Zápis z úterý 5. března
Účastníky jsem jmenoval výše, jen místo Jendy Nádvorníka (pokud jsem správně pochopil) dorazil @Radek_Samsula. Dále dorazila Adéla Dilhofová z Moravské zemské knihovny, Ivo Legner z KZMB a jako pozorovatelé přišli @Ruda, Jiří Pevný a @Kristyna_Zn.
Organizační věci
- Dohodli jsme se, že z jednání uděláme zvukový záznam, který ale bude sloužit pouze pro účely zápisu (který právě čtete).
- Zadání knihovny v ZZN bychom chtěli mít nejpozději do dvou měsíců, aby mohl pokračovat stavební proces (tedy vypracování a schvalování dalších stupňů projektové dokumentace).
- Příští schůzky bychom chtěli dělat v pondělí nebo středy, aby mohl i pan architekt Zouhar, vedoucí investičního oddělení města.
- Příští schůzka bude v pondělí 18. března v 16.00 opět v zasedačce městského úřadu.
- Primárním úkolem skupiny je dopracovat zadání pro knihovnu v ZZN.
- Bohužel jsem se nezeptal, jak do celého procesu spadá výběr jiných variant umístění knihovny – omlouvám se, napravím příště.
Drobnější úpravy projektu
- Určitě by bylo dobré, aby byla místnost s výtahem 118 přístupná i zvenčí, z parkoviště. (Aktuálně má vchod/východ zleva, tentýž by měl být i napravo.) Zlepší se tím přístupnost pro handicapované a nakládání divadelních kulis a podobného materiálu. Vstup by měl být dostatečně široký.
- Totéž by bylo pěkné ve třetím patře (místnost 302), aby bylo možné vyjet z výtahu rovnou do sálu 314. Zároveň ale nevíme, jestli by pak provoz výtahu nemohl rušit produkci v sálu – kdyby to hrozilo, raději tuhle možnost opusťme a holt by se z výtahu do sálu jezdilo přes místnosti 301 a 303.
- Dveře ze sálu 314 do chodby 316 by měly být širší, opět jde o dopravu mobiliáře nebo kulis na vozíku. Celkově by trasa z výtahu 302 až do skladu 320 měla být dostatečně průchozí pro dopravu věcí.
- Výhledově by bylo dobré ujasnit si mobiliář, tedy počty a typy předmětů, abychom věděli, jestli máme dostatečnou kapacitu skladovacích prostor. (Úkol pro KZMB.)
- Kapacita skladovacích prostor se odvíjí také od toho, jak se podaří napasovat vzduchotechniku do místnosti 323. Původní představa byla ta, že by se sem třeba i nějaký mobiliář vešel jako do skladu, ale nevíme, jestli je to reálné – uvidíme podle dalších stupňů projektové dokumentace. Kdybychom měli nouzi o skladovací prostor, dá se to řešit úpravou druhé šatny pro vystupující (317), kterou nepovažujeme za nezbytnou. (V takovém případě by se dala upravit i navazující chodba 316, takže by se celkově výrazně zvýšil komfort jakékoliv manipulace s mobiliářem.)
- Zázemí pro vystupující (321 a příslušenství) stejně zřejmě nikdy nebude schopno obsloužit větší skupiny à la městský orchestr nebo pěvecké sbory, takže ani nemá smysl dělat si v tomhle směru ambice. Pro tyto účely by bylo nutné využít foyer / komunitní prostor 313. V nouzi nejvyšší se dá tento prostor zahradit paravánem. Každopádně větší koncerty nejsou primární účel sálu, takže takto provizorní řešení nevidíme jako problematické.
- Hygienické zázemí (304–6) vidíme jako zbytečně stísněné, rádi bychom je rozšířili na úkor kanceláře 307, kterou nevidíme jako prioritní. (Nebyl by problém, kdyby úplně zmizela.)
Kavárna
Zhruba polovinu času jsme věnovali umístění kavárny, které už se tu na fóru dlouze probíralo. Stručně řečeno jde o to, že by klíčový prostor 210 sousedící s dospělou studovnou zabrala kavárna a klubové, komunitní aktivity by se odehrávaly primárně v prostoru 313 ve třetím patře, případně kdekoliv jinde podle potřeby (kavárna, sál, studovna).
Podle zkušeností paní Dilhofové z MZK je umístění kavárny v knihovně v západních zemích poměrně běžné, ale v podmínkách ČR bývá problém vhodně vyřešit provoz – dlouho trvá, než se kavárna rozběhne, a hrozí, že místo prosperujícího komerčního provozu zůstane málo využívaný prostor, ve kterém musí jako barista zaskakovat knihovník.
Další debata byla poněkud nepřehledná, ale závěr zní, že principielně by kavárna v prostoru 210 být mohla, tedy nijak to nekomplikuje provoz knihovny coby komunitního centra. Důležitou otázkou je ovšem onen režim provozu, ke kterému se pracovní skupina vrátí příště. (Je potřeba brát mimo jiné ohled na potenciální dotaci, která by mohla zkomplikovat komerční nájem kavárny.)
Paní Dilhofová také zmínila, že velmi zajímavým směrem by bylo využití knihovny / komunitního centra pro sociálně vyloučené osoby, například nějaký charitativní režim provozu kavárny. Shodli jsme se na tom, že nejde o to, abychom budovu „šili na míru“ tomuto použití, ale jednoduše mu šli v rámci možností naproti. (Tohle do příště ještě lépe zjistí @Lukas.Holik.) Dominik Božek podotkl, že by nám po přesunu kavárny zůstal volný „apendix“ 215–16 s příslušenstvím, který by se tímto směrem též dal využít. (Komerční využití je opět problematické kvůli potenciální dotaci.)
Úkoly & závěr
- @zoul se příště zeptá na varianty umístění knihovny
- @Lukas.Holik do příště zjistí možnosti sociálních funkcí knihovny, viz odstavec výše
- KZMB se zamyslí nad mobiliářem – typy, počty, stohovatelnost
- Bylo by dobré se ještě vrátit k akustice prostor
Pokud máte k zápisu nějaké připomínky, doplnění nebo nejasnosti, sem s nimi.