Petice za lezeckou stěnu v hale

Tak uvidíme, zda si pan místostarosta dopis přečte a odpoví. Argumentace v dopise zní nanejvýš logicky.

Pro mě je takhle "kauza" uširvoucí absurdita. Správné rozhodnutí je zde naprosto jasné, diskuze má být jen o parametrech stěny v hale a najití vhodného kompromisu. Dopisem Pirátů se celá věc navíc přímo zpolitizuje, není to spíš komplikace? Už dosavadní postup může být pomstou za nepodpoření haly na
Sušilově.

Politické řešení je naopak v tuhle chvíli nejlepší, není? Argumenty jsou na stole a teď se buď najde 14 zastupitelů, kteří pro to zvednou ruku, anebo ne. Zastupitelstvo je 25. února.

@Tomas_T píše report ze včerejšího zastupitelstva:

Návrh vedoucí ke stěně podpořili Piráti, Dagmar Hamalová z KDU-ČSL, Dominik Božek z TOP 09 a Karel Ošlejšek s Milanem Janáčem z ČSSD. Ostatní byli proti, takže neprošel a stěna momentálně vypadá bledě. Petici zastupitelstvo projednalo a nepřijalo k ní žádné usnesení :man_facepalming:

1 Like

Milý @zoul, tvoje teze o tom, že politické řešení je nejlepší, vzala za své hned na jednání zastupitelstva, kdy se zastupitelstvo nebylo schopno dohodnout na jakémkoliv vyjádření k petici. Přeložit se to dá takto: "Mílí petenti, trhněte si nohou." (Tím se ti nevysmívám, jen mně je to celé líto.) K tomu připočítám, že místostarosta Mazáč není schopen říci, jaký je termín setkání s obyvateli Na Výsluní, jaký je termín vytvoření zadání na halu, prostě nic. Máme bezmála rok a půl po volbách a odhlasované je jen místo (kde se dá navíc očekávat odpor místních občanů). Inu, sportovní hala v Boskovicích, to je oříšek. Získal jsem pocit, že se podobnými nemastnými neslanými zastupitelstvy profackujeme až do roku 2022 ...

4 Likes

Aspoň někdo je tady optimista! My jsme v úterý večer v krátké redakční analýze dospěli k roku 2026 :joy:

2 Likes

Já jsem to myslel tak, že nové vedení v roce 2022 zruší stávající záměr výstavby a začneme nanovo. Ale to se dá samozřejmě v roce 2026 zopakovat :rofl:. Jinak v tom vidím úžasnou příležitost pro Ohlasy. Představuji si samostatnou přílohu webové verze novin vedenou chronologicky. Tak rok vám bude trvat přehledně sepsat všechny záměry na halu v Boskovicích učiněné ve 20. století a pak každý měsíc tam pár stran přibude. Ke svým padesátinám to můžeš vydat knižně. Sarkastický thriller. Pracovní název: Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád halu. Kubrick by závistí zesinal.

4 Likes

No já to beru tak, že coby volič jsem si díky tomu zastupitelstvu aspoň mohl ujasnit, kdo tu stěnu fakt chce a kdo jen kecá. Mně totiž nevadí, že tu stěnu někdo nechce – na to mají mandát. Co mně vadí fest jsou ty nekonečné výmluvy. Jasněže chceme stěnu, jen ne tady / ne teď / ne vnitřní / co třeba letní kino / nebo Červená zahrada / nechcete si o tom ještě popovídat? To mě uráží a díky tomu hlasování teď o něco líp vím, komu se mám v příštích volbách vyhýbat. V tomhle smyslu to „politické řešení“ funguje, byť teda v o něco delším časovém měřítku, než by nám bylo milé.

3 Likes

Zatím takový čtyři roky starý teaser:

3 Likes

Jojo, na ten teaser jsem si hned vzpomněl. Určitě bych bral pokračování (ale to už fakt bude na knihu), protože připomínat si kroky "10 zpátky" bychom si měli hodně nahlas. Jen nevím jak zajistit, aby volení zástupci tyto kroky nečinili.

Dodatek: je možné, že jsem někde v Ohlasech dříve četl i o starých záměrech výstavby haly (před rokem 1989)? Nebo se to týkalo nemocnice? To jsem měl na mysli - že ten záměr tu (zřejmě) byl již velmi velmi dávno.

Ano. Já v tom vidím naprostou politickou neschopnost a diletantství. Mám jim za zlé, že nejsou schopni rozhodnout alespoň o postupu. Co je na tom těžkého? Je tady nový návrh občanů? OK, tak projděme standardním postupem: předběžně to posoudíme, sejdeme se s občany, sestavíme kvalifikovanou komisi, poradíme se nebo inspirujeme se jinde, uděláme předběžný závěr a 1 až 3 varianty řešení (i včetně řešení, že to zamítneme z finančních důvodů - viz starosta), sejdeme se podruhé s voliči, rozhodneme a vysvětlíme svoje rozhodnutí. Co to je "... Radek Mazáč, který si spíše myslí, že bude potřeba delší diskuze"? Tak bude nebo nebude další diskuse? Jde o to, co si myslí Radek Mazáč, nebo má vedení města jasnou představu, jak se k návrhu občanů postavit? Co to je "Podle něj (... Radka Mazáče ...) je problematika širší, nejen o lezecké stěně, ale i další sportech."? Ano, to víme. A co dál? - Ještě k tomu (ne)vyjádření k petici. Mně se opravdu nelíbí, že v této věci k ničemu nedošli. Měli tam sedět tak dlouho, dokud někdo nezformuloval většinově prohlasovatelné vyjádření k petici. "Bereme na vědomí" prostě nestačí to je hazard s důvěrou veřejnosti.

3 Likes

Mě se to nelíbí taky. Myslím, že z toho byli úplně mimo i kolegové lezci, kteří se ke mě obraceli po skončení bodu 18 a následné blamáže a ptali se, co to znamená...
Bereme na vědomí je podle mne jen jinak řečeno úplně něco jiného. Takovýmto způsobem si podle mne (ne)vážíme voličské veřejnosti.

2 Likes

Mě se to taky nelíbí. Ze zdravotních důvodů jsem se ZM nemohl zúčastnit, ale vše jsem sledoval na netu. Některé nesmyslné výmluvy zastupitelů mě zvedaly z postele a čím dál víc jsem měl větší chuť se tam vydat.Bohužel to nebylo možné.Celá debata ze strany některých zastupitelů byla opravdu jen o tom, proč to nejde a nikoliv o tom co se pro to dá udělat.Bylo mi až líto, že ačkoliv jste se všemožně snažili stěnu prosadit, veškerá snaha se v niveč otočila.

O tom, že by tu dříve byla snaha postavit ve městě sportovní halu jsem zatím neslyšel. TJ Minerva využívala Jízdárnu pro míčové sporty - basket a volejbal (v zimě, v létě hrávali venku na Července) a zbytek sportoval po místních školách. Parametry hrišť pro soutěže se v průběhu let mění a v té době byla rozhodně jiná, než jsou požadovány parametry pro sportoviště a zázemí nyní.
Červená zahrada a jeho řešení existují podklady a dával jsem info zde Výběr lokality pro sportovní halu. Jsou tam výkresy z roku 1954 a plyne z nich, proč je stávající a úplně původní fotbalové hřiště natočeno v tom nespecifikovaném úhlu, třeba...

Nemocnice v té době právě finišovala (byla dokončena v roce 1958). Je pravda že od prvních úvah o nemocncici taky muselo uplynout dlouhých skoro třicet let (paralela se sportovní halou se tomu bude asi brzy blížit). První snahy o nemocnici pro okres boskovický tu byly v roce 1930. Poté nemocnice také cestovala po městě a vyhodnocovaly se různé lokality a varianty. Jen se na nich tehdy podílely tak nějak samozřejmě spičoví architekti té doby jako Bedřich Rozehnal, Bohuslav Fuchs a jiní (to jen tak na okraj). Psal o tom @Marek předloni, při příležitosti výročí zde https://ohlasy.info/clanky/2018/05/vznik-nemocnice.html, kde použil části mých historických bádání a textů.

