Černá reklamní kampaň?

Sotva odešly povodně, město zaplavily desítky reklamních poutačů:





To někdo povolil, nebo je to načerno? Pokud je to načerno, kam můžu napsat, aby to někdo demontoval a poslal pořadatelům přátelskou fakturu na milión za černou reklamu? Ví třeba @Radek_Samsula, @radek_pernica nebo @Lukas.Holik? Díky!

1 Like

"Pilotní projekt" jak nekultivovat veřejný prostor? Ano, chápu, je to dočasný, jsem petrolhead, ale i tak... :thinking:
Dle stavebního zákona jsou nějaký limity, na který se nevztahuje povolení, ale jen oznámení. Ale myslím, že minimálně ta první plocha je hodně přes tyto hodnoty.

Já to taky registroval, dokonce jsem si vzpomněl, že za mých juniorských let něco podobnýho bývalo na škvárovým stadecu a že jsem na tom dokonce i tehdy byl.
Taky jsem přemýšlel, kde to tam budou mít - maximálně na zepvněné ploše před zimákem...?

1 Like

Pokud je to legální, musel se k tomu kladně vyjádřit a schválit zábor odbor:

  1. VNV - JUDr. Iva Močičková
  2. TOŽP - Bc. Ing. Leona Fialová
  3. Dopravy - Mgr. et Mgr. Roman Dokoupil
1 Like

Jen technická, paní doktorka Močičková už je v důchodu, vedoucí odboru vnitřních věcí je paní magistra Havlová :slight_smile: :wink:

1 Like

Ahoj Tome, já to bohužel nevím, ale určitě se na to doptám. Dám vědět.

1 Like

Díky moc! Já jsem zatím psal paní Havlové, která obratem napsala, že tyhle věci má na starosti paní Kotíková z finančního oddělení, které dotaz předala. Jak se něco dozvím, dám sem vědět.

Už mně píše paní Nováková z finančního oddělení:

…jedná se o zábor veřejného prostranství, který v tomto případě vyžaduje povolení Odboru tvorby a ochrany životního prostředí, jelikož se jedná o zábor na zeleni.

Dle informací z odboru TOŽP neměla společnost Flot cascaders team povolení tohoto odboru.

Z pohledu místního poplatku společnost nesplnila ohlašovací povinnost dle daňového řádu a neohlásila se k poplatku za užívání veřejného prostranství. Společnost bude vyzvána ke splnění ohlašovací povinnosti a k zaplacení místního poplatku za zábor veřejného prostranství.

Docela mne překvapuje, že o tom, kde se to zde vzalo a jestli to něčím prošlo (rozuměj bylo povoleno) a třeba bylo případně i nějak zpoplatněno vlastně nikdo nic moc neví...

Včera cestou na procházku do lesa po Dukelské, směrem kolem nedávno nechvalně známé "lokality Palouček" a pak nahoru na Újezd mne docela šokovalo, že na asi 200 m od křižovatky s Lidickou, po odbočku k Zahradnictví Lebiš, bylo na sloupech veřejného osvětlení umístěno asi 4 ks této reklamy. (samozřejmě, že to nebyla jediná tato reklama po městě).
Opravdu to při jízdě autem, v rychlosti 50 km/h někdo stíhá vnímat, krom dopravních značek, a k tomu ještě i zjistit o co jde, a kde to bude?

Myslím, že o něčem podobným mluvila na předposledním ArchiTalku Veronika Rút - i já si totiž nemyslím, že by v dnešní byl tento způsob reklamy až tak účinný, a že je potřeba na to vynaložit nemalé náklady na tisk a stejně tak i instalaci a pak tím "zaneřádit" celý město.
Troufnu si tvrdit, že reklama na totéž v online světě, kde stejně každý den cílová skupina nejednu hodinu stráví, by byla za mne daleko efektivnější.

...no jsem docela zvědavý, jak dlouho zde nějaké zbytky po proběhnuté akci vydrží. Rád bych se mýlil, ale tipuju, že možná ještě před Vánoci budeme někde mít možnost vidět, že na přelomu září a října tu byli Stunts.

Četl jsem někde na diskusi ve virtuálním veřejném prostoru asi toto: "komu to vadí, že to zde je - vždyť je to na chvíli a to není možný řešit daleko důležitější věci, než takovýto prkotiny?".

Myslím si, že u takovýchto detailů to právě začíná. Když jsme totiž tak nějak vlastně v pohodě s tímto, tak pak to stěží může platit u něčeho tzv. daleko důležitějšího... :man_shrugging:

1 Like

@Tomas_T shrnuje v článku:

1 Like

Sotva odjeli Stunts (kteří kupodivu po sobě vzorně uklidili :+1:), máme tu předokládám další guerillu. Tentokrát to jsou pro změnu dinosauři.
S podobnou havětí jsme tu už před něco málo než deseti lety tu čest měli a koukám, že to reinkarnovaní do jiné podoby zkouší znovu...

Stejně jako u Stunts, tak i zde maličko nechápu na koho má takto pojatá věc vlastně cílit. Tak trochu se obávám, že stejně jako v předchozím případě to neví ani sám realizátor - prostě se to tak leta dělá a úkol zněl jasně!

Ty věci jsou sice umístěné kolem silnice, ale pokud by si tu vizuální bramboračku chtěl za jízdy někdo přečíst, tak buď bude muset za a) umět za jízdy toto všechno pobrat jak David Copperfield, nebo za b) mít zrak jak Marvelovský superhrdina, který navštěvoval semestr rychločtení.
Protože zjistit kdy a kde se to koná - v tom horním černo-bílém obdelníčku, kdy navíc data konání jsou bílým písmem na tmavém podkladu, což je trochu nepochopení toho, jak pomocí nějakého vizuálního nosiče v konkrétní situaci předat informaci.

Pro pěšího to je zase naprosto nesmyslně umístěný kolem silnic, kam se většina lidí úplně nehrne a dle toho, co jsem si v digitálním veřejném prostoru přečetl, je tento způsob reklamy, ne úplně malému počtu lidí, tak nějak vlastně jedno a nevšímají si, co kde kolem nich na ulici je...

Takže za mne sečteno a podtrženo - máme opět město zaplevelený vizuálním smogem jak někde v rozvojové zemi a ve výsledku nula od nuly pojde. Respektive - pokud město chce investovat do kultivace veřejného prostoru, tak bychom měli začít zrovna u tohoto. Podchytit tady podobný akce typu "napereme to do ulic, kde to jen jde a kam se dostaneme autem" a pak jít od detailu k celku. Ale ne obráceně.
Takovýto věci by se zde neměly vůbec vyskytovat. A ani za nějaký mrzký peníz legalizovaný pod pojmem zábor, či pronájem, jinak je snaha o celý tento proces tak trošku zbytečná...

3 Likes

Tady mám shodou okolností vyfocené i autory při instalaci:

3 Likes

Cha! Tak to je skoro mistrovský kousek zvaný jako chycení při činu. Předpokládám, že to je také černota a mohl by to být důkazní materiál... :blush:

2 Likes