Sportovní hala se vrací do Červené zahrady?

Momentálně to vypadá, že už tak monumentální příběh naší putovní sportovní haly zakončíme velkým návratem na Červenou zahradu, viz report z tiskovky:

Ke zdárnému konci směřovala minulý týden jednání s vlastníkem nemovitostí v Červené zahradě Janem Paroulkem o jejich odkupu do rukou města. Schůzka byla naplánována na poslední květnový pátek a starosta města vyjádřil naději, že by zde již mohlo dojít k finální dohodě. Zároveň připustil, že pokud k ní dojde, město opustí myšlenku stavět sportovní halu na Hybešově ulici a hala se začne plánovat právě v Červené zahradě. Odkup pozemků by v případě dohody řešilo už červnové zastupitelstvo.

Kdybychom skrečovali halu na Hybešově a začali projektovat na Červené zahradě, skočíme zhruba o dva roky zpátky, kdy jsme byli v téže situaci, hala měla stát na Července (rozhodnutí z roku 2015) a jednalo se o odkupu pozemků – než se po volbách na podzim 2018 objevila varianta Hybešova, která následně v roce 2019 v zastupitelstvu zvítězila. (Jak už to u nás bývá, dočasně. Aspoň už jsme se poučili a do titulku napsali, že hala by měla stát na Hybešově :smiling_imp:)

3 Likes

@Marek napsal ke koupi pozemků na Července podrobný zpravodajský text:

3 Likes

A tady máme novou architektonickou studii Červené zahrady od Fránek Architects (a její zadání). Vybírám jednu variantu se sportovní halou jako teaser:

(Pro porovnání, takhle vypadaly varianty řešení minule, před pěti roky.)

4 Likes

Za mne jsou všechny varianty (snad kromě té, kde hala není uvažována) velmi povedené a kvalitní.
Když jsem studii (jako podklad pro jednání středeční stavební komise) viděl, tak mi udělala jako celek obrovskou radost. Skoro jsem si říkal, jestli jsem pořád v Boskovicích - konečně můžu něco pochválit - z čehož mám fakt dobrý pocit :wink:

Myslím, že si dokonce vybral asi variantu, která se mi jeví jako velký kandidát pro následné další úvahy vedoucí snad už konečně k realizaci - variantu, která má (stejně jako ostatní) poměrně jasný koncept, kompozici a je konečně přehledná. Konečně mi tento návrh dává pro Červenku opravdu smysl.

Teď jen aby nespadl řetěz ze soukolí a myslím, že máme našlápnuto poměrně slušně.

4 Likes

Jakkoliv variantu výstavby sportovního centra na Července vítám, bojím se, že ten pomyslný řetěz zatím spadnout nemůže, protože ještě není nasazen. A i kdyby byl - revokující hlasování je zde stejně časté, jako to schvalující. Bohužel, přístup zodpovědných je stále stejný a jeho součástí je zejména jednat bez vědomí veřejnosti.

Doposud byla většina rozhodnutí o hale silová, s těsnými výsledky hlasování, a proto taky nic z nich nevydrželo. Teď je velká šance klidně na stoprocentní shodu, takže by výsledné rozhodnutí mohlo být trvalejší. Což vítám, je to pokrok. Jen je pro mě záhadou, proč k tomuhle nemohlo dojít už před dvěma roky, kdy byla situace úplně stejná – proč jsme museli udělat tu vyčerpávající odbočku na Hybešovu.

4 Likes

Z mého pohledu nasazen je - protože máme nepoměrně urbanisticky kvalitnější řešení (za mne všechny varianty), než před skoro pěti lety.
Hodnotil jsem pouze současný stav a nikoliv to, co zatím nikdo nevíme jak dopadne - tedy nutnou revokaci a následný přístup zodpovědných osob.

3 Likes

Mně na tom vadí ty velký plochy parkovišť, jakože škoda celkem drahé pozemky vyasfaltovat a celou plochu tak určit pro jediný účel - odstavit na chvilku auto.
Co třeba jedno parkoviště udělat na patro, kde můžou být nějaké služby? Má to nějaká proti? Výhledově bude přibývat např. zástavby na Milánovech, tak by se tam další menší centrum služeb hodilo.

4 Likes

Co Tomáš nazývá záhadou, záhada není. Psal jsem o tom již víc jak před půl rokem, když jsem uvedl, že „ o halu na Hybešce vůbec nejde, ale jde o ty pozemky“. Při tom v darovací smlouvě je podmínka o vrácení pozemků, pokud tam hala nebude. A ona nebude a pozemky jsou dál ve hře.
K tomu jsem napsal, že se začnou hledat důvody, proč je (nebo jak je) nevrátit. Že tomu tak bude, napovídá nedávné vyjádření paní Hamalové (Jak to vidí opozice) o tom, co by na těch pozemcích mělo, nebo mohlo být. K těm návrhům nemůže být námitek. O to ale jde až v druhé řadě. V první řadě jde stále o ty pozemky. Je příznačné, že o vrácení pozemků nikdo nemluví, ani nepíše.

Pan Provazník správně napsal, že „ přístup zodpovědných je stále stejný a jeho součástí je zejména jednat bez vědomí veřejnosti.“ Důvody jsou nasnadě.

1 Like

Na tohle je ještě brzy, není? Zatím pořád platí rozhodnutí zastupitelstva stavět na Hybešově a chápu, že nikdo nechce dopředu spekulovat. Každopádně ty podmínky daru mně tehdy přišly jasně stanovené – když jsem je naposledy viděl (nevím, jestli jde o to schválené znění), tak jsme se zavazovali do roku 2025 vybudovat na místě halu, anebo pozemky vrátit.

Myslím, že evidentní proti je cena. Ale kdybychom do toho třeba šli napůl se soukromým investorem, který by tam udělal ten supermarket, tak by mně to přišlo docela zajímavé.

2 Likes

S tím supermarketem bych byl asi docela opatrnej. Pokud bychom jej tam chtěli nějakým způsobem zapracovat, tak je potřeba počítat dle normy krom vlastní budovy minimálně s jednou takovou plochou parkování navíc, než máme teď např. hned vedle navržené plochy tenisových kurtů.
Už tak tam ty jednotlivá sportoviště seskládat, aby nebyla rozházená jak když člověk hraje mikádo, nebyl asi úplně triviální úkol a vlezlo se to tam, řekl bych s odřenýma ušima. Myslím, že ještě navíc supermarket tam spíš nenacpem než ano.

Rozumím tomu, že by bylo prima, mít určité procento občanské vybavenosti i na druhé straně města, abychom si nezacpávali ulice auty, která jezdí z rezidenčních částí na východě města (které budou do budoucna expandovat, pokud se tak neděje už teď) do obchodů v západní části města.

Troufnu si říci, že by asi nebylo úplně vhodné do takto koncipované části města, krom docela velkého počtu návštěvníků všech sportovišť (denně se zde vyskytujících), v létě pak umocněnou ještě navíc návštěvníky koupaliště přivést dopravu zajíždějící k supermarketu. Tyto dva provozy, potkávající se v jedné, už tak docela komplikované části města, si zde úplně nedokážu představit - myslím, že by to do budoucna přinášelo spíš další problémy.

O tomto jsem už uvažoval a myslím, že jsem to už i veřejně zmiňoval zde dříve - areál Červené zahrady není "ideální rovná placka", byť se to tak na první pohled může zdát.
Už jenom rozdíl mezi výškou komunikace při vjezdu od starého pivovaru a hrací plochou fotbalového hřiště není nezanedbatelný a bude přes palec něco k 8-9 m a nepředpokládám, že bychom niveletu fotbalového hřiště nějak výrazně upravovali.

Například v místě, kde je ve zveřejněné variantě studie rozhraní tenisových kurtů a navazujícího parkoviště je poměrně slušné převýšení a nyní to zde vypadá takto (odkaz na panorama Mapy.cz). Tipuji to zhruba na docela reálnou výšku pro jedno patro krytých, laicky řečeno podzemních garáží (podzemní garáže jako takové zde vzhledem k podloží samozřejmě nepředpokládám).

Představoval jsem si spíš, že bychom určité části areálu, které to umožňují, mohli řešit například s parkováním, které by využívalo těchto výškových úrovní. Například na střeše zmíněného parkoviště by mohly být klidně ony tenisové kurty. Ano, jistě - bylo by to dražší, ale tuto plochu areálu bychom využili hned dvakrát, což by tu cenu mohlo myslím ospravedlnit.
Dalo by se tak například uvažovat, že "na střeše" se bude hrát tenis (nebo ji využiju jiným způsobem), zatímco dole budu mít i v největších vedrech auto po návštěvě koupaliště ve stavu, že si nebudu za sklem uvnitř moct dělat grilovací párty...

Stejně tak vidím poměrně velký výškový rozdíl, mezi terénem po bývalém lihovaru a komunikací procházející u kurtů (odkaz na panorama Mapy.cz) už v areálu Červené zahrady - opět to tipuju na výšku regulérního místa pro parkování osobního automobilu - viz osobní auto a jeho výška na obrázku vpravo.

Koncept areálu Červené zahrady je podle mne konečně kvalitně zpracovaný a předpokládám, že s uvedeným konkrétním tvarováním terénu a na něj navazující zástavbou by mohl pracovat např. generel dopravy, který doufám na celý areál vznikne a který zafixuje základní sít páteřních komunikací, které bude třeba udělat, než cokoliv do areálu začneme nového vkládat.

4 Likes

Ať přemýšlím jak přemýšlím, stále mně při
čtení věty "monumentální příběh naší putovní sportovní haly zakončíme velkým návratem na Červenou zahradu" od @zoul napadají jen sarkastické repliky. V tomto příběhu totiž není jisté nic. Za to ovšem @zoul nemůže. :pensive:

1 Like

Vnímám už to taky jako finále. Často říkám o boskovické politice věci, ke kterým dodávám: Rád bych se mýlil. Tak tady asi musím říct: Nerad bych se mýlil.
Ale máme tady kvalitní a dobře zpracovaný záměr, velmi pravděpodobně velkou, možná i úplnou politickou shodu + je to varianta, která měla největší podporu veřejnosti. Je tady jednoznačná vůle to udělat (a když je ta, jsou i peníze). Vlastně mě nenapadá, na čem by to mohlo zkrachovat. Můžeme samozřejmě lkát, že jsme v téhle situaci nebyli před dvěma lety, případně před dvaceti lety. S tím ale nic nenaděláme. Nedotáhnout to teď ke stavbě haly už by bylo myslím i na boskovické poměry trochu moc. Jsem samozřejmě zvědav, jak rychle to půjde. Kopne se do konce volebního období? Čekám poměrně rychlou akci. No nerad bych se mýlil! :slight_smile:

4 Likes

Tomáši, nechci být úplný škarohlíd, ale kde se bere tvůj nekritický optimismus, zvlášť v otázce sportovní haly, u které dochází k častým zásadním změnám a u které není zárukou ani odhlasování v zastupitelstvu, ba ani "kopnutí do země"? Navíc vyjadřuješ optimismus ohledně financí ("když je vůle, jsou i peníze"). Já se omlouvám, ale jsou snad peníze na knihovnu? Jsou peníze na Sokolovnu? Jsme v období přebytku investičních prostředků? Není zde hrozba zkrácení rozpočtů obcí? Ne. Proč ten optimismus? Tipovací soutěž, zda se kopne do konce volebníh období, myslím není na místě. - Co se týká slov "kvalitní a dobře zpracovaný záměr", pak máš na mysli publikovanou studii? Bohužel neumím posoudit, nakolik je kvalitní. Troufám se ale říct, že bohužel zde není návaznost na rozvoj okolních částí města (protože takový plán rozvoje zřejmě neexistuje). Důkazem toho jsou i rychlé nápady, co by v areálu sportoviště mohlo ještě být (supermarket, centrum služeb), protože by se prý hodily, protože se výhledově bude (asi) rozvoj zástavby na Milánovech a bude (asi) rozvoj zástavby ve východní části města a západní část města má "přesupermarketováno", atd. - Jinak jsem rád, že jsme se obloukem dostali zpět k Červené zahradě. Sportovní centrum v této lokalitě jsem si přál. Jsem i rád, že vznikla studie, která (zřejmě) říká, že podstatné části sportovního centra se tam vlezou a centrum bude dávat smysl. K dalšímu vývoji jsem ale zdravě skeptický (k tomu jsou jistě dobré historické důvody) a vůbec nejde o lkaní nad dalšími ztracenými lety s "odbočkou Hybešova".

Asi z toho, že nevidím nic, na čem by to mohlo tentokrát spadnout. V minulosti všechny ty krachy nebyly nikdy rány z čistého nebe, vždycky jsme věděli, že je někde zřetelné riziko, které někdo buď podcenil, nebo ignoroval, případně že přípravné práce probíhají nekvalitně. Tentokrát takovou zřetelnou čouhající minu na cestě nemáme. Třeba se objeví, ale přece jen vidím rozdíl oproti tomu, že jsme ty miny viděli a tvářili se jakože nic.

Jsou. Teda teď jsme samozřejmě v nejisté situaci kvůli koronaviru, zatím nevíme, co to přinese, ale jinak jsou, není vůle. Kdyby byla, zvládneme to úplně v klidu jako jsme zvládli letňák.

3 Likes

Studie je hezká, ale při takové investici regionálního významu bych čekal kromě spousty parkovacích míst také zohlednění autobusového spojení. Opomenutí autobusové zastávky považuji za velkou chybu, zastávka u kapličky není zrovna vhodná nato aby tam zaszavovali třeba 2 až tři autobusy za sebou.

1 Like

Ok.
K té knihovně: domníval jsem se, že město je (zatím) ochotno dát půlku peněz. Jak říkal místostarosta, pokud nesežene dotaci 50 mil. Kč, nebude knihovna. Tohle neznamená, že peníze jsou. Nebo se pletu? Těch 110-120 mil. je v šuplíku, jen začít stavět? To by byla dobrá zpráva! - Doplněk: už to chápu. Peníze jsou znamená, že je město má, ale nemá vůli je dát. Ano?

Je to tak. Ostatně o žádném výroku typu: pokud pan místostarosta nesežene 50 milionů na halu, hala nebude, zatím nevím :slight_smile: Jasně že musíme tyhle velké investice rozložit do více let, nějak to naplánovat, využít úvěrů a podobně, ale pokud nás nečeká nějaká vleklejší krize, postavit halu a knihovnu je imho v silách města velikosti Boskovic. Teď se bude hrát spíš o to, aby se knihovna nezačala stavět dřív než hala, ačkoliv má v přípravě náskok – souběžně to totiž fakt asi nezvládneme.

1 Like

Tím méně když uvážíme vydání za pozemky v Červené zahradě....

Zatím jsme pouze v ověřovací studii, ale přesto asi souhlas - ano, mohla tam být už teď zakreslená. Když nic jiného, ukazovalo by to, že se autor zamýšlel i nad touto věcí.
Přesto, že nejsem dopravák, tak imho bude stačit obyčejný jednovozový záliv, taková frekvence MHD (IDOS) zde určitě nebude. Poměrně elegantně si jej dokáž představit přímo “nad halou” (za určitých podmínek v doststečné vzdálenosti od navržené okružní křižovatky by se dalo asi mluvit i o dvojici míst za sebou) - předpokládám, že třeba i toto bude mimo jiné řešit generel dopravy.
No a ti, co pojedou přímo do areálu, mají pohodlné parkování na 3 busy uvnitř.

Každopádně i přes tyto “drobné” nedostatky je za mne návrh opravdu o level jinde, než ten co zpracovávalo předchozí vedení města. Fakt :wink:

2 Likes