Sportovní hala v Červené zahradě

Samozřejmě jsem nemyslel okamžitě stavět,ale dát hned zelenou Července a nečekat jak dopadne směna pozemků na Hybešce a zadat studie pro projekt atd.Tím by se ušetřil čas potřebný k výběru lokality.

1 Like

Jak chcete dát hned zelenou hale na Července, když nám chybí pozemky, aby ta hala byla důstojným stánkem, s dostatkem parkovacích míst a šel v budoucnu zbudovat ovál, případně se nemusel bourat mlýn. Za stávající situace, respektive pozemků vlastněných městem, toto nelze.

„Zelená pro Červenku“ (hihi) by pro mě znamenalo rychlé rozhodnutí o tom, kterou z prostorových variant chceme, případné dokoupení chybějících pozemků a následně zahájení prací na masterplánu. Ve kterém by se klidně – kdyby to dávalo smysl, neposoudím – mohlo jako priorita zadat, aby hala šla postavit rovnou v první fázi areálu.

2 Likes

Problém taky je, že z navržených prostorových variant, které jsou nyní k dispozici, nejde použít ani jednu z toho důvodu, že žádná nepočítá objemově s pořádnou halou, důstojným zázemím pro sportovce, snižuje počet tenisových kurtů atd

Wow, fakt ne? Ani tohle pro sportovce nepředstavuje ideál? (Varianta B z odkazovaného článku.)

1 Like

Souhlasím s Vámi pánové - a vezmu to od konce.
Přestože se bavíme o jiných variantách, tak máme stále od minulého vedení města platné rozhodnutí o tom postavit sportovní halu v areálu Červené zahrady. Tehdy mi toto řešení připadalo logické a viděl jsem je jako legitimní vyústění snahy o revitalizaci Červené zahrady. Bohužel od té doby se nic nedělo - myslím viditelného, co by tuto myšlenku dále posouvalo od vize k reálným konturám.
Pokud by město chtělo zde halu postavit, musela by za mne už v této době pomalu končit (za ty 2 roky a něco) velmi intenzivní práce na konkrétních bodech zadání/stavebního programu. U všech sportovišť, která zde plánujeme.
Co víme, tak zatím nemáme pořádný stavební program ani na samotnou halu...

Úplně si to nemyslím, minimálně jedna (možná i dvě) z variant ukázaly jakým způsobem lze sportoviště do areálu umístit. Sice tam moc urbanismu nebylo, ale to primárně nebylo zadáním (alespoň doteď si to myslím). Bylo patrné kolik a jakým způsobem se sem vleze sportovišť a jaké pozemky by bylo/nebylo nutné mít pro to v městském majetku.
Jak jsem psal o pár příspěvků výše - poté jsem čekal soutěž na masterplan - studii řešení areálu, s tím, že jako výstup bude vyřešení základních funkcí zadání a bude to obsahovat i přidanou hodnotu ve vytvoření nové městské krajiny ne zrovna zanedbatelné plochy města.

Takto jsem si to tehdy v roce 2016 představoval, že se nějakým způsobem podaří. Hala by klidně mohla být jednou z prvních etap výstavby - dává to smysl. Ale museli bychom mít masterplan, co má hlavu a patu. První by musela jít na řadu infrastruktura a základní síť komunikací (alespoň významná část), která by byla už ve finální poloze a s ní klidně i hala.

Takhle jsme sice prověřili areál, ale nic hmatatelného dál nemáme a navazující 2 roky jsme tak nějak (opět) prováhali. Je to škoda.
Ale zase lepší, než postavit halu v Července a v poloze podle objemové studie, jak jsem tehdy taky kdesi zaslechl, tak klidně i jinde, ale prosím kvalitně. Myslím, že šanci na další halu ve městě hned tak mít nebudeme, i když toto jsem už taky slyšel. :slight_smile:

1 Like

Ideál rozhodně ne, hala je malá (velikost je zde jako se plánovala na Slovákové, jenže tam se počítalo, že už tam je další tělocvična, posilovna), pro fotbalisty malé zázemí (přenesli velikost současných kabin, aniž by respektovali úplně jiné potřeby, protože oproti 60tým létům, z kterých jsou současné kabiny, máme 2x tolik družstev, další hřiště, pro rozhodčí je potřeba jiné zázemí, atleti potřebují zázemí atd.), a co víc, ovál má jen čtyři dráhy. Oceňuji ale, že zde se podařilo zachovat 6 kurtů, ale s tím, že by se musela vykoupit současná kuželna, pak je tam ještě jedna budova (naproti ubytovně), takže jen za výkup další desítky milionů navíc a realizaci tipuji na dlooouhé roky, byť by se začalo halou...

2 Likes

K tomu snižování počtu tenisových kurtů - to je právě ono - toto jsou naprosto normální zádrhele při řešení takto velkého areálu. Respektive je to to samo, jak když navrhuji rodinný dům na předem danou parcelu a od stavebníka dostanu zadání které ho plošně převyšuje.
Je to o vzájemné diskusi o tom, které funkční plochy ze zadání případně je ochoten oželet a za jakých podmínek. V extrémním případě pak o tom, že třeba bude hledat pozemek vhodnější.

U případné pracovní skupiny, která by v budoucnu hypoteticky někdy řešila areál "Červenky" předpokládám, že takové diskuse budou nutné a ze zkušenosti z mnohem větší a složitější stavby/areálu si troufnu tvrdit, že by se jednalo klidně o půl roku až rok docela intenzivní práce.
Nebude to končit tím, že jednotlivé kluby dají svoji představu a tu se tam budem snažit stůj co stůj vecpat. Stylem no compromise - to nikam nevede.

3 Likes

Rozumím, přesně tak to je, pak by ale někdo musel říct, sorry, chcete 6 kurtů, budou jen 4 dráhy, nebo naopak, bude 6 drah ale jen 4 kurty atd. Proto tvrdím, že ze současných objemových studií nelze použít ani jednu a nejde říct, hala bude tady a jdeme dělat vše pro to, aby se začalo stavět. Je to na roky, přesně jak píšete.

2 Likes

Jen ještě upřesním - výstupem z hypotetické pracovní skupiny by ale rozhodně nebyl funkční masterplan. Bude to racionální sestava parametrů a velikostí sportovišť se specifikací potřebných velikostí ploch provozního zázemí apod. Toto vše na základě velikosti daného pozemku/areálu, prověřené (zřejmě) bez jakýchkoliv ambicí na kompozici - jako reálné to tam v tomto rozsahu realizovat.

Vlastní řešení bych pak ale rozhodně nechal na architektonickou soutěž - tam už se týmy architektů budou zabývat i tím, jak jednotlivé stavby vypadají, jak funguje areál jako celek a mohou přijít klidně s řešením, které bude ve využitelnosti pozemku efektivnější a výše uvedený výstup pro ně bude kvalitním zadáním.

3 Likes

Je fakt, že třeba podzemní nebo suterénní parkování by s tím hned mohlo prostorově zahýbat. Sice je drahé, ale pokud se bavíme o výkupech pozemků za milióny, tak je to reálná alternativa. (Možná už jsme rozpočtově úplně mimo, spíš jen tak nahlas přemýšlím o tom celkovém procesu.)

3 Likes

O tomto přesně jsem už tehdy v 2016 přemýšlel - ani by to nemuselo být apriori podzemní. Klidně by mohlo být na terénu a sportoviště/prostor mezi sportovišti (ideálně s parkovou úpravou) až nad ním. Samozřejmě ne všechno, ale určitě některé části ano.
Takže po parném letním dni na koupališti bych přišel do auta, které by nebylo jak rozžhavená trouba a zároveň bych měl využitou střechu na další užitečné věci.

Zrovna toto jsem právě viděl už tehdy u objemové studie jako možný způsob a cestu, kudy by stálo za to se třeba vydat. Nebyla by to tak pouze sestava sportovišť s plochou mezi, vyplněnou parkovišti jak u hypermarketů.

Nad rozpočtem bych se teď ve fázi úvah rozhodně netrápil - stejně by to byla pouze přesná hra s (zatím ještě velmi nepřesnými) čísly a pokud řeším takto velký areál - který je, jak stále říkám další a významná část města, nemůžu ho od začátku takto "odbýt" a už ve fázi konceptu si dělat sám sobě umělé mantinely.
Ono by se to velmi rychle vrátilo v návštěvnosti a oblíbenosti takového areálu. Jak moc by tam lidé chtěli trávit volný čas - což je zrovna v tomto případě ne nezanedbatelná část "zadání". :wink:

3 Likes

A o tom všem to je pokud by se stavěl kompletní areál v Července.Jinde by byla jen hala,to ostatní by se stejně časem muselo postavit jinde.Když by se podařilo vytvořit kvalitní studie tak,aby se mohlo začít halou na městských pozemcích a výhledově pokračovat po odkupu dalších pozemků tak jak by bylo zajištěné financování,dal by se během několika let vybudovat kvalitní rekreačně sportovní areál na jednom místě.O to nám snad jde.

Obávám se, že Vám moc nerozumím :). Jak to myslíte:

Jinak právě problém o čem mluvím je v tom, že v Července město nemá pozemek, kde by pořádná hala mohla stát (aby neblokovala další rozvoj areálu), takže nejdřív by bylo nutné vykoupit další pozemky, postavit na nich halu a pak postupně dobudovávat areál...

