Odchází jednatel nemocnice Dan Štěpánský

Na pondělním mimořádném zasedání rady města oznámil jednatel boskovické nemocnice Dan Štěpánský, že odchází.

Důvodem jsou odlišné představy o budoucnosti nemocnice:

Čtyři roky jsem pracoval pro převod. A dozvěděl jsem se, že nic takového se dělat nebude, že vše zůstane v městských rukou, které ví, jak to dělat a jak zajistil nové lékaře, nové výkony a víc peněz. Což já nedovedu. Z toho důvodu chápu rozhodnutí vlastníků – no a vyklízím pole. Nebudu jim přece překážet v tom, aby nemocnici vedli tam, kam chtějí.

Výměna ve vedení nemocnice je v Boskovicích takový národní sport. V roce 2015 odvolalo nové vedení Boskovic v čele se starostkou Hanou Nedomovou (ČSSD) jednatele Dana Navrátila:

Na jeho místo nastoupil Miloš Janeček, který následně skončil v roce 2019 opět po příchodu nového vedení města v čele se starostou Jaroslavem Dohnálkem (ODS):

Vedení nemocnice tehdy převzal Dan Štěpánský.

Ten nemocnici mimo jiné provedl covidovou krizí, po jejímž konci chtěl v roce 2021 odejít, podrobně jsme s ním o tom mluvili v Ohlasech naživo. Nakonec se ale rozhodl zůstat – a zřejmě odejde až teď, opět s příchodem nového vedení města v čele se starostkou Janou Syrovátkovou (Změna22).

Starostka Jana Syrovátková mimochodem o možné výměně vedení nemocnice mluvila už v našem předvolebním rozhovoru:

„Domnívám se, že výměnou vedení a tím, že by ve vedení nemocnice byl člověk, který k ní má vztah a chce ji budovat, tak ji ve spolupráci s městem dokážeme provozovat a nebude to pro nás zátěž.“

1 Like

Situace kolem jednatele nemocnice se dotýká též @Tomas_T ve svém aktuálním komentáři o prvních 100 dnech vlády nové koalice:

„Pokud [mají voliči vidět výsledky], měla by se především rychle a razantně změnit a modernizovat forma, kterou vedení města s veřejností komunikuje. Přestože komunikace byla pro všechny tři koaliční subjekty silné předvolební téma, zatím se v tomto ohledu prakticky nic nezměnilo. A na aktuální kauze okolo odchodu jednatele nemocnice je zřetelně vidět, jak moc nové vedení potřebuje komunikaci profesionalizovat a zlepšit.“

Situace vykrystalizovala rychle, Dan Štěpánský rezignoval a do měsíce by měl být vybrán nový jednatel:

A protože klíčovým důvodem k odchodu pana jednatele jsou neshody ohledně možného převodu nemocnice pod kraj, tady je stručný přehled textů, které jsme o tomhle tématu napsali:

K převzetí nemocnice kraj vybídlo vedení města už v roce 2017, tehdy pod vedením starostky Hany Nedomové (ČSSD). Kraj tehdy nabídku stručně odmítl.

Znovu se téma objevilo v roce 2020, a tak jsme se zeptali tehdejších lídrů politických stran, co na možnost převodu nemocnice pod kraj říkají (spoiler: jasných odpovědí jsme mnoho nezískali).

V roce 2021 dostalo město výsledky analýzy, která doporučovala nemocnici prodat do soukromých rukou.

V roce 2022 jsme vydali rozhovor s Danem Štěpánským, kde jednatel převod nemocnice pod kraj jednoznačně podporuje. Kraj mezitím chystal převod svých nemocnic pod jednu akciovou společnost, s tou boskovickou ale nepočítal.

Jednání měla pokračovat po komunálních volbách, ale k tomu už podle dosavadních informací nedošlo.

1 Like

Městská rada na mimořádném jednání ve středu jmenovala nového jednatele:

Výběr nového jednatele komentuje @Tomas_T:

Nemá připomínky k samotné osobě nového jednatele, ale k tomu, jak byl vybrán a jak bylo jeho jmenování sděleno veřejnosti. Pro srovnání – takhle vypadalo jmenování jednatele v roce 2015 (Miloš Janeček) a takhle vypadal konkurz v roce 2019 (Dan Štěpánský).