Budoucnost tištěného vydání Ohlasů

První tištěné vydání Ohlasů vyšlo v říjnu 2016, takže letos v říjnu uzavřeme třetí ročník. To už je dost na to, abychom mohli bilancovat.

Když jsme Ohlasy v roce 2015 zakládali, tištěné noviny se nám zdály jako přežitek – ale když jsme je rok poté začali vydávat, rychle jsme jim propadli. (Vidět noviny na papíře je magický pocit, úplně jiný než otevřít si webovou stránku!) S papírovými novinami bylo také (nutně) spojené předplatné; takhle se váš zájem o tištěné noviny vyvíjel:

Počet předplatitelů v čase

Úvodní zájem čtenářů byl výrazně menší, než jsme čekali. Nedělali jsme si z toho velkou hlavu, řekli jsme si, že nasbírat dostatečný počet předplatitelů zkrátka chvíli potrvá. Jak je ovšem z grafu vidět, počet předplatitelů tištěného vydání nikdy nepřesáhl 150 a ani to nevypadá, že by dál rostl, byť pomalu.

Ačkoliv nás vydávání papírové verze novin stojí velké úsilí a papírové vydání jsme celou dobu jeho existence dotovali, na papírové noviny jsme si zvykli a dodneška jimi nadšeně listujeme, když dorazí z tiskárny. (Velký podíl na tom má krásná grafická úprava Luboše Valčika.) Zároveň je už ovšem evidentní, že poptávka po tištěných novinách zřejmě nikdy nebude taková, aby se nám vyplatilo je dělat. Kromě peněz nás totiž tištěné vydání stojí každý měsíc hodně energie, kterou bychom po delší úvaze chtěli využít jinak (i když stále v zájmu vás, čtenářů).

Letošní ročník tištěných Ohlasů tedy bude poslední. Dotáhneme s láskou dalších dvanáct čísel nejlépe, jak to půjde, a pak ušetřenou energii vložíme do nových dobrodružství, například zlepšování novin na webu. Děkujeme všem, kteří tištěné noviny za dobu jejich existence podpořili! :trophy:

PS. Abyste se nebáli, že kvalita posledního ročníku půjde dolů, máme pro vás hned v prvním čísle překvapení: Pro letošní ročník tištěných Ohlasů jsme se rozhodli postupně oslovit dvanáct různých fotografů, amatérských či profesionálních, aby na titulní stranu přispěli fotografií svého oblíbeného místa v Boskovicích či blízkém okolí.

1 Like