Polopodzemní kontejnery

Slušná sada kontejnerů U Vážné studny.

By bylo hezky umístit kontejnery jinam, než do středu židovské čtvrti. Napadá vás kam? Taky by mohly vypadat trošku nenápadněji. Do proluky U Koupadel by se něco vkusnýho věšlo.

1 Like

Zrovna tady ještě navíc často nejsou vyvezené, takže kolem nich bývá ještě hromada odpadků. Mně se jako řešení docela líbí podzemní kontejnery (fotka odsud):

Podzemní kontejnery ve Znojmě

Ale je na ně potřeba nakládací hák, který nevím, jestli máme. Přesun ke Koupadlům podle mě není řešení, protože mají za úkol sbírat odpadky z téhle oblasti a pod Koupadly už jsou zase další kontejnery na Otakara Chlupa. Možná na ně aspoň udělat nějaké lepší stání, takhle je docela evidentní, že jsme je tam prostě šoupli cestou nejmenšího odporu.

Myslím si, že minimálně podobný typ úložiště pro tříděný odpad má být na křížení ulic L.Vojtěcha X Hybešova X Kosmonautů, u supermarketu COOP na Mánesově. A mám takové tušení, že i za prodejnou COOP na ulici Na Vyhlídce :slight_smile:

Určitě by to šlo dohledat v zápisech rady města, kde jsem to četl :thinking: ale nechce se mi to hledat :cowboy_hat_face:

1 Like

Je to tak! Viz zápis z květnové rady. Lokality: Nám. 9. května u Štěrbovy cukrárny, Mánesova – parkoviště COOP, Ludvíka Vojtěcha naproti samoobsluze, parkoviště Mánesova ✕ Bílkova. Vychází to 500–800 tisíc na stání podle počtu kontejnerů a potřebných přeložek sítí. Pokud se tohle osvědčí, tak byste pak mohli za Piráty podat návrh na zapuštěné kontejnery v památkové zóně, @JanJen? (A ještě v parčíku u nádraží by to bylo dobrý.)

Super, další bod pro bývalou koalici (nebo úředníky na radnici), že tohle připravili, jestli hádám správně? Škoda, že o tom nikdo neví.

2 Likes

Tak já o tom třeba vím, protože jsme byli jako firma osloveni, zda souhlasíme s umístěním :thinking: Možná to proběhlo v Boskovickém zpravodaji(doufám, že se to tak jmenuje, abych to zase nenazval Radniční listy a nebyl nařčen, že se nezajímám :rofl:)

Mám obavy z toho, zda existuje v památkové zóně, potažmo v židovské čtvrti, vhodné místo pro takovou věc a současně tam nevznikne problém se souhlasem majitelů nemovitostí, protože taková akce vyžaduje stavební řízení (pokud se mýlím, rád se nechám opravit). A jak známo u nás je stavební řízení nekonečně dlouhá byrokratická smršť :zipper_mouth_face:

(Oddělil jsem do samostatného vlákna.)

To je fakt, ale když to jde jinde, mohlo by aj u nás… A ještě jsem teda narazil na to, že ty plánované kontejnery jsou polopodzemní, nikoliv podzemní (viz například tady). Pro památkovou zónu by mně přišly lepší ty plně podzemní, jen s malou vhazovací částí. Víc k tomu případně může dodat @Lukas.Holik.

@zoul ...no nevím teda, jestli by ty polopodzemní, zejména pro MPZ byly taková výhra - ale jakože lepší určitě než nic. Sice je půlka v zemi, ale zase díky tomu osazovacímu modulu a rozestupům jednotlivých boxů od sebe mi přejde že to zabere o polovinu víc prostoru, než "klasické kontejnery"

Já jsem ten zápis z rady prve četl jen zběžně, ale když se k němu teď vracím, tak je jasné, že v těch momentálně navrhovaných lokalitách jde primárně o kapacitu, nikoliv estetiku – polopodzemní kontejnery můžou mít při srovnatelně velké nadzemní části výrazně vyšší kapacitu. Souhlasím, že v památkové zóně bychom si s nimi nepomohli; ostatně i u těch plně podzemních by bylo potřeba čistě vyřešit nadzemní část.

2 Likes

@zoul To rozhodně souhlas. Já to prve napsal asi nejednoznačně - myslel jsem tu MPZ primárně. Tam by to bylo asi jak o umístění, tak o provedení té nadzemní části.

No, proč jde zrovna jen o "střed židovské čtvrti"? I v jiných částech města žijí lidé a mají to pod nosem. Dovolím si říct, že všechny kontejnery umístěné v Boskovicích jsou jednoznačně zátěží vzhledu veřejného prostoru. Neumím si představit horší stav. Neobjel jsem sice všechny, ale stačí se projít po dostatečně dlouhé ulici, např. trojboj Sokolská-Hybešova-Ludvíka Vojtěcha. Je to tragédie. Každý kontejner jiná barva, materiál a tvar (přičemž všechny nevzhledné), všechny viditelné zdaleka, špinavé a s bordelem okolo v pravidelných intervalech. Podle mne to má řešení ve výběru provedení kontejnerů pro celé Boskovice (podzemní, v přístřešku, sjednocení tvaru, atp.), výběru lokalit (nyní jsou myslím dost nerovnoměrně) a naplánování výměny. Odhaduju, že to "bude drahý jak kráva", takže výměna v průběhu třeba příštích 5+ let.

2 Likes

A tady oficiální materiál na webu města:

http://www.boskovice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=832&id=35372

U Vážné studny by se musely i ty (polo)podzemní ještě nějak schovat. Ale určitě by to šlo udělat hezky. Ještě by to možná mohlo jít dát na ulici Pod Klášterem(pod podzámeckou zahradou). A každopádně je problém ve frekvenci vyvážení. Často jsou kontejnery (nejen tam) obskládané tím, co se nevešlo.

Myslím, že nebude třeba ty kontejnery nijak schovávat. Tím, že jsou polopodzemní, se řeší myslím 2 věci. Že jsou pořád na jednom daném místě (a nikde v prostoru necestují ty ne zrovna vzhledné plastové věci na kolečkách) a taky velká část vlastní nádoby na odpad (nebo i celá) je schována pod zemí, čímž se viditelnou stává pouze ten design části na vsyp různých druhů odpadů. Je to funkční věc a pokud se "smrskne" pouze na ten násypník, navíc třeba v kvalitním designu, nevidím v tom zásadní problém.

Předpokládám, že to souviselo s myšlenkou, ty kontejnery někam zašít, kde nebudou tolik "na očích" :-). Díval jsem se na strítvju a moc míst tam teda nevidím - tedy spíš skoro žádné - předpokládám, že všechny domy z Plačkové mají pozemky až ke komunikaci ulice Pod klášterem a z druhé strany je zeď parku.

Toto je podle mne základ úspěchu, ať již jsou umístěny kdekoliv. Každopádně, aby lidi, kteří tak již dnes nečiní, byli motivovaní třídit, měly by být na relativně dostupném místě (i pro příjezd techniky, která je bude vyvážet). Tím, že budou zauštěné by něměly tak hyzdit okolí a mohly být, co se židovské čtvrti týče např. zde: https://mapy.cz/zakladni?x=16.6602876&y=49.4866179&z=18&pano=1&pid=47029737&yaw=5.323&fov=1.257&pitch=0.155 rozšířit travnatý parter domu a souběžně s fasádou, klidně tři vedle sebe.

Zatím jen drobnost ke stání U Vážné studny - plánujeme podzemní kontejnery, od měsíce května se bude zpracovávat projekt.

Za mě se trochu bojím, že papír, který se nevleze do průměru otvoru kontejneru, který bude menší než nynější, tak občané budou papír nechávat vedle něj.

U Vážné studny se to nakonec vyřešilo pěkně přesunem kontejnerů do masných krámů:

Teprve když to tam teď vídám čisté, dochází mně, jak blbě to vypadalo. Pokrok!

Co se týká třídění odpadů nás čeká ještě dlouhá cesta - myšleno lidstvo. Už jsem u nějakých debat o kontejnerech, jejich množství a umisťování byl a z dosavadních poznatků to vidím asi tak: Ti, kteří berou třídění odpovědně a berou je za vlastní, by zřejmě byli ochotní doma vytříděný odpad čas od času odnést/odvést do sběrného dvora a kontejnerů po městě by nebylo třeba. Na druhé straně jsou lidé, kteří jsou ochotni třídit pouze za předpokladu, že kontejner na tříděný odpad mají například cestou z domu na zastávku, ale každý metr, který musí ujít navíc je od třídění odrazuje. A jsou skutečně tací, jimž je dvoumetrová zacházka důvodem nerecyklovat. Ale nedej Bože, aby jim stál kontejner před domem! Jedno zakopané místo tudíž situaci nevyřeší, ale zaskládat město barevnými kontejnery si taky nechceme, zvlášť když postupně přibývá komodit, které se dají recyklovat a s nimi i počty a barvy kontejnerů. Zakopat také není možné všude skrz inženýrské sítě. Kompromisy je třeba hledat všude. A začít by se mělo hlavně kvalitní kampaní za třídění odpadu. Mohli bychom se také třeba inspirovat ze světa a zavést systém pravidelného svozu dvou popelnic v domácnostech na směsný a recyklovaný odpad. Odvoz tříděného odpadu by mohl být oproti směsnému nějakým způsobem zvýhodněn. Samozřejmě bude docházet do určité míry k jeho zneužívání, ale je to myslím krok dobrým směrem. Třídírna recyklovaného odpadu si navíc na svůj provoz částečně vydělá následným odprodejem recyklátů.

2 Likes

Přesně to se naštěstí děje:

1 Like