Lezecká stěna v hale: venku, nebo uvnitř?

Lze nějak doložit, že takový “názor sportovců” existuje? Pořád nerozumím té logice. Chápu někdejší snahu o vznik venkovní stěny na letňáku, protože tam se jedná o existující vysokou venkovní stavbu. Nyní jde ale o to, že se předem vzdáváme stěny uvnitř sportovní haly. Mám to chápat tak, že venkovní stěnu považují lezci za vhodnější?

1 Like

Vím, o čem mluvíš - tuto stěnu známe moc dobře. S Davidem Ševčíkem jsme se tam o tom už párkrát bavili, když právě tam s dětma pravidelně každý týden jezdíme na trénink. Všímám si toho i sám, že každý rok se nás tam v tom koutku s děckama tlačí čím dál víc. A jak píšeš, sjíždí se sem lidi s opravdu širokého okolí.

Myslím, že zde na fóru v tématu ke Sportovní hale na Hybešově si loni zhruba touto dobou zmiňoval, že si to konzultoval i s Viktorií z Vatry a ti by lezeckou stěnu zde také uvítali. No myslím, že by určitě nebyli jediní...

No sám tomu taky moc nerozumím a myslím, že doložit to asi moc nepůjde, každopádně byl vysloven - z textu, co je tu na úvod tématu uveden vyplývá, že místostarostou Mazáčem.

Na jednu stranu tu je snaha halu využít na pomalu 120%, aby se využilo např. hluché místo dopoledne a na druhou stranu cítím mezi řádky trochu takové to "ať nám sem hlavně nikdo další neleze, chceme halu jen pro sebe" (omlouvám se, pokud můj pocit byl mylný a není tomu tak)
A přitom toto by mohla být aktivita, která by sem zaručeně přivedla spoustu lidí z okolí, kteří jezdí po stěnách v okolí a nebo i mnohé začátečníky, tohoto velmi atraktivního sportu. Jednou stavební investicí bychom pokryli jednak primárně chybějící sportoviště (volejbal, basket a floorbal) a zároveň vytvořili zázemí pro další sport ve městě.

Rozhodně nechci v této fázi úvah již projektovat (jak vždy rád v této situaci připomíná Ing. Pevný :wink: :+1: ), ale dokážu si např. představit klidně tuto stěnu v posledním poli konstrukce půdorysu haly. Jako příklad z mnoha zde dám lezeckou stěnu v Břeclavi (tu známe osobně s dětmi z pravidelných vánočních návštěv manželčiny rodiny z Břeclavi) nebo Plzni - ať všichni víme, případně o čem se bavíme.

Když už halu jednou stavíme, tak si myslím, že by tento model mohlo být reálný i u nás. Nahlížíme-li na výsledné naklady v poměru k uvažované ceně celé stavby, tak to rozhodně nebude dramatický nárůst ceny. A jak v podobných situacích říkávám - za pár let si na to nikdo nevzpomene, ale další sportovní "stánek" v portfoliu nabídky zde ale budeme mít už napořád.

TJ Loko Břeclav (na zadní stěně haly lezecká stěna s jištěním, vpravo boulder pro lezení bez jištění)

TJ Loko Plzeň

Je třeba si uvědomit ještě jednu věc - oba tyto příklady podle mne ukazují realizace, kdy lezecká stěna byla do haly doplněna ex-post a uznávám, že třeba v případě břeclavské realizace by mohla být do interiéru umístěna možná citlivěji. Pokud bychom o ní uvažovali už v počátku, tak by ale výsledné řešení vypadalo určitě lépe.

Lze si všimnout, že na příkladu z Plzně je užito logo výrobce outdoorové výbavy Hannah. Myslím, že v případě podobné aktivity zde u nás by se dalo jistě s podobným modelem uvažovat taky - že by některý z výrobců tohoto druhu zboží byl osloven a protislužbou za takovouto formu reklamy pomohl s realizací a vybavením tohoto sportoviště. Určitě by v tomto mohl poradit jak na to např. brněnský Skyman místního rodáka @Marek_Smerda :wink: )
Ale to už docela předbíhám - nyní se musíme vůbec rozhodnout, zda-li tuto aktivitu u nás podpoříme a nebo ne...

