Hejty veřejného prostoru

To byl podle mne divoký výlep. Jen náhodná záležitost, nic víc. Horší to budou mít v Olomouci, tam budou přes dva týdny. Design mají na úrovni svého webu, to je radost pohledět.
Jinak v Boskovicích jsou horší (a navíc stabilní) reklamní "krásy".

1 Like

V červenci jsem si tu postěžoval - a ejhle! Dnes jdu kolem a ona je to mnohem lepší a vkusnější reklama. Jednotná a ladící barva, vkusný nápis, snaha je viditelná a celkem zdařilá, řekl bych, že je za tím profi práce. Tmavě modrá je možná moc výrazná, ale čekám, že se to časem a počasím trochu zjemní. I logo je nové a když uděláte pár kroků, tak na obchodě v pasáži najdete tutéž barvu i styl. Takže panu majiteli (paní majitelce?) blahopřeji k výbornému rozhodnutí. A moc děkuji, těším se na svou první návštěvu obchodu.

3 Likes

Ta modrá je zde docela pekelná, ale asi jak říká klasik: nemusí pršet, stačí jen když kape.
Nemůžeme asi chtít všechno hned, byť by to bylo super - ale třeba se to postupně naučíme, obrandovávat ty kšefty vkusně

2 Likes

...toto mi ale udělalo během sváteční procházky po městě radost - skoro jsem uvažoval, že bych založil nové vlákno "pochvala veřejného prostoru", ale zatím bych to nechal zde (pokud bude podobných příkladů víc, asi nebude problém to pak dodatečně přesunout)

Takto má za mne vypadat dobře označená prodejna - k tomu pak místo "klasické" výlohy, plné zboží, průhled do obchodu, kde tak není jen staticky vystavené zboží, ale samotné dění v obchodě, které takto v podvečerním čase funguje naprosto skvěle.

Rozhodně palec nahoru a doufám, že další budou následovat. :+1:t2:

2 Likes

Mně se na té historické budově popravdě moc nelíbí ty masivní rámy a svítící nápisy (Není to náhodou i proti reguláku MPZ? Vím, kašlou na to všichni...), ale posun vpřed to je, to máš pravdu. Na jiných budovách jsou úplné hrůznosti.

EDIT: Tak regulák to asi splňuje, nějaké podsvětlení umožňuje:
reklama mpz

1 Like

Čoveče, mi to k tomu masivnímu kamenému portálu brány přijde docela dobrý. Já to vnímám jako posun dobrým směrem - rozhodně je to lepší, než to co je zatím praxe ve zbytku parteru na náměstí. :wink:

Mmch - pokud si místo Atosu přicházející Hruška poradí s označením své provozovny podobně bravurně jako v Trojanovicích v návrhu a realizaci Kamila Mrvy, tak bychom se mohli snad odpíchnout ke kultivovanější podobě náměstí.

3 Likes

Tento příspěvek jsem ani nevěděl kam vlastně dát - jestli k tématu developmentu a nebo sem. Nakonec jsem se rozhodl, že nebudu předjímat, jak dopadne v budoucnu development v nových lokalitách BK Investu a patří to sem.
Můj "oblíbený" detail v jedné z posledních etap výstavby Na Výsluní - takto to dopadne, když se vytěží pozemek na maximum a pak "veřejný prostor" vypadá takto. Zde prostě chcete chodit pěšky. :thinking:

3 Likes

...říkál jsem si, že toto sem přeci jenom odložím - to, jak to doapdne, když se veřejná instituce do veřejného prostoru obrací zrovna tímto způsobem.

Od svého dětství tento prostor - zeď a schody - pamatuju už ve třech podobách (dohromady s touto) a zatím musím konstatovat, že tato verze je zatím nejméně povedená.
Podkonstrukce humpolácky provedená, stejně tak cetris obklad z pruhů materiálu šířky, co zrovna přišla vhod a to zábradlí, co by snad uneslo i tank, tomu dává třešničku na dortu...
Až k tomu přibude nedaleko co nevidět okružní křižovatka, tak bude zřejmě dokonáno.

Je smutné, že takto přistupujeme k tomu, jaké stavby nám tu naši předkové zanechali - zde teda rozhodně k lepšímu nejdeme...

3 Likes

K veřejnému prostoru v Boskovicích doporučuju rozhovor s Viktorem Jurdičem:

2 Likes

...ale ať jen neukazujeme, co je v Boskovicích špatně - co kdybychom začali nějak řešit situaci kolem našeho "autobusáku"?
Ano - je to místo, kterému asi docela právem patřila při nedávném Týdnu veřejného prostoru krásná "malina" z červených špendlíků, že jich tam snad už ani víc nešlo dát.

