Polopodzemní kontejnery

odpady

(Jan Hejna) #1

Slušná sada kontejnerů U Vážné studny.

By bylo hezky umístit kontejnery jinam, než do středu židovské čtvrti. Napadá vás kam? Taky by mohly vypadat trošku nenápadněji. Do proluky U Koupadel by se něco vkusnýho věšlo.


Hejty veřejného prostoru
(Tomáš Znamenáček) #2

Zrovna tady ještě navíc často nejsou vyvezené, takže kolem nich bývá ještě hromada odpadků. Mně se jako řešení docela líbí podzemní kontejnery (fotka odsud):

Podzemní kontejnery ve Znojmě

Ale je na ně potřeba nakládací hák, který nevím, jestli máme. Přesun ke Koupadlům podle mě není řešení, protože mají za úkol sbírat odpadky z téhle oblasti a pod Koupadly už jsou zase další kontejnery na Otakara Chlupa. Možná na ně aspoň udělat nějaké lepší stání, takhle je docela evidentní, že jsme je tam prostě šoupli cestou nejmenšího odporu.


(David Grénar) #3

Myslím si, že minimálně podobný typ úložiště pro tříděný odpad má být na křížení ulic L.Vojtěcha X Hybešova X Kosmonautů, u supermarketu COOP na Mánesově. A mám takové tušení, že i za prodejnou COOP na ulici Na Vyhlídce :slight_smile:

Určitě by to šlo dohledat v zápisech rady města, kde jsem to četl :thinking: ale nechce se mi to hledat :cowboy_hat_face:


(Tomáš Znamenáček) #4

Je to tak! Viz zápis z květnové rady. Lokality: Nám. 9. května u Štěrbovy cukrárny, Mánesova – parkoviště COOP, Ludvíka Vojtěcha naproti samoobsluze, parkoviště Mánesova ✕ Bílkova. Vychází to 500–800 tisíc na stání podle počtu kontejnerů a potřebných přeložek sítí. Pokud se tohle osvědčí, tak byste pak mohli za Piráty podat návrh na zapuštěné kontejnery v památkové zóně, @JanJen? (A ještě v parčíku u nádraží by to bylo dobrý.)


(Adam Kožoušek) #5

Super, další bod pro bývalou koalici (nebo úředníky na radnici), že tohle připravili, jestli hádám správně? Škoda, že o tom nikdo neví.


(David Grénar) #6

Tak já o tom třeba vím, protože jsme byli jako firma osloveni, zda souhlasíme s umístěním :thinking: Možná to proběhlo v Boskovickém zpravodaji(doufám, že se to tak jmenuje, abych to zase nenazval Radniční listy a nebyl nařčen, že se nezajímám :rofl:)

Mám obavy z toho, zda existuje v památkové zóně, potažmo v židovské čtvrti, vhodné místo pro takovou věc a současně tam nevznikne problém se souhlasem majitelů nemovitostí, protože taková akce vyžaduje stavební řízení (pokud se mýlím, rád se nechám opravit). A jak známo u nás je stavební řízení nekonečně dlouhá byrokratická smršť :zipper_mouth_face:


(Tomáš Znamenáček) #7

(Oddělil jsem do samostatného vlákna.)

To je fakt, ale když to jde jinde, mohlo by aj u nás… A ještě jsem teda narazil na to, že ty plánované kontejnery jsou polopodzemní, nikoliv podzemní (viz například tady). Pro památkovou zónu by mně přišly lepší ty plně podzemní, jen s malou vhazovací částí. Víc k tomu případně může dodat @Lukas.Holik.


(Petr Ondráček) #8

@zoul ...no nevím teda, jestli by ty polopodzemní, zejména pro MPZ byly taková výhra - ale jakože lepší určitě než nic. Sice je půlka v zemi, ale zase díky tomu osazovacímu modulu a rozestupům jednotlivých boxů od sebe mi přejde že to zabere o polovinu víc prostoru, než "klasické kontejnery"


(Tomáš Znamenáček) #9

Já jsem ten zápis z rady prve četl jen zběžně, ale když se k němu teď vracím, tak je jasné, že v těch momentálně navrhovaných lokalitách jde primárně o kapacitu, nikoliv estetiku – polopodzemní kontejnery můžou mít při srovnatelně velké nadzemní části výrazně vyšší kapacitu. Souhlasím, že v památkové zóně bychom si s nimi nepomohli; ostatně i u těch plně podzemních by bylo potřeba čistě vyřešit nadzemní část.


