Nový vítěz participativního rozpočtu

Ve sledu posledních událostí mě napadá, zda má vůbec PaRo v Boskovicích smysl? Narážím na poslední zprávy z radnice, kdy údajně někteří hlasující vzali své hlasy zpět, čímž nevyhrál projekt Prolézaček, ale hřiště u školičky.

"Opravy se po letech strádání dočká hřiště u malé školičky. Jde o vítěze hlasování v rámci participativního rozpočtu – původně ním byly Prolejzky ve vnitrobloku], nakonec ale někteří hlasující v anketě vzali zpět své hlasy pro tento projekt. Na akci je v tuto chvíli v návrhu rozpočtu vyčleněno 400 tisíc korun, starosta Jaroslav Dohnálek (ODS) ale počítá s tím, že náklady budou nejspíš vyšší. Přesnější částka by měla být známa po zpracování projektu."

Upřímně jsem z výsledků participativního rozpočtu dosti rozpačitý, samozřejmě nevím přesně, co se děje například okolo vítěze loňského ročníku "Louka v proluce". Ale zásadní je pro všechny okolo, že projekt není stále zrealizován. Nyní tato zvláštní "machinace". Zajímalo by mě, jak to jako funguje, že svoje hlasy vezmu zpět. Ať to bylo jakkoliv, tak spolu s tím, že nemáme projekt z rvního ročníku zrealizovaný a nyní došlo v podstatě k celkovému shození hlasovacího systému, tak mám dojem, že PaRo v Boskovicích dostává pěkně na :facepunch: a celý systém to dost devalvuje.

Taky mě ten vývoj překvapil, chystáme k tomu podrobnější text.

2 Likes

Pokud jsem informován dobře, v původním projektu byla použita tráva jako materiál dopadové plochy pod zařízením dětského hřiště. Něco tam být musí, je na to i norma. Btw, tráva není úplně nejvhodnější a navíc podléhá klimatickým změnám. Ale OK, hlasující občané tam chtěli trávu (zřejmě kvůli estetickému hledisku) a po ukončení hlasování se ukázalo, že to nepůjde zrealizovat kvůli administrativním překážkám. Nahrazení trávy prosívkou (nebo jiným dopadovým materiálem) se místním nelíbilo a proto vzali hlasy zpět. Tomu rozumím, hlasovali přece pro jiný vzhled hřiště. Na druhou stranu "vzít hlas zpět" a přepočítávat výsledky po ukončení soutěže je podle mne nekorektní a nemělo by k tomu docházet. Minimálně to znevěrohodňuje soutěž a generuje to otázky typu "machinace?" To asi nechceme.

3 Likes

Tohle jsou prostě zkušenosti s tím participativním řízením, příště už můžeme počítat s tím, že když nějaký projekt výrazně narazí v realizaci, tak zkrátka sáhneme po dalším v pořadí. Mně se na participativním rozpočtu líbí, že lidi líp vidí, jak je složitý něco udělat.

2 Likes

Buď se to hřiště mělo ještě před hlasováním vyřadit (protože tráva nemůže být), nebo upravit, že tam bude prosívka. Pak se teprve mělo začít s hlasováním. Tady tak vidím hlavní chybu na straně radnice, která dopustila, že se to dostalo do fáze hlasování, aniž by to splňovalo vše, co mělo.

1 Like

Zatím stručně: nejde o to, že by se měnil povrch v projektu, ale že se měnilo umístění těch prolézaček. Měly být na trávníku vedle hřiště (tam to nejde kvůli dotaci na zeleň), tak se město s navrhovatelkou dohodlo, že budou přímo na hřišti. Jenže část lidí ten přesun nezaznamenala a když zjistili, že to má být na hřišti, tak svou podporu odvolali.

1 Like

Bude k tomu i podrobnější info? Asi jde hlavně o to, co udělat, aby se to v budoucnu neopakovalo (moc to nepřidává na hodnověrnosti celé akce, což je škoda). Nikdo zřejmě nezkontroloval realizovatelnost návrhu ještě před hlasováním (?).

Dnes ráno v 7hod. v rádiu KISS o tom mluvili trošku jinak.
Cituji: v Boskovicích asi neumí do deseti napočítat, vyhrály prolejzky, ale po přepočítání hlasů vyhrála školička spletli se jen o 60 hlasů.
Tak nevím kde je pravda :-), zda někdo vzal hlasy zpět nebo někdo byl donucen vzít hlasy zpět.

1 Like

Proto je dobrý mít noviny :slight_smile: Tady je nový report z radnice, kde píšeme podrobnosti:

Vítězem letošního ročníku participativního rozpočtu je nakonec oprava hřiště u školičky u lázní. Původně oznámený vítěz, Prolejzky ve vnitrobloku, skončil až druhý. Důvodem změny je to, že původně vítězný projekt doznal změn, se kterými nebyli hlasující srozuměni. Konkrétně se jednalo o přesun umístění prolézaček. „Autorka projektu se ozvala s tím, že hlasující jsou překvapeni, protože ona svůj projekt navrhla na travnatou plochu vedle prosívkového hřiště,“ popsala místostarostka Michaela Žejšková a vysvětlila, že trávník je v ochranné dotační lhůtě a nesmí být takto využit. Proto se město s autorkou domluvilo na přesunu prolézaček právě na hřiště, které víceméně není využívané. To však někteří hlasující nezaznamenali a své hlasy proto poté odvolali. Celkem se jednalo asi o šedesát lidí, následkem čehož se projekt propadl až na druhé místo za opravu hřiště u takzvané školičky.