Nová koalice pro Boskovice

V Boskovicích se po rozpadu dosavadní koalice vyjednává o nové koalici, která by měla vést město do komunálních voleb v říjnu 2022. Zatím nemáme mnoho informací, ale lídr nejsilnější strany ODS a starosta Jaroslav Dohnálek se vyjádřil, že jako základ koalice by rád viděl strany celostátního uskupení SPOLU, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Tyto strany mají dohromady 11 mandátů ze 27 boskovických zastupitelů.

Jakým způsobem se tedy sestaví koalice, aby měla nejméně 14 hlasů a nadpoloviční většinu? A kdo budou noví místostarostové? Zůstane Radek Mazáč (STAN a Sportovci), kvůli kterému se dosavadní koalice rozpadla, ve vedení města? A Lukáš Holík (ANO), který dosavadní koalici ukončil? Dozvíme se asi v nejbližších dnech.

Pro lepší představu o možnostech uspořádání nové koalice přikládám přehled mandátů, které strany získaly pro toto volební období.

2 Likes

Moje předpovědi šancí jednotlivých stran:

  1. Vezme mezi sebe KSČM - nepřichází v úvahu ani pro jednu ze stran

  2. Vezme mezi sebe Piráty - velmi nepravděpodobné. Nemají zkušenosti s řízením města, na rozdíl od dalších stran. Názorově se dost od těch tří stran liší.

  3. Vezme zpět ANO - málo pravděpodobné. Strany se spojují po vzoru celostátní koalice, která chce na podzim porazit ve sněmovních volbách hnutí ANO, ale není nereálné, že tady je vezme mezi sebe. Vždy to samozřejmě může odůvodnit známým klišé, že komunální politika je jiná, tady si nehrajeme na strany a chodník není pravicový, ani levicový.

  4. Vezme mezi sebe zpět Sportovce - možné. I když celý pád koalice byl kvůli neochotě místostarosty za Sportovce rezignovat na svůj post, z výše uvedených variant se mi jeví jako stále dost možná. Nejspíš se dá s jistotou říci, že Radek Mazáč by nebyl v radě a vystřídal ho Jiří Pevný. Post místostarosty jim už určitě nezůstane. Záleží, zda budou Sportovci neústupní jako doteď.

  5. Vezme mezi sebe ČSSD - nejvíce pravděpodobné. Sice si moc nedovedu představit, že by zrovna bývalá starostka hlasovala s ODS, ale koalice potřebuje dva hlasy a ČSSD má čtyři zastupitele.

(Ke koalici Spolu jsem vždy automaticky počítal zastupitele za Boskováky)

3 Likes

Souhlas. Koalice ODS + KDU-ČSL + TOP 09 (tedy koalice SPOLU) + Boskováci + ČSSD je nejpohodlnější a taky se mi to jeví jako pravděpodobné. Dohromady má pohodlných 16 mandátů.
Zajímavé bude, jestli si SPOLU bude chtít podržet všechna tři místa ve vedení města. Starosta je jasný, pokračuje Jaroslav Dohnálek (ODS). Moje tipy na místostarosty: Michal Knödl (KDU-ČSL) a Pavel Vlach (TOP 09). Rozdělení míst v radě se teda už tipovat moc neodvažuji, možná ODS 4 radní, ČSSD 2 (protože nebude mít místostarostu), zbytek po jednom?
Do voleb zbývá rok a půl, takže to nebude úplně reformní koalice, spíš bude chtít stabilně zvládnout koronakrizi a jednotliví hráči si budou chtít připravit půdu pro příští volební období.

A máme tu výsledek koaličního uspořádání, i když personální obsazení a rozdělení zatím nová koalice nezveřejnila. Tisková zpráva zní takto:

Zástupci stran se dohodli na nové koalici v Boskovicích
Starosta města Boskovice Jaroslav Dohnálek oznámil, že na jednání dne 6. dubna 2021 byla dohodnuta koaliční spolupráce těchto stran a hnutí:
ODS, KDU-ČSL, Volba pro Boskovice s podporou TOP 09, ČSSD a Boskováci.
Koaliční smlouva bude podepsána v pondělí 12. dubna 2021. Koaliční partneři se dohodli, že nové personální obsazení radnice bude zveřejněno v tiskové zprávě, která bude vydána po podpisu koaliční smlouvy 13. dubna 2021.

A tady bleskem sepsal, co momentálně víme, @Marek:

1 Like

A potvrdil se mi pravděpodobnostní model v tom, jak to dopadlo.

2 Likes

A tady je finální podoba koalice a první reakce nové opozice, už nám chybí jen podrobnější rozdělení gescí:

2 Likes

Jedna taková menší obrázková glosa pro znalce boskovické politiky. :slight_smile:

3 Likes

Mrzí mě, že už nebudeme moct sledovat ze zadních řad přenosy tenisových či golfových zápasů, lékařské konference.. a také místostarostův FB :smiley:

mně dnes přišel takový zajímavý anonym a mám takový dojem, že to vidí :wink: