Proč máme tak drahého pověřence?

Boskovice platí zhruba 35 tisíc měsíčně za poskytování služeb pověřence pro ochranu osobních údajů. Když se namátkou dívám na jiná města:

město počet obyvatel měsíční platba smlouva
Nový Jičín 23 tisíc 4000 Kč tady
Lipník nad Bečvou 8 tisíc 5000 Kč tady
Hořovice 7 tisíc 5000 Kč tady
Jeseník 11 tisíc 7800 Kč tady

Nabízí se otázka, proč platíme tolik? Je náš pověřenec lepší než pověřenci jiných měst? Ročně ten rozdíl dělá stovky tisíc, to mně nepřijde málo.

(Koho by to tak mohlo zajímat? @Lukas.Holik? Někdo z Pirátů – @Kristyna_Zn, @Radek_Samsula, @Jenda_Nadvornik? Piráti mají tohle téma rádi, zdá se :–)

1 Like

Ahoj Tome, zeptám se.

2 Likes

Asi je nejlepší ze všech.

1 Like

Na jasně formulovanou a přesně cílenou Tomovu otázku je odpovědí mrazivé ticho. Možná proto, že smlouva v Tomášem uvedeném odkazu říká, že hodnota zakázky je 2 482 920 Kč s DPH. Pověřenec pro ochranu osobních údajů z firmy AUTOCONT Boskovice, paní Olga Přikrylová, prostě umí. Zajímavé by mohlo být srovnání s prací pověřenců např. v Nemocnici Boskovice, SŠ André Citroëna, nebo ZŠ Boskovice. Tomáš také položil otázku, koho by to tak mohlo zajímat, proč tolik platíme. Zdá se, že nikoho. Nabízí se tedy další otázka, proč to nikoho nezajímá.

Ta celková hodnota smlouvy je trochu gumové číslo. U smluv uzavřených na neurčitou dobu se totiž v registru smluv doporučuje uvádět hodnotu za pět let trvání:

U smluv s opakujícím se plněním uzavřených na dobu neurčitou (např. smlouva o nájmu) doporučujeme počítat hodnotu smlouvy jako součet plnění za období 5 let, a to v souladu se zákonem č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů.

Na podstatě věci to nic nemění, jen to vysvětluju pro úplnost. Co se týká toho ticha, doufám, že v dohledné době to na popud Lukáše Holíka probere rada města a něco se dozvíme.

Nevěděl jsem, že přepečlivě vypracovaná několikastránková smlouva, která myslí snad na všechno, uvádí gumová čísla. Zvláště, když smlouva se o citovaném zákonu o oceňování majetku ani slůvkem nezmiňuje. To může čtenáře (v tomto případě mne), uvést v omyl, že hodnota smlouvy 2 482 920 není násobkem roční sumy 410 400,- krát pět let, ale násobkem 410 400,- krát pět subjektů, pro které je služba poskytována (MěÚ, Měst. policie, MŠ, MSSS a KZMB – ZŠ má svého pověřence, i když je ve smlouvě také uvedena).

V takovém případě nemusí Lukáš nic zjišťovat, protože 37 tisíc měsíčně je pro každý jeden z pěti městských subjektů obvyklých 6840,- Kč. A je to.

Pro občany je tohle žonglování s paragrafy důkazem, že podivné praktiky při zadávání zakázek na magistrátu v Praze jsou Boskovicím na hony vzdáleny.

To „gumové číslo“ není uvedené přímo ve smlouvě, vzniká při zadávání do registru smluv. Tam musí mít každá smlouva uvedenou hodnotu, takže vzniká logická otázka, co uvést jako hodnotu u smlouvy, která jede na dobu neurčitou. Zavedl se tedy úzus počítat hodnotu takové smlouvy za pět let existence. Proto mluvím o „gumovém“ čísle – zrovna tak bysme mohli počítat hodnotu za tři roky.

Zdravím,

ano je to tak jak píšete. Dodavatel nám zpracovává více subjektů, proto se na první pohled zdá částka oproti jiným městům neadekvátní, ale není. Není důvod v tom hledat něco zásadního.

Díky Lukáš

1 Like