Programové prohlášení městské rady

politika

(Tomáš Trumpeš) #1

Vedení města dnes na tiskové konferenci představilo Programové prohlášení Rady Města Boskovice pro období 2018–2022.


(Ivo Provazník) #4

Ohlasy na FB vyzvaly ke komentování. Komentovat necelé 2 řídce popsané strany jako program práce na 4 roky moc nejde. Takže bez komentáře.


(Oldřich Brzobohatý) #5

Musím se na začátek přiznat: je to první Programové prohlášení městské rady, které jsme kdy v životě četl..
Překvapila mě jeho totální stručnost. Totálně.
Myslel jsem, že bude obsahovat více konkrétních návrhů, postupů. Tohle má spíš styl politickýho letáčku před volbama.
ALE jak píšu, je to mé "poprvé", takže třeba to takto má vypadat jakoby.


(Tomáš Znamenáček) #6

Když si vyzobu pár věcí, které mě zajímají a sleduju je:

Rada města se tímto programovým prohlášením zavazuje k transparentním principům řízení města Boskovice, které v sobě zahrnují otevřenou diskusi napříč celým politickým spektrem, odbornou veřejností a obyvateli města Boskovice a místních částí Bačov, Hrádkov, Mladkov a Vratíkov.

Tohle mně moc nejde dohromady s tím, že musíme o něco žádat přes stošestku, a ještě podklady dostaneme poslední možný den. Ale doufám, že to byla jen anomálie. (Podobně jako uzavřený seminář ke knihovně pro koaliční zastupitele.)

Hodláme zahájit výstavbu komunitního centra s knihovnou, které poskytne adekvátní prostory a podmínky pro rozvoj nejen čtenářské obce, ale stane se také místem pro setkávání občanů.

Tímhle jsme se docela vzdálili variantě „olepíme ZZN polystyrenem a budeme tomu říkat knihovna“, která mně jednu chvilku připadala pravděpodobná. Takže dobrý! Ocenil bych, kdybychom už se rovnou shodli na ZZN, ale OK.

Vytvoříme zadání pro následnou výstavbu sportovní haly, jejíž deficit vytlačuje některé sporty z Boskovic do okolních obcí.

Tady jsem čekal spíš „postavíme“ nebo „zahájíme stavbu“ – to mě překvapilo.


Celkově jsem mírně optimistický, ale pořád bude nejvíc záležet na tom, jak přesně tenhle program naplníme. Pokud těsně před zahájením stavby skrečujeme knihovnu v ZZN ve prospěch jiné varianty, sportovní halu pojmeme jako plechové skladiště a urbanistickou studii Červenky zpracuje projektant vybraný na základě nejnižší nabídkové ceny, tak se v rozvoji města vrátíme tak o dvacet let nazpět (můj názor, pochopitelně).

Pokud naopak zvládneme aspoň rozestavět knihovnu podle současného návrhu v ZZN, aspoň rozestavět sportovní halu podle vysoutěženého návrhu a vysoutěžíme nebo aspoň kloudně formulujeme zadání pro soutěž na masterplán Červenky, tak jsme společně s předchozím volebním obdobím opravdu udělali kus práce.


(Ivo Provazník) #7

Jakkoliv je Programové prohlášení Rady klíčovým dokumentem pro volební období, města k tomu obvykle přistupují ve vší stručnosti popisem svých priorit. Jakákoliv konkrétní věc je totiž ze strany voličů kontrolovatelná. Ze stejného důvodu se v programových prohlášeních objevuje sousloví “bychom chtěli”. Zcela vítána jsou jasná poselství typu “vytvoříme zadání”, případně “naším cílem je”.

Zveřejněné prohlášení asi není překvapivé. Subjektivně - je to sice stručné, ale pokud vedení bude dělat co popsalo, půjde město dopředu. Jestli je to dost nebo ne ať každý zhodnotí sám, pro mne to teď není podstatné. Podstatné je, co skutečně udělají v jednotlivých prioritách (např. “postaráme se o další zvelebování kulturních stánků”. Třeba natření zábradlí v letním kině mě asi neuspokojí, vznik solidní divadelní scény se zázemím (třeba v rámci revitalizace Sokolovny) mě nadchne.


