Výtvarná díla pro knihovnu

kultura
knihovna

(Tomáš Trumpeš) #1

V souvislosti s boskovickou knihovnou by mě zajímala ještě jedna věc – totiž jestli se počítá s nějakou výtvarnou výzdobou. Je to koneckonců kulturní stavba, ale i kdyby nebyla – počítat u velké veřejné budovy s výtvarným uměním je asi na místě. Ať už v interiéru (a nemusí jít jen o obrazy) či v exteriéru – ke knihovně na panském dvoře také neodmyslitelně patřila Amanova socha Boženy Němcové.

Před pár lety jsem na festivalu dělal rozhovor s výtvarníkem Pavlem Karousem, který se angažuje v iniciativě Procento na umění. Mimo jiné řekl: Situace je taková, že od roku 1991 se velice úzký vztah mezi výtvarnými umělci a architekty totálně přerušil. Každý si jel sou vlastní cestou, ti lidé se neznají, nechodí spolu do hospody, nejsou kamarádi a neznají se. Velice mě ale potěšilo, že teď při iniciativě na podporu jednoprocentního zákona jsou komora architektů a další architektonická sdružení stoprocentně pro jeho zavedení.

Pokud bychom se drželi procenta na umění, tak při stavbě knihovny za 80–100 milionů se dostáváme k milionu korun – možná jsem málo odvážný, ale na boskovické poměry mi to přijde celkem dost, i když obecně bych tento zákon uvítal. Pokud bychom šli v našem případě na půl procenta na umění, věřím, že bychom pořád mohli pro knihovnu získat velmi zajímavé a kvalitní věci.

Ve čtvrtek 31. ledna se koná setkání s občany na téma Komunitní centrum s knihovnou – to by mohla být dobrá příležitost zeptat se vedení města, jestli s něčím podobným počítají, a pana Fránka, jestli chodí s výtvarnými umělci na pivo :slight_smile:

(Miloš Pachl) #2

Přidám se do diskuze jako první. Možná to vypadá u jiných diskuzí, že jsem proti knihovně. Ne nejsem. Přeji Boskovicím moderní knihovnu v moderní architektuře. A umístění uměleckých děl v interiéru vynijající a důležitý nápad! I ve vnejším prostředí v Boskovicích dle mého soudu um. díla chybí. Ale za mne jasné výběrové řízení s více účastníky....

(Tomáš Trumpeš) #3

A odborná porota. Pavel Karous ten model v rozhovoru dobře popisuje. Ona i výběrovka s více účastníky by mohla být k ničemu, kdyby o výsledku měli rozhodovat politici nebo nějaká nahodilá parta.

(Tomáš Znamenáček) #4

Za mě bychom v těchto případech úplně klidně mohli jít napřed, když chybí legislativa, a normálně na zastupitelstvu přijmout rozhodnutí, že u veřejných investic těch 0,5–1 % na výtvarnou výzdobu vždycky vyhradíme. (Asi by bylo potřeba jasně říct, u kterých, například nějakým finančním prahem, a určitě by bylo nutné rovnou dodat, že by to muselo být formou soutěže s odbornou porotou.)

Tohle je součást velkého dluhu, který jsme nabrali v kvalitě veřejného prostoru, a mohli/měli bychom ho začít pomalu splácet. Je divný, že za bývalého režimu tohle šlo, a dneska, když je stát neskonale bohatší, na to kašleme. Pro mě je dost smutný sledovat třeba ty dožívající plastiky a sochy na Sušilce, případně naše bezradné čachry se sochou Boženy Němcové.

(Petr Ondráček) #5

Pánové, naprosto s Vámi souhlasím.
Nechci úplně slovíčkařit, ale mám jen hnidopišskou pounámku. :wink: Asi bych to úplně nenazýval výzdobou (přestože chápu jak je to myšleno) - zní to trochu jako nějaké dodatečné přikrášlení. Myslím, že ta věc by měla být naopak jako nedílná součást tohoto objektu a vytvořit s ním harmonický celek.
Ať už bude v interiéru a nebo (teoreticky) i v exteriéru.
Dokážu si něco takového představit například ve vstupní hale se schodištěm - tam bude převýšený prostor a nějaké současné dílo vytvořené konkrétně a specielně pro tento prostor, vycházející např. z konceptu poznaného a nepoznaného, či nabytí nových vědomostí by se sem docela hodilo.
A rozhodně jsem také pro soutěž - ať se to konečně naučíme a v budoucnu, až se budou soutěžit baráky z toho nemáme pořád strach! :slight_smile:

(Tomáš Trumpeš) #6

S výzdobou souhlas. Očekávám vaše návrhy :slight_smile: