Kontejnerové stání na Bílkově

Zajímá mě Váš názor a posílejte nápady,

jak všichni víte, má se upravovat kontejnerové stání na komunál na Bílkové ulici, prostě to tam chceme dát „do pucu“ dát kontejnery do nějaké ohrady či vytvořit pěkné stání. A já bych byl rád, aby to co nejlépe vypadalo za rozumnou cenu. Chtěl bych Vás požádat se na to nedívat jen z pohledu estetiky, architektury ale i z pohledu finančního, prostě najít zlatou střední cestu, jelikož jsme limitován cenou. Jestli máte návrhy dejte, do pondělí to chci rozlousknout.

S občany byla diskutována a odsouhlasena varianta č. 1 ta betonová ohrada, za mě je to špatná cesta a tohle tam nebudovat.

Zde je několik možností, druhou už máme na Hradčanech, na Vyhlídce.

Židlochovice

1 Like

Ten beton je šílený, je dobře, že vypadl. Není to dobré řešení, protože si to materiálově hraje na něco jiného, než to ve skutečnosti je, a je to hrozně neprůhledná, nehybná věc.

Líbí se mně ta subtilnější řešení s nějakým rastrem, ať už třeba z latí, nebo z pletiva. Pod Zámkem mají pěknou boudičku na kontejnery, mám dojem, že z tahokovu. Ta klenutá stříška mně přijde zbytečná, rovná pultová střecha by u takového čistě účelového objektu byla vhodnější.

Každopádně ale tohle je dobrý námět na rychlou konzultaci s městským architektem? Může se to pořádně vyřešit jednou a pak už jen opakovat.

3 Likes

Myslím si totéž - ať máme ve městě jeden typ stání kontejnerů na odpad, druhý typ pro podzemní a nebo polopodzemní kontejnery na odpad a stačí. Není potřeba, aby se taková věc vymýšlela podobným způsobem jak je vidět z forografií "svépomocí" pokaždé znovu.

Měla by to být z hlediska tvaru a designu co nejjednodušší věc, která přesotže je takto utilitární, tak městský interier nijak nepoškodí - ideálně spíše naopak. Bez zbytečných tvarových naschválností a pitoreskností.

Ideálně aby toto bylo konzultováno a koordinováno (stejně jako např. vizuální značení provozoven, či materiály městského mobiliáře) s městským architektem!

1 Like

Čekám na jeho odpověď, posílal jsem minulý týden.

2 Likes

Lukáš chce, abychom se na to nedívali jen z pohledu estetiky, architektury ale i z pohledu finančního, jelikož jsme limitováni cenou. Nedoporučují se tvarové naschválnosti a pitoresknosti, ideálně by mělo být konzultováno a koordinováno s městským architektem. Osobně se mi také líbí přístřešky u Hradčan, ale kdykoliv přijedou popeláři, tak na to hodně nadávají. Neakcentujeme tu architekturu už příliš? Nejdříve nic, teď každá lavička a odpadkový koš. Nezavrhuji to, jen přemýšlím o nepoměru mezi volností v soukromé výstavbě (ať si každý staví, co chce) ve srovnání s lavičkami a popelnicemi.

Architektura je napůl vzhled, napůl funkce, takže v ideálním případě bychom vybrali něco, co bude dobře vypadat i fungovat. A tyhle detaily ve výsledku hodně hrajou, jednotný městský mobiliář (lavičky, osvětlení, odpadkové koše, …) je pro mě součástí pěkného, příjemného, kultivovaného města. Ano, ten kontrast s anarchií v soukromé výstavbě je bolestný, ale podle mě má smysl pracovat na obojím (viz třeba téma o rozvoji města). A sjednotit městský mobiliář je přece jen o něco jednodušší než se snažit usměrňovat soukromou výstavbu.

PS. Z pohledu finančního se na to dívat neumím, vůbec nevím, jaký je mezi těmi variantami cenový rozdíl.

2 Likes

Myslím si, že právě všechny ty možné varianty se dají normálně prokonzultovat a dobrat se výsledku se kterým by mohli být všichni spokojeni.
Předpokládám, že při návrhu a realizaci konkrétního přístřešku u "hradčan" Na vyhlídce se takto nestalo a proto si třeba zrovna popeláři na něj stěžují. Upřímně se jim asi nedivím. Přestože jsem tu věc zatím neviděl osobně, tak asi moc uživatelsky přívětivá není (jak pro ty, kteří tam odpad ukládají, tak pro ty, kteří jej následně vyvážejí) a přijde mi zbytečně tvarově složitá - na to jakou má ve výsledku funkci.

Říkám to stále (v přeneseném slova smyslu), že dům taky nestavíme od střechy a právě takové detaily pomáhají dotvářet dojem z města. Začíná to detailem a končí třeba ne úplně správně zvládnutou mnohem větší stavbou. A pokud přistoupíme i k takto triviálnímu zadání, že to nechme být, ono to nějak dopadne, tak jak pak budeme řešit mnohem složitější a důležitější věci?

Rozhodně nejsem pro, abychom z přístřešků dělali lety do kosmu, ale možná právě to, že nezrealizujeme první nápad, co přijde pod ruku a zkusíme jej promyslet z více pohledů a aspektů může přinést právě onen kýžený výsledek - který bude jak dobře vypadat (měla by být skoro samozřejmost), ale také i dobře fungovat.

Až toto všechno proběhne, tak na základě výkazu výměr/nacenění lze debatovat o adekvátnosti či neadekvátnosti ceny.

1 Like

Pro doplnění, takhle vypadá to stání Pod Zámkem:

Ta přední stěna je celá na zavěšovacích pojezdech. A ještě detail:

1 Like

Tady se to hodí, na Bílkovu do prostoru a zeleně si nejsem jistý.

Proč myslíš, že by to tam nemohlo být? Je to věc, která dělá "krytí" pro technicistní vnitřní náplň a v principu si myslím, že je zrovna taková docela vhodná.

Za mne bychom měli asi úplně na začátku mít vědět, v první řadě kde a taky jak velká stání potřebujeme řešit. Pak to vyhodnotit - jaké jsou prostorové možnosti, příjezd kuka vozů k vybranému/určenému místu, jestli je někde výhled třeba v budoucnu na potřebu zvětšení (u rozvojových lokalit) a opravdu použít pokud možno jeden typ stání na tento typ parkování kontejnerů ve městě. Všude stejný. Popeláři tak nebudou muset u každého takovéhoto místa řešit, jak tam s kontejnery manipulovat a podobně.
Ideálně třeba nějaký modulární systém, který v případě většího počtu kontejnerů přidá v určitý okamžik druhý prvek a bude vyřešeno.

Nemyslím si, že bychom se měli u takto utilitární věci přehnaně zabývat kdovíjakým kontextem místa. Ta věc má splnit to, aby účelově kryla jednak kontejnery samotné a druhak, aby případné odpadky, které vypadnou nelítaly všudemožně po ulici. Jestli v okolí je o trochu víc zeleně, paneláků a nebo úplně něčeho jiného v tomto případě není důležitým, protože to bychom pak sklouzli k tomu, že budeme pro každé místo řešit toto stání pokaždé znovu od začátku a to asi uznáš není to, co bychom chtěli. Jak finančně, tak z hlediska sjednocení vzhledu a manipulace.

3 Likes

Protože jsi prosil o nějaké reference, dal jsem tomu chvilku volného času a abych jen nepopisoval ideály, co a jak by tu mohlo být, přidávám níže za mne možné inspirace, jakým způsobem (ve smyslu tvaru a provedení) bychom tu mohli ve věci stání kontejnerů na odpady jít.

Při hledání zde u nás v Česku jsem bohužel došel k poznatku, že tomu, jak by se daly kultivovaně "zaparkovat" ty odpadkové bestie :slight_smile: se nikdo zatím cíleně moc nevěnuje a když už zde někdo vyrábí nějaký "systém", :thinking: tak ty reference rozhodně nejsou takové kvality, abych je za sebe doporučil k tomu se jimi inspirovat (či ideálně je hned od výrobce zakoupit). Ve většině případů jejich provedení odpovídalo spíše tak ranným 90.létům - bohužel...

