Obnova parku u skleníku

V novém reportu z radnice @Tomas_T upozorňuje na dlouho plánovanou rekonstrukci parku u skleníku:

Rekonstrukce se chystala už dlouho. Co jsem dohledal, v roce 2018 jsme ji dali k ledu, ale v roce 2020 se vrátila do hry a vyčlenili jsme na ni peníze v rozpočtu. Aktuální vizualizace vypadají takhle. Co na projekt říkáte?





2 Likes

Aktuální stav projektu po úpravách a připomínkách neznám, ale tak jak si jej pamatuju z konce roku 2021 (ze kterého se datují i zde zveřejněné podklady) bylo našlápnuto poměrně slušně. Pokud by se rekonstrukci povedlo dotáhnout i v důležitých detailech a kvalitě provedení do podoby, kterou ukazuje vizualizace, tak by to bylo skvělý.

Teď bude potřeba si jen uvědomit, že pouhou realizací to neskončí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Většinou se totiž stává, že pokud se zanedbávaná část města dočká restartu, už se nenachází adekvátní peníze i na jeho víceméně pravidelnou údržbu a podobný stav se řeší za 30 let znovu - což si myslím, že vlastně teď je bohužel i náš případ.

Každopádně pokud by se podařilo to zrealizovat, tak by to tomu prostoru mohlo hodně pomoct a budu za to rád.


EDIT: poslední podklady, které jsem viděl byly ty, co šly do stavební komise 03/2022 a je to vymyšlený fakt dobře


EDIT2: setkal jsem se ve veřejném prostoru s názory na adekvátnost úpravy vodní plochy - že odstranění bariery z buxusu je špatně a že tam nikdy nic takového jako navrhli ve variantě k realizaci EA architekti nikdy nebylo a nehodí se tam...
Tak jsem zapátral v archivních fotografiích a hle - vodní plocha je v jedné rovině s okolním terénem a zároveň je okolo poměrně široký zelený pás.

Je vidět, že architekti si s tím dali asi docela práci a historické souvislosti si nastudovali. Proto mi ten návrh přijde skvělý a byť se to na první pohled nemusí zdát - všechno tam má svoje místo a z nějakého důvodu je tam zakomponováno

(fotografie - archiv Muzeum regionu Boskovicka)

3 Likes

Po většinu doby co existuje fotografie (vyjma pár let co jsi zrovna trefil přes přiložené záběry) kolem jezírka nebyl jen rovný travnatý pás, ale prakticky vždy byl ještě něčím dalším osázen - různé keře, nebo růže (ty pamatuji i já). Přikládám nějaká fota






3 Likes

Jasně Kájo, může být. Ty fotky, resp. tu druhou, co jsme dával tipuju podle realizované zástavby těsně po válce - je prakticky identická, jako obrázek co máš Ty jako předposlední, kdy ten je někdy ze začátku třicátých let.

V zásadě ale za mne nejde o to, jak moc a nebo méně, tam bylo jaké zeleně, ale že tam - byť třeba jen v období dejme tomu cca 10 let, něco takového bylo. Že návrh EA architekti vycházel z historicky daného stavu a že to není jejich výmysl, který by neměl nějaké historické opodstatnění.
Jejich pojetí revitalizace to za mne podpoří a jejich řešení mi přijde fajn - že když už tam to jezírko je, tak ho ukázat, mít ho jako zrcadlo a dát tomu prostoru další zajímavou dimenzi a ne ho mít schované za čímkoli :wink: