Obnovení cesty k lipám za Nádražní

V Respektu vyšel pěkný článek o obnovování polních cest. Mimo jiné se tam píše:

„V cestách je zanesená paměť celého kraje, a i po desetiletích, i když zmizely, pořád se prokreslují na povrch,“ vysvětluje. Přišel například na záhadu, proč uprostřed polí nedaleko města stojí stará lípa a základy božích muk, zdánlivě beze smyslu.

Což mně připomnělo naše dvě lípy a kříž za ulicí Nádražní, cestou k Otylce. A jasněže tam ty cesty byly, viz katastrální mapu:

To velké X vlevo jsou bývalé cesty, pořád ještě v majetku města. (Dole železniční trať, tmavá cesta je současná polňačka od přejezdu dál nahoru k Otylce.) Nebylo by pěkný něco z toho obnovit, aby ty lípy byly běžně přístupné?

4 Likes

Možná by to šlo řešit jako projekt pro participativní rozpočet.

1 Like

Napadlo mě to, ale vlastně vůbec nevím, jak se bude paro stavět k podobným projektům, které nestojí ani tak na penězích, jako spíš na rozhodnutí, jestli je chceme dělat. Tady se nabízí nějaké jasné argumenty proti – kdybysme cesty obnovili, bude se tam hůř jezdit kombajnem a podobně. Třeba to může být i v rozporu s nějakou smlouvou s tím zemědělcem, nevím. Kromě toho nemám představu o rozpočtu, jestli bychom se vešli do limitu. Takže celkově bych tohle radši vzal běžným procesem přes zastupitelstvo, třeba i kvůli té debatě o možných přínosech a nevýhodách.

2 Likes

Koukám, že bude možnost získat peníze na obnovu polních cest. V reportu z městské tiskovky píšeme:

Tiskové konference se účastnila také Radka Bezděková, manažerka místní akční skupiny Boskovicko Plus. Tato skupina rozděluje v tomto dotačním období zhruba sto milionů korun takzvaných evropských peněz, které k ní proudí přes ministerstvo pro místní rozvoj. (…) „Uvolněno bude celkem 10 milionů 383 tisíc korun,“ uvedla Radka Bezděková. Přes dva miliony půjdou na rekonstrukci a výstavbu polních cest a přes osm milionů bude určeno na podporu kulturní a spolkové činnosti.

2 Likes