Při procházení webů jsem si vzpomněl na jednu poměrně čerstvou novinku a krásný příklad, jak taky může stejný prostor vypadat, když se věci vezmou za správný konec.
Neříkám, že teď, kdy nevíme jak správně udělat sportovní halu, už nekolik let čekáme na stavební povolení na knihovnu a možná chceme důkladně rekonstruovat sokolovnu, že k tomu vezmeme i autobusové nádraží...
To chápu, že už by vedení města neudělalo asi vůbec nic. Ale myslím, že uvažovat by se o tom už pomalu mělo - ten problém nezmizí a jen přibude do zásobníku toho, co se zde dlouho ignnorovalo, až se to tak nějak sešlo všechno v jeden okamžik a teď se neví, co dřív. :wink:

Zde radnice oslovila 12 atelieru - ano dvanáct - na projekt a stavbu "jen" autobusového nádraží (sic!) a z nich do dalšího kola postoupily 2 návrhy. Vyhrál pražský atelier atelier LocaPlan a výsledek myslím stojí za to.

původní stav:

aktuální stav:

Objekt má zelenou střechu a součástí moderního terminálu je prosklená čekárna s krytou halou, sociální zařízení a úschovna kol. Celkově se prostranství okolo změnilo k nepoznání. Zmizela jednotlivá zastřešená nástupiště i nevzhledné zelené zábradlí.

Myslím, že tato stavba pomohla výrazně kultivovat veřejný prostor v této části města - co by mmch měla být jedna z věcí, co by vedení města mohlo / mělo? zajímat. Tato část města zde tak vypadá adekvátně 21. století.
I my zde, bychom se když nic jiného, tak alespoň mohli inspirovat a třeba se posunout myšlenkově od devadesátek (v našem případě autobusového nádraží je to ještě hlouběji do minulosti) někam konečně dál...

Stavba stála 65 milionů (dotace byla 48,5). Není třeba toto lepší věc, než utratit 50 milionů z veřejných peněz za kruháč u pošty, který (možná) pomůže automobilovému provozu, ale pěší to úplně nepocítí - spíše teda naopak? Tady se i díky stavbě nového terminálu podařilo znovu vrátit pěším ulici, která zde dlouho prakticky nefungovala, jen díky tomu, že autobusové nádraží zabíralo celý prostor.

Nezasloužilo by si naše autobusové nádraží a veřejný prostor v okolí nějakou podobnou resuscitaci taky?

1 Like

Bohužel autobusové nádraží nepatří Boskovicím, ale Bus Terminál a.s. Kroměříž (dříve KRODOS)

1 Like

Vím - bylo to první co jsem si zjišťoval, ale už jsem to sem nechtěl dávat, protože mi přišlo jako detail, který není v tuto chvíli úplně důležitý, byť chápu, že není nezanedbatelný. Má to nějakou spojitost s bývalým BODOSem? Když nic jiného, tak logo mají velmi podobné :wink:
Příjezdová cesta z Nádražní směrem k Albertu pak patří opět BusTerminalu a dvěma fyzickým osobám...

Bodos je boskovická dopravní společnost, Krodos je kroměřížská dopravní společnost.

Sice offtopic, ale jen pro pořádek :slight_smile:
tady vizualizace vztahů ... oni to jsou spojené osoby ... :slight_smile:

3 Likes

Díky Davide za vysvětlení :+1:
...no říkal jsem si, že to logo BODOSu, toho času od Jarka Kopeckého, které bylo na prvopočátku všeho v roce 1998 je až nápadně podobné logu Vydosu a Krodosu, respektive naopak a nepřišlo mi to jako úplná náhoda.
Každopádně to nic asi nemění na tom, že autobusák by si zasloužil i tak minimálně nějaký upgrade kultury cestování a veřejného prostoru 21. století.
Nebude to sice tak jednoduché jak v Nové Pace, ale určitě by to chtělo začít hledat nějaké "cesty", jak toho docílit.

3 Likes

Když se zkombinuje vytěžený pozemek a "ohleduplný" řidič, veřejný prostor se nám ještě zúží. Už chybí jen nosič na kola...

4 Likes

Nedávno mne junioři upozornili na jednu zajímavou fasádu, kolem které chodí ze školy a tak jsem se na ni včera zašel večer podívat. Co si o tom myslet?
Jako je to soukromý investor, nepřísluší mi to nějak komentovat, takže nechávám bez komentáře - jen mi přišlo zajímavý ukázat jak lze pojmout fasádu v roce 2022... :thinking:

1 Like

Není to nějaký dům pro seniory? Pokud ano, přijde mně ten městský znak odvážný :slight_smile:

flatline

Ano je a napadlo mne už včera totéž... :blush:
...ale dostala mne ta tepová anomálie hned vlevo za svislým oknem. :man_facepalming:

1 Like

Podle mne jsou to atributy města - hrad, minerva - šicí stroj a znak.