Příprava stavby sportovní haly v Červené zahradě

Je to tak, máme to i v článku. A paní místostarostka říká, že nějaká vizualizace by mohla být už na zastupitelstvu.

1 Like

je to tak, RM už schválila https://www.boskovice.cz/assets/File.ashx?id_org=832&id_dokumenty=43035 (viz bod č. 39)

Smlouva s AV Atelierem byla podepsána 25.11.2021 - 3 dny po RM. Na realizaci jsou dva měsíce, to je myslím šibeniční termín.

Tak město samo cítí, že jde o ožehavé téma (velmi mírně řečeno) a "spustilo" na webu speciální sekci věnovanou sportovní hale:

https://boskovice.cz/vystavba-sportovni-haly-v-boskovicich/d-43103

Tak se můžeme kochat :crazy_face: :crazy_face: :crazy_face:

1 Like

V reportu ze zastupitelstva je trochu podrobněji popsaná i diskuse k hale. Můj hit je jednoznačně: Největší investice města za 150 milionů? Dejme děcku šanci!
Ale vážněji: mrzí mě, že SRAB nebyl přizván do pracovní skupiny, která bude připravvat aktuální variantu. místostarostka vysvětluje, že tam nechce mít nikoho, kdo s tím postupem nesouhlasí, protože by to destruoval. To mi nepřijde úplně fér – SRAB přece nesouhlasil ani se zadáním z ruky duu Fránek–Kalach, ale v pracovní skupině pak fungoval úplně věcně, řešil konstruktivně konkrétní technické a funkční problémy toho návrhu a upozornil na věci, díky kterým město ušetřilo poměrně velké peníze, protože bez SRABU by se na ně zjevně nepřišlo a zadala by se projektová dokumentace na úplně nereálný projekt. O tenhle dohled nad přípravou se teď připravujeme.

3 Likes

Já v principu nemám problém s výrokem "dat děcku šanci", pokud by ale vyhrálo například v nějaké transparentní konkurenci - tzn.přesvědčilo porotu o kvalitách svého řešení a dokázalo je pak hypoteticky následně i třeba realizovat. A neříkám, že studentský návrh nemůže být dobrý. Proč ne, taky jsem kdysi začínal. Ale první roky v praxi bral, že se hlavně dál učím...

Toto ale, doslovně vzato, není tento případ, protože z návrhu Terezy Jílkové toho pravda moc nezbude. Bavíme se v podstatě o tom, že tu máme vlastně jen rozměry hřišť obestavěné konstrukcí, jako jediné co z něj zůstane. Rozměry hřišť, které si lze ale najít v jakékoliv příručce pravidel toho kterého sportu.
Část s lezeckou stěnou má být komplet přepracovaná a hlediště má být také upraveno. Tak se ptám, proč se bavíme o tom, že používáme tento návrh, když z něj nezůstává skoro kámen na kameni? :thinking:

Mělo by být myslím v zájmu města, jak je vždy zdůrazňováno, jako zodpovědného hospodáře, aby získalo za veřejné finance projekt co nejlepší kvality. To opravdu není o tom, že architektura je pouze pěkná fasáda. To je třešnička na dortu a ta vychází v dobrém návrhu z kvalitní dispozice a opravdu promyšleného řešení.

Léta zanedbávané (neznamená rozhodně totéž co škaredé) prostředí Červené zahrady by si velmi zasloužilo, aby je sporotvní hala pomohla zapojit zpět do fungujícího organizmu města. Zpětně získat kvalitu, kterou tato část města léty a údržbou už dávno poztrácela. A to by nám mělo být schopno vedení města zajistit.
Bohužel poněkud něštastný výrok zastupitele Tlamky, že to "jak stavba vypadá pro něj důležité není" jen ilustruje současnou situaci kolem způsobu práce na řešení tolik očekávané investice.

Jakákoliv stavba se nikdy nestaví ve vzuchoprázdnu a jak vypadá, protože vstupuje do veřejného prostoru města, důležité je - a velmi. Protože to pak zpětně ovlivňuje život nás všech - více či méně ať chceme nebo ne.

4 Likes

Tady ještě @Tomas_T reaguje na tu dlouhodobě šílenou atmosféru (nejen) na zasedáních zastupitelstva:

1 Like

Těch nešťastných výroků na jednání zastupitelstva bylo více. Obávám se, že mít jako zastupitel nějaký názor na způsob přípravy investičních záměrů nestačí. Dlouhodobě nenasloucháme radám odborníků. A když už se nějaký aktivní objeví, tak o něm prohlásíme, že by věc zpolitizoval a rovnou jej odmítneme (viz SRAB).

Díky @Tomas_T za jeho dnešní článek v Ohlasech, kde k tomu říká: "Hlavním úkolem vládnoucích politiků je u velkých investic právě otevřená komunikace a snaha o nalezení souladu v politické i odborné debatě." Kdo absolvoval celých 5 hodin na posledním zastupitelstvu, ten pocit souladu myslím nezažívá.

3 Likes

Copak pocit souladu! Mně by prozačátek stačilo, kdybych nechtěl po každém jednání zastupitelstva skočit pod vlak :slight_smile:

3 Likes

Já s tím normálně problém nemám - s investory a potenciálními zadavateli nějaké stavby jsem už zažil leccos, ale toto mne naprosto odrovnalo. Nedal jsem to a odešel v průběhu... Zatím jsem si to nepustil ani ze záznamu a obávám se, že se tak kdy stane.

No to ale nebude jen tak, při aktuálním vlakovém provozu - bude potřeba to pečlivě plánovat a sesynchronizovat s výlukovým jízdním řádem. Myslím že skaličtí by v budoucnu mohli s takovou, naprosto přesně poznat, kdy bylo v Boskovicích po zastupitelstvu... :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Chlapi! (@zoul a @barto) Vaše sarkasmy mně napovídají, že něco nefunguje a pocit zmaru ve vás hluboce zakořenil. - Průběh jednání zastupitelstva si ve svých občanských snech představuji jinak. Snad nejsem příliš naivní, ale fakt jinak. Já některým výrokům některých zastupitelů a radních prostě nerozumím. Od udávání, přes děcka až po architekturu redukovanou na barvu fasády. Takovej trošku "okresní přebor" to je, ne? No to je fuk, každej jsme nějakej. Akorát se bojím, že takováto jednání nebudou mít příznivý vliv na realizaci sportovní haly.

3 Likes

Zajímalo by mě, zda a jak dalece je možné měnit návrh Terezy Jílkové, když ve smloubě se uvádí: Nabyvatel je v rámci poskytnutí výhradní licence oprávněn užít Autorské dílo způsobem, který nesníží hodnotu Autorského....... . Co všechno a v jakém rozsahu je možné v tomto případě měnit.

Nepřekvapen čtu (Evee), že z pocitu zmaru v diskutujících hluboce zakořenil sarkasmus. Přitom to chlapi není tak dlouho, kdy jste mi vyčítali ironii. Ale tak to v demokratické diskusi chodí. Když sem Tomáš Trumpeš vložil trefný Renčínův vtip, uvedl jsem k němu ve svém komentáři, že koalice bude dělat to, co chce ona, a že na tom nic nezmění ani OHLASY, ani SRAB. Tím jsem chtěl vypíchnout, jakou sílu a možnosti koalice má a čeho je schopna, aby prosadila své zájmy. Na posledním zastupitelstvu jste dostali pádnou odpověď nejenže tomu tak je, ale také zazněla skoro výhrůžka, že jim do toho nemá nikdo kecat.

O tom jsem v podobném duchu zde ve fóru psal již víckrát, ale nic naplat. Optimistický Tomáš_T mi ještě u převodu pozemků na Hybešce vytýkal, že jsem konspirátor a naopak uvedl, že je město třeba pochválit. Město pozemky nakonec nezískalo (ač o to usilovalo, jak přiznal Pavel Musil z majetkového odboru), takže o lukrativní pozemky musí developer nyní usilovat na kraji. Oni ti krajští totiž umí také počítat.

Optimistou byl též Ivo Provazník, který mne nabádal k větší jasnozřivosti, abych přestal sdělovat osobní názory a věřil tomu, že dobře sestavená komise může dojít k optimálnímu řešení. Nedošla. Pokud Jana Synková a Ivo Provazník vstoupí do komunální politiky (jak je avizováno), budu jim držet palce, aby rozčarováním nemuseli z boje předčasně utíkat. Tomáš Trumpeš v článku tentokrát místo pochvaly totiž uvedl, že rozpory a rozdíly mezi boskovickými politiky jsou velké, se spoustou argumentačních faulů, zjevných nesmyslů a celkově nepřátelské atmosféry. Jen dodám, že tak je tomu dlouho, ale bytostný optimismus mnohých vede ke zlehčování a podceňování nemilé reality, a nebývá vyvážen obezřetností. Ta totiž není projevem slabosti. A to jsem vynechal mnoho různých podob lží.

Zajímal by mne také názor Terezy Jílkové, která za 380 000,- Kč svůj návrh městu prodá, AV Ateliér ho za 150 000,- Kč překreslí a někdo ten kšeft za 140 milionů postaví.

P.S.
A jestli jsem to správně pochopil, tak mezi městem a městským architektem není vyloučen soud.

Tady se musím trošku hájit, já za konspirační měl tu část vaší teorie, že město nakonec pozemky kraji nevrátí. Což se myslím ukázalo jako celkem opodstatněné, vrátil. Že se k tomu přes kraj dostane nějaký developer, to bych jako možnost už nevyvracel. A že se mu povede prolobovat územní plán... no tam to mám tak nějak na hraně :slight_smile:

Vrátili. Pokusy o nevrácení pozemků však byly reálně učiněny, ale nevyšlo to. Teorie to tedy nebyla. Teď to bude nějaký čas passé. Mmch (spisovně mimochodem), článek o studentské hale je opravdu dobrý. Přináší řadu otázek které jsou legitimní, na odpovědi si asi ještě počkáme.

Vyšel nový zpravodaj, jehož součástí jsou vizualizace nového návrhu.

1 Like

Návrh T.Jílkové z roku 2016, za který město dalo 65.000 Kč, aneb "DEJME DĚCKOVI ŠANCI" P.Vlach (TOP09)

a návrh po drobných úpravách - "TA STUDIE POTŘEBUJE DROBNÉ VYLEPŠENÍ ...TA PRÁCE JE V PRVÉ ŘADĚ DOBRÁ" místostarostka M. Žejšková (TOP09)

Člověk by ani nepoznal rozdíl , že?

4 Likes

A na webu města už jsou podrobnější podklady.

2 Likes

V první řadě bych se chtěl omluvit za omylem daný hlas za obsah příspěvku- tento projekt má s původním projektem jen málo společného/snad jen název/. Vím, že se nejedná o prováděcí projekt, ale i tak mi tam chybí několik základních věcí. Podle řezu jsou na střeše solární panely, ale nevidím žádný přístup.Jako další nevidím co bude v prostoru nad šatnami 2.NP za lezeckou stěnou včetně přístupu, snad po lezecké stěně.Podobně je to s přístupem na zelené střechy - údržba.

Ve zpravodaji a na webu města se píše, že uvítají návrhy na zlepšení, podněty a připomínky k hale do pátku 7. 1. 2022 na e-mailové adrese: michaela.zejskova@boskovice.cz

Nepodceňujme tuto šanci :wink: