Nová knihovna podle Fránka – stavět, nebo ne?

Blíží se termín, kdy se rozhodne o dotaci na chystanou novou knihovnu a tím pádem možná i o tom, jestli budeme stavět. Napsal jsem k tomu komentář:

Hlavní potíž je teď v tom, že projekt se během těch šesti let od představení studie v roce 2017 hodně měnil a ještě teď probíhají nějaké změny, aby byla stavba povolena. Takže je otázka, jestli víme, co se vlastně chystáme stavět, a jestli nám to bude dobře sloužit – anebo jestli už jde hlavně o to, že nám na to někdo možná dá peníze.

Jaký na to máte názor vy?

Pro představu, takhle vypadají vizualizace knihovny od roku 2017. Původní studie:

Rok 2019, po rozdělání projektové dokumentace:

A následně poslední dva obrázky, které mohou a nemusí odrážet aktuální podobu (nevíme):

Já jsem dost nervózní z toho, jak málo máme informací. O změnách v projektu, i o napasování obsahu na dotační výzvu. Mimochodem nové vedení města k tomu slibovalo setkání s veřejností, tak jsem zvědav, jestli to proběhne. Pokud klapne dotace (i stavební povolení), bude asi dost nepravděpodobné, že se stavba odpíská. Pokud dotace neklapne, přijde mi naopak nepravděpodobné, že by se nezačalo pracovat na jiné variantě.

2 Likes

A dotace neklapla.
Vysledky - 0231_2022 Rozvoj regionálních kulturních a kreativních center.pdf (231.6 kB)

1 Like

Hustý. Tím je knihovna podle Fránka v podstatě mrtvý projekt, ne? Škoda, šest let… Jaký je teď pravděpodobný další postup?

Na poslední tiskovce jsem se na to ptal radního Radka Pernici, odpověděl takto:

Zástupci vedení města připustili, že pokud by se nepodařilo projekt dotáhnout a dotaci získat, otevře se znovu debata o novém řešení pro knihovnu a začne se prakticky od začátku, včetně zvažování jiných lokalit. „Může to být nový projekt pro stávající budovu, ale stejně tak se může hledat nová lokalita. Zkrátka vést debatu opětovně, znovu a lépe. Po úmorných snad sedmi letech, kdy nemáme ani stavební povolení, ani dotaci, se ta cesta zdá trnitá, složitá, možná. Ale vzhledem ke všem okolnostem je naší povinností začít se zamýšlet i nad alternativním řešením, abychom v momentě, kdy tento projekt spadne, nestáli s prázdnou náručí a nebyli nepřipraveni reagovat a postupovat dál,“ vyjádřil se radní Radek Pernica s tím, že stávající projekt navíc dostál značných změn a „jeho estetika prošla od prvního výkresu a počátečního nadšení nějakou cestou.“

2 Likes

Vůbec nevím co si o tom mám myslet. Detaily hodnocení neznám, ale z toho, co jsem se díval, tak náš projekt nebyl nijak výjimečný. Ani mega obrovský, proti jiným, ale ani nějak malý, že by to dostaly jen ty větší.

Skoro si tipnu, že za tím, že jsme tu dotaci nedostali bude neustálé zastavování a znovurozbíhání stavebního povolení. Tyto projekty jsou většinou z mé zkušenosti navázány na stavební povolení. Někdy stačí jen podané, ale vetšinou je teřba již pravomocné rozhodnutí o povolení stavby.
Pokud si totiž někdo z hodnotitelů zjistil, že se díky neustálému napadání řízení od sousedů, společně s ne úplně profesionální projekční přípravou tady tím "bavíme" už skoro 7 let, tak se asi není čemu divit, že to nedali.

Jak říkáš Tome - je mi obrovsky líto té práce zainteresovaných lidí okolo - myšleno hlavně budoucích uživatelů, kteří to ladili a už na ty prostory čekají jak na smilování a zase - promáchneme a s největší pravděpodobností se to bude muset abslovovat ještě jednou a lépe...

Další postup bych viděl na okamžitou přípravu zadání na veřejnou soutěž. Dokud to uživatelé mají ještě v živé paměti, vědí co chtějí a mají vůbec ještě chuť se pustit do snad už posledního dějství tohoto nekonečného spektáklu.
Ať co nejdřív máme projekt, který k tomuto zadání přistoupí s pokorou a náležitou vážností a máme co nejdřív nové stavební povolení. A pak doufat, že snad někdy Ministerstvo kultury vypíše ještě nějakou další dotaci. Nebo hledat zdroje financování jinde. Ale další lapsus si už myslím dovolit nemůžeme. Bo toto je opravdu fest ostuda. Která jde bohužel plně za minulým a asi i předminulým vedením města.

Stalo se z toho až příliš politikum a dělá to na mne celé dojem, že se vlastně zapomnělo na potřebný proces, který měl směřovat jen a pouze k tak elementární věci jakou je stavebnímu povolení...

3 Likes

@Tomas_T k tématu vyrobil anketu:

1 Like

A tady Tomův komentář k aktuálnímu stavu projektu:

Veřejná prezentace poslední verze „Fránkovy knihovny“ má proběhnout v úterý 7. března od 17.00 ve skleníku. Nezodpovězených otázek zůstává hodně: Jak ten projekt vlastně momentálně vypadá zvenčí? Jak se změny projektu během stavebního řízení promítly do náplně domu? Je reálné, že to v dohledné době konečně dotáhneme ke stavebnímu povolení? Zvažuje vedení města, že bychom se do stavby pustili i bez dotace?

2 Likes

Další informace o knihovně přinášíme v našem reportu z radnice:

Stručně řečeno se víc dozvíme zhruba za týden, v úterý 7. března na setkání ve skleníku.

Včerejší setkání přenášila a natočila BTV:

Promítanou prezentaci najdete tady (pozor velké PDF) a @Tomas_T už pracuje na shrnutí pro vás, kdo nechcete koukat na hodinový záznam.

3 Likes

Přesně za 14 dní, ve čtvrtek 23. března pořádáme k budoucnosti knihovny veřejnou debatu. K diskuzi jsme pozvali starostku Janu Syrovátkovou (Změna22), architekta Petra Ondráčka a vedoucí knihovny Miroslavu Jurdičovou. Srdečně zveme a pokud vám to nevyjde osobně, nezoufejte, záznam vyjde v našem podcastu.

1 Like

Slibovaný stručný report z poslední prezentace aktuálního projektu knihovny ve skleníku:

Kudy by se mělo město vydat poté, co nezískalo ministerskou dotaci na knihovnu a stávající projekt se potýká s mnoha nejasnostmi? Dočká se knihovna po 26 letech v provizoriu v dohledné době reálné šance na přesun do důstojných a reprezentativních prostor? K diskuzi jsme do Ohlasů naživo pozvali starostku Janu Syrovátkovou (Změna22), architekta Petra Ondráčka a vedoucí knihovny Miroslavu Jurdičovou.

V podcastových aplikacích nebo v přehrávači níže si můžete poslechnout celou debatu, v přepisu nabízíme také několik základních myšlenek, které v zazněly.

3 Likes

V knihovně se konal den otevřených dveří, tady přikládám jednu trefnou fotografii od @Tomas_T:

3 Likes