Hejty veřejného prostoru

Město se ke zvyšování bezpečnosti asi opravdu hlásí. Nebo někdo jiný. Ty billboardy na tzv. kolečkách u vjezdu do města jsou v noci krásně nasvícené. Asi podle hesla "kdo je vidět, vyhrává".

3 Likes

To přece nejsou billboardy :slight_smile: Takže ani nemůžou rozptylovat řidiče.
Bez sarkasmů: Je to sice drobnost, ale město by se mohlo hlásit k nějakým moderním uznávaným principům např. právě ve zvyšování bezpečnosti silničního provozu. Nechce se mně to zjišťovat, ale ty billboardy na kolečkách zřejmě stojí na pozemcích, které nevlastní město. Ale aspo|ň by mohlo město začít s těmi vlastníky jednat a zkusit se s nimi dohodnout, když už to (pravděpodobně) nechce řešit přes pokuty/policii/soud.

1 Like

Tohle mi teda taky nepřijde jako úplně top umístění reklamy ve veřejném prostoru...

3 Likes

To myslím není to pravé pojmenování. Umístění této reklamy je jednoduše jako pěst na oko. Prostě úplně špatně.

1 Like

Drzá reklama funguje – bohužel. Nejhorší ale je, že funguje jen dočasně. Jakmile si někdo dovolí být drzejší než ostatní (billboard u silnice, velkoformátový potisk na fasádě, reklamní áčka přes chodník), dočasně získá víc pozornosti, na což musí ostatní zareagovat, přidat se, a kruh se uzavírá – inzerenti jsou na tom všichni stejně, jen město je víc zalepené reklamou. Nikdo nezískal, všichni jsme ztratili.

3 Likes

...no ono je otázkou, co v případě toho, co je zachyceno na Tvojí fotce je větší průšvih :slight_smile:
Jestli ta reklama na podivném zařízení, které zkombinovalo podstavec pod slunečník s vlastním nosičem reklamy, který by unesl snad i tank a nebo ta bezradnost a celkově špatný urbanismus tohoto místa.

Mám pocit, že ty domy zde - vytvořené na konceptu obřího "náměstí" navrženého na sklonku minulého režimu a realizované pak v devadesátých letech a na přelomu století - ze kterých se realizovala vlastně jen třetina se chovají totiž velmi podobně (jestli si dobře pamatuji, tak zde měl být centrální kulturní dům kruhového půdorysu a pak druhá polovina zástavby domů okolo směrem na jih).

Každý z nich se snažil přijít s jakýmsi pitoreskně "originálním" pojetím fasády, které se nesnaží tvořit celek - spíš právě naopak a další se jej pak snažil "trumfnout". Co z toho postupem času vzniklo, vidíme sami.
Za mne má tato část města z pohledu architektury, urbanismu hodně nízkou kvalitu.

Má to být podle názvu náměstí, ale ve své podstatě jím vlastně není, protože většina lidí tu stejně pouze kvapně prochází a zkracuje si cestu k autobusu, či na vlak.
Když navíc odhlédnu od bídné architektonické kvality většiny realizací je docela velká část domů do náměstí otočena svým dvorním traktem, což jednu z funkcí náměstí taky úplně nepodporuje. Ale ať to tu úplně neplísním - zbytek se teď trochu zvedl tím, že zde začala docela fungovat občanská vybavenost, zejména Comfy café, takže lidi se zde i zastaví, ale s tou architekturou, která nás tu obklopuje asi nic moc lepšího udělat nepůjde.

Snad jediné, co může tento stav trochu zachránit je nějaká kvalitní parková či sadová úprava, která by tuto nesourodou část města mohla snad nějak držet pohromadě - což se snad už i trochu děje.

Na tomto příkladu je docela "učebnicově" vidět, že podobným způsobem by architektura do veřejného prostoru asi úplně vstupovat neměla a mohlo by to být pro nás příkladem, jak případně další stavby na území města a veřejný prostor plánovat lépe.

3 Likes

...tak se poměrně překvapivě rychle splnilo to, co si předpovídal - reklama, kterou nafotil @Tomas_T už zde má svého "kámoše" :man_facepalming:t2:

Zajímalo by mne, jestli se dá nějakým způsobem vyjádřit efektivita tohoto způsobu upozornění na konkrétní podnik a nebo nabídku zboží - nemyslím si totiž, že by zrovna toto byl kdovíjak účinný způsob reklamy. Každopádně veřejný prostorto dokáže zaneřádit poměrně vyýrazně

2 Likes

Tak mě napadá - nepodléhá náhodou umístěnín těchto reklamnách "áček" povolení MěÚ - jakože v opačném případě se jedná o zábor veřejného prostranství?

Co se týká efektivity reklamy - ten přínos je hodně diskutabilní, nedokážu si představit, že o tuhle reklamu "zakopnu" a pak s nadšením poběžím do kavárny pro kávu a budu jim nadšeně vykládat, jak jsem o jejich hloupě umístěnou reklamu zakopnul, a tak jsem se o nich dozvěděl.....

3 Likes

Pokud se nepletu, tak zrovna toto - kultivace reklamy ve veřejném prostoru byl jeden z bodů, o kterém mluvil městský architekt na jedné ze svých prezentací.
Měl tehdy s sebou pracovní výtisk Manuálu veřejného prostoru, který byl tehdy rozpracovaný pro centrum města a který nechal kolovat.
Nevím, jak moc daleko, či blízko jsme s jeho finišem, ale měl by se pokud možno co nejdříve začít u podobných případů používat.

1 Like

Myslím, že tady ani není extra potřeba objevovat Ameriku, téma reklamy má v manuálu krásně zpracované Brno střed:

Mám v papírové podobě, zájemcům můžu půjčit.

2 Likes

Však jasné, tak to ani nebylo myšleno, že budeme znovu vymýšlet jízdní kolo...

Podobnou publikaci má i Praha Veřejný prostor | iprpraha.cz - zde část o veřejné reklamě ve městě
Papírovou, resp. knižní podobu (zakoupenou v CAMPu) mám také k dispozici doma.

Dobrá je i o několik příspěvků výše (ze 2. ledna 2020) odkazovaná komplexní publikace brněnského KAMu o veřejném prostoru obecně, kde jednou z kapitol je i toto téma.
Jde stáhnout v PDF a rovněž i tuto knihu můžu zapůjčit - mám též k dispozici knižně.
:blush:

1 Like

Zdánlivě obyčejný detail, který jsem objevil o víkendu na jedné z podvečerních procházek městem. V rámci kultivace veřejného prostoru parčíku mezi Gymnáziem a Sokolovnou byl instalován městský mobiliář - nové lavičky (...je možné, že nejsou úplně zbrusu nové, ale já tudy delší dobu nešel).
To, že tomuto prostoru město věnuje péči je jistě záslužné, nicméně si úplně nemyslím, že je dobře, když ve fázi realizace (a vlastně i projektu předtím) není věnována dostatečná péče při dotažení finálních detailů...

Tímto detailem je podle mne umístění odpadkového koše v bezprostřední blízkosti u laviček - detail sice stále ještě anachronicky běžně vídaný, ale asi ne úplně správný. V tomto případě je to navíc non plus ultra, kdy je koš v centrální pozici, jako dominanta mezi dvěma lavičkami.

Kom toho, že to fakt nevypadá hezky a asi bych si úplně rád nesedl na lavičku, kdy se můžu nedobrovolně prakticky opřít rukou o odpadkový koš, je zde za mne asi mnohem zásadnější věc. V létě toto řešení musí být (a určitě i je) docela uživatelsky nepříjemné z důvodu odéru, který se odsud šíří a pokud jsou do koše vhozeny věci podléhající rychlé zkáze jakými jsou ovoce apod, je postaráno i o otravný hmyz, což taky úplně nepoteší.
Umístění odpadkových košů v jiné části parku by bylo za mne určitě vhodnější. Je velká škoda, že tyto příklady, že se naše město začíná sice pomalu, ale snad přece, stávat kultivovanějším pokazí jeden takto zdánlivě banální detail, kterému není věnována dostatečná pozornost.

2 Likes

To je kouzlo nechtěného. Vycentrování odpadkového koše a obklopení symetricky dvěma lavečkami je adorace odéru. No nevím, tohle snad bací do očí každého a nemusí to být architekt či projektant. Tady už chybí jen obklopit to těmi dvěma bilboardíky z Růžového náměstí, co říkáte? Ten koš tam prostě nepatří. Doma si odpadkáč taky necpeme na třeba terasu hned vedle sedacího nábytku. Jáááj!

1 Like

Spojka Tesco–Lidl umí potěšit novou variací, rafinovanou kreativitou a promyšlenou efektivitou.

3 Likes

Ohavnost vynikne nejvíc tam, kde by člověk čekal něco krásného a povznášejícího. Na tohle místo se dívám už šest let, co tu bydlím, pořád si říkám, zvykneš si. Ne, fakt to nejde; je to horší a horší. A přitom nejde nutně o odstranění reklamy, protože reklamní nápis na historickém objektu může být provedený s citem (viz např. Slavonice). Může být podtržena původní elegance objektu. Ale tady...

5 Likes

Tohle je co za cirkus? Fakt chcem, aby takhle vypadala naše památková zóna? To někdo povolil, nebo je to nějaká guerilla?

3 Likes

To byl podle mne divoký výlep. Jen náhodná záležitost, nic víc. Horší to budou mít v Olomouci, tam budou přes dva týdny. Design mají na úrovni svého webu, to je radost pohledět.
Jinak v Boskovicích jsou horší (a navíc stabilní) reklamní "krásy".

1 Like

V červenci jsem si tu postěžoval - a ejhle! Dnes jdu kolem a ona je to mnohem lepší a vkusnější reklama. Jednotná a ladící barva, vkusný nápis, snaha je viditelná a celkem zdařilá, řekl bych, že je za tím profi práce. Tmavě modrá je možná moc výrazná, ale čekám, že se to časem a počasím trochu zjemní. I logo je nové a když uděláte pár kroků, tak na obchodě v pasáži najdete tutéž barvu i styl. Takže panu majiteli (paní majitelce?) blahopřeji k výbornému rozhodnutí. A moc děkuji, těším se na svou první návštěvu obchodu.

3 Likes

Ta modrá je zde docela pekelná, ale asi jak říká klasik: nemusí pršet, stačí jen když kape.
Nemůžeme asi chtít všechno hned, byť by to bylo super - ale třeba se to postupně naučíme, obrandovávat ty kšefty vkusně

2 Likes

...toto mi ale udělalo během sváteční procházky po městě radost - skoro jsem uvažoval, že bych založil nové vlákno "pochvala veřejného prostoru", ale zatím bych to nechal zde (pokud bude podobných příkladů víc, asi nebude problém to pak dodatečně přesunout)

Takto má za mne vypadat dobře označená prodejna - k tomu pak místo "klasické" výlohy, plné zboží, průhled do obchodu, kde tak není jen staticky vystavené zboží, ale samotné dění v obchodě, které takto v podvečerním čase funguje naprosto skvěle.

Rozhodně palec nahoru a doufám, že další budou následovat. :+1:t2:

2 Likes