Hejty veřejného prostoru

architektura

(Jiří Klimek) #9

Proč? Proto:


Jen tady je pouze bytovka a chybí vše ostatní :slight_smile:


(Adam Kožoušek) #10

Pokud se nepletu, tak tam není procházet kam.
Což ale nemění nic na faktu, že tam mají bodáky na bráně ?!, když je stejně lepší přeskočit tu zídku... není tam žádný věcný břemeno na nějakou cestu, takže s bránou nikdo nic nenadělá, ale tedy mně to zas tolik neva, stejně je to slepej prostor... počkejte, až začnu fotit, už mám 2 příběhy nachystaný.


(Adam Kožoušek) #11

Za prvé - děkuji Dagmar Hamalové, že se připojila do diskuze, jde opravdu příkladem a je to skvělé!!
Za druhé - nejde změnit uzemni plan a donutit tak pruchod otevrit, pripadne nejaka jina oficialni i kdyz na "dlouhe lokte" páka?


(Tomáš Znamenáček) #12

Teď jsem to byl cestou na nákup omrknout a máš pravdu, zespoda to přístupné není. Mně to vadí i tak – je velký rozdíl míjet na chodníku ústí uličky, byť slepé, a zariglovanou bránu s bodáky.


(Adam Kožoušek) #13

No jasně, jako brána k vojenské základně s bodákama, prostě nevim proč...


(Tomáš Znamenáček) #14

No a když už jsme u těch gated communities:

Pokud si dobře pamatuju, tak tohle místo bývalo dřív (léta nazpátek) běžně přístupné, bývala tam tuším houpačka. Teď je nepřístupné, rozdělené na dva kusy a v tom jednom se začíná parkovat. Ideální práce s prostorem uprostřed města :man_facepalming:

Chápu, že je asi složitý s tím něco udělat, jsou to formálně tuším čtyři různé pozemky různých majitelů, z čehož nejbizarnější je pán ze Santiaga de Chile (nedělám si legraci!). Stejně je to ale hrozná škoda, zvlášť když je kolem tolik podniků, které by jistě uvítaly zahrádku.

Soudě podle toho nového, pečlivě udělaného pískoviště ale možná je aspoň nějaká naděje?


(Tomáš Znamenáček) #15

4 příspěvky byly odděleny do nového tématu: Vyvážení odpadkových košů


(Jiří Klimek) #19

Na tomhle místě je nejbrutálnější, že je to vlastně proluka a takovéto vybourané nároží je v židovské čtvrti nezacelená jizva. Zůstala tam i původní parcelace a proto je to tak těžké na řešení. Nikoho to zjevně nepálí, tak se s tím teď asi nic dělat nebude.
I to řešení U Koupadel vzniklo, protože stav přilehlého veřejného prostoru ohrožuje majetek majitelů okolních domů (voda). Proto byla první studie sice krásná, ale s absolutně špatným zadáním (nereflektovala, že je to proluka, která patří zastavět).


(Tomáš Znamenáček) #20

Nechcete to teda nadhodit v zastupitelstvu? Například výkup a následné zastavění nebo zkrátka smysluplné využití.


(Jiří Klimek) #21

Když to všechno stojí čas a peníze a já se s ostatními Piráty od voleb ještě ani neviděl :slight_smile: Smysluplné využití je především na majitelích. Město nemůže hasit všechny požáry. Stačí, že musí hasit ty, co samo založí :smiley:


(Tomáš Trumpeš) #22

Tohle je moje srdcovka – designově neotřele řešená plakátovací plocha v samém středu náměstí, uprostřed korza. Skvělé je i zešikmení respektující přirozený sklon náměstí a vhodné koncepční umístění na podivuhodnou hvězdu vyznačenou v dláždění. Výborné je, že tento skvost je dílem samotného města, speciálně jeho organizace honosící se přídomkem „kulturní“. Skalní fanoušci mého typu pak v plné sezóně mohli dokonce ocenit, že „ohrádka“, jak bychom objektu mohli familiérně říkat, dostala i svého brášku a náměstí bylo okrášleno pěkným párem. Jeden z významných rodáků města celkové řešení a umístění ocenil při jedné ze svých nečetných návštěv Boskovic slovy: „Ty, Tomášu, ono to vypadá, že je to tady proto, aby měl člověk u čeho ulevit močovému měchýři, když se v noci vypotácí ze Záložny.“
Za mě vyloženě krásná reprezentativní záležitost na ideálním místě, jednoznačně palec dolů.


(Jiří Klimek) #23

Na to srdíčko, jako že se mi to líbí, kliknout opravdu nemůžu, i když jsi tu hrůzu popsal opravdu krásně :+1:


(Tomáš Znamenáček) #24

6 příspěvků bylo odděleno do nového tématu: Polopodzemní kontejnery


(Tomáš Znamenáček) #27

Další můj oblíbenec, zadní trakt Alberta směrem k autobusovému nádraží:

Strategie rozvoje veřejných prostranství hlavního města Prahy k tomu říká: Jednou z podmínek kvalitního veřejného prostranství ulic a náměstí je komunikativní vztah s parterem přilehlých objektů („politika aktivního průčelí“). Česky řečeno, domy by na nás neměly vystrkovat zadek. Ovšem právě Albertův zadek je to první, co řada návštěvníků z Boskovic uvidí. Gratulujeme! (A jako protipříklad může posloužit slavná litomyšlská Billa.)


(Petr Ondráček) #28

@zoul No to bude tím, když se navrhuje barák pro holding typu Albert, kdy má projektant většinou dopředu danou kuchařku toho, co a jak má vypadat - neboť na to většinou existuje korporátní projekt. Neplést s vizuální identitou, která je ale také do jisté míry už dopředu danná.
Pokud se jen něčím lišíš a chceš tomu dát xicht, potkáš se dříve nebo později s jejich investičním manažerem, který Ti okamžitě a názorně vysvětlí, že není třeba dělat "drahej barák" zrovna v takovémto místě. A to i když jim to v lepším případě vedení holdingu v Holandsku (respektive centrála pro střední Evropu v Polsku) povolí. Prostě se šetří, protože "se to (tak nějak ze sportu) chce" a pak je onen manažer na konci roku pochválen za úspory a odjede na zaslouženou dovolenou někam přes půl světa. Toto není fiktivní příběh, zažil jsem to (i když to nebyl konkrétně případ Alberta, ale jiného řetězce)...
Ne že by to udělat smysluplně nešlo - viz ta litomyšlská Billa (a určitě by se dalo najít dalších pár příkladů), ale toto jsou spíše výjimky. A proč to tam šlo?
Jednoduše - mají zde už X let (mám pocit že už je to skoro 20 let) městskou architektu Zdenu Vydrovou, která když se do města chtěla Billa "nainstalovat" rázně řekla ano - postavte ji tu, ale jste ve městě, kde se na stavby dívame tak, aby byly přínosem pro město a ne že nám sem přibude další krabice, stejná jako kdekoli v republice. Při tomto přístupu pak pro ateliér RAW (Rusín a Wahla) už to bylo hned veselejší, kdy měli rázem daleko méně svázané ruce při návrhu tohoto objektu. Samozřejmě, že pár nepříjemných jednání s oním manažerem určitě absolvovali, ale měli maličko lepší vyjednávací podmínky. Nakonec bylo spokojeno město a i onen manažer, který ale moh jet na dovolenou "jen" do Alp :slight_smile:
Proto si opravdu važme toho, že zde máme městského architekta a naučme se jej daleko lépe a efektivněji využívat. Myslím, že by výsledky této spolupráce mohly stát za to.
Zde si dovolím soukromý tip - že se rozhodlo, že tato fasáda je "pouze" do autobusového nádraží a tudíž je možno ji provést tímto úsporným stylem, kdy to z půdorysu ta hmota nějak vyšla, přidal se tam ten korporátní žlutý pruh a máme vyřešeno. Hlavní pručelí je přeci z parkoviště a směrem k ulici Komenského. Toto je prostě špatně...


(Tomáš Trumpeš) #29

Nelze nevzpomenout.


(Petr Ondráček) #30

Evergreen veřejného prostoru, který by se dal asi hejtovat už od doby co si pamatuji ještě jako dítě - vyhlídka. Dnes jsem tudy procházel při odpolední vycházce s rodinou a je to vážně síla.

Uvnitř samotného altánku chlívek jak v tanku.

Při vyhlédnutí směrem k Červené zahradě jsem se při pohledu na skalní ostroh pod objektem málem pozvracel. Toto je megahumus.

A to nemluvím o neustále potagovaném a posprejovaném interiéru objektu. Předpokládám, že zde nyní probíhá začátek přípravy na zimu, neboť uvnitř ve krovu jsou počátky něčeho jako amatérského přístupu k zateplovacích pracem :thinking:

No nevím - ale myslím si, že místo má, mohlo by a mělo mít trochu atmosféru a ne toto, co zde už dlouhá léta "funguje"... Náprava je zde ale asi jen velmi složitá. I kdyby to tu někdo pomocí lezecké výbavy vysbíral, ten hnůj pod vyhlídkou, tak tam bude do týdne zpět. Je to myslím obrovská škoda, že toto krásné místo je dlouhodobě v takovém stavu.


(Tomáš Znamenáček) #31

:frowning:

Ten nános tagů a nápisů uvnitř považuju za roztomilý, ale ten nános bordelu je hrozný. Mám dojem, že @Lukas.Holik a spol. to občas uklízeli, ale to by se dalo dělat pořád. Už jsem zvažoval i výrobu smaltové cedule Fetujte a souložte, ale nedělejte bordel (slovesa vybrána na základě analýzy odpadu), složíme se?


(David Grénar) #32

Náhodou je pěkné, že myslí na to, aby jim neprochladla záda (předpokládám, že to mají na sezení/ležení)... :rofl:

Jinak to je vizitka nás lidí a s tím asi někdo horko těžko udělá ... a pro náhodné turisty, kteří se vydají na hrad nebo z hradu jinou trasou to musí být opravdu "zážitek" ....


(Tomáš Znamenáček) #33

6 příspěvků bylo odděleno do nového tématu: „Bazének“ a nepořádek v letním kině


„Bazének“ a nepořádek v letním kině