Dlouho jsem přemýšlel, jak k představenému návrhu sportovní haly přistoupit. Zkoušel jsem i pochopit, čim může být stále tak atraktivní pro vedení města (nemyslím tak pouze to aktuální) neustálé vymýšlení vlastních cest, přestože se historicky vždy, tu více a tu méně, ukázalo že je to slepá ulička. Rozumím snaze toto téma už konečně vyřešit, ale obávám se že zvolený způsob není hledané řešení, které nám přinese sportovní halu, na kterou zde všichni, co sportují a nebo sportu fandí, už tak dlouho čekají.
Každopádně porovnávat jak moc si jsou podobné stavby (nebo jejich návrhy) pouze podle exteriéru je někdy docela ošidné a vyprávět by o tom mohli asi hodně třeba v Kamenných Žehrovicích, kde budovu z roku 1900 naprosto šíleným způsobem "zrekonstruovali" dle návrhu projektové, nikoli architektonické kanceláře s docela příhodným názvem Qualit za 13 milionů.
Příklad z Kamenných Žehrovic je extrémní případ, ale je vidět, že to není ona cesta. Myslím, že mnohem objektivnější bude, se na to podívat jinak - na základě vlastních dipozic.
Tato cesta má dle mého názoru učitě lepší vypovídací hodnotu, než pouhé porovnávání vizualizací exteriéru. Je to něco, co poměrně přesně popíše, v čem jsou oba návrhy totožné a v čem se liší - porovnal jsem tedy dispoziční řešení, chcete-li jednotlivé půdorysy.
Chápu, že to může být pro laika, skoro něco jako abstraktní umění a porovnání níže tak i skoro vypadá... Pokusím se to proto níže vysvětlit a rámcově okomentovat - červeně je zobrazen původní návrh Terezy Jílkové, černě pak aktuální návrh AV atelieru.
1.NP
Levá část (lezecká stěna a vstup) je kompletně přeřešena, tak jak bylo řečeno.
V části vlastní haly - což je jednoduchý obdélník s hřištěm a zázemím - bylo z návrhu arch. Jílkové v horní části použito jednoho opakujícího se modulu šaten (mmch - v praxi se dnes už upouští od společných umýváren pro dovojici šaten - z důvodu zejména uzamykatelnosti a předcházení krádežím), V pravé části výkresu pak byla dispozice šaten lehce upravena.
Z původního návrhu bylo také použito, zde provozně nešťastné řešení nářaďoven umístěných pod tribunou - na výkrese níže, mezi šatnami a hrací plochou.
Řešení a rozměry hrací plochy za mne nemá cenu zmiňovat jako autorský počin, protože je naprosto jasně dáno pravidly jednotlivých sportů a je třeba toto do návrhu pouze správně zakreslit.
(foto: Tereza Jílková, AV atelier)
2.NP
Levá část opět přeřešena, tak jak bylo řečeno.
V obdélníkové části vlastní haly ale nezůstal v podstatě kámen na kameni, dá-li se to takto říci (samozřejmě logicky velikost tribuny a hrací plochy zůstala stejná jako v 1.NP).
V horní části (ve výkrese nad tribunou) je tak naprosto jiné využití, než bylo v návrhu arch. Jílkové. Mimochodem, tato část je velmi podobná stejné části s posilovnou, šatnami a zázemím ve sportovní hale v Mořicích.
(foto: Tereza Jílková, AV atelier)
Na začátku zvoleného procesu bylo paní místostarostkou Michaelou Žejškovou konstatováno, že návrh architektky Terezy Jílkové je dobrý a skoro až překvapivě splňuje většinu požadavků sportovních klubů a bude tak pouze drobně upraven, krom části vstupu a lezecké stěny, která bude kompletně přepracovaná.
Po porovnání obou řešení mne ale na závěr místo potvrzení výše uvedeného čekalo spíš více otazníků.
Je samozřejmě správné, že byl návrh upraven dle požadavků místních sportovních klubů, ale pak si myslím, že není třeba kupovat licenční práva na studii, kterou je třeba v podstatě komplet celou překopat.
Opět se tak bohužel (už poněkolikáté) ukazuje, že není vhodné návrh zadat jednomu jedinému zpracovateli a pak až dle toho, co navrhne začít připomínkovat, že by bylo například třeba sál přesunout do 1.NP, kancelář správce také do 1.NP a podobně.
Takto se obávám, i dle vlastní zkušenosti, opravdu dobře navrženou sportovní halu, kterou by mohla navíc v okolí zafungovat, jako startovací bod a pomohla vzkřísit Červenou zahradu opravdu nedostaneme.
Cesta jak z toho ven vede podle mne přes důkladně připravené zadání. Na to by pak ideálně měla navazovat možnost v jeden okamžik dle tohoto zadání porovnat vícero návrhů. Ten který zadání nejlépe splní vyhrává a vyhrávají tak i sportovci, kteří dostanou to, co si představovali.
Následně by pak tímto s největší pravděpodobností odpadla i debata, jestli je to či ono řešení v návaznosti na dálkové pohledy a celkovému působení návrhu pro místo v Červené zahradě adekvátní a vhodné...