout vzpomenu... takže zatím takto :wink:


(Radek Pernica) #3

Zdravím a přihazuji nějaké projekty IROP

Národní centrum divadla a tance v Lednici – edukační centrum, kulturní a společenské akce
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/IOP/Narodni-centrum-divadla-a-tance

NKP Vítkovice – multifunkční centrum GONG
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/IOP/Zpristupneni-a-nove-vyuziti-NKP-Vitkovice

Revitalizace části pivovaru v Českém Krumlově – budou tam kulturní a vzdělávací akce
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/Revitalizace-casti-arealu-byvaleho-pivovaru-Eggenb

Dům č. 105 v Třeboni
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/VITEJTE-V-GALERII,-DIVADLE-A-BIOGRAFU-DOMU-C-105

V Žatci revitalizují městskou knihovnu
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/Revitalizace-pamatky-c-p-52-v-Zatci-Mestska-kn

Klášter Osek – Evropské centrum kultury a vzdělanosti
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/Revitalizace-klastera-Osek-evropske-centrum-kult

V Aši mají kulturní centrum, vyhořelo jim tam učiliště
http://www.laritma.cz/

V Ledčicích zachránili kulturní dům, ale už v roce 2005
https://www.ledcice.cz/kulturni-a-spolecenske-centrum-u-cinku-cp-15

Kulturní centrum Broumov – klášterní komplex
http://www.stavbaroku.cz/printDetail.do?Dispatch=ShowDetail&siid=1164


(Radek Pernica) #4

Dolňuji další inspiraci...

http://www.plana.cz/kultura-a-turistika-1/kinonekino/fotogalerie/?fbclid=IwAR0ZWtljAvIe2rZdOFsJXwuHt_S3Io9e61hv_ZEs7jeXXH5hbsTrBElZ1Og

https://ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2018/kinonekino/?fbclid=IwAR0ygp9y6KBGbbm_7b5sG-NHRNhli6Q7-yc-P4D2EIR5SsRsu5e0wC49SU8


(Radek Pernica) #5

Sice to nikdo (krom nás Tom i Tom nesleduje :slight_smile: ale alespoň vzniká databáze...


(Petr Ondráček) #6

Sleduje :slight_smile: na Kinonekino jsem už odkazoval v mém příspěvku


(Radek Pernica) #7

Tak teď to vypadá, že to především nečtu já :slight_smile:


(Petr Palas) #8

Za sebe ujišťuji, že vše kolem sokolovny tady sleduji :slight_smile: Za mě v návaznosti na požadavky za "tanečák" ZUŠky a kompromis na variabilitu bych navrhl "staré dobré" Malé divadlo v Liberci.


(Petr Ondráček) #9

...vzpomněl jsem si na ještě jednu stavbu, která v sobě snoubí původní historický objekt s novým využitím - ne nepodobný aktuálnímu využití Sokolovny - rekonstrukce pavilonu A na výstavišti v Lounech.
Sice se nejedná přímo o objekt nyní využívaný pro potřeby divadla, ale za shlédnutí (jak je možno využít objekt ze stejné doby, jakým je i naše Sokolovna) myslím stojí - zejména její víceúčelový sál.


(Tomáš Znamenáček) #10

Krásný, sebevědomý barák, díky. Je tam mimochodem jeden detail, o kterém jsme se zrovna nedávno bavili s kluky z KZMB:

Dřív byly ve využití budovy jasnější stereotypy, takže mělo smysl dát pokladnu do pevné kukaně ke vstupu. Dneska je běžný udělat třeba menší akce někde v předsálí a podobně, takže mně přijde šikovný nedávat pokladnu na pevné místo, kde by stejně posloužila jen občas, a nechat pro ni udělat podobný pohyblivý mobiliář. Který tady navíc krásně pasuje ke zbytku interiéru.


(Petr Ondráček) #11

Já si myslím, že to co píšeš Tome je obecně problém většiny, klidně i veřejných, zadavatelů - neuvažovat o věcech ve stereotypech. A to jak z hlediska funkce, tak z hlediska vývoje v čase. To, že se něco klidně i několik let nazpět nějak vždycky dělalo, nemusí být dnes dogma. Prostě mít odvahu, zrovna třeba tu zmíněnou pokladnu nedělat pevnou (jen proto, že se to tak dělá), když víte, že už teď máte zkušenost, že takto fungovat nemusí... Určitě by se takovýchto příkladů dalo najít víc. Já osobně mám takováto zadání velice rád, kdy v podstatě vymíšlíš zdánlivě zcela jasné věci trochu jinak. A ne proto, že by to měla být póza, ale proto, že nad věcmi uvažuješ...
Tvoje poznámka vystihuje přesně tu situaci, když o v principu podobných věcech rozhodují ti, kteří ten barák ve výsledku nebudou používat. Tím nechci říct, že by ti lidé to dělali naschál - to rozhodně ne. Chtějí to udělat správně, jen nemají buď potřebnou odbornost, nebo edukaci a nebo tu uživatelskou zkušenost a tak tápou a snaží se chytit něčeho, co znají a co jim přijde ověřené. V tom vidím trošku problém, když se k tvorbě zadání nepřizvou ti, kteří to pak užívají.

Toto ale není zrovna Váš případ. A myslím si, že zrovna to, jak ste uchopili Sokolovnu je fantastický příklad, že takovej barák jde (doufám) "vydupat" ze země i odspodu. Shora je pak potřeba nezanedbatelná drobnost :wink: , ve formě finálního zainvestování, ale věřím tomu, že i to nakonec vyjde. Kde je snaha, cesta se vždycky nakonec nějaká najde.


(Tomáš Znamenáček) #12

Včera jsme hráli s divadlem v Bohunicích. Malý sálek, blbě přístupný zvenčí, ale pěkná dřevěná podlaha, šikovný ochoz po celém obvodu a praktická hrazda přes celou šířku sálu: