Příprava stavby sportovní haly v Červené zahradě

Ano,presne tak,souhlasim se vsemi aspekty o zbudovani sport.haly a tim celeho sportovniho arealu.Proto si myslim,ze by stalo jeste zabojovat o soutez architektu s timto navrhem,a pan Franek /je to muj dobry znamy/nemusi mit navrh excelentni,stavba musi byt to nejlepsi z nejlepsiho co lze navrhnout a postavit,nebot jestli by se opravdu toto podarilo,prilaka toto obdivovatele a sportovce z dalekeho okoli,kteri treba zanechaji mistnim obchudkum svoji utratu.Proto prosim ,za sebe i vsechny milovniky krasnych staveb,udelejte pro vytvoreni arch.souteze uplne vse.Diky za to strasne moc.Ales Plachy.

2 Likes

No to Aleši nevím, jestli je ještě nějakým způsobem možné... Město už na zasedání Rady města zadalo vypracování investičního záměru projekční kanceláři Zděnka Fránka ve spolupráci s Alberto Kalachem. Investiční záměr chápu jako tzv. studii proveditelnosti, tedy ověření, že se nám už znovu nestane to, co se povedlo předtím, že máme zadáno 2x větší halu než si můžeme dovolit.
Poté by mělo následovat vypracování architektonické studie, na základě které se začne vypracovávat projekt pro stavební a územní řízení a teprve poté projekt prováděcí.

Vnímám ale v současné situaci jako velmi nepravděpodobné, že by se po přípravě investičního záměru město potom rozhodlo halu transparentně vysoutěžit v soutěži o návrh.
Pokud to ale i jako veřejnost vnímáte jinak a máte pocit, že by mělo a mohlo být postupováno jinak, tak by možná nebylo od věci se nějakým způsobem ozvat - aby bylo jasně doloženo, že to není jen názor pár lidí ve městě, ale že tato poptávka je třeba mnohem širší.
Klidně přijít na zastupitelstvo a tam se na toto zeptat a sdělit svůj názor.

2 Likes

OK,zkusim tedy aktivovat lidi na FB,a uvidi se zajem verejnosti o dodatecnou arch.soutez na projekt sportovni haly.Ale myslim,ze treba takovy Jenda Ndvornik a spol.ma v oblibe Z.Franka/asi hodne kozervativni mysleni/,ale pokusim se.Ales Plachy.

1 Like

Pokusil jsem se dosavadní práci na hale shrnout a zhodnotit v komentáři:

3 Likes

Tome naprosto výborný článek. :+1:t2:
Při prvním pokusu, jak píšeš, kdy architekt Fránek daroval městu studii knihovny (těsně před jmenováním do funkce městského architekta) jsem byl nějakým způsobem ochoten za sebe panu architektovi "tolerovat" jeho "dar", který by ale jako člen ČKA správně neměl poskytnout.

Pozn.: autorizovaný architekt podle §18 profesního řádu nesmí poskytovat své služby za cenu, jejž výše nesmí být mimořádně nízká a nepřiměřená. Může toto upravit dle odstavce 4 např. při humanitárních službách, ale toto snad není tento případ :slight_smile:

Přestože tento proces nebyl správný, byl jsem tehdy rád, že město získá snad konečně tolik let chybějící návrh kvalitní stavby. Který navíc byl v té době pak i zkonzultován s uživateli a bylo do toho vloženo spousta času a úsilí zainteresovaných. Očekával jsem, že toto byl pouze jrdiný případ, který vznikl v nějaké nešťastné časové souslednosti a do budoucna, když navíc už konečně máme městského architekta, že budeme už postupovat správně.

Nestalo se. Bohužel.

..a tak tu pořád mluvíme o urychlování přípravy veřejných staveb ve městě (protože o stavbě zatím mluvit rozhodně nemůžeme) už skoro 20 let a tímto způsobem jsme se ale zatím nikam markantně nepohnuli. Což je na pováženou. A tak se nezdar tentokrát hodil na "komoru" (jak Českou komoru architektů, která sdružuje profesně činné architekty v celé ČR), což mi přijde nefér. Přiznejme si, že jsme jako zadavatel soutěž prostě nezvládli. Za mne totiž není korektní, tvrdit, že jsme transparentní a chceme dělat kvalitní věci a na druhé straně jdeme pouze po tom, co je v intnecích zákona, nebo těsně za ní není dobře.
Pokud chceme Červenou zahradu společně s halou přeměnit v plnohodnotnou část města, máme se snažit o co nejlepší prověření této lokality. To podle mne jeden návrh - ať už je od kohokoliv, prostě nějakou formu jistoty nevyvolává.

Měli bychom se konečně naučit, jak píšeš, ten transparentní proces, který bude opakovatelný a kterým dospějeme ke každé další nové stavbě. Procesu přípravy a návrhu dát odpovídající čas a ohodnocení, abychom nemuseli konstatovat, že jsme neustále něco urychlovali tak dlouho, až nás to stálo skoro 7 milionů a stále po tolika letech nic nemáme.
Ano, je to sice o něco delší a asi i na začátku krapet dražší cesta - ale měli bysme se ji zde už konečně naučit.

3 Likes

Díky Tome za článek. Bohužel ale ukazuje, že problém není jen sportovní hala, ale celkový přístup reprezentace města k řešení veřejných staveb a k rozvoji Červené zahrady. Byť je pan Fránek Architektem roku 2020, má zjevný blízký vztah k Boskovicím a chce pro město něco udělat, po 2 blamážích se soutěží, získání zakázky od města stylem "malá domů" a po trapném rozhovoru ve Zpravodaji je na čase jej vyměnit. Dále byť je pan Mazáč dlouholetým komunálním politikem, po dlouhodobém nezvladání přípravy výstavby haly je na čase pověřit úkolem někoho schopnějšího.

6 Likes

Třeba nás zastupitelstvo překvapí, ale zatím bych řekl, že tento názor není v boskovické politice s odpovídají intenzitou kvantitativní i kvalitativní reprezentován.

2 Likes

Tady ještě pohled z druhé strany:

Dobrý den Aleši, on je asi trochu rozdíl mít rád Z. Fránka jako architekta a hodnotit jeho působení v pozici městského architekta v Boskovicích. K tomu, jak postupuje zejména v poslední době, jsme se vymezili už několikrát, naposledy v úterý na zastupitelstvu (záznam teď není k dispozici, ale brzy bude). Vadí nám, že pan Fránek projektuje ve městě, kde je smluvně vázaný, že si funkci městského architekta vykládá spolu s vedením města po svém, že se velmi striktně staví proti České komoře architektů a že tímto směrem de facto (jako hlavní autorita přes architekturu) obrací i většinu zastupitelů.

(Pardon, že mluvím za @Jenda_Nadvornik, ale tak trošku si myslím, že na tohle máme podobný pohled.)

4 Likes

Záznam je od rána zveřejněn na odběru novinek.

2 Likes

Ahoj a dobrý den,
je to tak, Kristýna to píše dobře - potvrzuji.
Pana Fránka si jako architekta velice vážím - libí se mi jak jeho práce tak práce jeho mexického kamaráda Alberto Kalacha.

Co mě ovšem velmi mrzí je, že

  1. Následnou projektovou dokumentaci nebude vytvářet ateliér, který vytvoří arch. návrh, což logicky nejspíš v budoucnu opět prodraží celý projekt (nižní náklady za návrh a následně vyšší riziko vícenákladů v budoucnu).
  2. Netransparentní postup vedení města při výběru zhotovovatele návrhu - vedení města si bohužel mylně vykládá funkci a pravomoce městského architekta - viz informace z ČKA.

Zmiňovaný záznam ze ZM#13 zde.

3 Likes

Jendo,nevim co mas s p.Frankem za vztah,a ani A.Kalach nejsou dobrou volbou pro Boskovice.Ty si zaslouzi uplne jiny rozmer projektu pro sport.halu,je nekolik daleko zajimavejsich moznosti zvoleni architekta pro toto,napr.p.Kaplicka ma po p.Kaplickem uzasne veci,p.Fiala,p.Jiricna,p.Cigler.....atd.Proro prosim o maximalni snahu prosazeni architekta/nejl.soutez/s vetsim rozsahem zajimaveho projektu pro Boskovice, nez panove zminene v uvodu.

Ještě jedno doplnění k architektonickým soutěžím:
Snažil jsem se ještě trochu rozklíčovat postup města při přípravě druhé soutěže, konkrétně otázku sestavení výběrové komise. Právě to se stalo mimo jiné předmětem kritiky České komory architektů a bylo to součástí jejího podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud to dobře chápu, šlo o to, že podle zákona o zadávání veřejných zakázek musí mít nadpoloviční počet členů komise minimálně tu kvalifikaci, která je požadovaná po účastnících soutěže. Komora tedy rozporovala, že pokud mají mít účastníci soutěže autorizaci, měla by ji mít i nadpoloviční většina členů poroty (což v případě boskovické soutěže tak nebylo).

Ve vyjádření ÚOHS to stojí takto:

Vzhledem k tomu, že z předložených materiálů a na základě vlastní činnosti získal Úřad pochybnosti o souladu postupu zadavatele se zákonem ... v zadavatelem sestavené porotě pro hodnocení návrhů jsou pouze 2 z celkového počtu 7 členů poroty autorizovanými architekty ve smyslu zákona o autorizaci, tzn. nebyla dodržena podmínka pro sestavení poroty dle § 148 odst. 2 zákona, podle níž nejméně polovina členů poroty má mít požadovanou nebo rovnocennou kvalifikaci...

ÚOHS proto po přezkumu shledal důvody k zahájení správního řízení. Na zastupitelstvu postup města obhajoval městský právník Martin Moučka, psali jsme o tom v našem reportu. Martin Moučka uvedl, že zákon autorizaci a kvalifikaci rozděluje, takže podle města stačila k účasti v porotě profesní způsobilost. Stručně řečeno: porotci by splňovali podmínky autorizace, takže mají dostatečnou kvalifikaci, i když autorizaci udělenou nemají. Jestli by tato argumentace obstála před ÚOHS, se už nedozvíme, neboť ten své řízení po zrušení soutěže rovněž zastavil.

Po zastupitelstvu mi přišlo, že jsme se v debatě nedozvěděli to hlavní, totiž proč se město rozhodlo riskovat tento právní spor a proč vlastně nechtělo v porotě většinu autorizovaných členů. Jaký v tom vidělo benefit? Proto jsem se na to zkusil doptat.

Otázka zněla takto:

Co bylo ovšem důvodem, že se město rozhodlo jít touto cestou? Proč bylo lepší, že ve výběrové komisi nebude nadpoloviční většina členů s autorizací? Jaký benefit z toho vyplývá, že to stálo za vystavení se riziku případných sporů? Proč nebylo lepší v tomto vyhovět nekonfliktnímu výkladu situace a do komise jmenovat autorizované architekty ve většinovém počtu? O co bychom se tím připravili? Co stálo za rozhodnutím jít touto cestou?

Odpověď přišla následující:

Náš postup byl v souladu se zákonem, který takový postup připouští. Soutěž byla zadavatelem zrušena z důvodu pouze jedné řádně odevzdané nabídky.

Omluvil jsem se, že se ptám znovu, ale že toto není odpověď na můj dotaz, který jsem tedy zopakoval.
Následující odpověď zněla takto:

Porota byla sestavena ze zkušených lidí, kteří mají odborné vzdělání, pedagogickou praxi, zkušenosti, výbornou orientaci v oboru a celoživotní praxi. Takto vybraní odborníci byli zárukou kvalitního posouzení architektonických návrhů.
Rada jmenovala členy poroty v souladu s platnými zákonnými požadavky, kteří byli zárukou pro erudované posouzení doručených návrhů.

Upřímně přiznávám, že poté už jsem to vzdal, i když mám pocit, že odpověď na svou otázku jsem nedostal. Dávala by mi smysl v případě, že by autorizovaní porotci nebyli zárukou kvalitního posouzení architektonických návrhů, ale to je snad zřejmé, že není pravda. Zůstává tedy imho nejasné, proč se radnice rozhodla zvolit tento poněkud riskantní postup, i když samozřejmě nemáme to finální stanovisko ÚOHS. Proč ne, asi by mi nevadilo, že město riskuje, pokud bych chápal, co tím získává a jaká je ta přidaná hodnota toho, že v porotě nebude většina autorizovaných architektů. Možná to někdo na radnici ví, říct to ale zjevně nechce.

5 Likes

V pátek 12.3. uběhnou dva týdny z 12 které jsou sepsány ve SoD - investiční záměr na halu v ČZ.Termín dodání běží od podepsání smlouvy - 26.2.2021. Rád bych věděl, zda je v tomto směru něco nového.

1 Like

Nové je leda to, že se (asi) pracuje na investičním záměru tím způsobem, že se ještě nesešla avizovaná pracovní skupina ke sportovní hale, která by na záměru měla spolupracovat. Oficiálním důvodem je epidemická situace, tedy nejspíš nemožnost se sejít. Předběžný plán první schůzky je prozatím konec března.

Z čehož mi vyvstávají dva dotazy:

  1. Proč je tedy možné, aby byly jiné schůzky - k cyklostezce do Svitávky, k R43, k parku u skleníku? Vycházím z příspěvků na Facebooku města.
  2. Proč případně není schůzka přes Teams, Zoom či jinou aplikaci? Zvládají to děti ve škole, mohli by to zvládnout i úředníci, politici a další členové pracovní skupiny.
4 Likes

Já úplně nerozumím tomu, proč proběhly prezenční schůzky a proč to vše neprobíhá online. Jak píšete, zvládají to i děti. Online schůzky jsou zcela běžné v mnoha firmách, neziskovkách, vysokých školách. Na boskovické radnici tomu něco brání?

3 Likes

Je super, že se najdou lidé - odborníci, kterým záleží na tom, jak bude vypadat náš nový sportovní areál. Já osobně moc fandím a podporuji řešení v areálu Červené zahrady. Bylo by super, kdyby mohl Petr Ondráček a Jana Syrovátková, třeba zde na Ohlasech, ukázat podobné projekty, které již realizovali. Každý architekt má svůj osobitý styl. Někdo spíš beton, někdo sklo, někdo ocel atd. Díval jsem se, že pan Fránek má spoustu informací o svých projektech např. na YouTube. Takže si každý může udělat určitý obrázek o jeho práci.
Jsou někde k vidění realizované projekty pana Ondráčka a paní Syrovátkové?

Zdravím, realizované projekty a reference máme uvedeny (mimo jiné) třeba na našich stránkách Spolku za rozvoj architektury Boskovic, kdy po nakliknutí našich medailonků jsou v textech uvedeny.

3 Likes

Díky za reakci, já jsem se na to koukal, ale přijde mi to takové příliš obecné. (Byl jsem součástí týmu...) To je škoda. Rozumím, že na větších projektech pracuje více autorů současně. Ale chtělo by to nějaké fotografie, třeba i části stavby, kde budete prezentovat svoji práci. Kde napíšete: toto jsem řešil tak a tak z hlediska designu/architektury. A tak a tak z hlediska technického. Jsem toho autorem. A takto to někdo ocenil, takto to bylo hodnoceno. Je mi jasné, že pan Fránek měl k sobě také nějaký tým. Ale když se podívám na jeho prezentace, tak to vypadá, že on je autorem. Myslím, že není skromný. A myslím, že byste také neměli být skromní. Říká se, že jeden obrázek je za tisíc slov.

Jen bych vás poprosil, abyste to případně vydělili jako samostatné téma na fóru, tady je to krapet off topic, řešíme zde procesní přípravu stavby sportovní haly v Červené zahradě. Díky!