Ulice Na Chmelnici (aneb rozvoj města)

Já už to nechci dál dřenit, myslím, že teď bude lepší nechat si to navzájem trochu zaležet? Jen k té kritice způsobu života – pokud budu mluvit za sebe, tak já nekritizuju životní styl, ale způsob rozvoje města. A s tím pro mě úzce souvisí ten americký model, tedy města výrazně orientovaná na individuální automobilovou dopravu. (O jejich problémech toho bylo napsáno mraky a já se teď necítím na to, abych to tady shrnoval, náhodně vybraný článek na ukázku.)

“Dřenit” je hezký slovo, to jsem neznal :slight_smile:

Jo, rozumíme si.
I

2 Likes

K tématu ještě stručně a trefně architekt Osamu Okamura v Respektu 18/2019 (placený text online):

Vidím třeba neřešený problém s bydlením. Je u nás plně v režii soukromého sektoru, pro který chudší lidé prostě nejsou lukrativní klienti. Tohle je téma pro radnice a urbanisty: aby vznikaly různé typy bydlení na jednom místě, v jednom domě, aby tam byly menší i větší byty, startovní byty, sociální byty.

Četl jsem a ano, souhlasím. Otázka je, jaké kompetence a nástroje dnes mají radnice v tomto sektoru. Kde jsou příklady dobré praxe, a kde je legislativní podpora samospráv. Podle mého laického odhadu je zavedení pevnějšího plánování a řízení se strany radnic běhěm na dlouhou trať. Nehledě na to, že každá sranda stojí peníze a v tomto případě by nestačil jeden městský architekt, ale byl by potřeba městský urbanistický odbor a pořádnou právní podporou. Prosazení budoucí podoby města u občanů a vyjednávání s developery i jednotlivými staviteli by jistě nebyl žádný med. Já jsem pro, ale vždy jsem to v hlavě nosil spíš jako sen než jako prosaditelnou realitu. Bohužel, procházka po jakémkoliv městě či vesnici u nás ukazuje celou řadu negativních příkladů, jak se to dělat nemá. Ale třeba se pletu a někde to u nás funguje.

3 Likes

Souhlas, je to náročné zadání. Ale pokud ho budeme ignorovat, tak sklidíme systémové problémy, jejichž řešení bude ještě výrazně náročnější a dražší. Pro mě je velmi zajímavá – a při pohledu na ságu sportovní haly samozřejmě trochu děsivá – varianta, že by město samo stavělo, podobně jako Dolní Břežany:

Ale prozačátek by mně stačilo, kdybychom jasně věděli, jak na tom jsme (kolik máme obecních bytů, kolik sociálních, kolik chráněného bydlení, …), a kam vlastně chceme. Když se podívám na Rovnou, nevypadá to, že by se město té nové řídké zástavbě extra bránilo. A naopak třeba prodalo na Lidické ten vnitroblok, který je teď docela neurvale zastavěný.

3 Likes

Výborné postřehy pánové!
U soukromých investorů to vidím jedině na jejich vůli najít s radnicí alespoň nějakou společnou řeč. Pokud je to bonanza - jako ve většině případů, tak to tak bude bohužel asi i nadále. Velmi složitě soukromému subjektu přikážu, aby něco dělal jinak než mu vychází v lease planu. Ano jde o tom diskutovat, ale jak říká Adam Gebrian - v případě, že se potkáš s protistranou, jejíž jediným a hlavním cílem je z koruny udělat dvě (ideálně tři a více) tak je jakékoliv jiné navržené "komplikovanější" :slight_smile: řešení velmi obtížné prosadit.

Myslím, že to jde, ale je to jak říkáte ne zrovna běžná věc. Co vím, co mne takto na první dobrou napadá a kde jsem byl, tak pěkná ukázka je např. v Litomyšli - komplex bytových domů od architektů Rudiše, nebo Pleskota v lokalitě ulice Z. Kopala.

Netuším jestli to byl development města a nebo soukromého sektoru, ale podotýkám, že je to ukázka řešení bytové zástavby z přelomu tisíciletí. Pokud toto srovnáte třeba s aktuálním příkladem u nás v podobě bytových domů Na Výsluní, tak za mne je vysledek, myslím, naprosto jasný. Už jen z kvality práce s veřejným prostorem a architekturou vlastních staveb. Do porovnávání řešení dispozic se raději pouštět nebudu, protože to bych srovnával skoro nesrovnatelné...

Doufejme, že třeba výstavba Za nemocnicí (kterážto je zatím development města na jedněch z posledních pozemků v jeho vlastnictví) a která je v současnosti dále rozpracovávána architekty z atelieru EA architekti by mohla být tou správnou cestou, jak lze kultivovaně rozvíjet město. Jinak než pouze rozvolněnou individuální zástavbou, které jsme se tu v tomto tématu nedávno dotkli.
Dovolím si "citovat" ze studie zpracované pro tuto lokalitu našim atelierem - zaujal nás tehdy jako reference pro náš návrh další výborný příklad různorodé zástavby v rámci jednoho developmentu - obytný soubor Na Krutci v Praze od atelieru Kuba Pliař architekti, který kombinuje vzájemně se doplňující mix bydlení individuálního a v bytových domech.

3 Likes

Vidím to stejně. Jenže si tady akorát můžeme svorně špitat. Od občanů potřebný tlak ve větší míře nevzejde (stačí se projít po Boskovicích a podívat se na barvu fasád nebo na přístavby domů v židovské čtvrti, abychom pochopili, jaký je převažující cit pro vzhled veřejného prostoru), a profíka z příslušné oblasti a s vizí, který by byl ochoten pro věc pracovat v komunální politice, asi nenajdeme. V tomto jsem pesimista, jakkoliv s tebou souhlasím.

Velmi hezké příklady. To beru.

Dobrý časový souběh, tou výstavbou Za nemocnicí se zrovna zabývala i rada města:

Urbanistický projekt (už na něj odkazoval Petr) je z roku 2017 a počítá s kombinací rodinných domů, řadovek a bytových domů:

A takhle by to nějak mohlo vypadat:

3 Likes

Ve studii zatím super. Bude hodně záležet na tom, jak to bude dál pokračovat.
Buďto se město ukáže (asi skoro poprvé?) jako "developer" s vizí, který ví co chce, opustí komfortní zónu (třeba za pomoci městského architekta) a bude pravidla určovat a nebo to dopadne, jako vždycky a vznikne další průměrná zástavba, jak jsme zde zatím zvyklí...

Jak tohle vlastně běžně probíhá? Vlastníkem pozemků je teď město, které by výhledově chtělo najít developera, pozemky mu prodat a nechat ho to dostavět, je to tak? Jakým způsobem město zařídí, aby se developer držel toho urbanistického plánu? Není to klasický případ „když ptáčka lapají“, tedy že developer slíbí modré z nebe a následně si to udělá podle sebe?

Toto je spíš otázka na vedení města. Já bych takto asi jen spekuloval, co může být...
Pohlídat si to určitě jde - ať tak nebo tak, jen je otázkou jak moc důslední v tomto procesu budeme. :wink:

Včera jsem našel zajímavý rozhovor s architektem Josefem Pleskotem na téma rozvoj měst a bytová politika. Ano, doba devadesátek je snad už za námi, ale i tak si myslím, že by nebylo špatné, kdyby jedny z posledních pozemků města nebyly prodány do rukou soukromého developera (který samozřejmě chce z jedné koruny udělat dvě, ideálně více - což kvalitě návrhu a následné realizaci většinou nepřidá) a město se pokusilo zrealiziovat konečně kvalitně zpracovaný urbanistický celek na území města.

3 Likes