(Tomáš Znamenáček) #8

Pro zajímavost minulé programové prohlášení z roku 2015 a anketa s tehdejší opozicí. Anketu se současnou opozicí chystáme, vydáme nejspíš během dneška.


(Tomáš Trumpeš) #9

Moc se mi líbí vyjádření pana Dohnálka:

Programové prohlášení RM na volební období 2014–2018 neobsahuje bohužel mnoho konkrétních akcí a je takové hodně „univerzální“.


(Rudolf Sehnal) #10

Pánové,s oběma hluboce souhlasím a těším se na anketu.:ok_hand:


(Tomáš Znamenáček) #11

Slíbená anketa s opozicí:


(Rudolf Sehnal) #12

Anketa mě nezklamala,jen potvrzuje,že programové prohláření městské rady je malé tlachání o velkých a podstatných věcech.


(Tomáš Znamenáček) #13

Moderátorská vsuvka – připomínám pravidla fóra:

Stručně řečeno stačí, když se budete k ostatním chovat s respektem.

Pro mě je úplně OK říct, že programové prohlášení považujeme za příliš obecné nebo nekonkrétní, ale mluvit o tlachání nebo lhaní už považuju za nedostatek respektu. Který si vedení města zaslouží bez ohledu na to, jak moc nebo málo s ním souhlasíme. Díky!


(Rudolf Sehnal) #15

Souhlasím,ale nepřišlo mi ,že by se to dalo brát jako nedostatek respektu.Pokud ano,tak se příště budu snažit svá slova lépe formulovat.


(Tomáš Znamenáček) #17

Já jsem totiž vaše „programové prohláření“ četl jako „programové prolháření“ a bral to jako záměr, zatímco teď koukám, že to bude spíš obyčejný překlep :–) Ech, už je pátek. Rozumíme si :slight_smile:


(Rudolf Sehnal) #18

Ano.byl to překlep-mám totiž poruchu koncentrace a pokud píši z hlavy a nemám šmírák, tak dělám dosti chyb.


(Tomáš Trumpeš) #19

Zpět k programovému prohlášení: já mám obavu, že nejlépe (i když trochu nevýrazně) to trefila paní Nedomová. Důvodem té strohosti nemusí být to, že to koalice odbyla, ale to, že v ní nepanuje větší shoda.

Což může znamenat dvě věci: jednak že se budou podrobnější plány rodit klopotně a na základě různých vnitrokoaličních obchodů a tlaků (což není zrovna dobrá cesta k dobrým rozhodnutím) a nebo že se na odvážnější plány zkrátka rezignuje (což už vůbec není dobře).

Hlavně kvůli téhle obavě mám z programového prohlášení dost špatný dojem. I když by mě samozřejmě netěšilo ani to, kdyby to koalice jen odbyla. Myslím, že voliči by měli vědět mnohem podrobněji, na čem se v koalici domluvili a jaké mají konkrétní plány a cíle.


(Marek Osouch) #20

Já k tomu mám jen jednu poznámku: v roce 2015 z opozičních lavic hovoříme o delším a poněkud jasnějšími body jako o nevýrazném a obecném programovém prohlášení, abychom za čtyři roky představili v pozici koaličních stran programové prohlášení, které je ještě kratší a ještě méně konkrétní.


(Tomáš Trumpeš) #21

Tak přesně tohle jsem dnes napsal do úvodníku tištěných Ohlasů :slight_smile:


(Ivo Provazník) #22

No, bylo by zajímavé vědět, jak probíhala debata o programovém prohlášení v koalici. Že současný starosta umí vydat konkrétní programové prohlášení s kontrolovatelnými body je vidět na textu z roku 2006: https://www.boskovice.cz/assets/File.ashx?id_org=832&id_dokumenty=22009