Sportovní hala na Hybešově

Nekonečný příběh sportovní haly pokračuje: Jak jsme napsali v reportu z první tiskovky nového vedení, u sportovní haly se kromě dosavadní Sušilovy (články: představení, reakce a komplikace) a Červené zahrady objevila ještě třetí možná lokalita, mezi ulicemi Hybešova a Květná vedle Národohospodářské školy:

Pozemek patří Jihomoravskému kraji, momentálně je plus mínus volný (fotil @Tomas_T):

Žádný seznam výhod a nevýhod jsem zatím nikde nezaznamenal. Evidentní výhodou proti Sušilově je určitě větší prostor; na Sušilově už je docela nacpáno teď. A hlavní výhodou oproti Červené zahradě je předpokládám rychlost, se kterou se hala dá případně postavit.

Kde byste sportovní halu chtěli vy?

  • Sušilova
  • Červená zahrada
  • Hybešova
  • jinde
  • je mi to jedno, hlavně rychle
  • je mi to jedno, hlavně kvalitně
0 hlasující
2 Likes

Ten pozemek je fakt veliký. Mrzí mě, že se mi to nepodařilo lépe vyfotit, ale není moc odkud. Možná ještě na této fotce je to trochu vidět – jedná se o oba ty terénní stupně, šířka je ale zase patrná jen zčásti.

...no jsem osobně docela zvědavý jak tato "real time tahová strategická hra" s nekonečným počtem životů dopadne :slight_smile:

Teď ale vážně - za mne je tak nějak pořád ideálním řešením Červená zahrada - jeden areál s kompletním servisem a zázemím pro sport s možným přesahem za hranice města a možna i kraje. Mohli bychom tím získat jedinečný areál, který by myslím mohl na této bázi dobře fungovat. Znamená to však ale potřebu konečně koncepčně vyřešit docela velký urbanistický celek Červené zahrady a přilehlého okolí ve vazbě na stávající provoz města. Nic z toho není neřešitelné ale zároveň nezastírám, že by to bylo jednoduché (byť jsem se už dříve setkal v této souvislosti s označením tohoto řešení jako sci-fi, či s dalšími podobnými přívlastky). Výsledek by přesto určitě stál za to...
Toto řešení má jedno velké ale, kterým je samozřejmě časový horizont případného dokončení výkupu pozemků a tím pádem stále nejasné základní obrysy tohoto řešení. Byť ověřovací studie už cosi napověděly.
Tento areál, pokud jej ale chceme i nadále v budoucnu provozovat by si rozhodně zasloužil nějaké koncepční řešení, kterému se asi tak jako tak nevyhneme. Jen zde v té době asi nebude tak markantní tlak na to, že už čekáme na halu tolik let a dál už z určitých důvodů čekat nechceme...

Každé z ostatních navržených řešení pro mne skýtá, bohužel stejně jako výše uvedené, určitá pro a proti. Někde je prvně uvedeného méně, jinde zase více toho druhého.
Je jasné, že ideální řešení se (bohužel) daří realizovat jen málokdy. Nicméně bych rozhodně nerezignoval na to, se o ně ale v každém z možných zadání co nejvíce pokusit. Není to jednoduché, stojí to mnoho sil, většinou i peněz (...) - ale výsledkem pak bude něco, co bude funkční i za několik desítek let.
Určitě by ale jakémukoliv rouhodnutí měla přdcházet nějaká racionální a odborná úvaha, proč půjdeme tou, či onou cestou. Nikdy bychom ale něměli rozhodně rezignovat na kvalitu a spokojit se pouze s tupým splněním úkolu a nechtít od toho víc, než jen ono místo, kde se bude konečně dát sportovat.

Rohodně bychom ale neměli k jakékoliv variantě přistoupit se strategií, že toto místo je méně, či více na očích a tak se můžeme spokojit s řešením na které budeme klást menší nároky. Kvalitní by mělo být vždy. Stále mi není úplně jasný postoj, proč některé veřejné stavbě bychom měli věnovat pozornost a druhé ne? Na základě čeho určíme tuto hranici? Neobstojí u mne názor, že to je "jenom" sportovní hala a tak to může být jenom....... Místo teček si je sem možno dosadit prakticky jakýkoliv (většinou autorem situaci zjednodušující a zlehčující) přívlastek. Takto se dá možná možná přistoupit ke stavbě hypotetické skladové haly někde v průmyslovém areálu, kde není pohyb veřejnosti a navíc je to soukromá investice. Tady ale máme investici veřejnou a navíc v urbánním, veřejném prostoru města. A nezáleží vůbec na tom, kde má být tato stavba realizována - od Červené zahrady, přes místo po demolici dvou tělocvičen na Sušilové, až po pozemek za Vyšší odbornou školou.

Výše uvedený princip zjednodušujícího řešení, kdy mu není věnována patřičná důležitost, je docela běžný omyl - chcme ale stavět veřejnou stavbu, která by měla mít vždy ambici (za mne tak nějak automaticky) vstupovat do městského prostoru s tím, že jej utváří a kultivuje. Tvoří nový prostor kolem objektu, nový střípek v organismu města. Pokud toto kriterium nebude uplatněno, je to za mne rezignace na jakoukoliv městotvornou funkci u stavby takového významu (ať je to spotovní hala, nebo knihovna, a klidně něco dalšího). Rezignace na zodpovědnost uplatňovat jakékoliv urbanistické zásady plánování města a architekturu obecně, je za veřejné peníze špatně.

PS: A ještě jedna věc, kterou jsem už také párkrát zaslechl - teď postavme hlavně rychlé řešení, ať je konečně kde sportovat a třeba za 10 let, až bude vyřešena Červená zahrada, pak postavme konečně tu správnou a kdovíjak multifunkční halu tam. Jednak v té první fázi, ať už halu umístíme kamkoliv, stále popíráme to, že ji stavíme v prostoru města, většinou mezi domy ve vazbě na okolí, ale hlavně - to vážně někdo věří tomu, že za 10 let, až se řekne, že teď konečně stavíme už tu "správnou halu", že bude veřejnost této šílenosti fakt nakloněna?
Že tu máme znovu evergreen sportovní haly a začne to vše znovu podruhé? Nehledě na nezanedbatelný detail, že už teď má město docela převis toho, co by bylo potřeba v následujících letech realizovat a za 10 let přibude určitě spousta dalších věcí, které bude potřeba řešit s větší prioritou...

1 Like

Tome, zkuste se "vloupat" do některého z nejvyšších pater budovy Vyšší odborné školy... Tam by to už mohlo mít docela slušnou elevaci na vypovídající fotku. Pokud tedy nejde z nějakých důvodů využít dron.

Přikládám fotku z Květné. Pokud byste chtěli odbornější, ráda poskytnu vhodné okno (i s výlezem na střechu!) :slight_smile:

3 Likes

Toto je velice odborná fotografie! :–) Díky.

1 Like

Fotka terenu je skvela! :slight_smile:
Vec sleduju intenzivne dlouhe roky, za mne to melo byt tak, ze se mela postavit a uz nekolik let slouzit vetsi telocvicna (ne plnohodnotna hala) na Slovakove, kde by znovu nastartovala koncept sportovni zakladky (primarni ucel stavby) a zaroven umoznila klubum trenovat a poradat utkani ve skromnych podminkach. S rustem klubu a sportovniho potencialu by se v nekolila letech (nyni) dokoncil koncept Ruzove zahrady jako komplexu sportovniho zazemi s hotelem, coz by byl krasny podnikatelsky zamer a propojeni soukrome a mestske sfery. Vidim skvelou moznost pronajimat skvely areal plny moznosti v krasnem a z cele CR dostupnem meste s krasnym okolim tem nejlepsim a nejmajetnejsim klubum pro soustredeni, turnaje apod.
Za me zadna Susilova ani Narodohospodarska. Prvni krok predchozi minimalne 2 volebni obdobi zpackaly. Druhy krok zatim jenom stagnuje.

Hodím sem tak trochu vidle :)). Na jedné straně chceme novou halu v Července, nechceme bourat staré tělocvičny a nahrazovat je moderní halou, na stranu druhou se spokojíme s rekonstrukcí staré budovy na knihovnu? Proč nechceme zbrusu novou knihovnu na místě, kde se s ní počítalo, kde se již dělala studie, a to nad kinem? Proč se tak tlačí projekt knihovny na ZZN? Není v tom náhodou taky argument rychlosti výstavby, že už na tu knihovnu čekáme roků..., stejně jako jsou kritizováni ti, kteří už chtějí konečně někde sportovní halu? Teď vůbec neřeším svůj názor na to, kde bych halu chtěl, jde mi jen o princip. Ale skutečně by mě zajímalo, a nemyslím to nijak peorativně, v čem je lepší rekonstrukce ZZN, než výstavba zbrusu nové knihovny propojené s kinem...
A ještě k té argumentaci výstavby "velké tělocvičny" a v budoucnu možné výstavby multifunkční haly v Července. Myslím si, že nikdo nepočítá s tím, že by se postavila "velká tělocvična" a další hala v Července za 10 roků. Vždycky jsme mluvili o tom, že se v Července může vymezit prostor, kdy by v daleké budoucnosti (třeba 20-30-40 roků) mohla hala stát, pokud vznikne ta potřeba. Šlo jen o to, neuzavřít si nerozvážnými kroky v Července navždy tuto lokalitu k jejímu rozvoji, proto jsem taky vždycky prosazoval vykoupení maximálního množství pozemků v tomto areálu...

3 Likes

Adame, s tím obnovením konceptu sportovní základky Ti rozumím a souhlasím, že je asi škoda, že už to tak teď není (doufám, že se nepletu). Co si ale pamatuji, tak tehdy byla ta hala prezentována jako "hlavní městská" a za mne z hlediska architektury to byl (slušně řečeno) projekt hodně slabý. Troufnu si říct, že kdyby toto přinesl nějaký student jako semestrální práci na architektuře, tak ho s ním od obhajoby normálně vyhodí. A to si myslím, že není dobře - takto si nepředstavuji stavět za veřejné peníze.

Souhlasím, že nemá ale cenu se hrabat v minulosti a vypočítávat které volební období co zpackaly a je třeba hledět do budoucnosti. Vize Červené zahrady jako jedinečného sportovního centra by byla výborná, já bych byl za ideálního stavu rozhodně pro. Bylo by ale nutné to podchytit třeba už teď např. na Českém svazu atletiky, že bychom tu takového něco chtěli vybudovat a nějak na tom dál pracovat a zkusit to rozvinout. Ač se to tak může zdát, tak ten druhý krok asi úplně nestagnuje, jen spíš ten progres tam není takový, jaký bychom si všichni včetně mne i Tebe dál představovali.

1 Like

Myslím, že tyto věci nejde takto zobecňovat, byť to je asi docela lákavé. Jsou to dvě stavby, které je potřeba postavit, ale jinak si myslím, že tu máme dvě odlišné věci. Situace určitě není postavena o spokojení se s něčím a nahrazováním druhého. Pokud jedno, nebo druhé zadání povede v obou případech ke kvalitnímu výsledku, tak je k němu možné klidně dospět v jednom případě novostavbou a v druhém rekonstrukcí. V tom bych problém nehledal.

Kde by měla knihovna v budoucnu stát (ať už se ověřovací studie zabývaly i jiným umístěním), bylo rozhodnuto radou města v březnu 2017 a nyní je projekt ve stádiu přípravy projektu pro územní rozhodnutí, resp. navazující stavební povolení. Objekt O2 je celkem svojí podlažní plochou ± přibližně tak velký, jako jedno patro objektu ZZN. Co vím tak O2 je taky stále zatíženo věcným břemenem umístění telekomunikačních zařízení uvnitř budovy, které by dispozici asi docela komplikovaly.
S věcným břemenem by šlo jistě "pracovat", ale kdo někdy něco takového vyřizoval, ví, že to je běh na dlouhou trať s velmi nejasným výsledkem. Navíc s vlastníkem O2 neočekávám, že by šel zrovna na ruku. Možná právě i proto bylo rozhodnuto, že nová knihovna v ZZN, nevim...

Část vysvětlení by mohla být ve výše uvedeném (komplikace věcným břemenem). V případě ZZN využíváme stávající, bohatě dimenzované železobetonové konstrukce objektu, kterou je takto možné využít pro účely zatížení ne zrovna lehkými regály knihovny. Předpokládám, že toto mohly být důvody, proč vedení města v roce 2017 rozhodlo právě takto.

Uvedených 10 roků byl pouze příměr, chtěl jsem tím jen sdělit horizont reálně blízké budoucnosti. Když to tak vidím, měl jsem zde asi nechat raději původní uvažovanou cifru X :blush:. Za to se omlouvám.

1 Like

Na věcné břemeno jsem chtěl právě upozornit. To je za mě hlavní minus celé budovy, na které se jaksi asi nehledělo při odkupu. Jinak knihovna se plánovala nejen místo O2, ale i vedlejšího bývalého sídla zahrádkářů.

2 Likes

Pokud si vzpomínám, tak hlavní část nové knihovny neměla být v O2, ale na pozemku, jak je bývalý dům zahrádkářů - z toho důvodu ho také zahrádkáři museli opustit a přestěhovat se o několik domů nahoru. Teď ten dům myslím zeje prázdnotou.
Jinak s Vámi souhlasím, hlavně tato Vaše věta se dá použít univerzálně: "Pokud jedno, nebo druhé zadání povede v obou případech ke kvalitnímu výsledku, tak je k němu možné klidně dospět v jednom případě novostavbou a v druhém rekonstrukcí." Je vidět, že jste nad věcí, já mám pocit, že se argumenty často ohýbají a přizpůsobují k tomu, jak se komu hodí, ale to je asi přirozené :).
To zamyšlení spíš bylo směrováno jiným lidem, kteří tu asi ani nečtou, kteří se třeba vehementně zastávají starých tělocvičen a nevidí, že by byly nahrazeny jednou zbrusu novou a druhou zrekonstruovanou halou (teď nehodnotím ostatní pro a proti). Tady mi to i z pohledu k té knihovně nesedí - ze ZZN budeme vyhánět nájemce, který přispívá do rozpočtu a budeme rekonstruovat a vedle nám bude ležet pozemek, kde by mohla být knihovna nová - možná lepší i levnější, ušitá na míru...Mně připadne, že u knihovny hraje prim prostě rychlost, která je kritizována u haly.
Jinak mně osobně je vcelku jedno, kde hala bude, hlavně ať je pořádná (což třeba žádná studie haly v Července ještě nebyla), ať už se vybere jedna varianta a začne se na ní konečně pracovat.

Zdravím!
Když se ptáte po seznamu výhod a nevýhod...přispějí tou negativní částí - obyvatelé bytových domů Na Výsluní budou činit maximum pro to, aby hala na Hybešové nestála. Významně by snížila kvalitu bydlení v domech sousedících s pozemkem pro stavbu haly. A také by zásadně snížila ekonomickou hodnotu zdejších bytů. Je tedy s nimi (s námi) potřeba v tomto počítat.

Michaela Žejšková
Souhlasím s vámi - bude lepší počkat, až se toho pozemku výhledově chopí nějaký developer a přistaví vám tam další bloky bytových domů v minimálních odstupech (jako to tam už je a právě se dostavují další, takže tu nízkou kvalitu už tam máte), abyste měli výhled, místo na nízkou halu obklopenou zelení, do obýváků sousedů. Je tedy s těmi developery (s nimi) potřeba v tomto počítat.

1 Like

Nechce se nám čekat ani na jedno a věříme, že kraj to nemá v plánu. Na halu bude, věřme, že hezký výhled. Ale současně věčný hluk - každý den a každý víkend. Pod okny ji nikdo nechce.

Vladimíre, díky za to, že se nezdráháš to tady takhle načechrat! :–)

V tomhle by nám myslím hodně pomohlo to zadání formulované dopředu. Co přesně chceme, v jakých parametrech, co je pro nás zásadní a kde jsme ochotni dělat kompromisy. Takhle to vypadá, že se politici vždycky nadchnou do nějaké varianty, a teprve následně pro ni hledají podporu u těch, kterým má sloužit. A dotyční se ošívají a radši souhlasí, než by nakonec neměli nic.

K tomu nájemci a příjmu do rozpočtu už se dobře vyjadřoval @Tomas_T: prioritou města je občanská vybavenost, nikoliv podnikání v realitách. Ty dvě věci nejdou úplně proti sobě, ale pokud přemýšlíme nad pozemkem pro důležitou veřejnou budovu, tak bychom tyhle vedlejší cíle měli úplně ignorovat. (Mně v tomhle pomáhá představit si odstup několika generací – jak bychom se dneska dívali na rozhodnutí našich předků, kdybychom zjistili, že třeba sokolovnu umístili podle toho, kde byl zrovna v nájmu nějaký obchod zahradním zbožím?)

A pokud jde o knihovnu novou, možná lepší, levnější, ušitou na míru. Rekonstrukce ZZN je totálka, ten barák se oholí na nosný železobetonový skelet. Nepředpokládám tedy, že by tam docházelo k nějakým zásadním dispozičním kompromisům.

Finanční srovnání obou projektů (ZZN a O2) je momentálně podle mě dost na vodě a mrzí mě, že lidi tak lehce tahají čísla z rukávu (nemyslím tebe), když na projekt ZZN ještě nemáme ani projektovou cenu. Dohledal jsem článek v Boskovicku z roku 2012, knihovna v O2 je tam odhadovaná na 70 M. Docela pochybuju (jako úplný laik!), že by ty projekty vycházely zásadně jinak. Obsahově jsem si docela jistý, že dobrá knihovna může být tam i tam.

Když budu mluvit za sebe, tak na projekt knihovny v ZZN tlačím, protože tu po dvaceti letech slibů máme projekt, který má nějakou architektonickou kvalitu, je na vhodném místě, knihovníkům obsahově vyhovuje a může se v tomhle volebním období začít stavět.

Moc bych si přál, abychom totéž mohli říct i o sportovní hale.

1 Like

Chápu, že je tohle vaše první reakce, když se o tom plánu dozvíte. Je to ale nutně takhle, opravdu by ta hala kvalitu bydlení snížila? Ve světě je běžný, že velká veřejná investice naopak zvyšuje kvalitu svého okolí. (Viz například výborný rozhovor s Adamem Gebrianem.) Jasně, jsou tam věci, které vám můžou komplikovat život (parkování, hluk), ale to se přece dá dobře řešit. Od toho máme ty architekty. A naopak se na tu halu dá navázat nějaká občanská vybavenost, která by vám kvalitu života zvýšila. Venkovní část se hřištěm, například. Nebo se tam díky provozu v hale udrží kavárna, restaurace. Mám dojem, že je tady prostor pro dialog, než skončíme u „budou činit maximum pro to, aby hala na Hybešové nestála“.

2 Likes

Nikterak nechci shazovat váš názor, ale pouze bych rád poukázal na jednu celkem paradoxní skutečnost:

Všichni v Boskovicích se asi shodnou na tom, že sportovní halu město potřebuje. Nicméně jakmile dojde k návrhu lokality, tak se začnou ozývat hlasy, že se udělá maximum pro to, aby zrovna na tomto místě nestála.

Jistě, rozumím. Avšak ten hluk je zde zásadní a určitě pomůžou relevantní argumenty, jak bude eliminován. V tělocvičnách jsme strávili podstatnou část života, a také kolem nich chodíme zvenčí. A tedy víme, jaký hluk to je. Možná moderní technologie umí víc - sem s nimi.
A než nás odsoudíte, že se chceme ozvat proti, protože ten kravál prostě nechceme..., tak co kdyby stála hala před vaším prahem...?

Určitě je to čistě otázka vůle a nákladů; prostor pro vhodné řešení, se kterým byste byli spokojeni, tu podle mě je. Víc k té technické stránce určitě za moment dodá @barto, který je z oboru. Já hlavně doufám, že pokud vedení města bude chtít jít touhle cestou, tak bude s vlastníky okolních nemovitostí jednat včas a líp, než když se minule chystala hala na Slovákově.