Výběr lokality pro sportovní halu

O.K. Na setkání jsem nebyl, neměl jsem tedy úplnou informaci. Jinak mne zaujal rozdíl v odhadu ceny 80 mil. pana místostarosty proti 150 mil. pana architekta.

4 Likes

Mně pořád není jasné, proč (zřejmě většina zastupitelů ve shodě?) odmítá variantu ČZ. Je to jen čistě finanční otázka? Jde pouze o těch 35 mil. Kč za pozemek? Pokud ano, nestojí za to teď zaplatit 35 mil. Kč a získat do budoucna možnost rozvoje té lokality pro sportovně-relaxační účely bez nějakých omezení? Stejně se zdá, že jednou ten pozemek bude nutné vykoupit. Pokud bude ještě v nabídce. A pokud ano, za 10 let může stát třeba dvojnásobek.

5 Likes

Řekl bych, že tady jde opravdu hlavně o čas. Zastupitelé jsou pod tlakem, aby ta hala už konečně byla. Na besedě to vysvětlovala @Dagmar Hamalová, minimálně pro část zastupitelů je významný ten postoj sportovců a části veřejnosti, aby už se hala konečně začala stavět. A na Července by se v tomto volebním období určitě ani nezačalo.

2 Likes

Já osobně tedy na žádné tlaky nehledím, uvažuji v kontextu budoucích generací (viz názory p. Provazníka) a domnívám se, že výkup na Července lze dokončit poměrně rychle.

1 Like

“... jde hlavně o čas”: Hm, a to je právě špatně. Ztracené roky už nelze dohonit, naopak uspěcháním stavby lze mnohé pokazit. Chápu všechny, kteří už jsou netrpěliví. Netrpělivost ale není na místě u stavby, která bude stát velké peníze a bude tu desítky let.

2 Likes

Asi by se nezačalo halou, ale po slíbení odkupu pozemků se dá začít příjezdem a parkovištěm a za cca dva roky pokračovat halou.Během této doby je možné dořešit vše potřebné ke stavbě haly.

Zdá se, že všichni by chtěli halu na Července a Červenku nejlépe jako olympijský komplex, ale nikdo nechce prohrát volby. Nebo snad ještě existuje možnost vývoj (Sušilova vs. Hybešova) zvrátit ve prospěch Červenky? Domnívám se, že ne. Je to boj s větrnými mlýny, či spíše se strachem z prohraných voleb.

Poldo, jak u koho. Mě se tedy nějaký strach netýká a bojovat za Červenku budu do vítězného konce, či do poslední chvíle. Věřím že se přidají i další zastupitelé a hlavně je podpoří občané se zdravým rozumem, kteří dokáží na věc koukat v nadčasovém nadhledu. Ta vůle zde všeobecně je. Na Slovákové už se stavělo, my jsme ale nehodili flinty do žita a dopadlo to!

Možné je prakticky všechno. Existuje reálná možnost, že se aktuální zastupitelstvo prostě nedomluví a příprava haly se zasekne v patu. Stejně tak existuje reálná možnost, že vyhraje Hybeška, ale do konce volebního období budou probíhat tahanice a takzvaně se nekopne. No a pak by zase záleželo, jak dopadnou volby na podzim 2022.

Tady musím pobužel podotknout, že tohle jste neodbojovali v minulé koalici. Kdyby ano, byli bychom hale na Červené zahradě mnohem blíž – jenže zastupitelstvo o umístění haly rozhodlo na začátku prosince 2015, a potom se do podzimu 2018 neposunulo prakticky nic. Kdyby město okamžitě zadalo masterplán, jak navrhoval @barto, plus se soustředilo na dopravní napojení areálu, mohli jsme být dnes mnohem dál a varianta ČZ by nebyla hendikepovaná tím, že je potřeba tohle všechno udělat. Je mi líto, ale pokud bojovat znamená odpracovat to, vaše minulá koalice za halu na Července prakticky nebojovala. Prosadila usnesení a šlus. Za ty skoro tři roky se dalo udělat hodně práce. Rozumím sportovcům, kteří už nevěří, že to město dokáže v rozumném horizontu a chtějí halu na Sušilce. My navíc nevíme, jestli by se to tam fakt všechno vešlo – nevíme, protože nemáme ten masterplán.

6 Likes

Nechci bejt alibista, ale tohle je prioritně zodpovědnost minulého vedení města a vyjednávacích týmů, které jednaly, jednaly ale k podpisu smlouvy to nedotáhly.

1 Like

Hlavním důvodem stagnace posunu ČZ snad bylo, že při projednávání odkupu pozemků Dvořáčkova mlýna na ZM dne 22.9.2015 byl velký nesouhlas ODS, TOP 09 a členů bez PP s výkupní cenou, byl podán protinávrh na zrušení projednávání bodu č.32 - kerý byl ale zamítnut. Později bylo podáno trestní oznámení na předražený odkup a tím bylo na nějaký čas odsunuto jednání o odkupu dalších pozemků a na prosazení odkupu za vyšší cenu bylo asi málo osobních sil a argumentů. A pak přišly volby!

