Komunální volby 2018

Volby budou probíhat v pátek 5. října (14.00–22.00) a sobotu 6. října (8.00–14.00). Výsledky budeme průběžně zveřejňovat tady a na našem profilu na Facebooku, definitivní součet bývá v sobotu podvečer. Je pravděpodobné, že rychle po volbách vznikne i rozdělení na koalici a opozici.

Užitečné odkazy

Videorozhovory s lídry:

 1. Hana Nedomová, ČSSD
 2. Radek Mazáč, STAN a Sportovci Boskovice
 3. Jaroslav Dohnálek, ODS
 4. Pavel Vlach, Volba pro Boskovice s podporou TOP 09
 5. Lukáš Holík, ANO
 6. Radek Šamšula, Piráti
 7. Dagmar Hamalová, KDU-ČSL
 8. Vladimír Farský, KSČM
 9. Vladimír Jakubec, Sdružení nestraníků
 10. Michal Staněk, Boskováci

Tematické ankety:

Dál by vás mohlo zajímat:

Volební okrsky

Seznam volebních okrsků zobrazíte klepnutím sem
 1. Střední pedagogická škola, Komenského 343/5. Pro voliče z ulic Antonína Trapla, Bezručova, Hálkova, Hradní, Joštova, Kpt. Jaroše, Masarykovo náměstí, nám. Dr. Snětiny, Nerudova, Otakara Chlupa, Plačkova, Pod Klášterem, Potoční, Slovákova, Sukova, U Císařské, U Koupadel, U Templu, U Vážné studny, Úzká, Velenova, Zástřizlova, Zborovská, Žerotínova.

 2. Základní škola Slovákova, Slovákova 2006/8. Pro voliče z ulic Bílkova, Mánesova.

 3. Gymnázium Boskovice, Palackého náměstí 222/1. Pro voliče z ulic Husova, Komenského, Palackého náměstí, Švermova.

 4. Dětský domov, Štefánikova 1142/2. Pro voliče z ulic Antonína Navrátila, Bedřicha Smetany, Družstevní, Jiráskova, Kollárova, Legionářská, Na Dolech, Polní, Příční, Sadová, Sokolská, Soukupova, Štefánikova, Tyršova, Vodní.

 5. Základní škola Zelená, náměstí 9. května 953/8. Pro voliče z ulic 17. listopadu, Absolonova, Boženy Němcové, Havlíčkova, K Lipníkům, Květná, Lipová, Na Chmelnici, Na Výsluní, nám. 9. května, Průchodní, Růžové náměstí, Svatopluka Čecha.

 6. Střední škola André Citroëna, náměstí 9. května 2153/2a. Pro voliče z ulic Čížovky, Gagarinova, Křižíkova, Na Pískách, Na Skalce, Na Vyhlídce, Pod Střelnicí, Wolkerova.

 7. Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnické a Střední škola, Hybešova 982/53. Pro voliče z ulic Hybešova, Kosmonautů, Ludvíka Vojtěcha.

 8. Základní škola Sušilova, Sušilova 2007. Pro voliče z ulic Bělská, Dukelská, Dva Dvory, Hrádkov, Krátká, Lesnická, Lidická, Milánovy, Na Horce, Na Hrázi, Kamenice, Pilské údolí, Podhradí, Podlesí, Sušilova, Šemberova, Šmelcovna, U Lázní.

 9. Nemocnice Boskovice, Otakara Kubína 179. Pro voliče z ulic Dr. Svěráka, Dřevařská, Hliníky, Chrudichromská, Janáčkova, Luční, Nádražní, Otakara Kubína, Průmyslová, Rovná, Vinohrádky, Zahradní.

 10. Budova osadního výboru Bačov, pro všechny Bačovské.

 11. Budova osadního výboru Mladkov, pro všechny Mladkovské.

 12. Budova osadního výboru Vratíkov, pro všechny Vratíkovské.

Ahoj,
otevru diskuzi technikalii. Kdyz chci krizkovat sympaticke kandidaty napric stranami, jak to funguje?
Dam napr. ve strane A krizek kandidatovi na 3. miste, ve strane B kandidatovi na 15. miste a ve strane C kand. na 1. miste.
Kdo dostane muj hlas a kdo ma sanci se dostat do zastupitelstva?
Doplnil bych, ze v prikladu maji sanci projit prvni 4 ze vsech stran ABC.
Clovek se docte spoustu bludu, vyse mame skvely clanek, tak to jeste upresneme... napr. v pripade me volby 15ky ve strane B pripadne muj hlas vlastne lidrovi teto strany? Proc?

Tvůj hlas dostane vždycky primárně strana – vlastně by se dalo říct, že nejdřív se rozdíly mezi typy hlasů úplně ignorujou a všecko se přičítá straně. A teprve když tohle proběhne, nastanou v rámci stran škatulata s pořadím kandidátů. A jak jsme psali v odkazovaném článku:

K tomu, aby se pořadí na kandidátce změnilo, musí daný kandidát překročit kvótu – ta se vypočítá jako průměr získaných hlasů na jednoho kandidáta plus deset procent.

Reálně vzato určitě pomůžeš kandidátům ze stran A (3. místo) a C (lídr), protože jsou na kandidátce vysoko. U kandidáta ze strany B se ten hlas (jako vždycky) započítá straně, ale je nepravděpodobné, že by z 15. místa poskočil a dosáhl na mandát. To by musel dostat hrozný ranec preferenčních hlasů. Opět viz článek:

S mírnou nadsázkou řečeno: křížkovat někoho vyloženě jako osobnost, ne jako hlas pro stranu dále než na cca 7. místě kandidátky má v Boskovicích smysl pouze v případě, že se jedná o středoškolského pedagoga.

Takže stručně řečeno: Křížkovat sympaťáky má smysl, ale nesmí být moc hluboko v kandidátce, to pak tvůj hlas půjde spíš straně.

PS. Kdyby tě zajímaly ty technické detaily, tak doporučuju článek Komunální volby klamou. Krátké zastavení nad problematickými aspekty volebního systému pro obecní zastupitelstva, kde je i jeden ukázkový (extrémní) příklad.

Díky, teď to bude snad všem jasnější :slight_smile:
Z článku bych vypíchl:
" Systém komunálních voleb budí dojem otevřenosti ke zvolení jednotlivců, ve skutečnosti v něm často hraje prim pořadí kandidátů, které navrhují politické strany."
" Voliči mohou hlasovat v dobré víře pro kandidáty, kteří sice nebudou zvoleni, ale jejich hlasy přispějí k zisku mandátů jejich stranických kolegů na předních místech kandidátní listiny."

Vzhledem ke změnám ve způsobu počítání hlasů lze očekávat, že letos se dozvíme výsledky o něco později. Minule byl první okrsek (Bačov) spočítán něco po 16. hodině. Výrazně zde zabodovali lidovci, kteří získali přes polovinu hlasů. Kompletní výsledky jsme minule znali po 19. hodině.

První den uzavřen, podle dat JMK u nás v regionu během pátku odvolilo 40 procent oprávněných voličů. To vypadá na velmi slušnou účast – pro představu, v roce 2006 byla celková účast v komunálních volbách přímo v Boskovicích 44 %, v roce 2010 46 % a v roce 2014 45 %. Uvidíme tedy zítra, volební místnosti otevírají v 8.00 a zavírají ve 14.00.

Data k 10. hodině druhého volebního dne: účast ve správním obvodu Boskovice činí 46 procent oprávněných voličů (v prezidentské volbě, kterou obecně provázela hodně vysoká účast, to bylo touto dobou 55 procent). I tak se zdá, že na komunální volby by účast mohla být mírně vyšší (v roce 2014 činila v Boskovicích necelých 45 procent), i když zatím nedokážeme přímo určit, jestli konkrétně v Boskovicích, nebo účast zvedají okolní obce. Boskovice vykazují vyšší čísla i v krajském srovnání, průměr za kraj je aktuálně 43 procent, v Brně přišlo zatím 37 procent voličů.

Volební místnosti jsou uzavřeny. Jak volby dopadly, se dozvíme večer – před čtyřmi lety byl první boskovický okrsek sečten po čtvrté hodině odpolední, kompletní výsledky byly po sedmé večer. Letos se očekává spíše pomalejší sčítání, protože ministerstvo změnilo metodiku počítání, aby předešlo chybám.

Jako první boskovický okrsek byl v roce 2014 spočítán Bačov. Velmi úspěšná zde byla KDU-ČSL, která získala přes polovinu hlasů od 23 voličů. Značného zisku zde dosáhla také TOP 09 – přes 17 procent. Výsledky okolo 10 procent zde měly ODS a ČSSD.

A co Bačov naznačí letos? Pro zajímavost výsledky Bačova z podzimních sněmovních voleb – ze 46 voličů zde bylo 15 příznivců KDU-ČSL, 10 voličů ANO, 4 voliči ČSSD a 4 voliči komunistů, po 3 voličích měli shodně Starostové a nezávislí, ODS, Piráti a SPD.

Přikládám ještě graf, který zachycuje, jak se vyvíjela sledovanost našich videorozhovorů s lídry boskovických kandidátek. Celkově jsme nasbírali téměř 9 tisíc zhlédnutí.

Já jenom dodám, že celkem diváci u našich videorozhovorů prosledovali 47 dní a 17 hodin :astonished:

2 Likes

Hotovo! Volby vyhrála ODS, za ní ANO a ČSSD.

Výsledky

Konkrétní získané mandáty:

 1. ČSSD: Petr Malach, Hana Nedomová, Karel Ošlejšek, Milan Janáč
 2. STAN a Sportovci: Radek Mazáč, Jiří Pevný
 3. ODS: Jaroslav Dohnálek, Miroslav Klíma, Vladimír Ochmanský, Jan Machač, Radek Stříž, Karel Tlamka
 4. Volba pro Boskovice s podporou TOP 09: Pavel Vlach, Dominik Božek
 5. ANO: Lukáš Holík, Petr Axman, Martina Přichystalová, Pavel Schwarzer
 6. Piráti: Kristýna Znamenáčková, Radek Šamšula, Jan Nádvorník
 7. KDU-ČSL: Dagmar Hamalová, Jaromíra Vítková, Tomáš Pléha
 8. KSČM: Vladimír Farský, Josef Opatřil
 9. Nestraníci: —
 10. Boskováci: Jaroslav Oldřich

Získané a ztracené mandáty

Výsledky podle okrsků

…aneb jak volili vaši sousedi:

 1. Střední pedagogická škola
 2. ZŠ Slovákova
 3. Gymnázium
 4. Dětský domov
 5. ZŠ Zelená
 6. Střední škola André Citroëna
 7. Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnické a Střední škola
 8. ZŠ Sušilova
 9. Nemocnice
 10. Bačov
 11. Mladkov
 12. Vratíkov

Odkazy

Když už jsme se bavili o systému preferenčních hlasů, tak jediným letošním „nepravděpodobným skokanem“ se stává Milan Janáč z ČSSD, který si pro mandát doskočil z 18. místa kandidátky. Můžeme tedy doplnit naše pravidlo:

S mírnou nadsázkou řečeno: křížkovat někoho vyloženě jako osobnost, ne jako hlas pro stranu dále než na cca 7. místě kandidátky má v Boskovicích smysl pouze v případě, že se jedná o středoškolského pedagoga nebo revmatologa.

Já jsem si už při čtení toho článku říkal, jestli kromě učitelů nemají náhodou šanci i doktoři :slight_smile: Dvě povolání, která přijdou do kontaktu s velkým množstvím lidí = potenciálních voličů.

3 Likes

Jaké koalice lze na výsledném rozdělení mandátů postavit, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a co by znamenaly pro budoucnost Boskovic? Výsledky voleb komentuje @Tomas_T:

Příspěvek byl oddělen do nového tématu: Koalice pro volební období 2018–22