Příprava stavby sportovní haly v Červené zahradě

Důvěra je hezká věc, sám ji často používám :wink: Otázka je, zda ji mají takto bez okolků použít radní, když jde o investici bratru 100-200 MKč a současně o významnou budovu ve městě za posledních několik desítek let. - Těším se na ten příspěvek!

5 Likes

Tady je:

Jestli to dobře chápu, máme 12 týdnů na proces, ve kterém předěláme zadání a vznikne návrh. To jsme s těmi termíny zase v říši snů, ne? (Kdykoliv znova slyším, že je to potřeba udělat rychle, protože jsme už ztratili příliš mnoho času, přemýšlím, o kolik se to tím spěchem protáhne tentokrát… Navíc nakolik má smysl chvátat v téhle fázi, když pak můžou uplynout roky během projektování?)

4 Likes

Urychlení a nebo nejrychlejší přístup není správně. To už jsme se několikrát přesvědčili. Bohužel.
Máme šanci tomu nyní opravdu dát čas, který si zaslouží, tomu vytvořit konečně adekvátní zadání, které bude základ pro návrh, dle parametrů, jaké opravdu chceme.

Za mne by měli být součástí pracovní skupiny v tuto chvíli hlavně zástupci sportovních klubů. Ti ji budou používat. Není totiž nic horšího, když se v průběhu a nebo nedejbože na konci stavby člověk dozví, že s nimi nebyl provoz a parametry dostatečně konzultován a tudíž, že si něco představovali jinak.
Chápu, že by o tomto procesu měli být informováni zastupitelé napříč politickým spektrem, ale co jít podobnou / stejnou cestou jako v případě pracovní skupiny ke knihovně?
Tam bylo dohodnuto, že se nebude pořizovat audio záznam (za mne bych byl pro klidně i pro něj) a po jednání byl samozřejmě vytvořen zápis. Také se dohodlo, že tato pracovní skupina bude přístupná pro "pasivní" návštěvníky, kteří do jednání nebudou ale mít možnost zasahovat.

Tato pracovní skupina by měla v dát dohromady požadavky sportovců a vzájemně si určit případná kolizní místa ve způsobu užívání mezi jednotlivými kluby (plochy, povrchy, provoz, parametry, atd). Protože všechny tyto parametry vyvolají samozřejmě nějaké finanční nároky na stavbu, které bude třeba neustále korigivat vzhledem k avizované předpokládané ceně stavby.

Na základě tohoto procesu následně vytvořit tzv. studii proveditelnosti - zatím stále bez ambicí na nějaký konkrétní tvar a výraz stavby. Tato fáze prověří, jestli zadání přetvořené v provozní schéma s adekvátními objemy místností je schopno splnit naše zadání z výše zmíněného pohledu - tedy provozní požadavky a cena.

Teprve na základě takového zadání by měl mexický architekt začít navrhovat stavbu. Tímto způsobem budeme mít v průběhu procesu přípravy stále kontrolu nad tím, jetli jdeme podle nastavených parametrů a nebo se začínáme nějakým směrem výrazněji odchylovat.

2 Likes

To, že se nepodařilo dobře zrealizovat soutěž o návrh, není problém soutěže samotné, ale přístupu k ní, resp. nevhodného postupu. Proto není dalším logickým krokem to, že se soutěži úplně vyhneme. Dalším logickým krokem je to, podívat se, kde byly v procesu chyby – a ty chyby příště zkrátka neudělat.

Takové zhodnocení je vhodné udělat i v současnosti, kdy je již rozhodnuto jít v případě haly jinou cestou. I tyto zkušenosti z nezdařilých pokusů mohou být cenné a díky nim může být budoucí architektonická soutěž na jinou stavbu/přestavbu/veřejné prostranství/urbanistickou koncepci úspěšná hned na první pokus.

6 Likes

Ano nejdůležitější jsou požadavky sportovních klubů/sportovců, kteří budou v hale sportovat. Pracovní skupina by měla překonat pocit, že sportovci, například florbalisti, basketbalisti nebo kuželkáři, již definovali své požadavky několikrát, že je dávno jasné, co má být v zadání obsaženo. Důležité jsou zmíněné kolize normami daných požadavků hracích ploch a provozu. Myslím si, že pro diskusi nad zadáním bude podnětný také pohled lezců, kteří ke sportování přistupují jiným způsobem než zmínění florbalisti či basketbalisti. Nejsem aktivní halový sportovec, ani lezec, ale rodinný rozměr lezení je mi sympatický. A zvláště když bude hala součástí sportovního areálu, může být přívětivá nejen výkonnostním oddílovým sportovcům, ale také "komunitním" sportům. Často to jsou právě zdánlivé "nesportovní" drobnosti, které v konečném výsledku hrají velkou roli. Mohou stavbě přidat rozhodující body v konečném hodnocení sportovců.

3 Likes

Jsem plně proto začít pracovní skupinou stejně jako v případě knihovny doplněnou o zástupce sportovních klubů.Přimlouván se za pořízení audio záznamu z těchto jednání.Dále postupovat dle navrženého - studií a potom zadání.

1 Like

Velka skoda,ze arch.navrh sport.haly zustava pouze jen na panu Frankovi,tesil jsem se i na jine projekty architektu uznavanych ve svete ,a soutez o nejlepsi projekt mohla prinest pro mesto jistotu krasne stavby.Stejne by mne take nejvice zajimal pocet sportovcu vyuzivajicich v budoucnu sport.halu,snad pocet je dostacujici k teto investici.

2 Likes

To nás (pokud mluvím za SRAB) Aleši mrzí taky, že zde neproběhla otevřená soutěž o návrh, kde bychom získali, troufnu si říci, klidně 30 (a možná i více) návrhů - i když po těch ostudách s dvakrát zrušenou soutěží kdoví... :thinking: :shushing_face:
Přestože máme studii areálu ČZ k dispozici a nechci se vracet na začátek, tak pořád vnímám, že je možná škoda, že i na celý areál zpracoval studii opět pouze Ing. arch. Fránek.

Ve vší úctě k němu, bych zrovna v tomto případě (skoro hraničící s jistotou) si troufl tvrdit, že pokud by proběhla na takto velký areál architektonicko-urbanistická soutěž, tak bychom získali rozhodně více dalších návrhů a mohli bychom je porovnat a vybrat nejlepší řešení. Takto máme něco, ale není nikde psáno, jestli to nemohlo být třeba i lepší. Zrovna u takto velkého areálu se na přípravě takto velké investice rozhodně nevyplatí šetřit.

Jak píšeš o počtu sportovců využívajících halu - ono to není to jen o těch lidech, kteří využijí sportovní halu a nebo zimní stadion (a v létě koupaliště a tenisové kurty). Pokud chceme po X desítkách let, kdy zde probíhala pouze údržba (někde ani to ne) znovu oživit takto velký areál, který je v poměru k velikosti města nezanedbatelně velký, tak bychom měli cílit na to, abychom zde získali novou, opravdu fungující část města.

Není možné se proto dívat na Červenou zahradu pouze jako na sestavu sportovišť a objektů haly, zimního stadionu apod. Tento areál by si měli lidé zvyknout využívat během celého roku, jinak je to opravdu jak píšeš - zainvestujeme statisíce a lidi sem pouze přijedou do haly, na zimák. Zde se něco uvnitř odehraje a zas odjedou pryč. A to je za mne dost málo. Ten areál musí být atraktiní i pro ostatní veřejnost, aby sem chodili i s kočárky, na brusle, běhat atd. Pak tato investice bude mít smysl.

