Pěkná novostavba v židovské čtvrti

Dnes odpoledne, při cestě vzhůru ulicí Bílkovou směrem k Vážné studně jsem prožil asi první architektův daydream v historické části Boskovic o který bych se rád podělil.

Když jsem totiž někdy na jaře viděl, že se zboural poslední původní dům (Bílkova 24) směrem z židovské čtvrti, v řadě nad panelovými bytovými domy, bylo mi docela smutno. Měl jsem za to, že tu opět vznikne další z současné indiferentní zástavby židovské čtvrti, která sice této části města v zásadě nijak přímo neškodí (až na pár výjimek), ale také jí nijak výrazně neprospívá - prostě další dům co neurazí, ale ani nenadchne ...

... stalo se zde ale něco, co jsem absolutně nečekal. Skoro by se chtělo říci, že pokud to tak půjde dál, vypadá to, že by se mohlo konečně blýskat ne lepší časy. Měl jsem dnes pocit, že jsem se skoro octl ve snu - ono to jde! Z nového domu, který jsem dnes viděl, mám obrovskou radost. Je sice o něco vyšší než původní objekt, ale i přes tuto drobnou výtku je to výborný příklad, jak by mohla vypadat moderní zástavba, která si na nic historizujícího nehraje (jak bylo doposud vesměs zvykem). Současné materiály, použité tvarosloví s lehce převýšenými okny, harmonické proporce, a příjemná barevnost - kvalita, která u nás zatím k vidění nebyla.

Za mne velký palec nahoru! ...jen doufám, že toto je už finální verze barevnosti omítky a nebude se realizovat nějaká bláznivá barvička :thinking:

UPDATE: ...včera to vzhledem k svěřenému potomstvu a jen zběžnému průchodu s nimi okolo úplně nešlo - dnes jsem se na místo za ranního mrazivého sluníčka vrátil znovu a detailně si objekt prohlédl. Stejně tak jsem nafotil i nové fotografie na šířku, aby grafika příspěvku byla pěkně zarovnaná - původní na výšku komponovaná fotografie nového domu to trochu kazila :blush:.

3 Likes

Mám to stejně! I to zasklení je moc pěkné, prohlížel jsem si ho zblízka a je to čistá práce, nejen běžný europrofil. A z druhé strany betonové točité schodiště. Jediné, co mně vadí, jsou z druhé strany dvě klimatizace (?) na fasádě. Nevím, jestli to nemělo lepší řešení, když už se s nimi evidentně počítalo od začátku. Takhle ty dvě krabice na jednoduchém baráku působí rušivě. Ale celkově rozhodně palec nahoru.

PS. Přesunul jsem do samostatného vlákna.

Ve dvorním traktu asi ještě probíhají poslední dokončovací práce a podle stříšky nahoře předpokládám, že betonové venkovní schodiště dostane nějakou lehkou zavěšenou konstrukci opláštění - předpokládal bych např. takokov, nebo nerezovou síťovinu. Uvidíme, co se stane se zbytkem původního dvorního hospodářského traktu - nějak mi tam k té minimalistické fasádě nesedí.

No a ty venkovní jednotky výparníků klimatizace...?!? Velká škoda, že se je nepodařilo umístit někam jinam, kde nejsou tak na očích (byť je zde vidět snaha o zarovnání na osu s okny). Svým způsobem to chápu a znám z vlastní praxe - dohadovat se s chlaďaři, kam tyto věci zlepšující vnitřní komfort umístit, ale na takovýto svým způsobem vyprecizovaný dům na fasádu a do tohoto místa (pod římsu hned pod vikýřem) asi opravdu nepatří...

...no a aby toho nebylo málo, tak jsem dnes ráno od výše zmíněné novostavby povyšel kousek do kopce a uviděl zde další výborný příklad - tentokrát jak zrekonstruovat původní objekt - U vážné studny 8.
Pro informaci - zde původní stav:

A zde nový stav:

Výborná práce s barevností faády, v podstatě všechny plastické prvky na fasádě zůstaly původní, barva rámů oken sladěná s barvou fasády - za mne rozhodně další palec nahoru! :+1:

3 Likes

Na ten U vážné studny se koukám už delší dobu a vypadá parádně. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, že celá fasáda je vlastně polepená polystyrenem, protože klasický štuk už asi dnes nikdo neumí :unamused:

Je to tak! S Romanem Čerbákem jsme to nevěřícně osahávali :slight_smile: Ale proč ne, pohledově to asi nikdo nepozná. Akorát se bojím toho, jak to bude stárnout. Staré omítky jsou krásné, i když už jsou hodně jeté, ale díry v perlince pěkný nebudou nikdy.

1 Like

Já to okukoval už pod lešením, takže jsem si ani nemusel šáhnout :slight_smile:

1 Like

Otázka do dikuze. Mají se takto dále rekonstruovat domy v památkové zóně (tedy skoro celé zbourání a pak nová výstavba)?

Ale umí.....jen je to dražší....