Co se týče prostoru pro kuželky jsem chvíli googlil a našel tuto poměrně zajímavou a ve výsledku docela smolnou zprávu z roku 2014 o tom, jak mohli boskovičtí kuželkáři získat formou odpordeje špičkové dráhy z mistrovství světa, které se tu pořádalo. Jenže nebyla hala, kde by je mohli umístit a dráhy tak nakonec skončily v Blansku...
Nejsme příznivcem žabomyších válek mezi BK a BCE, ale přišlo mi to tak nějak trochu typické pro situaci sportu u nás ve městě - viz. https://www.kuzelky.cz/clanek.php?id=2063

3 Likes

Určitě bych preferoval stěnu uvnitř. Také jezdíme s dětmi na stěnu do Opatovic a těm by určitě bylo líto, kdyby celou zimu (a část podzimu i jara) neměly kde lézt.

3 Likes

Já jsem sváteční lezec, který teď nikde neleze, protože v blízkém okolí prakticky není kde. Zároveň jsem ale rozhodně cílovka té potenciální stěny v hale, byl bych tam nejmíň jednou týdně, velmi pravděpodobně častěji. (Lezení je pro mě ideální sport fyzicky i na vyčištění hlavy.)

Venkovní stěna by pro mě byla bezvadný bonus pro dny, kdy je pěkně. Kdyby ale byla v hale výhradně venkovní stěna, považuju to za docela blbou investici, protože by víc než šest měsíců v roce byla prázdná – mimo sezónu tam nikdo nepoleze a řekněme od dubna do září furt ještě záleží na počasí. Takže taky hlasuju pro vnitřní stěnu. Která je podle mě naopak ve srovnání s jinými sporty velice efektivní investicí veřejných peněz do sportu.

Doufám, že když stavíme doslova na zelené louce, nemůže být problém tam tu stěnu pohodlně dostat. Zázemí může být do velké míry společné a nároky na plošné metry jsou docela malé; říkám si, že ta stěna může dobře koexistovat s jinými sporty.

Pokud „převažuje názor sportovců, že stěnu nechtějí uvnitř, ale venkovní, tedy na boční stěně budovy“ (jak se píše v článku), čtu to spíš tak, že ostatní sportovci si zatím nechtějí komplikovat situaci dalším „konkurenčním podnikem“ :–) Lezci jsou v tomhle trochu biti v tom, že minimálně tady v Boskovicích nejsou nijak organizovaní.

Pokud vám teda na té stěně v hale záleží, upozorněte prosím na tohle téma na fóru ostatní lezce, já přepošlu odkaz panu Mazáčovi.

2 Likes

Já jen dodám, že petice, kterou v minulosti podepsalo necelých 700 občanů má podle mě velkou váhu a lezecká stěna by měla být v nové sportovní hale. Jednání pokračují!
Svůj názor ohledně lezecké stěny budu posílat i členům sportovní komise, která se má sejít v prosinci.

3 Likes

Myslím si, že by bylo docela vhodné, kdyby na toto jednání sportovní komise byl přizván jako např. "konzultant" i zástupce lezeckého sportu, který by pomohl zodpovědět případné dotazy členů komise a dokázal by i pomoci při tvorbě případného zadání.
Ať v případě, že by se touto cestou - tedy lezecká stěna uvnitř nové haly šlo - není řešením něco, co by úplně nevyhovovalo.

Koukám, že jsem to zde zatím neuvedl, byť to z textu asi vyplývá - také jsem cílovka případné stěny + další 3 kusy lezců doma. Uvítal bych to velmi, mít zde lezeckou stěnu a navíc s bonusem velmi příjemné docházkové vzdálenosti od domu. :+1:

2 Likes

Jsem spíš občasný venkovní lezec, ale lezeckou stěnu bych uvítal a vím o mnoha lidech, kteří by ji využívali.
Sportovní komise se sejde zítra. Jsem zastáncem varianty umístění stěny dovnitř a takto to budu prezentovat i na komisi.
Argumenty jsou jednoznačné a většinou tady padly.
Uvnitř umístěná stěna může být využita celoročně (na venkovní stěně haly bych si dokázal představit třeba doplňkový boulder).
Pokud chci chodit na stěnu s dětmi, ať už vlastními nebo v rámci zájmového kroužku (Vatra momentálně občas jezdí do Kuřimi), potřebuju aspoň minimální zázemí ideálně s možností půjčit si základní vybavení.
Lezecká stěna samotná má uvnitř větší životnost a menší náklady na údržbu.

Bavil jsem se @Marek_Smerda už ohledně stěny na letním kině. Marek se specializuje na výškové práce a lezení na volnou hloubkou, ale určitě bude mít co říct i ke sportovnímu lezení.

Asi nejsem úplně odborník na lezení ani zástupce lezecké komunity, ale pokud by měl někdo zájem se sejít a probrat téma lezecké stěny v hale, rád se kdykoliv dnes nebo zítra sejdu, ať jsem na komisi lépe připraven. Komise je zítra v 17:00

4 Likes

Jsem jednou z maminek, které každý týden vozí plné auto dětí z Boskovic na kroužek lezení do Kuřimi. Sama také minimálně jednou týdně jezdím na lezeckou stěnu do Brna (ve společnosti dalších boskovických lezců). Hlasuji jednoznačně pro lezeckou halu uvnitř, která se dá využít právě v období, kdy venku není hezky a nedá se lézt po skalách. Myslím, že lidé ani netuší, jak velký je v Boskovicích o stěnu zájem (třeba i mezi maminkami na mateřské).

4 Likes

Jeden dotaz od neinformovaného nelezce: do jaké míry by se provoz stěny křížil s ostatním využitím haly? Vůbec nemám představu – omezilo by to nějak další sporty, nebo stěna a nějaký trénink můžou probíhat paralelně?

Další příklad je třeba Bystřice, hrávali jsme tam florbal a určitě nám tam nevadila, naopak to bylo vítané zpestření čekání na další zápas :slight_smile: Takto rozhodně ano. A na tom letňáku výhledově taky ano :slight_smile:

V principu to určitě nevadí - záleželo by na konkrétním navrženém řešení.

Jak jsem psal výše - většinou byly lezecké stěny ve stávajících halách doplňovány v průběhu doby a ne vždy se vzájemná koexistence obou sportovišť povedla ideálně. Neříkám ale, že i zde to nefunguje - jen to má drobné kompromisy dané procesem vzniku..
Např. v Břeclavi stěna zasahuje vodorovným převisem až nad půdorys hrací plochy a tak když se tu konají mistrovská utkání ve volejbale, je úzus že se na stěně současně neleze. Na fotografii z Plzně je vidět už lepší řešení, kdy je lezecká stěna více nezávislá na hrací ploše - je až za ní a nemá převisy.

(Ten monstrózní Břeclavský převis vnímám trošku jako "naschválnost" protože opravdu málokdo jej dokáže přelézt a v půdoryse /pokud by byl součástí jednoho prostoru s halou/ pak docela komplikuje provoz. Současně je zde i docela nevyvážený poměr cena-výkon v tom, kolik taková věc stojí při realizaci a kolik lidí ho reálně zvládne využít. Aporopos na mistrovských soutěžích v lezení se tyto typy cest také většinou nelezou).

Pokud by byla lezecká stěna na konci (kratší straně haly - viz příklady výše), tak se většinou řešila tak, že je od hrací plochy oddělena mobilní sítí - podobnou takové, která např. předěluje prostor hlavní haly v případě dělení na menší hrací plochy, kde probíhá paralelně více utkání.

Pokud bychom ale na toto mysleli už při ZADÁNÍ a pak i následné realizaci, tak v tom nevidím zásadní problém - opět záleží na tom, jakým způsobem to bude popsáno. Bude-li tam zmínka, že toto sportoviště musí být navrženo tak, aby se vzájemný souběh nevylučoval, tak v tom nevidím problém - architekti si s tím rozhodně poradí.

Myslím, že ideální by byl samozřejmě půdorysně oddělený provoz v rámci objektu haly.

Myslím si, Adame úplně stejně, že pokud by se povedla indoor lezecká stěna, tak by zde mohla být klidně pak i venkovní stěna - protože v té době se doposud pro vedení města "neviditelná" lezecká komunita už dávno etabluje a bude se vědět, že v Boskovicích není bílé místo na mapě. V létě si tak dokážu bez problémů představit, že by si svoje návštěvníky našla klidně sportoviště oboje.

4 Likes

Ahoj Radku,
máš info jak dopadlo téma lezecké stěny na sportovní komisi?

Debata kolem stěny byla na komisi poměrně dlouhá. Argumenty typu "nevím o žádná skupině lezců v Boskovicích" nebo "všude, kde mají lezeckou stěnu v hale, si na to stěžují" mě zvedaly ze židle. Komise hlasovala o jednom usnesení, kde nedoporučila radě umístit lezeckou stěnu do sportovní haly bez jakýchkoliv dalších podmínek. Shodli jsme se aspoň na tom, že pověřujeme místostarostu, aby prozkoumal možnosti umístění lezecké stěny do stavebně oddělené části haly. K tomu ale začaly padat argumenty, že to bude drahé a musely by se tam řešit samostatné záchody a šatny, aby to bylo skutečně stavebně odděleno. Tak jsem prosil, abychom se nepokoušeli halu hned stavět, ale abychom si jen rozmysleli, jestli lezeckou stěnu v hale chceme nebo ne a správně vytvořili zadání pro soutěž.

Měl jsem z celé diskuze pocit, že sportovní komisi máme od toho, aby si členové jednotlivých sportovních klubů, kteří v komisi sedí, pohlídali svůj vlastní píseček.

3 Likes

Přihodím svůj názor jako bývalý lezec, který si svou výkonnostní třídu vydřel na Téryho chatě. Z mnoha důvodů které zde padly jsem též pro stěnu uvnitř haly. Každý kdo chce ven si může zajet do Sloupu na vápno, je to kousek.
A co se týče kuželny, znám členy oddílu a jsem s nimi ve spojení. Požadují čtyřdráhovou kuželnu jako součást připravované haly. Je poměrně zřejmé, že měla-li by se kuželna stavět jako samostatná stavba, mnoho let se jí nedočkají. Provozují oblíbený a v Boskovicích úspěšný sport, mají tedy stejná práva, jako florbalisté, volejbalisté a další.

2 Likes

Mně připadá, že už se tím ukazuje, jak moc sportovců a klubů v Boskovicích po podobném prostoru, kde se budou potkávat sportovci, lační. A tedy, jak moc logické by bylo mít nějaký ucelený areál, kde bude místo pro lezce, kuželkáře i volejbalisty. Už teď to začíná trošku vypadat, že sportovní halu chceme koncipovat pro základní sporty, ale udělat drobný ústupek v podobě prodloužení haly o 5-10 metrů, připojení odhlučněné stěny a vytvoření horolezecké stěný, je problém, protože v Boskovicích dosud nikdo nelezl, a to znamená, že ani nebude. Byla by to strašná škoda, tohle je příležitost dát hale na Hybešově smysl / o smysl víc.

3 Likes

Přiznám se, že jsem nějakou podobnou větu tak nějak čekal a upřímně mne moc nepřekvapila. Na lezeckou stěnu si stěžují, protože - jak jsem psal - byla ve většině případů umístěna do haly až později. Před vybudováním se ale určitě musely subjekty, které v halách již působily s lezci dohodnout, že stěnu vybudují a tudíž budou muset fungovat společně a přesto si nakonec stěžují... Není to tak nějak u nás (nemyslím jen Boskovice) typické? Místo abychom si vzájemně vycházeli vstříc, tak si pořád kde to je hážeme klacky pod nohy?

Je to tak a psal jsem to zde už někde výše - není nezbytné teď opravdu "projektovat" a snažit se vymslet halu na schůzi sportovní komise. To po jejich členech nikdo nechce. To bychom pak nemuseli připravovat a poté vypisovat architektonickou soutěž.
Výsledkem má být rozhodnutí, jestli lezeckou stěnu chceme a nebo ne. V případě že ano, tak připravit zadání (myslím, že zrovna v případě stěny nebude kdovíjak složité) a pokud ne, tak přinést racionální a pádné argumenty proč touto cestou nejít.
Co se týče těch záchodů a šatny (šaten) navic, které zmiňuješ - doufám, že toto nikdo nemyslel vážně, jako argument, na kterém by případně celá aktivita měla ztroskotat. Je třeba si uvědomit, že se rozhodně nebavíme např. o dvojnásobku šaten jak je nadefinováno pro halu - to zde určitě neplatí. Není špatné mít si kde uložit věci, ale lezci si stejně většinu věcí nosí s sebou na plac - takže ten případný nárůst plochy nebude kdovíjak velký.

Stejně jako v příapdě úprav chodníků a rekonstrukcí silnic (se kterými se město rádo pyšní a které by měly být za mne v podstatě samozřejmostí) - tedy akcí, kde zlepšujeme komfort žití a atraktivity našeho města bychom i zde mohli koukat kousek dál než za první roh. Špatné je, když se optikou opravy chodníků (hlavně co nejlevněji a rychle) díváme i na stavbu, jaká se zde plánuje postavit jednou za několik desítek let...

Myslím, že výsledkem akce (po které jak píše Kristýna, lační velká většina sportující veřejnosti) kde město funguje jako investor veřejných financí, by mělo být vybudování stavby s pokud možno co nejširším možným využitím, které ve výsledku zvedne úroveň naší sportovní infrastruktury ve městě. Primárně samozřejmě pro místní - to by měla být priorita. Sekundárně pak třeba i pro návštěvníky z blízkého, či vzdáleného okolí, kteří třeba díky této aktivitě se k nám pak budou rádi vracet a přinášet zisk do městské kasy.

Zde nezbývá než souhlasit. Věci by prospělo, kdybychom na toto přestali pohlížet způsobem, že pokud bychom chtěli nedejbože i kuželnu, tak to bude nutně další plocha "vedle" haly, která nám zvedne obestavěnou podlažní plochu, nevleze se na pozemek a náklady letí do astronomických výšek. A nastupuje panika...
Dokážu si klidně toto sporotviště představit jako součást kompaktního půdorysu. Mohla by např využít plochu pod hlavní tělocvičnou a navazovat plošně na podzemní parkování, které by bylo v půdoryse hned vedle - pro příklad.

No já to jako ústupek úplně nevnímám - toto je za mne normální upřesnění zadání a běžně se to děje, pokud se něco podobného tvoří. Taky mne dostalo, že si je myšleno, že v Boskovicích "oficiálně" nikdo neleze. To přece neznamená, že tito lidé nelezou zatím jinde a že by o tu stěnu neměli zájem, pokud by tu tento stánek existoval - stačí se kouknout na anketu v úvodu tohoto vlákna (a to si troufnu tvrdit, že spousta dalších "lezců" o tomto fóru ani neví)
Podobné situace tu už byla kdysi bylo u místních divadelníků, kteří chtějí a byli by rádi, kdyby ve městě existovalo zařízení tohoto typu (např. Sokolovna) - taky se tehdy dozvěděli, že tu nikdo divadlo nehraje a tak proč by tu mělo být. Koukám, že problém slepice a vejce je věčný...

Rozumím logice, že prodloužit, zvětšit, či jinak upravit halu není zadarmo - to souhlas, ale ekonomičtější než v tomto případě to nebude nikdy. Zatím ale nemáme žádný půdorys, takže nic neprodlužujeme, nepřilepujeme - pouze dáváme zadání.
A znovu říkám - třeba právě architekti v rámci soutěže mohou vymyslet nějaké "šikovné" řešení, jak tyto věci zkloubit a funkčně bezproblémově propojit.
Pokud bychom stavěli lezeckou stěnu/halu jako samostatný objekt, tak vyjde bezpochyby rozhodně mnohem dráž.

2 Likes

Dokázali bychom dát dohromady více příkladů dobrých řešení sportovních hal s lezeckou stěnou umístěnou uvnitř, ať už stavebně oddělenou od hlavní haly nebo ne?

1 Like

Zde jsou tedy žádané příklady řešení sportovních hal, kde zároveň i společně existuje lezecká stěna. Záměrem bylo najít příklady, kde je provoz haly od provozu lezecké stěny oddělen - není to tedy klasický příklad koexistence, který známe z většiny příkladů u nás, kdy je jeden sport od druhého oddělen např. sítí.
Přestože jsem Google žhavil, co to šlo, u nás se mi nepodařilo najít příklad, co by stál za zmínku. Buď to byla pouze samostatná lezecká stěna, která využívala objektu nějaké industriální "mrtvoly" - jako například Hudy, Klajda apod. a nebo to byla pouze novostavba haly na lezecký sport, jakou je Hangár (kde se na konceptu a realizaci podílel náš nejlepší lezec Adam Ondra).

Musel jsem proto hledat v zahraničí. Což rozhodně neznamená, že když taková kombinace u nás neexistuje - novostavba sportovní haly společně se samostatným provozem lezecké stěny - že by to byl nějaký výstřelek, nebo hledání bájného jednorožce. Jen zjevně zadání takto u nás nikdo zatím nekoncipoval, jiný důod to podle mne opravdu nemá.
Dokonce i právě realizovaná sportovní hala s lezeckou stěnou v Novém Městě na Moravě (kterou podpořil v místě vzniku i zdejší rodáci a vynikající horolezci Radek Jaroš a pavel Jonák), má nakonec podle výkresové dokumentace zřejmě také lezeckou stěnu oddělenou od sportoviště pouze sítí.

Stejně jako v tématu Inspirace pro sportovní halu na úvod připomínám, že rozhodně nejde o to, že bychom měli uvedené ukázky, bez ohledu na místo vzniku a investice do něj vložené nějakým způsobem i převzít zde - takto architektura nefunguje. Jde pouze o inspiraci, jakým způsobem lze v současné době pojmout návrh sportovní haly společně s odděleným provozem sportovní haly.

Prvním objektem, který je mne velmi zaujal svým komplexním řešením je realizace sportovní haly z Rotterdamského předměstí Dordrecht od holandského atelieru NL architects z roku 2011.

Za zmínku u této stavby stojí, že svým umístěním je velmi podobná uvažovanému umístění haly u nás - objekt stojí v místním parku Leerpark, relaivně blízko zástavby bytových domů. Zjevně v Holandsku jsou v tomto asi dál než u nás - kde je obava o znehodnocení ceny nemovitostí okolo. Osobně si myslím, že by tomu mělo být spíše tomu je právě naopak - zhodnocení umístění nemovitosti právě díky blízké občanské vybavenosti..

Součástí sportovní haly jsou dvě takovéto "věže" lezeckých stěn, které mají v patře nad vstupní halou a recepcí sloužící pro celou halu svoje oddělené šatny a hygienické zázemí.

Přízemí / 1.NP - zde je možné vstoupit do "vyšší věže" bez toho, v případě že mám svoje vybavení, nepotřebuji se převlékat - ideální např. v létě.

2.NP - poté, co projdu po schodišti do patra, tak jsou zde navrženy šatny a veškeré hagienické zázemí pro "nižší věž". Pokud vyžaduji komlexní servis a zázemí je možno použít bud nižší stěnu se zázemím na tomto patře a nebo mohu sejít zřejmě i dolů na vyšší stěnu.

Plocha nad šatnami je pak ve třetím patře využita na menší boulder, ke kterému je možné se dostat po schodišti v této části haly (které slouží jako již zmíněný přístup ze vstupní haly do šaten) - viz foto níže - zleva úplně nahoře boulder, uprostřed nižší stěna a vpravo ta úplně nejvyšší stěna.

Další poměrně zajímavou ukázkou je sportovní hala Na Skarpie od našich severních sousedů z Bytomi od atelieru Maćków Pracownia Projektowa z roku 2010.


Stejně jako v prvním příkladu, i zde je provoz lezecké stěny provozně oddělen od vlastní plochy sportoviště a i na fasádě je stěna jasně identifikovatelná vtipným prvkem vetikálního "zlomu" inspirovaného provozem uvnitř.

Prostor půdorysu celé stěny není v poměru k podlažní ploše celého objektu nikterak ohromující (zabírá asi pouze cca 1/25 plochy celého objektu haly. Jak jsem již psal zde na fóru v jiném vláknu - důležitá je v tomto případě spíše výška a ta je zde více než dostačující.

Z uvedené dvojice příkladů lze vidět, že sportovní hala může fungovat bez problémů s lezeckou stěnou a že nic není nemožné - architekti si poradili za mne myslím velmi dobře i s tímto druhem zadání. Jen jim ho musel někdo takto nadefinovat. Není v tom žádná věda.

3 Likes

O stěně jsme se bavili s místostarostou Radkem Mazáčem na včerejších Ohlasech naživo:

V jednu chvíli tam říká, že debatu o stěně považuje za uzavřenou a stěna nebude. Nakonec ale slíbil, že tu možnost stavebně oddělené stěny prověří. Což mně připomíná podobný slib z loňského jednání sportovní komise:

Pokud je teď debata uzavřená, tak zřejmě ke slíbenému prověření nedošlo. Snad to tentokrát dopadne lépe.

4 Likes

Ty zahraniční haly jsou úžasný!
Kdybychom se chtěli držet více při zemi (jaký mnohovýznam), dal by se rozvést do větších parametrů příklad Bystřice nad Pernštejnem:
http://www.arealsportu.cz/sportovni-hala
mimochodem mají hezké webovky k ucelenému sportovnímu areálu...
A hala má zajímavou a dle mne krásnou ocelovo-dřevěnou konstrukci střechy, asi dobrá spolupráce architekta a statika.
A všechno to tam jde a funguje, v té Bystřici. A už tam stojí docela dlouho. A sáloví/lezečtí sportovci si nepřekáží. Jak moudré rozhodnutí rady města! A tady v Boskovicích když to teda nejde, tak jaký je protiargument na takovýto příklad za humny? Argument, který ospravedlní rozhodnutí jednotlivce(ů), které poškodí celou místní společnost.
Bystřice je bohaté město a tak si to mohlo dovolit? Nebo má Bystřice nějakou prastarou horolezeckou komunitu a pro tu se hala hlavně stavěla? Nebo co teda má a co v Boskovicích nemáme?

1 Like