Zázemí pro kulturu

V rámci debaty o sokolovně a knihovně vznikl komentář k celkové nabídce kulturních prostorů ve městě:

Co si o kulturním zázemí ve městě myslíte vy, ať už jako diváci, pořadatelé nebo účinkující? Vyhovuje, nevyhovuje, v čem? Co vám schází?

2 Likes

Naprostý souhlas s celkem vtipně odlehčeným článkem, přestože jde o docela zásadní věc.
Máme "přesálováno"! Přiznám se, že jsem toto tvrzení taky už několikrát zaslechl. Jenže je potřeba si opravdu uvědomit, že "sál" z místnosti neudělá informační prvek orientačního systému u dveří s názvem místnosti. To je z hlediska uvažovaného využití místností docela zásadní omyl.

Ty "sály", kterými město disponuje jsou totiž vesměs z doby, kdy se akustikou, respektive například dobou dozvuku pro různé typy využití (které jdou mnohdy proti sobě) nikdo na této úrovni moc nezabýval.

Překvapuje mne jen, že zjištění že máme tu spoustu sálů, bylo provedeno až nyní - přestože nic nového v portfoliu prostor využívaných KZMB určitě několik (možná desítek ?) let nepřibylo.
Myslím, že by stálo za to, když máme teď tedy konečně zmapované všechny ty místnosti, kde se dají nějaké akce pořádat, udělat za účasti těch, kteří je provozují, strategický plán cíleného zaměření na jednotlivé typy akcí. Možná už toto mají dokonce zpracované @zoul a @Tomas_T v rámci přípravy stavebního programu sokolovny - v tom případě z toho co nejvíc čerpejme, začněme na tom pracovat a někam to konečně posouvat!

Z pohledu předešlé poslední otázky na využití stávajících prostor - jako divák mi přišlo třeba docela škoda (hlavně z hleidska našich malých účinkujících, tak částěčně i diváků z řad rodičů), že poslední vánoční představení dramatického kroužku ZUŠ se konalo v sále, který byl za časů mého mládí využíván pro výuku rytmiky. Byla zde velmi špatná slyšitelnost účinkujících dětí. Nehledě na to, že jsme se zde v "hledišti" tlačili jak za minulého režimu ve frontě na banány před vánoci...

1 Like

Tento komentář navíc nesedí jen ke knihovně/kulturním prostorům, ale i ke sportovní hale/prostorům pro sport. Taky mohou kritici stavby sportovní haly říkat, že tělocvičen je přece v Boskovicích dost - na třech základních školách a dále na každé střední, a tak proč sportovci chtějí od města další prostor. A zaznívají vlastně úplně stejné argumenty jako teď u knihovny: "tělocvičny nejsou adekvátním prostorem pro sporty, které provozujeme." Možná by to občas chtělo více pochopení na obou stranách této (nešťastné) barikády.

3 Likes

Výborný postřeh. Přitom bychom se mohli všichni shodnout aspoň na tom úplně základním – totiž že město velikosti Boskovic by mělo mít pořádnou sportovní halu, pořádnou knihovnu a pořádný kulturák s velkým a malým sálem. Vše na úrovni odpovídající 21. století. Respektive že je ostuda, že to třicet let po revoluci furt nemáme.

3 Likes

Libi se mi to prirovnani :). A satna v Sokolovne urcite zazila i spoustu hezkych situaci :).

Nicmene je to verny popis stavu. Libi se mi taky to prirovnani k prostorum pro sport, stacilo by vymenit par slov a clanek je jim presne poplatny.

Jeste bych tam doplnil absenci hudebniho klubu, nebo prostoru pro "mlade", ale tohle je mireno jinam, takze tedy:

Co z toho by resila knihovna v ZZN v poslednim stavu projektu s pripadnymi pripominkami?

Rekonstrukce Sokolovny pak prepokladam pokryje ten velky sal se vsim vsudy plus zkusebny, pripadne i ten klub ve sklepe...

1 Like

Relativně hodně. Za mě například:

  • Koncerty vážné hudby. Elevace je bezvadná, kapacita kolem 80 lidí je podle mě dostatečná, prostředí reprezentativní, kavárna blízko. Otázkou je akustika. Nové koncertní křídlo by potěšilo (v současnosti nemáme ve městě jediný opravdu dobrý veřejný klavír).
  • Koncerty ZUŠ by se mně v sálu líbily, jak navrhuje @barto.
  • Besedy, autorská čtení. V kavárně, ve studovně dospělého oddělení, v demokratickém prostoru, v sále. Když sem onehdy přijela na besedu paní Svatošová, seděli jsme nakonec v Orlovně :man_facepalming:
  • Divadla. Na divadlo ten sál úplně není, ale dovedu si představit, že třeba divadla pro děti by tam mohla fungovat dobře. Elevace tam je, s prostorem se dá vekslovat, výtah na rekvizity je super.
  • Menší filmové projekce, filmové kluby
  • Klubové koncerty
  • Výstavy

A klíčové je, že by ty prostory byly v bezprostřední blízkosti knihovny a kavárny, kterými protečou ročně desítky tisíc lidí. Kultura v prostoru, který žije i mimo akce, má výrazné plus. Moc se mně třeba líbí představa, že děti zajdou do třetího patra na divadlo, pak nazpátek do školy, a po škole ještě před odjezdem autobusu pozevlujou na hodinku někde ve studovně, vezmou ten prostor za svůj.

1 Like

Ja jsem to totiz takovy vecny seznam jeste nikde nevidel (mozna jako rada dalsich lidi, kteri pak nemusi verit ve vyuzitelnost a podlehnou tvrzeni prazdnych salu), je to jeden z dulezitych argumentu do diskuze, ktery by se mel vzdy uvadet.
Ten hlavni, ale tezko vecne uchopitelny, je funkce budovy jako spolecensky tvornehoho centra Boskovic, da se rict? Toto nevim, jak vysvetlit tem dalsim lidem, kteri nemusi verit... :slight_smile:

Já myslím, že zde snad je už vidět docela odlišný způsob přípravy této investice.
Není tu konečně ten klasický monolog, který býval standardní a proto tak nějak normální a v podstatě jedinou doposud zažitou formou komunikace města s občany. Tento model komunikace je ale dnes už myslím přežitý a neefektivní.

Je třeba zapojit zpětnou vazbu a z monologu udělat dialog a to se zde myslím začíná snad pomalu dařit. V tomto by se zde mohlo konečně začít blýskat na lepší časy. Takto by to mělo být.

Do přípravy a konzultací knihovny se zapojilo, co vím, docela dost lidí. Většinou odborníků z oboru. Víc hlav víc ví. To by nemuselo být úplně málo a myslím, že by stálo za to, zde (poprvé) začít věřit, že to má smysl.
Přesto, že nám to žádná excelová tabulka neukáže, stejně jako těžko uchopíme onen společenský přesah této budovy - pokud se takto povede zrealizovat a bude takto fungovat.

K tématu dobře @radek_pernica:

3 Likes