Myslím, že tohle nemá smysl řešit obecně. Konkrétní podmínky téhle stavby neznám, takže ani za sebe nemůžu říct, nakolik mně přijde škoda, že se ten dům neopravil nějakým restaurátorským stylem. Nevím, jak na tom byl technicky, nevím, nakolik ty konstrukce byly hodnotné. Mám přirozený vztah ke starým věcem, jsem rád, když můžou sloužit. Zároveň ale pro mě to současné řešení představuje pokrok, který na to staré nějak s respektem navazuje, přinejmenším to průčelí do Bílkovy.

2 Likes

Dobrý den, děkuji za kladné ale i ty záporné názory a poznatky. Jako majitel domu U Vážné studny 8 jsem rád, že stavba je téměř hotová a já ještě se zbytkem sil můžu dnes číst tyto recenze. K dotazu pana Klimka bych chtěl říci, že se dnes umí štuky, mě se dokonce líbí daleko víc než naše provedení, které má více ostré hrany než bych si představovat a celkově štuk je štuk. Pokud ale jste soukromá osoba, co neměla to štěstí a nevyhrála zrovna euro jackpot, jste donucen okolnostmi přejít na úspornější řešení. Ale i takto v kombinaci štuku (vertikální tvarování nad okny 3NP + první vrstvy prolisů) a tvarováním dalších vrstev se doufám docílilo jakštakš pěkného domu. Stav před rekonstrukcí byl po technické stránce daleko, daleko horší, než jak to vypadá na úvodní fotce. A při představě jak probíhaly začátky, za podpory neustálých stížností, pokusu to zkomplikovat a házení klacků pod nohy vetšinou od (anonymních) spoluobčanů kteří kdo ví jak se starají o své domy, nezbývá než poděkovat lidem ze stavebního úřadů, památek, rozvoje města Boskovic a panu Čerbákovi za podporu a důvěru při výstavbě.
Jo a U Vážné studny nyní spravujeme sousedovi snad poslední škaredý dům zde na ulici, který pro jeho malou velikost řešíme právě štukem, tak se třeba bude ještě na něco těšit. :slight_smile:

3 Likes

2 Likes

Souhlasím s Vámi - i dnes stále některé stavební (většinou už specializované) firmy dokážou štuk, ale je to bohužel jako většina věcí kolem nás o těch penězích.
Jako obecně nejsem příliš příznivcem současné vlny dodatečného zateplování stávajících domů, protože to v drtivé většině dopadá, jak v nechvalně známých Kamenných Žehrovicích, kde pomocí ETICS totálně zprasili pozdně secesní obecní školu.

kamenne-zehrovice-skola-rekonstrukce-v2

Takže pokud to dopadne takto, jak se to povedlo Vám, tak je to v dnešní době skoro zjevení a myslím, že to není zase úplně špatně.

Více o "rekonstrukci" výše uvedené školy z roku 2017 (sic!) je možné shlédnout v jednom z dílů pořadu Gebrian Vs. na Streamu. Myslím, že se jim povedla hodně nechtěná reklama na celou obec... Jako je to dost peklo... :japanese_ogre:

1 Like

No toto nakopne i totálního laika bez vkusu... :smiley: snad něco takového tady v okolí nikdy nikdo nedopustí... už kvůli zdraví ostatních lidí, tohle hrozí zástavou srdce přihlížejícím :slight_smile:

2 Likes

Jenže takto podobných excesů, již bez takovéto mediální pozornosti, bohužel i dnes vzniká stále poměrně hodně. A nemusí to být pouze takto do očí bijící rekonstrukce.
Podobné tvarosloví je bohužel stále "in". Stačí se podívat kolem sebe a skoro každé město má minimálně jednoho zástupce. U nás si stačí vzpomenout na plánovanou (naštěstí nepostavenou) budovu městské haly na Slovákové. Ta stavba používala stejný typ výrazových prostředků a byla tak nějak morálně překonaná už v době svého "vzniku".

Souhlasím s Vámi. To nestojí za to se tím (co bylo) dal zabývat. Snad toho bude čím dál měně... všechno se vrací, platíte víc za to, že mrkev není postříkaná chemií a lidi to chtějí, namísto strašných keramických obkladů se platí za kamen a lidi to chtějí čím dál více, tak doufejme že namísto oplácané krabice polystyrenem, mnohdy zapadající do okolní zástavby asi jako koňský exkrement uprostřed náměstí, také lidé budou volit trochu dražší projektanty s nápadem a upřednostní o něco dražší (někdy i levnější) provedení se stylem :smiley: Takovéto věci jako ta stavba na obrázku bych nepustil ven i kdybych se měl před ten barák přivázat. Mě se líbilo tady na památkářích to, že když to mělo nějakou ucházející podobu a nebyl jste památkově chráněnou stavbou, nenutil vás nikdo do drahých nesmyslných kroků, ale poradili, navrhli co by se jim líbilo, tam trochu zatlačili, ale na druhé straně taky povolili a pak se dá stavět ať už rádoby moderní replikou, nebo modernější novostavbou, citlivě navrženou do okolí starých domů jako tomu je na Bílkové. Jasně že se do vkusu netrefíte všem, ale... Tak pěkný den a třeba u kladných referencí po dokončení U Vážné studny 10 někdy na shledanou.

2 Likes