Co říkáte na koloběžky?

Před pár dny spustila firma Bolt v Boskovicích provoz elektrických koloběžek:

Zkoušeli jste? Co na ně říkáte?

(Mně přišla nejdřív vysoká cena 4 Kč na minutu, ale když jsem se projel, vidím nakonec jako největší problém to, co zmiňovali cyklisti v anketě – když jedu s koloběžkou po chodníku, ohrožuju chodce, a když jedu po silnici, cítím se dost ohrožený auty. Chybí nám infrastruktura pro bezpečnou cyklistiku / koloběžky. Jinak mně ty koloběžky přijdou jako doplňková služba super – proces zapůjčení je rychlý a bezproblémový, jezdí to krutě.)

3 Likes

Za mě dobrej nápad, záleží teď na nás uživatelích jak se k tomu postavíme. Občas potkám koloběžku zaparkovanou dost nešikovně na chodníku, že zavazí chodcům. Přijde- mi, že se s koloběžkama (obecně) v Boskovicích roztrh pytel, ale možná je to tím, že si toho víc všímám :slight_smile:

Taky jsem ji viděl stát napříč přes celý chodník :man_facepalming: Nechápu.

Tak napříč zaparkovaná koloběžka na chodníku je ... jak to říct ... poněkud blbé vůči chodcům. Ale mám lepší. Dnes v 8:40 jsem viděl koloběžku zaparkovanou na silnici, resp. na křižovatce Sokolská - Nádražní přesně tady.

S tou jízdou na koloběžce na chodníku bych moc neargumentoval. Z hlediska pravidel silničního provozu platí, že koloběžka je jízdní kolo (§57, odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.) S koloběžkou tedy po chodníku stejně jako na kole nelze jezdit. Ale s tou chybějící infrastrukturou máš pravdu. - Přidávám ještě vlastní zkušenost, kdy koloběžec jede max. rychlostí po chodníku a pak (protože to "jezdí krutě") snadno a ladně přehoupne na silnici před jedoucí auto. A to nehovořím o tom, že při jízdě není koloběžec schopen ukázat změnu směru jízdy a já jako řidič auta vůbec netuším, co se za pár vteřin stane.

1 Like