Příprava stavby sportovní haly v Červené zahradě

...no obávám se, že ne - bylo řečeno, že ceny ve stavebnictví jsou teď velmi turbulentní a v době, kdy se bude stavět, mohou být značně jiné - což je pochopitelné a svým způsobem to chápu - ale je správné takto uvažovat při zadání veřejné stavby a alespoň rámcově se o to nezajímat? Když navíc máme už teď poměrně jasný cenový strop, jaký si vedení města na začátku stanovilo a který je pro město reálný?

Překvapuje mne to, neboť u investorů se kterými v posledních pár letech spolupracujeme, je po nás vyžadován u 99% zakázek už ve studii alespoň základní - tzv. odborný odhad nákladů. Klidně i u vybavení nábytkem, natož pak u stavby s podobným rozpočtem.

Podobné odhady jsou samozřejmě dvojsečné, protože jsou zpracovávány na základě prvotních údajů, které se dopřesňují až později v rámci navazujícího projektu. Ale myslím, že odhad ceny, opřený alespoň o propočet kubíkové ceny obestavěného prostoru bychom asi mít měli - ať víme, jestli jsme tam kde bychom chtěli být a není třeba řešení potřeba upravit už teď.

Studie knihovny byla městu architektem Fránkem městu věnována a poté bylo rozhodnuto, že na základě toho budou vypracovány další stupně projektové dokumentace - což by za mne nemělo být u veřejné zakázky takovéhoto rozsahu asi úplně standardem - myslím, že bychom se to už konečně mohli naučit lépe. Takto to může a většinou i vzbuzuje řadu otazníků, které bychom u transparentnějších způsobů zadání mít nemuseli...

...myslím, že to je tak nějak v praxi "Boskovice - více informací"

4 Likes

Tady od Jany Syrovátkové razantní stanovisko k fungování pracovní skupiny a výsledné studii haly:

3 Likes

Tyto "praktiky" se v Boskovicích opakují již třicet let.
Seznam lidí, kteří za tím vším "stojí" je dostatečně známý.
Sledujte, co nyní provedou s Městským špitálem ... !!!

Pan zastupitel Pevný nás na posledním zasedání zastupitelstva obvinil, že průtahy přípravy sportovní haly jsme způsobili my (konkrétně „pirátsko-ohlasovská skupina podporovaná zevnitř komory zastánci byrokratického zpátečnického přístupu“). @Tomas_T tady vysvětluje, proč je to nesmysl:

3 Likes

Minulý týden byl projekt veřejně představen, @Tomas_T tady shrnuje, co na setkání zaznělo:

Samotný návrh si můžete prohlédnout tady.


Mě teda furt zlobí to čarování s cenou. Na prezentaci zaznělo, že cenu neumí odhadnout nikdo. Dobře, ale přece můžeme udělat to, že půjdeme naproti levnější stavbě, anebo naopak. Můj laický názor je, že atypickou konstrukcí směřujeme k dražší variantě – budu rád, když mně to někdo z oboru vyvrátí nebo potvrdí. Rozhodně jako občan nejsem v komfortu s tím, když od zástupců města zazní, že hala může stát cokoliv mezi 150 miliony a miliardou.

3 Likes

Naprosto souhlasím.
Krom ceny je to u mne navíc i provozní a dispoziční řešení, které osobně zatím vnímám tak, že by mohlo (a mělo) být určitě vyřešeno asi lépe.
Nevím proč, ale zdá se jenom mně, že se naše město staví do role investora, kterému je "tak nějak jedno", kolik to, co si zadá bude stát?
Nikdy dříve jsem se za svou praxi s tímto nesetkal, spíše to je v drtivé většině naopak... :thinking:

2 Likes

Jestli se město staví do role investora, kterému je cena jedno, to asi ne. To bychom z vedení města udělali amatéry v oblasti investičních akcí, a tak to asi není. Bohužel to ale může dopadnout tak, že teď na ceně tak trochu nezáleží a pak najednou ze 150m bude 300m, což bude konec všech plánů a nadějí tohoto záměru.

4 Likes

Amatéry z nich nikdo nedělá, ale nezlobte se na mne - nepřipadá mi úplně normální, když při zadání obou původních "soutěží" je cena, mimo jiné, označna jako nepřekročitelná a poté (si myslím), se zrovna v tomto bodě "zadání" rozhodně nezměnilo a najednou se slovy zpracovatele investičního záměru dozvíme, že cenu nyní umí určit přesně - že bude v rozmezí od 140 milonů do 1 milliardy - to mi nepřipadá dobrý ani jako nepovedený vtip k debatě u piva, natož pak na oficiálním představení a na legitimní dotaz veřejnosti. A následně na to je reakce vedení města nula... :thinking:
Obecně mi přijde smutný, dotazy na cenu shodit s tím, že jejich účelem je pouze zpochybňování, což je taková hezká česká vlastnost. Už jsem to psal jinde - nazvěme to klidně demokratickou diskusí, která může zabránit případným průšvihům v budoucnu. Tak jak píšete v závěru - souhlas.

