Hejty veřejného prostoru

Pochlubte se svými láskyplnými hejty na nefungující veřejný prostor!

Začínáme matkou všech selhání veřejného prostoru, zahrazením průchodu mezi Lidlem a Tescem:

Otevřel si město, ale chodili mu tam lidi! Každý slušný člověk přece jezdí autem, takže vsedne do vozu, těch pár set metrů poslušně obkrouží a může nakupovat dál. (Pankáči chodí kolem mříže, klasifikováno jako lezecká cesta obtížnosti UIAA 1: Nejjednodušší forma skalního lezení, ne však chodecký terén. K zabezpečení rovnováhy je třeba rukou.)

3 Likes

Jedamane, tak teď vám tady naložím, možná mě budete muset nějak omezit... (jste mě s tímto vláknem předběhli, pak už mám nachystanejch několik dalších témat :)).

PS: Budete se snažit toto fórum napojit na oficiální informační "zdroje" města? Např. odkaz na webu, informování zastupitelů a pracovníků odborů, atd. - snad se to podaří :slight_smile:

1 Like

2 příspěvky byly odděleny do nového tématu: Propojení fóra s městem

Odstranění uvedené bariéry je na vlastníkovi pozemku, v tomto případě společnosti Lidl Česká republika. Město Boskovice osobním jednáním, dopisem a následně společnou výzvou s vlastníky pozemků v lokalitě Hliníky opakovaně vyzvala tento řetězec, aby v rámci dalších stavebních úprav nezahradil další průchod - mezi prodejnou Lidl a parkovištěm Pneuservis Macík a Lamex.

1 Like

Díky! A bavili jste se s nimi i o možnosti zprůchodnění té cesty od Tesca? (Z jejich pohledu tedy asi spíš cesty do Tesca :–) Předpokládám, že město v tomhle ohledu nemá žádné formální nástroje, ale třeba by se to dalo nějak zobchodovat, až bude Lidl něco od města potřebovat. (Mám nulovou představu o tom, jak tyhle věci fungujou.)

Ano je to tak, město nemá možnost záměr Lidlu na jejich pozemcích ovlivnit. Zvolili jsme pro jednání propojení chodníkem v méně problematickém místě.

Pěší a jiné koridory v území musí být součástí návrhu již v dokumentaci pro územní řízení, čili v řízení, ve kterém je město účastníkem. Tady je pozdě, ale je to poučení pro příště - prostupnost území nesmí být prázdná fráze!

1 Like

Tady je další krásný reprezentant na podobné téma:

Česká republika je dlouhodobě v první desítce žebříčku nejbezpečnějších zemí světa. Kdyby se dělal žebříček těch nejvystrašenějších, asi bychom byli ještě výš. Chválím zejména bodáky, při náhlé zombie apokalypse by zřejmě bylo možné zapojit i elektřinu z blízkého rozvaděče.

Proč tam ta brána vůbec je? Proč by lidi nemohli běžně kolem té bytovky procházet? Proč ta brána vypadá takhle, jako od skladu stavebního materiálu? Samé otázky.

Proč? Proto:

Jen tady je pouze bytovka a chybí vše ostatní :slight_smile:

Pokud se nepletu, tak tam není procházet kam.
Což ale nemění nic na faktu, že tam mají bodáky na bráně ?!, když je stejně lepší přeskočit tu zídku... není tam žádný věcný břemeno na nějakou cestu, takže s bránou nikdo nic nenadělá, ale tedy mně to zas tolik neva, stejně je to slepej prostor... počkejte, až začnu fotit, už mám 2 příběhy nachystaný.

Za prvé - děkuji Dagmar Hamalové, že se připojila do diskuze, jde opravdu příkladem a je to skvělé!!
Za druhé - nejde změnit uzemni plan a donutit tak pruchod otevrit, pripadne nejaka jina oficialni i kdyz na "dlouhe lokte" páka?

Teď jsem to byl cestou na nákup omrknout a máš pravdu, zespoda to přístupné není. Mně to vadí i tak – je velký rozdíl míjet na chodníku ústí uličky, byť slepé, a zariglovanou bránu s bodáky.

No jasně, jako brána k vojenské základně s bodákama, prostě nevim proč...

No a když už jsme u těch gated communities:

Pokud si dobře pamatuju, tak tohle místo bývalo dřív (léta nazpátek) běžně přístupné, bývala tam tuším houpačka. Teď je nepřístupné, rozdělené na dva kusy a v tom jednom se začíná parkovat. Ideální práce s prostorem uprostřed města :man_facepalming:

Chápu, že je asi složitý s tím něco udělat, jsou to formálně tuším čtyři různé pozemky různých majitelů, z čehož nejbizarnější je pán ze Santiaga de Chile (nedělám si legraci!). Stejně je to ale hrozná škoda, zvlášť když je kolem tolik podniků, které by jistě uvítaly zahrádku.

Soudě podle toho nového, pečlivě udělaného pískoviště ale možná je aspoň nějaká naděje?

4 příspěvky byly odděleny do nového tématu: Vyvážení odpadkových košů

Na tomhle místě je nejbrutálnější, že je to vlastně proluka a takovéto vybourané nároží je v židovské čtvrti nezacelená jizva. Zůstala tam i původní parcelace a proto je to tak těžké na řešení. Nikoho to zjevně nepálí, tak se s tím teď asi nic dělat nebude.
I to řešení U Koupadel vzniklo, protože stav přilehlého veřejného prostoru ohrožuje majetek majitelů okolních domů (voda). Proto byla první studie sice krásná, ale s absolutně špatným zadáním (nereflektovala, že je to proluka, která patří zastavět).

1 Like

Nechcete to teda nadhodit v zastupitelstvu? Například výkup a následné zastavění nebo zkrátka smysluplné využití.

Když to všechno stojí čas a peníze a já se s ostatními Piráty od voleb ještě ani neviděl :slight_smile: Smysluplné využití je především na majitelích. Město nemůže hasit všechny požáry. Stačí, že musí hasit ty, co samo založí :smiley:

Tohle je moje srdcovka – designově neotřele řešená plakátovací plocha v samém středu náměstí, uprostřed korza. Skvělé je i zešikmení respektující přirozený sklon náměstí a vhodné koncepční umístění na podivuhodnou hvězdu vyznačenou v dláždění. Výborné je, že tento skvost je dílem samotného města, speciálně jeho organizace honosící se přídomkem „kulturní“. Skalní fanoušci mého typu pak v plné sezóně mohli dokonce ocenit, že „ohrádka“, jak bychom objektu mohli familiérně říkat, dostala i svého brášku a náměstí bylo okrášleno pěkným párem. Jeden z významných rodáků města celkové řešení a umístění ocenil při jedné ze svých nečetných návštěv Boskovic slovy: „Ty, Tomášu, ono to vypadá, že je to tady proto, aby měl člověk u čeho ulevit močovému měchýři, když se v noci vypotácí ze Záložny.“
Za mě vyloženě krásná reprezentativní záležitost na ideálním místě, jednoznačně palec dolů.

3 Likes

Na to srdíčko, jako že se mi to líbí, kliknout opravdu nemůžu, i když jsi tu hrůzu popsal opravdu krásně :+1:

1 Like