Příprava stavby sportovní haly v Červené zahradě

A tady sdružení SRAB shrnuje své připomínky k architektonické studii. Pokud ten projekt bude dál pokračovat, bude myslím moc zajímavé se k těmto připomínkám vracet :popcorn: Byl by to zábavný sitcom, kdyby nešlo o naše společné peníze a tu halu jsme nestavěli už 16. rokem.

3 Likes

Hezky symbolicky se pracovní skupina sešla na místě, kde již několik let mohla/měla sportovní hala stát...

Podrobnější pohled na aktuální situaci:

Stručně řečeno: SRAB a opozice pochybují o ceně stavby a o tom, jestli nebude zasahovat na cizí pozemky, koaliční strany jsou s dosavadními výsledky spokojené, počítají s dodržením ceny kolem 150 M a chtějí pokračovat v projekčních pracech (které přijdou zhruba na 4 miliony).

2 Likes

Část opozice včera zveřejnila otevřený dopis, kterým žádá o lepší prověření studie před zahájením dalších projekčních prací.

1 Like

A tady zveřejnilo město reakci na otevřený dopis.

2 posts were merged into an existing topic: Inspirace pro sportovní halu

Tady je o sportovní hale rozhovor s místostarostkou Michaelou Žejškovou, která má projekt momentálně na starost:

1 Like

A je tu report ze zastupitelstva:

Když to stručně shrnu, v únoru tohoto roku rozhodla rada zadat zakázku na výrobu studie přímo Zdeňku Fránkovi, aby se ušetřil čas (mělo být hotovo za 12 týdnů) a peníze (následné projekční práce měly stát kolem 3 milionů). Uplynulo půl roku, nad studií ještě debatujeme a projekční práce podražily na necelých 9 milionů – tedy částku, kvůli které rada odmítala normální soutěž.

K tomu už fakt nemám co dodat.

2 Likes

Dopadlo to přesně jak se dalo očekávat - fiaskem.

Nechci malovat čerta na zeď, ale když čtu něco o „tajemném plánu“ týkajícím se sportovní haly, už tam zase čuju nějakou originální odbočku, kterou se nám podaří stavbu odložit a vyhodit při tom nějaké peníze:

Pojďme prosím přestat objevovat Ameriku a udělejme normální architektonickou soutěž. Všechny ty naše slepé odbočky dokonale ilustrujou, proč je to ten správný nástroj.

3 Likes

No to jsem teda zvědavý, co se z tohoto urodí... trochu z toho "tajemna" mám obavu a rád bych se mýlil

1 Like

Nějak se mi vybavil tenhle vtip, možná bychom ho mohli nějak lokálně převzít :slight_smile:

3 Likes

Tak ono to možná nebude tak horký a nic extrovertního to nebude. Ale tvoje "čuju nějakou originální odbočku" je nejspíš založeno na dlouholetých poznatcích z budování sportovní haly v Boskovicích, což je bohužel strašidelné. V minulosti jsme tu měli už celou řadu přemetů, takže očekáváme opět přemet. Uch. Snad se mýlím.

2 Likes

Tomáš to s tím vtipem trefil. "Ano, jsou tady jiná řešení. Ale bude se dělat to, co chceme my." Jenže se to děje mnoho let, a nic na tom nezmění ani OHLASY, ani SRAB. Tím je ale nijak neodsuzuji, jen chci připomenout, jakou sílu a možnosti má kritizovaný a čeho je schopen, aby prosadil své cíle. Povedenému vtipu se zasmějeme, ale už si neuvědomíme hrozivý důvod jeho vzniku. Nastínil jsem to i v komentáři pod článkem o tajemném plánu. Vzpomeňte například na kauzu Dinopark a co jsem predikoval. Běžte se dnes do Doubrav podívat. A příkladů je více. Ale třeba to změní vyšší moc. Americká jaderná ponorka také narazila do hory, přestože má sonary a jiné vychytávky, o kterých ani nevíme. Možná jsem příliš skeptický. To asi bude tím, že jsou ty dušičky.

Včera došlo k odhalení "tajemného plánu". Pochopil jsem z textu místostostarostky dobře, že pokračovat se bude jednou ze dvou variant: buď 1. cit. "Nová architektonická soutěž, jejíž náklady ... jsou dosti vysoké" nebo 2. využití relativně levné studentské práce? (Návrh Alberto Kalacha a Fránek Architects tedy jde do koše?)
https://www.boskovice.cz/smery-a-moznosti-dalsiho-vyvoje-investicniho-zameru-sportovni-haly-v-boskovicich/d-42927

Podrobnější info ráno na Ohlasech!

Slibované podrobnosti včetně reakcí opozice a SRAB:

Co dodat. Před víc než půl rokem jsme vybrali rychlou a levnou variantu a vyhodili tím několik set tisíc za studii, která se původně vůbec nevešla na pozemek, strašlivě čarovala s kubaturou i cenou na kubík a dodnes se asi o 100 milionů nevejde do limitu ze zadání. Teď se to chystáme napravit další rychlou a levnou variantou (v pořadí už nevímkolikátou). To je neuvěřitelný, neskutečný, urážlivý diletantismus.

Napadá mě k tomu snad jen toto:

3 Likes

Vážení, prosím řekněte mi někdo, že ještě spím a že za chvíli zazvoní budík a já se probudím do nějakého normálního světa ....

Proč poroboha nejsme v tom našel malém zaprděném městě schopni udělat věci nějak rozumně, ale 15 let hledáme levné a rychlé řešení?

Proč se tak bráníme soutěži argumentem, že je drahá? Zatímco sázka na Fráňka (kterému den ode dne nemůžu čím dál více přijít na jméno) byla jakože levná???!! Bude mě velice zajímat vyčíslení nákladů na projekt, který nyní nepoužijeme ... :-1:

FYI, kdybychom nepřihrávali kšefty "městskému" architektovi, tak jsme mohli mít architektonickou soutěž hotovou a v nynějších dobách už řešit čistě praktické kroky směřující k realizaci sportovní haly a nikoliv znovu a opět hledat levné a rychlé řešení.

Inu raději dál skládejme 5 druhů odpadkových košů vedle sebe, protože um realizovat velké investiční akce zde prostě není.

4 Likes

:rofl:...až na to podobenství "Barta" s tím můžu souhlasit a myslím, že to je tak nějak smutně krásný...

A my to holt zkusíme po stoprvní - se stejnými veličinami na vstupu - tj. levně a rychle, se stejným postupem výběru projektanta - tj. z ruky podle nejnižší ceny za projekt a teď čekáme, co že se jako stane?
Že i přesto, že jsme si dokonce už několikrát vyzkoušeli, že toto není správná cesta to teď nějakým hnutím osudu konečně vyjde? :man_facepalming:

Tak ještě zkusit připravit rozpočet města podle studenta ekonomie a máme to tak nějak komplet...

Já si pořád myslím, že um by i byl - jen tu schází ochota, ty věci takto konečně udělat a nevymýšlet další slepé uličky.

Jo a když už jsme u těch obrázků - já si v souvislosti s halou vzpomněl na toto - k tomuto neomylně směřujeme:

2 Likes

Podrobnější komentář za mě nakonec takto:

5 Likes