Pokud by se měla stavět hala na Hybešové dle poskytnuté informace,tak hala stejných rozměrů by se dala postavit i v místě dvořáčkova mlýna dle varianty A -ne že bych souhlasil s jeho zbořením-.po odkupu pozemků po lihovaru dostavět kurty a ovál-varianta B a Velen by mohl sloužit svému účelu.Je to samozřejmě orientačně,bylo by potřeba vše dobře zakombinovat do kvalitní studie.Parkování ,jak již bylo řečeno by se směrovalo do podzemí.

Zakreslená hala na Hybešce je pro Červenku bohužel hodně malá, je potřeba tam počítat s nějakou posilovnou, malou tělocvičnou (sálem), restaurací...A Vy jste to nějak rozměrově zkoušel, že by se tam vlezl ovál i ta hala na místě mlýna? Pořád je tu ale ještě problém se čtyřmi dráhami. Takže by to chtělo o něco větší halu, i větší ovál, aby to trochu vypadalo a nebylo to udělané jen tak, aby se tam všechno co je potřeba vmáčklo za každou cenu...

Já doufám, že dle "poskytnuté informace" se hala stavět na Hybešově, Červené zahradě a a ani kdekoli jinde nebude. Je potřeba rozlišovat mezi výkresem/dokumentem stavebního záměru, nebo jak to nazvat a regulerním projektem. Mezi tím je spousta práce. Sice by bylo prima takto zjednosušit stavební řízení, ale obávám se, že by to nezlepšilo už tak docela chabou úroveň (čest výjimkám) naší architektury.

Přesně o tom to je (psal jsem to už kousek výš) - pokud bychom se chtěli variantou v Červenné zahradě reálně zabývat, tak bychom za ty dva roky, co platí rozhodnutí o umístění haly se někam posunuli - minimálně v "hnětení" zadání. Aby bylo hotové, až proběhne výkup pozemků. Tím jak se neustále rojily nové a nové varianty, se nějak zapomnělo ten koncept rozpracovat do stavu abychom byli připraveni.
Teď připraveni bohužel nejsme a přestože bych osobně rád halu na "Července" viděl, tak bych si netroufl na základě studie proveditelnosti říci, že ji postavíme zde, když nemáme zafixovanou základní sít komunikací.

To jsem říkal už v roce 2016, že mi ta hala připadá malá - chybělo tam jakékoliv zázemí a do té volné plochy kolem hřiště by se určitě nevlezlo. O to víc by to chtělo právě reálné zadání a kvalitní řešení celého areálu.

Myslím si, že zrovna toto je v měřítku areálu naprosto marginální problém. Stávající řešení mělo dráhy 4 - pokud bychom se bavili o 6 drahách, tak to znamená rozšířit ovál na každé straně o 2 × 1,22 m dvojice dalších drah. V měřítku areálu, který má rozměry v řádech stovek metrů si myslím, že toto není zrovna to, co by nás nějak význnamně zabrzdilo. :slight_smile:

Za mne prostě bývalé vedení, přestože o areálu docela významně uvažovalo a přetavilo tyto úvahy až do studie proveditelnosti, ke škodě věci tuto myšlenku dále nerozpracovalo (přestože asi jednání o odkupu probíhala). Toto je teď za mne základní problém, proč se stávající vedení touto myšlenkou dále nezabývá - protože to není, jako v případě ostatních variant pouze o "jednom pozemku", ale má to konsekvenci v dořešení celého areálu. Samotného mne to mrzí, ale karty jsou nyní už rozdané bohužel jinak.

Myslím, že budeme rádi, pokud se podaří dát dohromady opravdový stavební program na samotnou halu a kvalitně ji vyřešíme.

3 Likes

Jsem moc rád, že se mi podařilo rozpoutat tak širokou debatu na toto téma.Souhlasím s tím,že bývalé vedení ke konci svého volebního období zvolnilo tempo na přípravách-asi byly důležitější nastávající volby.Stávající vedení o areál na Července asi nemá moc zájem,s tím s Vámi souhlasím.Je jen škoda,ze v diskuzi je jen stálý počet přispěvatelů,chtělo by to více iniciativy ze strany města chtít se tímto areálem zabývat.

Všiml jsem si,že mi vypadla podstatná část článku.-Utvrdilo mě to v tom,že je nutné sestavit odbornou pracovní skupinu a vypsat kvalitní architektonickou soutěž.Omlouvám se

Vedení města schválilo vytvoření studie na Červenou zahradu. Součástí našeho reportu z radnice je i odkaz na zadání – v jedné z variant se počítá se zahrnutím stavby haly:

1 Like