Problémy s novou výstavbou Na Chmelnici

Novému vedení Boskovic se nelíbí, jakým způsobem by měla vznikat nová zástavba v lokalitě Na Chmelnici. Tu připravuje soukromý developer BK Invest na původně městských pozemcích, které mu zastupitelé prodali v minulém volebním období. Situaci dlouhodobě sleduje @Marek:

Něco podobného jsme tu měli před dvěma roky v souvislosti se stejným developerem, firmou BK Invest. Ta tehdy postavila v lokalitě Na Výsluní místo slíbeného dětského hřiště parkoviště. Město si na změnu sice stěžovalo u stavebního úřadu, ale ten už s tím nemohl nic udělat. Na rozdíl od samotného města – firma BK Invest totiž souběžně od města chtěla koupit pozemky na výše zmiňovaný projekt Na Chmelnici, takže město mělo – aspoň z mého laického pohledu – dobrou možnost vyjednávat o změnách Na Výsluní. Svou vyjednávací pozici tehdy nekompromisně proměnilo tím, že pozemky developerovi prodalo bez dalších připomínek nebo podmínek :), viz report ze zastupitelstva v únoru 2021 (záměr) a květnu 2021 (definitivní rozhodnutí).

4 Likes

Smutné tedy je, že jsme se chtěli vyhnout přehuštění zástavby (ke kterému došlo v areálu bývalé Slámovy pily), ale paní starostka v odkazovaném textu upozorňuje právě na možné nedodržení koeficientu zastavění:

Developerská firma do svého výpočtu zastavěnosti zahrnula i sousední pozemky města, takže jí díky tomu vyšla zastavěnost na potřebných 60 procent, ale odhaduji, že skutečná se může pohybovat kolem 85 procent.

Vizualizaci stále nemáme. Před dvěma roky developer tvrdil, že ji nechce zveřejňovat před schválením zastupitelstvem (WTF?), dnes říká, že ji zveřejní, až začne stavět :man_shrugging:

3 Likes

Když jsme na tohle přišli, málem nás ranila mrtvice. Výsledek je, že to odnesou lidi, kteří tam budou bydlet. Na Výsluní si lidé stěžují na přehuštěný prostor, Na Chmelnici to může být ještě horší. Já sice nejsem urbanistka, ale čistě laicky tak nějak tuším, že tady to město dost zvoralo. Manuály pro vyjednávání s developery jsou snad v jiných městech zavedené, jen po tom sáhnout. Prodej obecního pozemku bez vyjednávání je dost naivní. Anebo jsem naivní já a vyjednávání tam bylo dost, ale ne ve prospěch města. I když to si můžu jen domýšlet, protože o tom nic nevím.

4 Likes

To téma není úplně jednoduché a je to na širší debatu a asi ho tu nevyřešíme, protože se s tímto potýkají i v řadě jiných měst a nejen asi u nás. Nicméně si myslím, že by řešení a asi paradoxně i docela jednoduché mohlo být - že by si ty byty tam lidé za takových okolností už teď nekoupili. Když se už ví, že by to mohl být z hlediska koeficientu zastavění a tím pádem i z hlediska kvality bydlení, ještě větší průšvih nez je Výsluní.

Developeři mají určitě poměrně slušně zanalyzovanou společenskou poptávku a moc dobře vědí co se prodá a co ne. A takto pojatý projekt je pouze jakési její zhmotnění. I když jak se to vezme - pokud není vůle toto "zhmotnění" ve formě alespoň vizualizací ukázat veřejnosti - tedy těm, od kterých doufají, že si jejich dílo koupí, je to hodně zvláštní...

A nebo ta poptávka je tak silná, že to vlastně z jejich strany ani není třeba? Neříkám tím, že za vše může developer, protože to jsou spojené nádoby. Pokud bude ve společnosti poptávka i po takto koncipovaném bydlení, tak se bude bohužel takto dál stavět.

1 Like

Bylo by krásné, kdyby tu situaci uměl vyřešit trh, ale podle mě neumí. S ohledem na obecný nedostatek bydlení se ty byty prakticky určitě prodají, i kdyby tam byl koeficient zastavění 95 %. Mezi tím, co je ochoten akceptovat trh, a tím, co by bylo dobré pro rozvoj města jako celku, je velká mezera.

3 Likes

Souhlasím s Tebou Tome. Napsal jsem to takto možná provokativně maličko naschvál. :blush:

Říkám to už delší dobu - že tady město trestuhodně před rokem a něco ukázkově zavřelo oči a jak si krásně napsal "svoji vyjednávací pozici nekompromisně proměnilo tím, že bez dalších připomínek pozemky prodalo". Myslím, že tam byl nějaký dovětek, že se postaví hriště právě na tom uměle přidaném městském pozemku. Jak ale může developer započítat do koeficientu zastavění pozemek, který mu nepatří? Mmch, který jako hřiště, takto umístěné, je za mne fakt nonsens.

Přestože dnes už v pár městech existují manuály pro práci s developery, kde jsou na zčátku jasně definované požadavky a podmínky pro obě strany, tak zde se tak bohužel opět nestalo. I přesto, že na to bylo upozorňováno. A nemyslím tím jen to, že se v lokality uměle "naroubuje" ono pověstné dětské hřiště - to je to poslední. Byť zrovna zde asi i to docela chybí...

Není na čase si přiznat, že ty věci fakt neumíme a že by třeba nebylo od věci, je zkusit konečně začít dělat fakt jinak?

Plánuje se zde nová výstavba a já úplně nemám pocit, že bychom se posouvali směrem k lepšímu. Stejně jako jinde, tak i naše město není výjimkou a stejně jako většině lepších či horších měst tak trochu "parazitujeme" na naší minulosti. Ano někde k tomu něco přidali, ale hlavní kvality vznikly bohužel někde jinde a dřív. To, že se tu zatím pořád docela dobře žije, je díky tomu, že jsme toto prostředí zdědili po generacích našich rodičů a prarodičů, kterých primárním cílem nebyl z jedné koruny udělat dvě. Že je zajímalo i to, jak ty věci budou fungovat v běžném životě dál a ne jen, že Excel ukáže černý čísla, všechno je tím pádem tak jak má být a my vesele stavíme. Rozvoj města nejde dělat v Excelu - to je fakt málo a pro rozumný rozvoj města tento přístup není dobře. Byl bych moc rád, kdyby se to podařilo změnit.

Zatím tu za posledních pár desítek let úplně nevidím části města, které by se rozvíjely tak, že bych si řekl, že to bylo pro město jako takové přínosem. Spíš naopak. Bohužel.

1 Like