5 Likes

Ano,presne tak,souhlasim se vsemi aspekty o zbudovani sport.haly a tim celeho sportovniho arealu.Proto si myslim,ze by stalo jeste zabojovat o soutez architektu s timto navrhem,a pan Franek /je to muj dobry znamy/nemusi mit navrh excelentni,stavba musi byt to nejlepsi z nejlepsiho co lze navrhnout a postavit,nebot jestli by se opravdu toto podarilo,prilaka toto obdivovatele a sportovce z dalekeho okoli,kteri treba zanechaji mistnim obchudkum svoji utratu.Proto prosim ,za sebe i vsechny milovniky krasnych staveb,udelejte pro vytvoreni arch.souteze uplne vse.Diky za to strasne moc.Ales Plachy.

2 Likes

No to Aleši nevím, jestli je ještě nějakým způsobem možné... Město už na zasedání Rady města zadalo vypracování investičního záměru projekční kanceláři Zděnka Fránka ve spolupráci s Alberto Kalachem. Investiční záměr chápu jako tzv. studii proveditelnosti, tedy ověření, že se nám už znovu nestane to, co se povedlo předtím, že máme zadáno 2x větší halu než si můžeme dovolit.
Poté by mělo následovat vypracování architektonické studie, na základě které se začne vypracovávat projekt pro stavební a územní řízení a teprve poté projekt prováděcí.

Vnímám ale v současné situaci jako velmi nepravděpodobné, že by se po přípravě investičního záměru město potom rozhodlo halu transparentně vysoutěžit v soutěži o návrh.
Pokud to ale i jako veřejnost vnímáte jinak a máte pocit, že by mělo a mohlo být postupováno jinak, tak by možná nebylo od věci se nějakým způsobem ozvat - aby bylo jasně doloženo, že to není jen názor pár lidí ve městě, ale že tato poptávka je třeba mnohem širší.
Klidně přijít na zastupitelstvo a tam se na toto zeptat a sdělit svůj názor.

2 Likes

OK,zkusim tedy aktivovat lidi na FB,a uvidi se zajem verejnosti o dodatecnou arch.soutez na projekt sportovni haly.Ale myslim,ze treba takovy Jenda Ndvornik a spol.ma v oblibe Z.Franka/asi hodne kozervativni mysleni/,ale pokusim se.Ales Plachy.

1 Like

Pokusil jsem se dosavadní práci na hale shrnout a zhodnotit v komentáři:

3 Likes

Tome naprosto výborný článek. :+1:t2:
Při prvním pokusu, jak píšeš, kdy architekt Fránek daroval městu studii knihovny (těsně před jmenováním do funkce městského architekta) jsem byl nějakým způsobem ochoten za sebe panu architektovi "tolerovat" jeho "dar", který by ale jako člen ČKA správně neměl poskytnout.

Pozn.: autorizovaný architekt podle §18 profesního řádu nesmí poskytovat své služby za cenu, jejž výše nesmí být mimořádně nízká a nepřiměřená. Může toto upravit dle odstavce 4 např. při humanitárních službách, ale toto snad není tento případ :slight_smile:

Přestože tento proces nebyl správný, byl jsem tehdy rád, že město získá snad konečně tolik let chybějící návrh kvalitní stavby. Který navíc byl v té době pak i zkonzultován s uživateli a bylo do toho vloženo spousta času a úsilí zainteresovaných. Očekával jsem, že toto byl pouze jrdiný případ, který vznikl v nějaké nešťastné časové souslednosti a do budoucna, když navíc už konečně máme městského architekta, že budeme už postupovat správně.

Nestalo se. Bohužel.

..a tak tu pořád mluvíme o urychlování přípravy veřejných staveb ve městě (protože o stavbě zatím mluvit rozhodně nemůžeme) už skoro 20 let a tímto způsobem jsme se ale zatím nikam markantně nepohnuli. Což je na pováženou. A tak se nezdar tentokrát hodil na "komoru" (jak Českou komoru architektů, která sdružuje profesně činné architekty v celé ČR), což mi přijde nefér. Přiznejme si, že jsme jako zadavatel soutěž prostě nezvládli. Za mne totiž není korektní, tvrdit, že jsme transparentní a chceme dělat kvalitní věci a na druhé straně jdeme pouze po tom, co je v intnecích zákona, nebo těsně za ní není dobře.
Pokud chceme Červenou zahradu společně s halou přeměnit v plnohodnotnou část města, máme se snažit o co nejlepší prověření této lokality. To podle mne jeden návrh - ať už je od kohokoliv, prostě nějakou formu jistoty nevyvolává.

Měli bychom se konečně naučit, jak píšeš, ten transparentní proces, který bude opakovatelný a kterým dospějeme ke každé další nové stavbě. Procesu přípravy a návrhu dát odpovídající čas a ohodnocení, abychom nemuseli konstatovat, že jsme neustále něco urychlovali tak dlouho, až nás to stálo skoro 7 milionů a stále po tolika letech nic nemáme.
Ano, je to sice o něco delší a asi i na začátku krapet dražší cesta - ale měli bysme se ji zde už konečně naučit.

3 Likes

Díky Tome za článek. Bohužel ale ukazuje, že problém není jen sportovní hala, ale celkový přístup reprezentace města k řešení veřejných staveb a k rozvoji Červené zahrady. Byť je pan Fránek Architektem roku 2020, má zjevný blízký vztah k Boskovicím a chce pro město něco udělat, po 2 blamážích se soutěží, získání zakázky od města stylem "malá domů" a po trapném rozhovoru ve Zpravodaji je na čase jej vyměnit. Dále byť je pan Mazáč dlouholetým komunálním politikem, po dlouhodobém nezvladání přípravy výstavby haly je na čase pověřit úkolem někoho schopnějšího.

6 Likes

Třeba nás zastupitelstvo překvapí, ale zatím bych řekl, že tento názor není v boskovické politice s odpovídají intenzitou kvantitativní i kvalitativní reprezentován.

2 Likes

Tady ještě pohled z druhé strany:

Dobrý den Aleši, on je asi trochu rozdíl mít rád Z. Fránka jako architekta a hodnotit jeho působení v pozici městského architekta v Boskovicích. K tomu, jak postupuje zejména v poslední době, jsme se vymezili už několikrát, naposledy v úterý na zastupitelstvu (záznam teď není k dispozici, ale brzy bude). Vadí nám, že pan Fránek projektuje ve městě, kde je smluvně vázaný, že si funkci městského architekta vykládá spolu s vedením města po svém, že se velmi striktně staví proti České komoře architektů a že tímto směrem de facto (jako hlavní autorita přes architekturu) obrací i většinu zastupitelů.

(Pardon, že mluvím za @Jenda_Nadvornik, ale tak trošku si myslím, že na tohle máme podobný pohled.)

4 Likes

Záznam je od rána zveřejněn na odběru novinek.

2 Likes

Ahoj a dobrý den,
je to tak, Kristýna to píše dobře - potvrzuji.
Pana Fránka si jako architekta velice vážím - libí se mi jak jeho práce tak práce jeho mexického kamaráda Alberto Kalacha.

Co mě ovšem velmi mrzí je, že

  1. Následnou projektovou dokumentaci nebude vytvářet ateliér, který vytvoří arch. návrh, což logicky nejspíš v budoucnu opět prodraží celý projekt (nižní náklady za návrh a následně vyšší riziko vícenákladů v budoucnu).
  2. Netransparentní postup vedení města při výběru zhotovovatele návrhu - vedení města si bohužel mylně vykládá funkci a pravomoce městského architekta - viz informace z ČKA.

Zmiňovaný záznam ze ZM#13 zde.

3 Likes

Jendo,nevim co mas s p.Frankem za vztah,a ani A.Kalach nejsou dobrou volbou pro Boskovice.Ty si zaslouzi uplne jiny rozmer projektu pro sport.halu,je nekolik daleko zajimavejsich moznosti zvoleni architekta pro toto,napr.p.Kaplicka ma po p.Kaplickem uzasne veci,p.Fiala,p.Jiricna,p.Cigler.....atd.Proro prosim o maximalni snahu prosazeni architekta/nejl.soutez/s vetsim rozsahem zajimaveho projektu pro Boskovice, nez panove zminene v uvodu.