2 Likes

Jasně, že v tomto případě jsou obvinění soudruha Pevného (KSČ) nesmyslná.

Ale další jeho útok je již trefa "do terče".

Typické normalizační praktiky vedoucí k zastrašení "nepohodlných" ... :mask:

Než to i tady "zamkneš" - milý ZOULE - přehraj si ještě jednou pana profesora Vojtěcha Cepla:

URČITĚ SE TAM NAJDEŠ ... :wink:

Já jsem to myslel tak, že bych se nerad v debatě s městem zasekl na jedné ne úplně povedené odpovědi na legitimní dotaz na cenu díla. Jistěže si na městě nepřejí cenu mezi 140mil a 1mld, ale přejí si něco jako 150mil, protože víc se sehnat nepodaří. Na druhou stranu souhlasím - více než horlivě -, že je potřeba zabránit možnému průšvihu do budoucna. Takže kdo a kdy určí cenu přesně(ji), abychom věděli, že to nesměřuje k závratným vyšším stovkám miliónů. Já jsem na rozdíl od vás laik a cenu si na základě objemu stavby ale vůbec nedokážu představit - a tímpádem mě ta cena zajímá možná ještě více než vás :slight_smile:

2 Likes

V aktuální opoziční anketě máme mimo jiné i názory opozičních zastupitelů na návrh sportovní haly a na vlastní proces přípravy:

1 Like

Svou činnost tento týden završila pracovní skupina ke sportovní hale. Návrh, který ve spolupráci s městským architektem Zdeňkem Fránkem připravil mexický architekt Alberto Kalach, doporučila městské radě ke schválení, pro ale nehlasovali členové SRABu.

Architekt Petr Ondráček za SRABu pro nás napsal moc pěkný text, ve kterém shrnul své dojmy z přípravy a z návrhu sportovní haly. Líbí se mi, že je to jemné, věcné zamyšlení, žádná sžíravá a konfrontační polemika. Není to boj.

Při přípravě textu k publikování mi došlo, jak zvláštní je to pozice – místní architekti nejdřív dlouho usilovali o to, aby město a politici vůbec vzali architekturu na vědomí... a najednou musí varovat před velikášským a nerealistickým přístupem. Politika jde ode zdi ke zdi, vychyluje se do extrémních pozic, místo aby hledala odvážné a střízlivé řešení.

Petr to vysvětluje na příkladu stavby tokijského olympijského stadionu, opravdu moc pěkný a poučný text.

2 Likes

A tady sdružení SRAB shrnuje své připomínky k architektonické studii. Pokud ten projekt bude dál pokračovat, bude myslím moc zajímavé se k těmto připomínkám vracet :popcorn: Byl by to zábavný sitcom, kdyby nešlo o naše společné peníze a tu halu jsme nestavěli už 16. rokem.

3 Likes

Hezky symbolicky se pracovní skupina sešla na místě, kde již několik let mohla/měla sportovní hala stát...

Podrobnější pohled na aktuální situaci:

Stručně řečeno: SRAB a opozice pochybují o ceně stavby a o tom, jestli nebude zasahovat na cizí pozemky, koaliční strany jsou s dosavadními výsledky spokojené, počítají s dodržením ceny kolem 150 M a chtějí pokračovat v projekčních pracech (které přijdou zhruba na 4 miliony).

2 Likes

Část opozice včera zveřejnila otevřený dopis, kterým žádá o lepší prověření studie před zahájením dalších projekčních prací.

1 Like

A tady zveřejnilo město reakci na otevřený dopis.

2 posts were merged into an existing topic: Inspirace pro sportovní halu

Tady je o sportovní hale rozhovor s místostarostkou Michaelou Žejškovou, která má projekt momentálně na starost:

1 Like

A je tu report ze zastupitelstva:

Když to stručně shrnu, v únoru tohoto roku rozhodla rada zadat zakázku na výrobu studie přímo Zdeňku Fránkovi, aby se ušetřil čas (mělo být hotovo za 12 týdnů) a peníze (následné projekční práce měly stát kolem 3 milionů). Uplynulo půl roku, nad studií ještě debatujeme a projekční práce podražily na necelých 9 milionů – tedy částku, kvůli které rada odmítala normální soutěž.

K tomu už fakt nemám co dodat.

2 Likes