Kruháč u pošty

Z vyjádření radnice ústy místostarosty jsem taky mírně řečeno rozpačitý. Dobré rozhodně je, že byly podle všeho zvažovány další varianty. Tyto varianty ovšem pro veřejnost zůstávají nadále v rovině teoretické a argumenty proti nim mělké a detailněji nepodložené. Celkově mi argumentace zní jako zdůvodnění proč to nejde jinak a ne jako: "Vymysleli jsme nejlepší možné řešení!". Dobrá zpráva je určitě také, že má vzniknout pracovní skupina na další stupně projektové dokumentace, ale v podstatě bylo řečeno, bude to takto a pracovní skupina už stejně nebude mít možnost ovlivnit, jaká a v jaké poloze křižovatka bude. Působí to na mě asi tak: "Buďte rádi, že něco uděláme, líp to nejde, však si nakonec zvyknete." A k samotným důvodům: Bez propočtu vzdutí dopravy a délky fronty aut čekajících na červenou je argument ovlivnění okolních křížení světelnou křižovatkou dost na prázdno a vzhledem k intenzitě na oněch bočních ramenech mi ani nepřijde dost silný. Výjezd z parkoviště na 17. listopadu by se navíc dal jednoduše eliminovat zjednosměrněním stejně jako je opačně u KB. Dále souhlas - u pošty je na kruháč víc místa, pomyslné nůžky z ulic jsou zde víc rozevřené, hrdlo ale zůstává mezi nárožími stejné a parkoviště by si přestavbu zasloužilo tak jako tak. A poslední, že se má světlům předcházet spíše stavebními úpravami pokud je to možné je také na pováženou. Znamená to, že město považuje za možné rušit parky na úkor dopravy. Je to opravdu to nejlepší, co můžeme pro město chtít? Řešila se kupříkladu úprava dopravního režimu na celém území města? Zjednosměrnění hlavních ulic a vytvoření něčeho jako "velkého městského kruháče" by také mohlo zjednodušit dopravní režim na křižovatce pod poštou a navýšit její kapacitu, dokonce bez stavebních úprav. Ano, je to spíše utopické řešení, ale jsem zde s ostatními za, že by si město mělo ujasnit celkovou koncepci dopravy na svém území, než bude řešit jednotlivá krizová místa.

Na doplnění k předchozí debatě. To, že byla zmíněna vyšší kapacita křižovatky neznamená primárně, že tam takové intenzity chceme dosáhnout, ale že taková intenzita ještě nevyvolá dopravní zácpy tak, jak se to děje nyní. Obecně jsou neřízené průsečné křižovatky nejméně kapacitní, vyšší kapacitu mají okružní křižovatky a nejvíce aut jsou schopny propustit světelně řízené průsečné křižovatky. Tato úměra ale nemusí platit vždy. U průsečných křižovatek mění situaci řadící pruhy a okružní křižovatka také funguje jen za určitých podmínek. Zásadním faktorem je poloměr kruháče, ale neméně důležitá je i relativní vyváženost intenzit jednotlivých ramen křižovatky. To byl hlavní problém zmiňovaného kruháče v Lipůvce! Bez rozšíření stávajících asfaltových ploch tam vzniknul kruháč s minimálním poloměrem se silným dopravním proudem Brno-Svitavy, který kruháč zcela zaplnil a víceméně ji projížděl přímo a když už se tam od Blanska podařilo vjet kamionu, tak ten zastavil jak směr z Brna tak od Svitav, což na přetížené dopravní tepně neodmyslitelně dalo zárodek známým kolonám.

Spousta jiných kruhových objezdů v ČR vznikla po vstupu do EU, kdy dotační programy slibovaly velké finanční částky na rekonstrukce ulic, pokud byly přineseny inovativní prvky v dopravě, za což byly považovány právě kruhové objezdy a tímto způsobem malé obce rekonstruovaly dlouho zanedbávané ulice, na které nebyly peníze jinde (jak v obecních či krajských potažmo státních rozpočtech). Takto například vznikl slavný a zcela nesmyslný kruháč v Ostrově u Macochy (https://goo.gl/maps/ActEFC7phkgrSL398).

Závěrem bych tedy znovu rád ocenil, že od zastupitelstva přišla reakce a byly dány veřejnosti nějaké argumenty. Stále je ale považuji za nedostatečné a jednoznačně považuji za nutné zveřejnit kompletní dokumentaci, která bez dalších pochyb prokáže, že se postupuje na základě relevantních dat a ostatní varianty byly rozpracovány v dostatečném rozsahu, aby bylo možné odpovědně říci, našli jsme to nejlepší řešení pro všechny uživatele veřejného prostoru.

4 Likes

To jsem se ve svých příspěvcích snažil naznačit. Občas slyším či čtu, že dopravní situace je na této křižovatce v kritickém stavu. V tom případě buyde zajímavé se podívat na kvantifikované vyjádření tohoto stavu a pak na to, jak se tento stav změní postavením okružní křižovatky. Předpokládám, že to někdo udělal před tím, než zadal vytvoření projektové dokumentace.

3 Likes

...tak nám zabili Ferdinanda.
Ne, nic takového se samozřejmě nestalo - jen za obět okružní křižovatky u pošty v rámci přípravy stavby padly 4, mým laickým pohledem asi zrdavé, jehličnany.

Dalo by se samozřejmě licitovat, jestli z pohledu zahradního, či krajinářského architekta je správné, aby byly jehličnany v městské zástavbě atd. Rozumím také tomu, že pokud se podobná stavba chystá, je pro realizaci provést někdy i nepopulární opatření.

Mne na tom ale krom toho, že si neustále myslím, že stávající řešení není kvalitně zpracované z hlediska zapojení se do městského prostředí nadzvedla jiná věc.
Při pohledu do situace jsem ale zjistil, že stromy v podstatě ničemu asi úplně nevadily, jak jsem si původně myslel. Přestože navržený tvar komunikace je odlišný od toho, který tam v současné chvíli je, tak nezasahuje do stávajícího chodníku a ani za něj, kde stromy do minulého týdne byly, ani po této úpravě.
Jediné, co je jinak, tak je severní hrana parkoviště, která se nyní posunula o cca metr blíže ke komunikaci a chodníku - viz situace.
To jako vážně kvůli tomuto bylo potřeba pokácet i ty stromy? Nejsem rozhodně žádný fanatik "zelených", ale myslím si, že bychom si zeleně mohli a měli ve městě opravdu víc vážit.

Nemyslím si, že by tímto způsobem v dnešní době se měly připravovat / realizovat zásahy na území města. Možná mi třeba někdo z města vysvětlí, že to bylo z nějakého mě zatím nevysvělitelného důvodu nutné (jediné co mne napadá, by mohl být snad rozhledový trojúhelník?)
Přesto si ale i tak si pořád myslím, že se tomu bylo možné vyhnout a celou věc vyřešit lépe, než jen inženýrským způsobem, který upřednostňuje auta a nehledí na to, že takto poměrně výrazným způsobem degradujeme veřejný prostor, který by měl bý ve 21.století řešený už třeba taky i trochu jinak...

Stejně se totiž tento zásah chová na druhé straně směrem k poště, kde zcela jistě bude muset dojít k přesunu (doufám, že snad ne odstranění) plastiky matky s dítětem od Sylive Lacinové z roku 1965, na který navazovala i parková úprava, kteréžto koncept za ta léta sice už skoro není patrný a který by si zasloužil také trochu jiný přístup.

Poukd se totiž dělá takovýto zásah do fungování města, tak za mne nemůže končit řešené území chodníkem navazujícím na okružní křižovatku a dál nic, když zároveň vyrazně zasahujeme do stávajícího "parčíku" se sochou. Kultovivané řešení parčíku mělo být rozhodně součástí řešeného území - toto je prostě šptně.

4 Likes

Ahoj Péťo,
Jsem stejného názoru jako ty, ale město na svých stránkách psalo, že tam je kůrovec.

3 Likes

Dík za info, já koukal na kmen, když jsem to fotil a připadl mi ten strom (laicky) zdravý. Možná by třeba věděl Tomáš Minx, ale ono je to asi stejně už jedno. I kdybychom zjistili, že tam něco bylo/ nebylo - ty stromy už tam nejsou a znovu je tato skutečnost stejně nepostaví.

1 Like

Článek o možnostech světelné křižovatky, je tam spousta možností
VIDEO: Přejet záplatu, podjet kalhotky. Triky, jak získat na semaforu zelenou - iDNES.cz?

4 Likes

To mi Adame dává docela smysl - jistojistě to nebude asi nejlevnější řešení, ale dává mi to do budoucna mnohem větší smysl v řešení dopravy ve městě než slavný "kruháč", neboli okružní křižovatka.
Pokud by se v budoucnu zjistilo, že intenzita dopravy stoupla - což není vůbec nereálné - tak ho asi těžko přeprogramujeme, jako digitálně řízenou křižovatku, kde změním intervaly světelných signálů poměrně komfortně a hned.

Z hlediska veřejného prostoru ve městě vnímám tuto cestu jako rozhodně lepší, než tam vybombit milion mista na kruháč, bez ohledu na to, že se tam třeba taky mohlo dát, když nic jinýho, tak minimálně normálně chodit - doporučuji např. kouknout na šířku chodníku mezi silnicí a nárožím prodejny Kebabu... :thinking: :open_mouth:
... a co bude se sochou Matky s dítětem od Sylvy Lacinové (a v současnosti zanedbané parkové úpravě za ní) jsem se nikde nedočetl.

Autem jezdím, nejsem rozhodně odmítač tohoto typu dopravy, ale celý kruháč mi přijde jako nepochopení situace a klasické tlačení aut nade vše ostatní. Ve městě je to za mne způsob plánování, který je špatně.

3 Likes