Inspirace pro sokolovnu

sokolovna

(Tomáš Znamenáček) #1

Jak už zmínil @radek_pernica na první schůzce k rekonstrukci sokolovny, bylo by dobré dát dohromady seznam staveb, které by nás při rekonstrukci mohly v něčem inspirovat. Vykopnu:

Hráli jsme včera s divadlem v Opavě na Slezské univerzitě (Hauerova 4) v nové přístavbě (?), která vypadá velmi povedeně a uspořádáním i vybavením výborně vystihuje to, jak bychom si my představovali malý sál sokolovny. Pár fotek:

Vjezd do sálu. Bezbariérový, velké dveře, kousek od zaparkovaného auta. Mají tam velký vozík, takže není problém věci vyložit z auta na vozík a pojet těch pár metrů přímo na sál. (Znalci sokolovny při této představě jistě pláčou štěstím.)

Technický ochoz + osvětlovací/zvukařská kabina. Ještě lepší by bylo, kdyby byla lávka po celém obvodu, ale už tohle je radost. (Na fotce též Adam Poštolka, kterého bych do inventáře nové sokolovny v případě možností bral taky.)

Celkový pohled na sál. Stavebnicové praktikábly. Lehké, včetně spojovacích prvků, snadno se z nich udělá elevace hlediště nebo naopak vyzvednuté pódium. Černá výmalba, zátěžová podlaha, vozíček na rekvizity, na stěnách zvuk pohlcující panely.


Víc jsme to prošmejdit nakonec nestihli, ale není problém tam zařídit prohlídku, vypadá to jako šikovně řešený barák s mnoha praktickými detaily.


(Petr Ondráček) #2

@zoul Předpokládám, že Vám jde primárně o realizace tu v České republice, kde by případně šlo domluvit i návštěvu apod.

Kulturní dům na Rybníčku asi netřeba představovat - zde jste předpokládám byli :slight_smile:

V první řadě doporučuji navštívit Divadlo na Orlí tu v Brně od Archteamu. Máte to kousek a je to podle mne nejlepší ukázka jak dělat dnes takovéto stavby. Mimochodem se na něm podílel autorsky i Mirko Lev, který by Vám k tomu určitě řekl i něco víc!

Z dalších brněnských realizací doporučuji divadlo Reduta od DRNH, kde bych Vám moh dát kontakt na Edu Štěrbáka, spoluatora a spolužáka z dob studií na FA.

Zajímavé by to mohlo být zde v Kulturním centru Střelnice v Turnově - není to úplně teda případ sokolovny, ale inspirace by to být mohla.

Pak jsem si vzpomněl na kreslířskou praxi po čtvrtém ročníku architektury v Lipníce nad Bečvou, kde jsme přes plot koukávali zadarmo na promítání "letního kina" na vedlejším pozemku. Za ty léta se to zde změnilo, je zde z toho Kultruní dům Echo a skoro bych to tu nepoznal. Architektura tedy, přesto že rekonstrukce proběhla v roce 2012 je jak z české učebnice postmoderny konce 90. let, ale to asi dokážete při případné návštěvě odfiltrovat... :slight_smile:

V souvislosti s Vaší prosbou mi pak probleskl ješte na jeden, podle mne velmi kvalitní barák, s ale maličko jiným obsahem - je to totiž Přístavba divadla loutek v Ostravě na Černé louce od kolegy z dob studií na FA v Brně Broňka Stratila a kolektivu

Následně jsem pak našel i tuto velmi zajímavou a podle mne povedenou přestavbu nefunkčního kina na multifunkční sál Kinonekino v Plané. Rozhodně mu ta šedá fasáda sluší víc, než ta původní zateplovací orgie v barvě lososí...

V Kolíně pak mají celkem zajímavý Divadelní klub Scapino

Předpokládám, že v průběhu času si snad ještě na něco, co by Vás mohlo někam posunout vzpomenu... takže zatím takto :wink:


(Radek Pernica) #3

Zdravím a přihazuji nějaké projekty IROP

Národní centrum divadla a tance v Lednici – edukační centrum, kulturní a společenské akce
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/IOP/Narodni-centrum-divadla-a-tance

NKP Vítkovice – multifunkční centrum GONG
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/IOP/Zpristupneni-a-nove-vyuziti-NKP-Vitkovice

Revitalizace části pivovaru v Českém Krumlově – budou tam kulturní a vzdělávací akce
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/Revitalizace-casti-arealu-byvaleho-pivovaru-Eggenb

Dům č. 105 v Třeboni
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/VITEJTE-V-GALERII,-DIVADLE-A-BIOGRAFU-DOMU-C-105

V Žatci revitalizují městskou knihovnu
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/Revitalizace-pamatky-c-p-52-v-Zatci-Mestska-kn

Klášter Osek – Evropské centrum kultury a vzdělanosti
http://irop.mmr.cz/cs/Projekty/06-3-Dobra-sprava-uzemi-a-zefektivneni-verejnych-i/Revitalizace-klastera-Osek-evropske-centrum-kult

V Aši mají kulturní centrum, vyhořelo jim tam učiliště
http://www.laritma.cz/

V Ledčicích zachránili kulturní dům, ale už v roce 2005
https://www.ledcice.cz/kulturni-a-spolecenske-centrum-u-cinku-cp-15

Kulturní centrum Broumov – klášterní komplex
http://www.stavbaroku.cz/printDetail.do?Dispatch=ShowDetail&siid=1164