Příprava stavby sportovní haly v Červené zahradě

Tady se musím trošku hájit, já za konspirační měl tu část vaší teorie, že město nakonec pozemky kraji nevrátí. Což se myslím ukázalo jako celkem opodstatněné, vrátil. Že se k tomu přes kraj dostane nějaký developer, to bych jako možnost už nevyvracel. A že se mu povede prolobovat územní plán... no tam to mám tak nějak na hraně :slight_smile:

Vrátili. Pokusy o nevrácení pozemků však byly reálně učiněny, ale nevyšlo to. Teorie to tedy nebyla. Teď to bude nějaký čas passé. Mmch (spisovně mimochodem), článek o studentské hale je opravdu dobrý. Přináší řadu otázek které jsou legitimní, na odpovědi si asi ještě počkáme.

Vyšel nový zpravodaj, jehož součástí jsou vizualizace nového návrhu.

1 Like

Návrh T.Jílkové z roku 2016, za který město dalo 65.000 Kč, aneb "DEJME DĚCKOVI ŠANCI" P.Vlach (TOP09)

a návrh po drobných úpravách - "TA STUDIE POTŘEBUJE DROBNÉ VYLEPŠENÍ ...TA PRÁCE JE V PRVÉ ŘADĚ DOBRÁ" místostarostka M. Žejšková (TOP09)

Člověk by ani nepoznal rozdíl , že?

5 Likes

A na webu města už jsou podrobnější podklady.

2 Likes

V první řadě bych se chtěl omluvit za omylem daný hlas za obsah příspěvku- tento projekt má s původním projektem jen málo společného/snad jen název/. Vím, že se nejedná o prováděcí projekt, ale i tak mi tam chybí několik základních věcí. Podle řezu jsou na střeše solární panely, ale nevidím žádný přístup.Jako další nevidím co bude v prostoru nad šatnami 2.NP za lezeckou stěnou včetně přístupu, snad po lezecké stěně.Podobně je to s přístupem na zelené střechy - údržba.

Ve zpravodaji a na webu města se píše, že uvítají návrhy na zlepšení, podněty a připomínky k hale do pátku 7. 1. 2022 na e-mailové adrese: michaela.zejskova@boskovice.cz

Nepodceňujme tuto šanci :wink:

Petr Axman, zastupitel za ANO, veřejně navrhl, že by součástí sportovní haly mohlo být i nákupní centrum:

Tady na fóru už jsme se o téhle variantě bavili před nějakou dobou, možné problémy tam tehdy podrobně popisoval @barto.

1 Like

Tato myšlenka byla v Boskovicích vyslovena několikrát. Důvod, proč jsem s ní opět vyšel na denní světlo je, že se projektu ujmul AV Atelier a bylo prezentováno podzemní parkoviště. To samo osobě evokovalo, že by se opět mohlo uvažovat o tomto směru. Ukázalo se z diskuse s paní místostarostkou, že to tak je, ale dělo se to, jak je poslední dobou zvykem pouze interně ve velice těsném okruhu lidí.
Je to potřeba ve světle současného dění brát jako jednu z možných alternativ a i přesto, že někdo může být pro, někde mezi nebo proti, mělo by se o tom otevřeně jednat a ne s tím jen přijít na zastupitelstvo a v podobě nového generelu si to v rámci koalice odhlasovat.

3 Likes

Pevně věřím, že tam žádné nákupní centrum nevyroste a mám pro to hned několik závažných důvodů. Nedovedu si představit, že by si vzal někdo z města "na triko", že by "vyhodil" přes 30mil. za pozemek, zboural zde za další miliony hotel, vše pro to, aby to sloužilo sportovcům, a místo toho by dané místo sloužilo nakupování (a jak se dočítám na jiných diskuzích, převážně obyvatelům cizích obcí - nic proti nim). To jsme ten Velen a okolí nemuseli vůbec vykupovat. Další věc je dopravní situace. Zamýšlel se vůbec někdo nad tímto faktorem? Vážně chceme na dané místo přívést denně další stovky aut? Zdá se nám, že je v Boskovicích a Července málo aut? Představa, že by se tímto odlehčilo dopravě na druhé straně měsa u nemocnice je skutečně úsměvná. Další problém je urbanismus - nestačí nám zdevastované prosotry necitlivou výstavbou po Slámově pile, ve vnitrobloku Lidická a snad na každém volném prosotru v Boskovicích, kde se ještě vešla bytovka? Skutečně chceme každé volné místo ve městě do milimetru využít a zastavět? Zajímá se někdo o to, jak se nám ve městě žije, aby město mělo nějakou svoji tvář, vzdušnost, krásu? A na závěr - pokud už by se tedy našlo místo na supermarket, místo supermarketu začněme okamžitě uvažovat o možné výstavbě nových lázní, propojených s koupalištěm. Jak už jsem psal jinde, budova současných lázní je stará cca 60 roků, před 20 roky proběhla rekonstrukce, další životnost lázní může být odhadem cca 20-30 roků a budeme stát před otázkou, zda lázně nákladně rekonstruovat, nebo vystavět nové, a to s potřebnými parametry drah.

3 Likes

Líbí se mi článek od SRABu - komentář k projektu sportovní haly, plně souhlasím s tím, že bez konkrétního umístění je to jako plácnutí do vody, všechny popsané nedostatky by bylo dobré dořešit, zveřejnit a vzít v úvahu před konečným zadáním.

1 Like

Ono je to ještě složitější. Jistěže každý může přijít s nápadem alias alternativou a pokud se má o nápadu jednat, tak otevřeně (což se v případě plánu marketu na Července nedělo, běžela jen šuškanda). Bohužel tento nápad, který potvrdila místostarostka, dokládá nahodilost v plánování infrastruktury v Boskovicích. Nebo snad jedeme podle urbanistického konceptu areálu Červenky? Existuje vůbec?

1 Like

Rada města se seznámila s návrhem Strategického plánu rozvoje města Boskovice pro období 2022+, který pro město zpracovává firma AQE advisors. Návrh je výsledkem jednání pracovních skupin a setkání s veřejností, která probíhala v uplynulých měsících. Rada doporučuje zastupitelstvu tuto aktualizovanou verzi strategického plánu schválit. Podle starosty bylo hlavním cílem strategický plán inovovat, zjednodušit a zmenšit jeho rozsah.
OHLASY 1.12. 2021
Zdá se, že firmě AQE advisors vypadla ze strategického plánu kapitola "šuškanda".

Neví někdo co je nového kolem sportovní haly po semináři z 13.1.2022 ?

Chystáme text na Ohlasech, který shrnuje část připomínek a názory další odborníků. Už finišujeme, vyjde brzy.

1 Like

A už je to tady:

2 Likes

Dopadlo to přesně tak, jak jsem již dříve psal. Zpracovat "zodpovědně" tak náročný projekt v tak šibeničním termínu je prostě sebevražda.

Tak ten text je bohužel drsnější víc, než jsem si dokázal představit, přestože je článek napsán zjevně nezaujatě. Tlačíme ten problém před sebou.

1 Like

Je to neradostné čtení. Ony by asi ke každému návrhu byly nějaké připomínky, to je normální, ale tady je těch pochyb myslím příliš mnoho a v příliš zásadních věcech. Je smutné vidět, jak tvrdohlavě se vyhýbáme tomu běžnému a ověřenému procesu soutěže, ale to už bylo řečeno mockrát, tak se nebudu opakovat. Zbývá jen doufat, že se nestihne zadat další stupeň projektové dokumentace, abychom zbytečně nevyhodili další peníze, a nová sestava po podzimních volbách konečně vypíše normální soutěž.

2 Likes

Dlouho jsem přemýšlel, jak k představenému návrhu sportovní haly přistoupit. Zkoušel jsem i pochopit, čim může být stále tak atraktivní pro vedení města (nemyslím tak pouze to aktuální) neustálé vymýšlení vlastních cest, přestože se historicky vždy, tu více a tu méně, ukázalo že je to slepá ulička. Rozumím snaze toto téma už konečně vyřešit, ale obávám se že zvolený způsob není hledané řešení, které nám přinese sportovní halu, na kterou zde všichni, co sportují a nebo sportu fandí, už tak dlouho čekají.

Každopádně porovnávat jak moc si jsou podobné stavby (nebo jejich návrhy) pouze podle exteriéru je někdy docela ošidné a vyprávět by o tom mohli asi hodně třeba v Kamenných Žehrovicích, kde budovu z roku 1900 naprosto šíleným způsobem "zrekonstruovali" dle návrhu projektové, nikoli architektonické kanceláře s docela příhodným názvem Qualit za 13 milionů.
Příklad z Kamenných Žehrovic je extrémní případ, ale je vidět, že to není ona cesta. Myslím, že mnohem objektivnější bude, se na to podívat jinak - na základě vlastních dipozic.

Tato cesta má dle mého názoru učitě lepší vypovídací hodnotu, než pouhé porovnávání vizualizací exteriéru. Je to něco, co poměrně přesně popíše, v čem jsou oba návrhy totožné a v čem se liší - porovnal jsem tedy dispoziční řešení, chcete-li jednotlivé půdorysy.

Chápu, že to může být pro laika, skoro něco jako abstraktní umění a porovnání níže tak i skoro vypadá... Pokusím se to proto níže vysvětlit a rámcově okomentovat - červeně je zobrazen původní návrh Terezy Jílkové, černě pak aktuální návrh AV atelieru.

1.NP
Levá část (lezecká stěna a vstup) je kompletně přeřešena, tak jak bylo řečeno.
V části vlastní haly - což je jednoduchý obdélník s hřištěm a zázemím - bylo z návrhu arch. Jílkové v horní části použito jednoho opakujícího se modulu šaten (mmch - v praxi se dnes už upouští od společných umýváren pro dovojici šaten - z důvodu zejména uzamykatelnosti a předcházení krádežím), V pravé části výkresu pak byla dispozice šaten lehce upravena.
Z původního návrhu bylo také použito, zde provozně nešťastné řešení nářaďoven umístěných pod tribunou - na výkrese níže, mezi šatnami a hrací plochou.
Řešení a rozměry hrací plochy za mne nemá cenu zmiňovat jako autorský počin, protože je naprosto jasně dáno pravidly jednotlivých sportů a je třeba toto do návrhu pouze správně zakreslit.


(foto: Tereza Jílková, AV atelier)

2.NP
Levá část opět přeřešena, tak jak bylo řečeno.
V obdélníkové části vlastní haly ale nezůstal v podstatě kámen na kameni, dá-li se to takto říci (samozřejmě logicky velikost tribuny a hrací plochy zůstala stejná jako v 1.NP).
V horní části (ve výkrese nad tribunou) je tak naprosto jiné využití, než bylo v návrhu arch. Jílkové. Mimochodem, tato část je velmi podobná stejné části s posilovnou, šatnami a zázemím ve sportovní hale v Mořicích.


(foto: Tereza Jílková, AV atelier)

Na začátku zvoleného procesu bylo paní místostarostkou Michaelou Žejškovou konstatováno, že návrh architektky Terezy Jílkové je dobrý a skoro až překvapivě splňuje většinu požadavků sportovních klubů a bude tak pouze drobně upraven, krom části vstupu a lezecké stěny, která bude kompletně přepracovaná.

Po porovnání obou řešení mne ale na závěr místo potvrzení výše uvedeného čekalo spíš více otazníků.
Je samozřejmě správné, že byl návrh upraven dle požadavků místních sportovních klubů, ale pak si myslím, že není třeba kupovat licenční práva na studii, kterou je třeba v podstatě komplet celou překopat.

Opět se tak bohužel (už poněkolikáté) ukazuje, že není vhodné návrh zadat jednomu jedinému zpracovateli a pak až dle toho, co navrhne začít připomínkovat, že by bylo například třeba sál přesunout do 1.NP, kancelář správce také do 1.NP a podobně.
Takto se obávám, i dle vlastní zkušenosti, opravdu dobře navrženou sportovní halu, kterou by mohla navíc v okolí zafungovat, jako startovací bod a pomohla vzkřísit Červenou zahradu opravdu nedostaneme.

Cesta jak z toho ven vede podle mne přes důkladně připravené zadání. Na to by pak ideálně měla navazovat možnost v jeden okamžik dle tohoto zadání porovnat vícero návrhů. Ten který zadání nejlépe splní vyhrává a vyhrávají tak i sportovci, kteří dostanou to, co si představovali.
Následně by pak tímto s největší pravděpodobností odpadla i debata, jestli je to či ono řešení v návaznosti na dálkové pohledy a celkovému působení návrhu pro místo v Červené zahradě adekvátní a vhodné...

5 Likes