Hejty veřejného prostoru

architektura

(Tomáš Znamenáček) rozdělil toto téma #15

4 příspěvky byly odděleny do nového tématu: Vyvážení odpadkových košů


(Jiří Klimek) #19

Na tomhle místě je nejbrutálnější, že je to vlastně proluka a takovéto vybourané nároží je v židovské čtvrti nezacelená jizva. Zůstala tam i původní parcelace a proto je to tak těžké na řešení. Nikoho to zjevně nepálí, tak se s tím teď asi nic dělat nebude.
I to řešení U Koupadel vzniklo, protože stav přilehlého veřejného prostoru ohrožuje majetek majitelů okolních domů (voda). Proto byla první studie sice krásná, ale s absolutně špatným zadáním (nereflektovala, že je to proluka, která patří zastavět).


(Tomáš Znamenáček) #20

Nechcete to teda nadhodit v zastupitelstvu? Například výkup a následné zastavění nebo zkrátka smysluplné využití.


(Jiří Klimek) #21

Když to všechno stojí čas a peníze a já se s ostatními Piráty od voleb ještě ani neviděl :slight_smile: Smysluplné využití je především na majitelích. Město nemůže hasit všechny požáry. Stačí, že musí hasit ty, co samo založí :smiley:


(Tomáš Trumpeš) #22

Tohle je moje srdcovka – designově neotřele řešená plakátovací plocha v samém středu náměstí, uprostřed korza. Skvělé je i zešikmení respektující přirozený sklon náměstí a vhodné koncepční umístění na podivuhodnou hvězdu vyznačenou v dláždění. Výborné je, že tento skvost je dílem samotného města, speciálně jeho organizace honosící se přídomkem „kulturní“. Skalní fanoušci mého typu pak v plné sezóně mohli dokonce ocenit, že „ohrádka“, jak bychom objektu mohli familiérně říkat, dostala i svého brášku a náměstí bylo okrášleno pěkným párem. Jeden z významných rodáků města celkové řešení a umístění ocenil při jedné ze svých nečetných návštěv Boskovic slovy: „Ty, Tomášu, ono to vypadá, že je to tady proto, aby měl člověk u čeho ulevit močovému měchýři, když se v noci vypotácí ze Záložny.“
Za mě vyloženě krásná reprezentativní záležitost na ideálním místě, jednoznačně palec dolů.


(Jiří Klimek) #23

Na to srdíčko, jako že se mi to líbí, kliknout opravdu nemůžu, i když jsi tu hrůzu popsal opravdu krásně :+1:


(Tomáš Znamenáček) rozdělil toto téma #24

6 příspěvků bylo odděleno do nového tématu: Polopodzemní kontejnery


(Tomáš Znamenáček) #27

Další můj oblíbenec, zadní trakt Alberta směrem k autobusovému nádraží:

Strategie rozvoje veřejných prostranství hlavního města Prahy k tomu říká: Jednou z podmínek kvalitního veřejného prostranství ulic a náměstí je komunikativní vztah s parterem přilehlých objektů („politika aktivního průčelí“). Česky řečeno, domy by na nás neměly vystrkovat zadek. Ovšem právě Albertův zadek je to první, co řada návštěvníků z Boskovic uvidí. Gratulujeme! (A jako protipříklad může posloužit slavná litomyšlská Billa.)


(Petr Ondráček) #28

@zoul No to bude tím, když se navrhuje barák pro holding typu Albert, kdy má projektant většinou dopředu danou kuchařku toho, co a jak má vypadat - neboť na to většinou existuje korporátní projekt. Neplést s vizuální identitou, která je ale také do jisté míry už dopředu danná.
Pokud se jen něčím lišíš a chceš tomu dát xicht, potkáš se dříve nebo později s jejich investičním manažerem, který Ti okamžitě a názorně vysvětlí, že není třeba dělat "drahej barák" zrovna v takovémto místě. A to i když jim to v lepším případě vedení holdingu v Holandsku (respektive centrála pro střední Evropu v Polsku) povolí. Prostě se šetří, protože "se to (tak nějak ze sportu) chce" a pak je onen manažer na konci roku pochválen za úspory a odjede na zaslouženou dovolenou někam přes půl světa. Toto není fiktivní příběh, zažil jsem to (i když to nebyl konkrétně případ Alberta, ale jiného řetězce)...
Ne že by to udělat smysluplně nešlo - viz ta litomyšlská Billa (a určitě by se dalo najít dalších pár příkladů), ale toto jsou spíše výjimky. A proč to tam šlo?
Jednoduše - mají zde už X let (mám pocit že už je to skoro 20 let) městskou architektu Zdenu Vydrovou, která když se do města chtěla Billa "nainstalovat" rázně řekla ano - postavte ji tu, ale jste ve městě, kde se na stavby dívame tak, aby byly přínosem pro město a ne že nám sem přibude další krabice, stejná jako kdekoli v republice. Při tomto přístupu pak pro ateliér RAW (Rusín a Wahla) už to bylo hned veselejší, kdy měli rázem daleko méně svázané ruce při návrhu tohoto objektu. Samozřejmě, že pár nepříjemných jednání s oním manažerem určitě absolvovali, ale měli maličko lepší vyjednávací podmínky. Nakonec bylo spokojeno město a i onen manažer, který ale moh jet na dovolenou "jen" do Alp :slight_smile:
Proto si opravdu važme toho, že zde máme městského architekta a naučme se jej daleko lépe a efektivněji využívat. Myslím, že by výsledky této spolupráce mohly stát za to.
Zde si dovolím soukromý tip - že se rozhodlo, že tato fasáda je "pouze" do autobusového nádraží a tudíž je možno ji provést tímto úsporným stylem, kdy to z půdorysu ta hmota nějak vyšla, přidal se tam ten korporátní žlutý pruh a máme vyřešeno. Hlavní pručelí je přeci z parkoviště a směrem k ulici Komenského. Toto je prostě špatně...


(Tomáš Trumpeš) #29

Nelze nevzpomenout.


(Petr Ondráček) #30

Evergreen veřejného prostoru, který by se dal asi hejtovat už od doby co si pamatuji ještě jako dítě - vyhlídka. Dnes jsem tudy procházel při odpolední vycházce s rodinou a je to vážně síla.

Uvnitř samotného altánku chlívek jak v tanku.

Při vyhlédnutí směrem k Červené zahradě jsem se při pohledu na skalní ostroh pod objektem málem pozvracel. Toto je megahumus.

A to nemluvím o neustále potagovaném a posprejovaném interiéru objektu. Předpokládám, že zde nyní probíhá začátek přípravy na zimu, neboť uvnitř ve krovu jsou počátky něčeho jako amatérského přístupu k zateplovacích pracem :thinking:

No nevím - ale myslím si, že místo má, mohlo by a mělo mít trochu atmosféru a ne toto, co zde už dlouhá léta "funguje"... Náprava je zde ale asi jen velmi složitá. I kdyby to tu někdo pomocí lezecké výbavy vysbíral, ten hnůj pod vyhlídkou, tak tam bude do týdne zpět. Je to myslím obrovská škoda, že toto krásné místo je dlouhodobě v takovém stavu.


(Tomáš Znamenáček) #31

:frowning:

Ten nános tagů a nápisů uvnitř považuju za roztomilý, ale ten nános bordelu je hrozný. Mám dojem, že @Lukas.Holik a spol. to občas uklízeli, ale to by se dalo dělat pořád. Už jsem zvažoval i výrobu smaltové cedule Fetujte a souložte, ale nedělejte bordel (slovesa vybrána na základě analýzy odpadu), složíme se?


(David Grénar) #32

Náhodou je pěkné, že myslí na to, aby jim neprochladla záda (předpokládám, že to mají na sezení/ležení)... :rofl:

Jinak to je vizitka nás lidí a s tím asi někdo horko těžko udělá ... a pro náhodné turisty, kteří se vydají na hrad nebo z hradu jinou trasou to musí být opravdu "zážitek" ....


(Tomáš Znamenáček) rozdělil toto téma #33

6 příspěvků bylo odděleno do nového tématu: „Bazének“ a nepořádek v letním kině


„Bazének“ a nepořádek v letním kině
(Tomáš Trumpeš) rozdělil toto téma #34

14 posts were split to a new topic: Ulice Na Chmelnici


(Tomáš Trumpeš) #36

Páter Vincenc Ševčík & nástěnka


(Tomáš Znamenáček) #37

Předpokládám, že v té vitrínce jsou modlitby, které prostřednictvím p. Ševčíka půjdou rychle nahoru? Vtipný koncept, něco podobného funguje na židovském hřbitově:

Tam se dává léta letoucí takzvaný kvitl lachim, což je cedulička, která znamená zhruba totéž. Někdo někde má nějaký problém, medituje nad ním, patrně v komunitě, pak se všichni ti, kteří nějaké prosby k nebesům vyslali, podepíšou na papírek a jeden emisar, jemuž dali důvěru, jde až na to místo hrobu významného učence, někoho, kdo humanizoval Evropu nebo alespoň židovskou Evropu. No a věří se, že tam je lepší signál nahoru, všechny čtyři čárky, takže nebesa tímto komínem lépe slyší přímluvy. A ten papírek tam potom zůstane.


(Petr Ondráček) #38

Dobrý peklo... :man_facepalming:
Na soukromé objekty ať si dává kdo co chce, ale na veřejné instituci a navíc významu Gymnázia by se takováto estetické faux-pas asi nemusely objevovat. Nebo když už tam takováto věc fakt jako bezpodmíněčně musí být, tak by alespoň stálo za to věnovat těmto zdánlivě "nepodstatným" detailům trochu pozronosti. Zasloužilo by si to.


(Tomáš Znamenáček) #39

Tuhle skrumáž billboardů mám moc rád:

Pardon za neaktuální fotku, už jsem tama dlouho nešel, tohle je archivní kus. Každopádně takové stádečko billboardů na vjezdu do města potěší, hotový uvítací výbor. Bonusové body za rekordní výšku a kreativní podvozky.


(Ivo Provazník) #40

Ty billboardy jsou skutečně katastrofa. Nic proti dotčeným podnikatelským subjektům, ale na pohled je ta sestava hrůza. Když k tomu připočteme nedaleké plakátovací výsuvky na sloupech veřejného osvětlení, je příjezd do města skutečným barevným zážitkem. Já chápu, že přísnou regulací by značně utrpěla reklamní agentura, ale tváři města by to prospělo (a navíc podle mého názoru je dnes dopad reklamy v této formě zhruba stejný, jako inzerát v novinách). S tím, že návštěvníky při vjezdu do Boskovic vítá dominanta montované stavby Kaufu, nic nenaděláme (nebo že by alespoň předsadit vzrostlou zeleň?), ale billboardy všech barev a tvarů by tam být nemusely (jasně, je to zřejmě na soukr pozemku, zřejmě to neporušuje žádný zákon, ty billboardy nejsou billboardy, ale odstavený dopravní prostředek, ...). Na druhou stranu, ne všechno se musí vynucovat zákonem nebo městskou vyhláškou. Co takhle vejít v jednání s příslušnou reklamkou nebo majiteli těch billboardů?