Pěkná novostavba v židovské čtvrti

židovská-čtvrť
architektura

(Petr Ondráček) #1

Dnes odpoledne, při cestě vzhůru ulicí Bílkovou směrem k Vážné studně jsem prožil asi první architektův daydream v historické části Boskovic o který bych se rád podělil.

Když jsem totiž někdy na jaře viděl, že se zboural poslední původní dům (Bílkova 24) směrem z židovské čtvrti, v řadě nad panelovými bytovými domy, bylo mi docela smutno. Měl jsem za to, že tu opět vznikne další z současné indiferentní zástavby židovské čtvrti, která sice této části města v zásadě nijak přímo neškodí (až na pár výjimek), ale také jí nijak výrazně neprospívá - prostě další dům co neurazí, ale ani nenadchne ...

... stalo se zde ale něco, co jsem absolutně nečekal. Skoro by se chtělo říci, že pokud to tak půjde dál, vypadá to, že by se mohlo konečně blýskat ne lepší časy. Měl jsem dnes pocit, že jsem se skoro octl ve snu - ono to jde! Z nového domu, který jsem dnes viděl, mám obrovskou radost. Je sice o něco vyšší než původní objekt, ale i přes tuto drobnou výtku je to výborný příklad, jak by mohla vypadat moderní zástavba, která si na nic historizujícího nehraje (jak bylo doposud vesměs zvykem). Současné materiály, použité tvarosloví s lehce převýšenými okny, harmonické proporce, a příjemná barevnost - kvalita, která u nás zatím k vidění nebyla.

Za mne velký palec nahoru! ...jen doufám, že toto je už finální verze barevnosti omítky a nebude se realizovat nějaká bláznivá barvička :thinking:

UPDATE: ...včera to vzhledem k svěřenému potomstvu a jen zběžnému průchodu s nimi okolo úplně nešlo - dnes jsem se na místo za ranního mrazivého sluníčka vrátil znovu a detailně si objekt prohlédl. Stejně tak jsem nafotil i nové fotografie na šířku, aby grafika příspěvku byla pěkně zarovnaná - původní na výšku komponovaná fotografie nového domu to trochu kazila :blush:.

Zacelení proluky U Koupadel
(Tomáš Znamenáček) #2

Mám to stejně! I to zasklení je moc pěkné, prohlížel jsem si ho zblízka a je to čistá práce, nejen běžný europrofil. A z druhé strany samonosné betonové točité schodiště. Jediné, co mně vadí, jsou z druhé strany dvě klimatizace (?) na fasádě. Nevím, jestli to nemělo lepší řešení, když už se s nimi evidentně počítalo od začátku. Takhle ty dvě krabice na jednoduchém baráku působí rušivě. Ale celkově rozhodně palec nahoru.

PS. Přesunul jsem do samostatného vlákna.

(Petr Ondráček) #3

Ve dvorním traktu asi ještě probíhají poslední dokončovací práce a podle stříšky nahoře předpokládám, že betonové venkovní schodiště dostane nějakou lehkou zavěšenou konstrukci opláštění - předpokládal bych např. takokov, nebo nerezovou síťovinu. Uvidíme, co se stane se zbytkem původního dvorního hospodářského traktu - nějak mi tam k té minimalistické fasádě nesedí.

No a ty venkovní jednotky výparníků klimatizace...?!? Velká škoda, že se je nepodařilo umístit někam jinam, kde nejsou tak na očích (byť je zde vidět snaha o zarovnání na osu s okny). Svým způsobem to chápu a znám z vlastní praxe - dohadovat se s chlaďaři, kam tyto věci zlepšující vnitřní komfort umístit, ale na takovýto svým způsobem vyprecizovaný dům na fasádu a do tohoto místa (pod římsu hned pod vikýřem) asi opravdu nepatří...

(Petr Ondráček) #4

...no a aby toho nebylo málo, tak jsem dnes ráno od výše zmíněné novostavby povyšel kousek do kopce a uviděl zde další výborný příklad - tentokrát jak zrekonstruovat původní objekt - U vážné studny 8.
Pro informaci - zde původní stav:

A zde nový stav:

Výborná práce s barevností faády, v podstatě všechny plastické prvky na fasádě zůstaly původní, barva rámů oken sladěná s barvou fasády - za mne rozhodně další palec nahoru! :+1:

(Jiří Klimek) #5

Na ten U vážné studny se koukám už delší dobu a vypadá parádně. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že celá fasáda je vlastně polepená polystyrenem, protože klasický štuk už asi dnes nikdo neumí :unamused:

(Tomáš Znamenáček) #6

Je to tak! S Romanem Čerbákem jsme to nevěřícně osahávali :slight_smile: Ale proč ne, pohledově to asi nikdo nepozná. Akorát se bojím toho, jak to bude stárnout. Staré omítky jsou krásné, i když už jsou hodně jeté, ale díry v perlince pěkný nebudou nikdy.

(Jiří Klimek) #7

Já to okukoval už pod lešením, takže jsem si ani nemusel šáhnout :slight_smile: