Inspirace pro sportovní halu

Další z možných kvalitních příkladů, hodných v principu následování z poslední doby bychom u nás už hledali maličko obtížněji, přesto jsem v prvním výčtu na jeden výborný příklad zapomněl.

Tím je sportovní hala, respektive sokolovna/komunitní centrum v Líbeznici od atelieru M1 architekti, realizované v roce 2016.

Na této ukázce stojí za povšimnutí hned několik věci - opět se jedná o obec s relativně malým počtem obyvatel (obdobně jako výše zmíněné Dolní Břežany) - zde je to cca 2700. Zde tak neplatí přímá úměra, se kterou se často setkávám, že čím menší sídlo tím mohou tak nějak morálně požadovat méně architektonicky hodnotnou a kvalitnější stavbu.
Je to tak už několikátá stavba v této obci, kterou řešili malou architektonickou soutěží, vyzvali kvalitní architekty a jejich návrh pak i zrealizoivali (již dříve to byla například přístavba Pavilonu prvního stupně ZŠ a ZUŠ od Projektil architekti, rekonstrukce radnice nebo rekonstrukce domu služeb od atelieru M1 architekti).

Poslední důležitou věcí je to, že přesto že se rozměry jedná o relativně malou halu, šlo zde cestou osobitého a kvalitního návrhu, který nezvítězil nad industriálně utilitární práznotou jiného typu realizace tohoto typu staveb v našich končinách bohužel celkem běžného. Zde je to dokonce uvedeno i v autorské zprávě, že "stavba je výslednicí zápasu přirozené touhy lidí po sdružování s nedostatkem peněz".

Myslím, že není potřeba dodávat nic dalšího - to, že stavba je kultivovaná, nemusí nutně znamenat že je apriori drahá, s čímž se bohužel stále u většiny veřejnosti setkávám, protože přímá konfrontace s kvalitní soudobou tvorbou u nás zatím stále dosti pokulhává.

V případě kvalitně investovaných veřejných peněz, tak jak to chápu já, se nejedná rozhodně o okázalé plýtvání prostředky a použitou formou - ba právě naopak - mělo by to být o uvážlivém a citlivém přístupu k zadání, tak aby hodnota za ně získaná nějakým způsobem přispěla ke zlepšení prostředí v okolí. A to jak návrhem, tak pak i vlastní realizaci, kdy se nesmyslně nepředháníme klopotnou snahou apriori o nejnižší cenu, kterou ve výsledku při samotném provozu a užívání v budoucnu tak nějak obelháváme sami sebe...

Pokud by Vás zajímalo, jak se možné, že tato obec může takto kvalitně stavět - doporučuji shlédnout pořad Líbeznice ze série Gebrian VS na Stream.cz

EDIT 2019-01-22
Ve výčtu inspirace, myšleno kvalitních soudobých realizací, je ještě jedna, na kterou jsem celkem trestuhodně zapomněl a kterou máme prakticky za humny (měřeno měřítkem celé ČR).
Tou je tělocvična v Jaroměřicích od architekta Zdeňka Fránka z roku 2004. Jedná se o stavbu v obci s 1200 obyvateli, kde bylo celkem jasné zadání – chceme jednoduchou a levnou obecní těocvičnu.
Jeden by se čekal v této situaci realizaci za pomoci některé z firem, specializující se na unifikované montované haly, tak jak je to v těchto případech (bohužel) z 90% zvykem. Ne tak zde - vznikla tady na svou dobu a velikost obce, myslím poměrně kvalitní a zajímavá realizace.

Stavba sice nyní už nevypadá tak jako v době focení hned po realizaci, dřevěný obklad přirozeně zestárl, ale stále je to stavba, která rozhodně za zmínku stojí - jako ukázka, že když se chce, tak to nějak vždycky jde.

5 Líbí se