(Petr Ondráček) #10

@zoul To rozhodně souhlas. Já to prve napsal asi nejednoznačně - myslel jsem tu MPZ primárně. Tam by to bylo asi jak o umístění, tak o provedení té nadzemní části.


(Ivo Provazník) #11

No, proč jde zrovna jen o "střed židovské čtvrti"? I v jiných částech města žijí lidé a mají to pod nosem. Dovolím si říct, že všechny kontejnery umístěné v Boskovicích jsou jednoznačně zátěží vzhledu veřejného prostoru. Neumím si představit horší stav. Neobjel jsem sice všechny, ale stačí se projít po dostatečně dlouhé ulici, např. trojboj Sokolská-Hybešova-Ludvíka Vojtěcha. Je to tragédie. Každý kontejner jiná barva, materiál a tvar (přičemž všechny nevzhledné), všechny viditelné zdaleka, špinavé a s bordelem okolo v pravidelných intervalech. Podle mne to má řešení ve výběru provedení kontejnerů pro celé Boskovice (podzemní, v přístřešku, sjednocení tvaru, atp.), výběru lokalit (nyní jsou myslím dost nerovnoměrně) a naplánování výměny. Odhaduju, že to "bude drahý jak kráva", takže výměna v průběhu třeba příštích 5+ let.


(Tomáš Znamenáček) #12

A tady oficiální materiál na webu města:

http://www.boskovice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=832&id=35372


(Jan Hejna) #13

U Vážné studny by se musely i ty (polo)podzemní ještě nějak schovat. Ale určitě by to šlo udělat hezky. Ještě by to možná mohlo jít dát na ulici Pod Klášterem(pod podzámeckou zahradou). A každopádně je problém ve frekvenci vyvážení. Často jsou kontejnery (nejen tam) obskládané tím, co se nevešlo.


(Petr Ondráček) #14

Myslím, že nebude třeba ty kontejnery nijak schovávat. Tím, že jsou polopodzemní, se řeší myslím 2 věci. Že jsou pořád na jednom daném místě (a nikde v prostoru necestují ty ne zrovna vzhledné plastové věci na kolečkách) a taky velká část vlastní nádoby na odpad (nebo i celá) je schována pod zemí, čímž se viditelnou stává pouze ten design části na vsyp různých druhů odpadů. Je to funkční věc a pokud se "smrskne" pouze na ten násypník, navíc třeba v kvalitním designu, nevidím v tom zásadní problém.

Předpokládám, že to souviselo s myšlenkou, ty kontejnery někam zašít, kde nebudou tolik "na očích" :-). Díval jsem se na strítvju a moc míst tam teda nevidím - tedy spíš skoro žádné - předpokládám, že všechny domy z Plačkové mají pozemky až ke komunikaci ulice Pod klášterem a z druhé strany je zeď parku.

Toto je podle mne základ úspěchu, ať již jsou umístěny kdekoliv. Každopádně, aby lidi, kteří tak již dnes nečiní, byli motivovaní třídit, měly by být na relativně dostupném místě (i pro příjezd techniky, která je bude vyvážet). Tím, že budou zauštěné by něměly tak hyzdit okolí a mohly být, co se židovské čtvrti týče např. zde: https://mapy.cz/zakladni?x=16.6602876&y=49.4866179&z=18&pano=1&pid=47029737&yaw=5.323&fov=1.257&pitch=0.155 rozšířit travnatý parter domu a souběžně s fasádou, klidně tři vedle sebe.


(Lukáš Holík) #16

Zatím jen drobnost ke stání U Vážné studny - plánujeme podzemní kontejnery, od měsíce května se bude zpracovávat projekt.

Za mě se trochu bojím, že papír, který se nevleze do průměru otvoru kontejneru, který bude menší než nynější, tak občané budou papír nechávat vedle něj.