Inspirace pro Červenou zahradu

@barto narazil na moc pěkný projekt Národního olympijského centra v Nymburce. S naší Červenou zahradou se to samozřejmě nedává srovnávat ambicemi ani rozpočtem, ale ty základní úvahy odpovídají dobře – například jasná představa o dojezdových vzdálenostech, ubytovacích a parkovacích kapacitách nebo rozdělení na etapy:

1 Like

...hehe, je otázka jakou optikou se na to člověk podívá a co se dá/nedá srovnávat :wink: .
Samozřejmě, že v současně navrženém stavu je to bezpředmětné - to s Tomášem souhlasím - mají našlápnuto na Národní olympijské centrum a s tím se nedá v tomto rozsahu v republice srovnat prakticky nic. Z nejbližších podobných příkladů, je něco podobného v Novém Městě na Moravě, které je ale úzce zaměřené pouze na biatlon.

V roce 1953, kdy bylo rozhodnuto, že tu direktivně dle ČSTV vznikne Centrum vrcholového sportu, se urbanismem a architekturou areálu jako celku nikdo moc nezabýval, byla to direktiva a vecpalo se tam vše, co bylo třeba... Podle toho to tam taky vypadalo a v současné době vypadá... O to větší je ale dnes vidět posun - pro toho, kdo areál zná - kam by se zde mohli dostat nyní.

Ve dnes patnáctitisícovém městě (nejsou tedy zase o tolik větší než my), něměli pro takovýto areál o nic menší předpoklad, než je pro jakýkoliv ucelenější sportovní areál zde v Boskovicích dnes. Tradice sportu tam nebyla o nic menší, než byla u nás. To až pár let zpátky tam peníze ČEZu udělaly z relativně "provinčního" basketbalového klubu neporazitelnou sestavu u nás doma a na evropské scéně pak celek s docela obstojnými výsledky.
Industializace v té době přinášející většinou zdroj příjmů do veřejného sektoru tu byla také velmi podobná, jak byla tehdy v Boskovicích. Jediný rozdíl byl ten, že si tuto myšlenku někdo vzal za svou a začal se jí vážně zabývat. Rozvinul ji. Měl vizi. Něco podobného bychom zde nyní my teď potřebovali také. A jedno jestli bude výsledný areál mít nějaký myšlenkový a funkční přesah a nebo bude "pouze" dobře vymyšlená ucelená část města ve které se bude dobře sportovat.

Každopádně takto nějak bych si i já představoval projektovou přípravu budoucího řešení Červené zahrady - v principu podobný komplexní podklad jako se nyní "odspodu" připravuje pro Sokolovnu (viz. jiné téma zde na fóru). Proto, abychom se někam dále pohnuli, pak bude třeba ony podklady konzultovat (i několikrát...) a následně v širším fóru i korigovat s budoucími uživateli areálu a také odborníky.
Tady vidím cestu.

1 Like