Podrobně tuhle variantu popisuje @Marek v dnešním komentáři:

3 Likes

Dovolím si ještě s laskavým souhlasem autora přispět do debaty názorem a pohledem známého, co se vyzná.
„ČZ je trvalé a nejlepší řešení a je to lokalita vytvořená již na začátku 20. století, ale někteří zastupitelé si to nedovolí říct nahlas, jsou svázaní nějakou dohodou, nebo mají mimořádný osobní zájem na jiné lokalitě a to je škoda. Já bych zkusil navrhnout Červenku, …. bylo by to plus pro Boskovice. Červenku propojit o prostor s letním kinem, Jízdárnou, lázněmi + nějakou klidovou zónu + Pilské údolí, chodník již je. Myslím, že pan Kovář o tomto psal v souvislosti ze Sušilovou, ale já bych to pojal větší, když už proč ne až k Července. Nějaké atrakce udělat od letního kina směrem po nové stezce k Července, nevím to mě napadá. Koloběžky, elektrokola a máme další atrakci a další práci pro Služby města Bce….???? Přístup k Července pěšky je největší problém lokality do budoucna nebo vlastně ne, většina jezdí autem. Udělám si někdy vycházku od Jízdárny směr Červenka, hodně let jsem to neabsolvoval. Tam bych poslal zastupitele, ať si udělají výjezdní zasedání v lese, ale pěšky a podívají se na krásný areál z nadhledu z kopce dolů nebo přímo z Vyhlídky pod hradem a bude jim jasné, kde má hala stát, mám obavy, že většina jezdí na zastupitelstvo autem. Když byl u mě spolužák ze školy z Brna, tak se chtěl podívat na hrad, dále na zámek, ale jak jsme se zastavili na vyhlídce, tak mě řekl, nerozumím co tady máte za slepé lidi, proč cpou halu na Slovákovu, kde není místo a nikdo to tam skoro nechce, vy to tady máte dávno vyřešené a dané kam s tou halou, ty to nevidíš, nebo to nechceš vidět ?????“

2 Likes

Fardův známý co se vyzná, hned první větou vystihl podstatu:

„ČZ je trvalé a nejlepší řešení a je to lokalita vytvořená již na začátku 20. století, ale někteří zastupitelé si to nedovolí říct nahlas, jsou svázaní nějakou dohodou, nebo mají mimořádný osobní zájem na jiné lokalitě a to je škoda“.

A známého spolužák z Brna se mylně domnívá, že zde máme slepé lidi. Nemáme, jen hrají hru „na slepou bábu“.

I v některých diskusních příspěvcích je tu a tam cítit opatrnost, a že jejich autoři „přivírají oči“.

3 Likes

Když se měla hala stavět na Slovákové, tak i přes petici občanů a mnohé námitky a vysvětlování, proč to není dobré rozhodnutí, tehdejší vedení Města nepřiznalo chybu a teď dělá další.
Dvojnásobnou.
Můžeme si jen domýšlet, proč část zastupitelů tak zarputile odmítá nejlepší variantu, kterou je Červená zahrada, kvůli „velké“ vzdálenosti od škol, penězům, času nebo snad nekoncepčnímu řešení to ale nebude…

1 Like

Musím upřímně napsat, že já argumenty proti Červené zahradě pokládám za relevantní. Tím neříkám, že je mám za definitivní a nepřekročitelné, ale relevantní jsou a zastupitele i sportovce chápu – a to jak pro ten argument času, tak pro argument, že teď ani nevíme, jestli se nám vše požadované do ČZ vejde, tak i pro ten argument, že hala u školy prostě má výhodu dopoledního využití.

Slibovali jsme ještě oslovení sportovních klubů, @Tomas_T udělal anketu se zástupci volejbalu, florbalu, fotbalu, basketbalu, TJ Rytmus, aikida a dvěma sportovními novináři:

(Do ankety jsme oslovili také zástupce atletiky, hokeje, tenisu, plavání a běžců. V době dovolených jsme je ale nesehnali – pokud ještě odpoví, jejich reakce do článku doplníme.)

4 Likes

Líbí se mi nadhled Lubomíra Slezáka, jehož názor není ovlivněn oním “hlavně rychle” a “vyřešíme tím tělocvičnu”. Mimochodem, názor tělocvikářů tady chybí a ta poznámka o nevhodnosti velké haly pro souběžný tělocvik více tříd je (možná) relevantní. Lze se zeptat i jich? Lze se také (nevím jak) dopídit požadavků pro TV přenosy?

2 Likes

Dobré otázky, ale přemýšlím, jestli bychom na ně měli odpovídat my v novinách. My máme ještě na dnešek domluvený rozhovor s panem Farským o variantě Červenka a potenciálně pak máme v záloze další jeden text, ale celkově už začínám pochybovat, co je ještě skutečně práce novin a kdy bychom už suplovali práci zadavatele, potažmo ostatních zastupitelů.

2 Likes

No, nenapadlo mě ptát se novinářů, spíš jsem si myslel, že novináři budou vědět lépe než já, koho se zeptat. A že tato diskuse zčásti supluje práci zadavatele stavby je více než jasné, to už jsme zde probírali. Nemám ambici hrát si na zodpovědného funkcionáře, který by měl před jakýmkoliv rozhodováním zajistit patřičnou studii. Tak to berme jako nezávazné povídání, protože (obávám se) nic z výše napsaného neovlivní konání těch s pravomocí.