Každopádně ale u našich sousedů na západ a jih se tímto segmentem docela seriozně zabývají a výsledná řešení vypadají tak, že bych je k inspiraci směle doporučil.

Našel jsem různé příklady výborně zvládnutých přístřešků - jak kovových (takokov, lamely, plný plech), ale kombinace oceli i se dřevem.

Kovové, resp. eloxované, či pozinkované provedení je více "bezúdržbové", proti dřevu, u kterého by se asi muselo občas obnovit nátěr a to nevím jak by zrovna ve veřejném sektoru bylo úspěšné...

Pokud bych to porovnával, s několik příspěvků výše zmíněným stáním u hotelu a restaurace Pod Zámkem, tak ty příklady kovového kontejnerového stání jsou za mne maličko lepší, v tom, že na těch inspiračních fotkách mají zámky (dostanou se dovnitř pouze lidé z těch domů, co jim to přísluší) a mají také lépe vyřešený detail střechy - z boku je to pohledově kryté oplechováním a vypadá to lépe.

3 Likes

Výborný. Tohle vypadá jako civilizace.

Mě se jako dobrý nápad líbí ten první s tou osázenou střechou, v létě bude snižovat teplotu a tím i zápach.

Zároveň to ale bude s přehledem nejdražší varianta, myslím si. A to černé opláštění bude v létě rozpálené doběla, takže se efekt zelené střechy podle mě úplně vyruší. Nehledě na pracnou údržbu. Mně se furt nejvíc líbí ty síťované, poloprůhledné věci, protože jsou skromné, nepřitahují pozornost (a větrají). Třeba ten obklad z dřevěných latí je krásný, ale už ve mně budí dojem, že jde o nějakou důležitější stavbu, třeba klubovničku nebo tak něco.

5 Likes

Jasný, tak by to s největší pravděpodobností asi nejspíš bylo. Ta zeleň by asi nebyl takový problém, ty extenzivky jsou v podstatě bezúdržbové, ale to opláštění tipuju na HPL kompakt desky pro exteriérové použití a ty budou maličko dražší než pozink tahokov.
I když... v tomto případě by bylo potřeba si to pohlídat v zinkovně, aby to ze zinkovací vany nepřijelo s oky zalepenými od zinku a celé pokroucené a zprohýbaně, což je u tohoto materiálu někdy "běžný" nešvar, pokud se to zadá vyrobit tam, kde s tím nemají zkušenosti, ale na druhé straně nic, co by nešlo řešit.

Jedná se přeci jen pouze o ustájení kontejnerů na odpad, takže by měly být co nejfunkčnější a zároveň by své okolí měly co nejméně hyzdit, spíše naopak.

Ukázkami výše mi šlo o to, ukázat, že se i na takovéto mnohdy přehlížené a podceňované věci dá dívat jinak, než se doposud děje - tedy nikoliv jen splnit úkol a hotovo - a nic víc od toho dál nečekáme.

Pokud bychom šli cestou tahovovu a kultivovaného vzhledu, je to za mne určitě správně a asi bychom se i v této oblasti myšlenkově posunuli konečně někam dál, blíže civilizovanější části světa. :wink:

4 Likes

Moc děkuji za inspiraci! Cítím to stejně jak @zoul budu s tím dále pracovat, vyvolává to ve mně další myšlenky.

Po jednání s panem arch. Fránkem připraví do konce týdne návrh. :slight_smile: :sunny:

3 Likes

Četl jsem, že je již stání pro kontejnery odsouhlasené. Jaký návrh řešení nakonec vyhrál? :slight_smile:

Dále bych podotk, že na některých místech jsou kontejnery umístěny u křižovatek a docela brání ve výhledu do nich. Je to možná dáno tím, že se přidávali další nádoby a místa už jsou přeplněné. Na mapě jsou to tato místa v Boskovicích co jsem během cesty autem zjistil: Havlíčkova, Květná a Ludvíka Vojtěcha.

1 Like

Takhle vypadá výsledek:

Za mě super. Jednoduchá, účelná konstrukce, jednotlivá pole se případně dají snadno samostatně vyměnit (jsou na sponky). A zelená střecha jako bonus!

4 Likes