Od té doby se tu na poli veřejných staveb, když nepočítám obě panelové školy (Sušilova a Slovákova) už moc, co by stálo za řeč, neudálo - na rozdíl od 30. let minulého století, kdy byl tento stavební kvas tu ve městě započat a jehož smutné dozvuky byly myslím obě Vámi zmiňované stavby.
Proto si taky myslím, že teď musíme najednou řešit dohromady knihovnu, halu, Červenku a třeba taky sokolovnu. Pořád se ty věci odsouvaly a nebo jsme se nebyli v minulosti schopni dohodnout a teď se to potkalo v jeden okamžik a můžeme se z toho teď společně zbláznit... :thinking:

Když se na ně pozorně díváte, tak je v obou případech - Červená zahrada i Nemocnice ve větší, či menší míře původnosti používáme dodnes. A to si troufnu tvrdit, že ve zmíněných letech určitě nehospodařili s výrazně přebytkovým rozpočtem - řekl bych, že spíše naopak. A přesto byli tehdy lidé schopni realizovat kvalitní baráky a hlavně - byli schopni se dohodnout co zde chceme mít (i když u té nemocnice to úplně asi neplatilo :-).

3 Likes

Zdravím všechny

Dodatek: je možné, že jsem někde v Ohlasech dříve četl i o starých záměrech výstavby haly (před rokem 1989)? Nebo se to týkalo nemocnice? To jsem měl na mysli - že ten záměr tu (zřejmě) byl již velmi velmi dávno.

Plánky na sportovní halu měl již v 1989 Vláďa Kotrhonz bývalý ředitel této školy a skvělý trenér fotbalu už tenkrát byla škola vedená jako sportovní a v plánech byla hala namalovana jako přístavba k tělocvičně, že se pouze odbourájí ty luxfery (drátěné okna). To byla doba sportu v Bozaku skoro na vrcholu basket,fotbal,hokej a další.

1 Like

Nedá se to Vítku někde dohledat? Docela by mne to zajímalo.

Ahoj Péťo,
Myslím si, že někde v archívu školy to musí být. V tom 89 s tím Vláďa pracoval nebyla to jen vize vozil to v autě jezdil s tím po úřadech co si pamatuji žluté silné desky samých papírů :smiley:.

To by bylo tak hezké, kdyby takovýto článek jednou vyšel i o Boskovicích...
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/sport-lezeni-horolezecka-stena-sportovni-hala-nove-mesto-na-morave-vysocina-otevreni.A200924_144048_jihlava-zpravy_mv

4 Likes

Ono k tomu bude asi potřeba, aby ještě dřív, než budem moci číst článek o lezecké stěně, moci číst článek o zdárně provedeném návrhu sportovní haly.

S ním to ale zatím vypadá dost nešťastně - viz chystaná soutěž, která má, co vím, opět jeden neslavný unikát v našich podmínkách - architektonická soutěž, která dostala v průběhu dvou měsíců a po dvojici přepracování dvakrát neregulérnost ČKA - to se opravdu jen tak nepovede... :thinking:

Sice se vedení města chlubí tím, že bylo umožněna (navíc) nestandardně účast autorizovaným stavařům, ale tím, jak je formulováno zadání se defacto znemožnila účast autorizovaným architektům. Když je k tomu jedním dechem dodáváno, že cílíme na kvalitu, tak mi to nějak hlava nebere a je mi z tohoto postupu smutno
...ale to jsme už trošku v jiném tématu :neutral_face:

PS: realizaci sportovní haly v NMNM jsem samozřejmě sledoval a mimochodem - zde to zrealizovali víceméně přesně tak jak, jsme žádali i my - tedy využití jedné "prázdné" stěny a výšky haly dané konstrukcí a lokální zvýšení střechy, resp. využití výšky střešního vazníku; jediné co zde není, je stavební oddělení stěny od prostoru haly.
Každopádně jim patří palec nahoru.

3 Likes

Ano, peripetie se soutěží z povzdálí sleduji a nepřestávám se divit :-\ Bylo by to skoro až vtipné, kdyby to nebylo tak trapné.
Tady ta realizace mě zaujala právě tou podobností s boskovickou situací. Jak stavebním řešením, tak tím, že si to horolezci taky museli prosadit za pomoci petice. Tamní vedení města jim ale narozdíl od toho boskovického bylo ochotno naslouchat.
Je pěkné, že někde to jde. Sama lezec nejsem, ale to, že to nejde, prostě protože to nejde, mi přijde jako velká škoda.

3 Likes